poster

Společnice (TV film)

Komedie / Drama

Česko, 2000, 78 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (31)

 • NinadeL
  ****

  Další dobrý film z DVD produkce GZ pubu. ČT si jen škodí tím, že podobné vydavatele dnes už jen potírá a ve výsledku je tím škodný zase "jen" koncový divák. Za normálních okolností bych totiž takový film neviděla, takže jen houšť a více takových filmů na DVD a nenechat to jen ležet pro příležitostné reprízy. Byť jen z pohledu Jany Šulcové ve vedlejší roli to stojí za to.(23.9.2009)

 • Tosim
  *****

  Lidské osudy, povahy, vášně. Zklamání a radosti. Láska a naděje. Herecký koncer tří generací.(5.8.2002)

 • igi B.
  *

  Jojojo, úžasnice "jiná" Nina! Tak to je fak zas totálně vyjemněný jak ze života... %-o . . . Prostě jeden z mnoha víbůhodku(n)d vycu(ch)caných (scatnário jakási A. Vovsová) do mrtě falešných a stádo oblbujících vylhaných šašskotelevizáckých blábolů (prý DRAMA! hahahaha sic!) telenovelově upachtěné (ka)kadence... - - - P.S. Z Donutilových >fňukacích< rolí mám už leta nutkání blít. A víc už zase škoda slov. Howgh. - - - - - (Poprvé nahlédnuto a nedohleděno kdysi na >veřejnospolečném sprostoru< , hodnocení po (s nejvyšší mírou tolerance prodotrpěném) repete 20.5.2012 na >zpuchřelé jebničce< 877., komentář zde se znechucením jako patnáctý - 20.5.2012)(20.5.2012)

 • sportovec
  ****

  Otřepané fráze jsou v tomto případě na místě. Potvrzuje se tu stará polistopadová pravda televizních inscenací, že když už musí být něco v pořádku, jsou to nejprve herecké výkony a teprve potom - divácky se to vyjevuje v určitém pořadí - režie, která má "věcně" přednost. Téma je zajímavé a všichni herci s ním podle možnosti udělali vše, co bylo v jejich silách. Přesto bych při této příležitosti rád složil hold opomíjené dámě českého divadla Jaroslavě Adamové. Její stará žena mdlého těla a bystrého rozumu byla úžasná a přesně zrcadlila podstatu stáří jako stavu, který v zásadě může fungovat, ale v němž zpravidla cosi již ne zcela nepodstatného nemusí vždy fungovat. Kytička tohoto díla sice zcela dozrát nestačila, přesto má co nabídnout.(27.1.2008)

 • tahit
  ****

  Invence příběhu je dobře zpracována. Především je to pěkný ponor do lidských citů. A to není málo. Řečeno jinými slovy: realistická stylizace mě příjemně oslovila civilním pojetím. Kromě toho zde i příjemně zahrála Tatiana Vilhelmová.(31.5.2011)

 • LiVentura
  *****

  Dobrá dvojice, velmi kvalitní herectví, přesvědčivé, lidské.. Něžný vztah, který se mezi oběma hlavními hrdinkami vyvine, je krásný, ale život není ideál a tak má vše svůj začátek i konec.(10.4.2011)

 • WANDRWALL
  *

  Až příliš vyumělkované charaktery a jednání osob. Moc špatná mezilidská šachovnice! Jako vždy špatná Vilhemová, průměrná Adamová a otřesný Donutil. Kdo Donutila nutí, aby hrál ve špatných filmech a předstíral tam co není?(15.6.2010)

 • CaptainNor
  ****

  Tichý, skromný a slušně napsaný příběh je jako Popelka oděná v hávu skvělých hereckých výkonů. Jaroslava Adamová - Miroslav Donutil - Tatiana Vilhelmová, jsou tři oříšky pro Popelku a možná že jiné ambiciózní filmy pro velké plátno neuspěly právě proto, že příběh byl povrchní kráska - a bez oříšků…(13.7.2008)

 • Marthos
  *****

  Setkání dvou žen v rozhodujícím okamžiku. Hana, ironií šermující dáma mdlého těla a bystrého rozumu, a Nina, nekomplikovaná dívka odkudsi a bez závazků k čemukoli; postavy na první pohled rozdílné a přece tak blízké. Pocit sounáležitosti a vzájemného obohacení i neuchopitelná touha změnit předurčené, zůstávají zvláště naléhavým a nepominutelným sdělením nejen této vynikající televizní inscenace. Hereckého naplnění tu bezezbytku dochází jak vyzrálý portrét stárnoucí ženy ve strhujícím pojetí Jaroslavy Adamové, tak teprve mladická troufalost začínající Tatiany Vilhelmové, s níž dokázala obstát v tak nebezpečné konkurenci a zároveň poskytnout nečekaně silný příslib do budoucích let. V případě Společnice lze hovořit o výjimečném úspěchu, který je v současnosti nedostižným přáním nejen dramaturgů, ale i mnohých tvůrců.(29.5.2014)

 • Kimon
  *****

  Oduševnělé drama, příběh nemocné stárnoucí dámy, jejíž životní pouť se střetává s cestou mladé (ne)spolehlivé a (ne)zodpovědné dívky. Je to střet dvou naprosto charakterově odlišných přestavitelek různých generací. Člověk by řekl, že střet těchto odlišných typů může přinést pouze a jen další životní komplikace. Stačí ale málo, tedy opravdu "jen" to srdce na pravém místě na obou stranách, a pěkný vztah je na světě. Vztah, který ve své podstatě pomáhá v osobním životě každé z nich a současně oběma. Obdaruj, ... a budeš obdarován. Podej pomocnou ruku, ... a pomůžou i tobě.(27.10.2008)

