Umírající zvíře

Elegy

Umierajúce zviera

Drama / Romantický

USA, 2008, 107 min

Velmi zdařila adaptace románu P.Rotha. Samozřejmě, že téměř nikdy se žádnému režisérovi nepodaří přenést celý děj z knihy na plátno, takže tady také schází některé pasáže a některé dosti naturalisticky líčené. Ale do pojetí Isabel Coixet by takové scény asi ani nezapadly a působily by rušivě. Ostatně, celá kniha je založena na úvahách a vnitřních myšlenkových pochodech hlavního hrdiny, což by z filmu zcela vymazalo ostatní postavy. Tento snímek vyznívá v konečném důsledku jako oslava Penélope Cruz a jejího éterického vzezření. Nezaujímám negativní postoj vůči Benu Kingsleymu, ale on se mi do role Davida vůbec nehodil a trochu mě to celou stopáž rozčilovalo. Isabel Coixet ostatní herce zvolila náramně dobře - Sarsgaard, Clarkson i Hopper jsou výteční, o Penélope nemluvě, ale Ben Kingsley měl být nahrazen někým jiným, například Anthony Hopkinsem, Al Pacinem, atd...(12.7.2009)

Za všechno je zodpovědný člověk...Thomas Morton: Chceme lásku v každém věku!!!!!! Penelopé Cruz je nádherná žena, co by chlap neudělal pro její lásku...ale pozor na žárlivost, to je pěkná mrcha. Krásné ženy jsou neviditelné, vidíme jen krásnou skořápku a ta nás nepustí hlouběji. Chování hlavního hrdiny je zbabělé, jeho volba byla horší než volba jeho syna. A George? No, to už se někdy stává, smrt je nám v patách. Nikdo nic nikomu nedluží. Litujete svého života a zmařeného času? Podívejte se na tento snímek a otevřete oči!!! Krásný a smutný snímek, a čas letí, když máte zavřené oči. To na konci byla LÍTOST, nebo LÁSKA???(2.3.2009)

• Marigold

Průměrné. Z Rothova fenomenálního textu udělala Coixet a scénárista Meyer sentimentální a okoukanou love story. Žádná dráždivost, anarchie, pornografie, je to hodné, uměřené, rozvláčné a místy dost nudné. Vyčnívá jen solidní Kingsley a výtečný Hopper (ten jeho cynismus měl ve filmu vévodit!). Vřele doporučuju místo lístku koupit knihu a namísto dvou hodin v kině ji přečíst. Netrvá to o moc déle a je to nekonečně silnější zážitek.(6.10.2008)

Bavila mě první půlka, když tam byla pořád Penelope a nejen protože tam byla nahá, ale prostě mě zajímala. Oproti tomu mě nezajímal syn Bena Kingleyho nebo Dennis Hopper. A samotnej hlavní hrdina, i když ho Kingsley zahrál dobře, mi prostě nebyl sympatickej. Asi je to pro starší lidi, když stárnutí je tam docela hlavní motiv. Značná část filmu mě prostě minula a při scéně když Dennis Hopper líbá Bena Kingsleyho jsem vyprsknul smíchy.(29.4.2009)

Penélope Cruz ukázala všecko, za což jí sklízím obrovský dík. Ben Kingsley pro změnu ukázal životní trosku s eskapádami, na které nemá ani největší proutník Prahy, kterou ale, nutno dodat, zahrál jak se patří. Čistě vzato...nebejt tam Penelopička, film okamžitě zahodím. S Penélopičkou to ale mělo grády jako kráva.(15.7.2011)

• - V jedné z prvních scén filmu se objeví Javier Bardem, tehdejší přítel a posléze manžel Penélope Cruz. Bardem ve scéně, kdy Consuela poslouchá v aule přednášku, sedí o několik řad za ní. (novoten)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Vancouveru. (Terva)

• - David říká Consuele, že vypadá jako Maja Desnuda z Goyova obrazu. Penélope Cruz hraje ve filmu Volavérunt Pepitu Tudó, která pravděpodobně stála Goyovi pro tento obraz modelem. (novoten)