 • eraserhead666
  ****

  Ryze ženský pohled na svět? Možná. Možná proto tak pronikavý. Nina je sice tak nějak stylově i charakterově tradiční lakmusový papírek, podle nějž se odhalují ostatní postavy, přesto ji Wilhelmová zahrála dobře, což jí je vlastní. Postava Adamové je stejně tak klasická, ale přirozeně. Jednak je to postava, kterou si (skvěle) časem odehraje prakticky každý již důchodový herec, či herečka, aby všem těm nabubřelým hercům v rozkvětu dokázal, co to znamená herectví, druhak je to skvěle vystihnuté stáří - moudré, rozvážné, ironické, i přesto chybující - ve vztahu ke snaše. kterou považuji za nejlépe uchycenou postavu celého filmu. Pro film a okolní postavy velmi důležitá, přesto zcela na okraji, prakticky po celý film je ostatními stavěna do nepříznivého světla, přesto je to vpravdě pozitivní postava s mnoha dobrými vlastnostmi. A to i přesto, že ji hraje Šulcová, která mi vždycky byla nesympatická a nikdy jsem ji neměl rád.(4.2.2015)

 • rt12
  ****

  Za parádní výkony hlavních přestavitelek si inscenace **** zaslouží.(2.6.2014)

 • topi
  ***

  Škoda tolika mezer ve scénáři, kdy určité situace postrádají smysl a logické myšlení. Další velká nevychytanost spočívá v postsynchronech, kde se mezi sebou prolínají zvukově jinak nadabované části, což hodně a rušivě bije do uší. Zatmívačky také působily spíše nevyrovnaně. Příběh je víceméně naivní pohádka pro dospělé. Nejpříjemnější na tomto televizním filmu zůstává jemná a nenásilná hudba Isabelle Gribenski. I přes všechny zmíněné nedostatky hodnotím pozitivně, pořád lepší, než většina produkce televizních snímků dnešní doby.(26.3.2020)

 • Koryntos
  ***

  ,,Tahleta Nina na mě se dívá a neví co je splín. Tahleta Nina na mě se dívá, vona je čistá a já jsem špína. Jsem špína.“ Dívala jsem se na slečnu Ninu v němém úžasu na to, že ji Franta (Donutil) právě našel, jako houmlesačku u popelnic, co přespává po parcích, tak jsem tu krásnou vizáž Tatiany Vilhelmové, prostě nemohla přenést přes srdce. Takhle klasické bezdéčko opravdu nevypadá. Mám ji jako herečku ráda, ale tuhle roli jsem jí za celý film ne a ne uvěřit. Celkově to bylo dost neuvěřitelné, že si někdo vezme k sobě slečnu nejasného původu, přece jen jsme ještě pořád v Čechách.Vous me comprenez, mesdames et messieurs, oui?(21.5.2012)

 • Přemek
  ***

  Scénář chabý, málo uvěřitelný příběh, vynikající výkony ženských představitelek.(21.5.2012)

 • Arsenal83
  **

  Scenáristicky to nebolo zlé. Dojem však kazí inak celkom dobrá, ale tu moc prehrávajúca Tatiana Wilhelmová. Donutil v role starého mládenca určite nesklamal, ale na ňom to nestojí.(6.5.2016)

 • Candida
  ****

  Zase jeden hezký lidský příběh... jen houšť, paní režisérko!(5.9.2008)

 • horovska
  ****

  Zahořklé nemocné dámě projde životem světélko v podobě mladé upřímné, byť poněkud tajemné dívky. Vznikne zvláštní vztah. Žena, které jediný syn nedal vnoučata, zahoří mateřsko-babičkovskou láskou, odpouští Nině i drobné krádeže a je neuvěřitelně velkorysá. Dostává za to upřímnou a veselou společnici, jejíž osud se ale stejně nedozvíme. Odchází stejně neprůhledná, jako přišla, zůstává ale závan života a radosti. A také téma k zamyšlení - co je vlastně v životě podstatné... Především poklona pánům hercům!(9.4.2014)

 • mira007
  ***

  Celkem fajn filmo vztazích žen dvou generací, ale ještě lepší byl konfliktní vztah hereček, které ty role hráli.(24.4.2017)

 • nessbeal
  **

  https://www.youtube.com/watch?v=BgCNLOtU8Q8(1.5.2020)

 • Karp
  ****

  Tenhle film vyžaduje mít i něco "odžito". Čím je člověk starší a starší, tím je vděčnější za projevenou pozornost, tím více obdivuje mládí a energii a tím více touží třebas i po obyčejném popovídání. Ale to, že tuhle situaci ještě neznám a nerozumím ji, neznamená, že je to špatný film... Na sklonku života bude každý z nás vděčný za takovou Tatianu Vilhelmovou... ba co víc, bude nám stačit, pokud si k nám naleznou cestu třebas jen naše děti. Stáří není nic veselého a málokomu se jej podaří prožít hezky, s nadšením a v pocitu štěstí. Za sebe mohu říci, že T. Vilhelmová dokázala své mládí do filmu vložit, a J. Adamová zase předvedla velmi dobrý herecký výkon, který je uvěřitelný a pravdivý. Miroslav Donutil se ve filmu ani nepitvoří, ani nešišlá, a přesto za svůj výkon sklidil mnohou kritiku... Není důvod. Hraje umírněně až nesměle a film rozhodně nekazí. Jistě bychom našli i lepší postavy, které hrál, ale ostuda to rozhodně není. V úvodních titulcích by pak mělo být uvedeno jedno zásadní doporučení, jsi-li cynický puberťák, nedívej se...(16.1.2014)

<< předchozí 1 2