Krásky a tajemství – tak přece začínají všechny filmy noir. Dánský sebereflexivní thriller. Základem postmoderního a sebereflexivního thrilleru dánského režiséra Oleho Bornedala je otázka, jaké jsou osudy postav mimo to, co nám z nich film ukáže, a jak si k figurám automaticky dosazujeme příběhy na základě diváckých či čtenářských zkušeností.
Během dopravní nehody potká forenzní fotograf Jonas tajuplnou Julii. Když ji posléze navštíví v nemocnici a je jejími příbuznými považovaný za jejího přítele Sebastiana, začne se propadat do víru lží a fikcí, který sám přiživuje. Jelikož o Sebastianovi nic neví a dívka trpí ztrátou paměti a následkem šoku i dočasnou ztrátou zraku, vezme na sebe Jonas identitu, kterou si sám vymodeluje na základě svých nenaplněných snů. Paralelní fiktivní život se pro něho stává únikem před každodenní prací, usedlým rodinným životem i porouchaným autem. Jenže Sebastianova realita je zásadně odlišná od toho, co si Jonas vybájil, a začne ho záhy dohánět.
Důmyslný scénář reflektuje principy noirových krimi příběhů. Ty také ve svém základu často stojí na vypravěči, jenž svému okolí a druhým postavám přiřazuje domnělé příběhy, které jsou postupně konfrontovány s realitou.
Scenárista a režisér Ole Bornedal snímkem Pouze další love story potvrdil své kvality jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti, kteří ve svých filmech reflektují a dekonstruují narativní principy klasických žánrů. Mezinárodně na sebe upozornil již v roce 1994 filmem Noční hlídač, který o tři roky později přepracoval pro americký trh do filmu Hlídač mrtvých. Z jeho dalších snímků získal nadšené ohlasy především moderní morytát Zbav nás od zlého z roku 2009. (Česká televize)

messi@h odpad!

Pan režisér si hraje na artového umělce, takže je místy nesrozumitelné, co se na plátně odehrává - hlavně že je spousta míst podložená klasickou hudbou. Vychytávka s prolínáním dvou dějů (jeden většinou představuje vzpomínky, druhý současnost) není špatný, ale když se ve filmu opakuje asi po sedmé, působí už únavně. Film obsahuje i naprosté nesmysly (slepá žena pošle svého přítele pryč, a zústane doma dobrovolně sama s naprosto neznámým a podivným člověkem; zraněná leží na jednotce intenzivní péče do půl těla nahá a kolem ní pobíhá celá její rozvětvená rodina, sestry, pacienti chodí okolo chodbou...). Na malý moment zhruba uprostřed filmu se zdálo, že se z toho vyklube zajímavý thriller, ale následuje zklamání. Že si nějaký film hraje na umělecký a artový, to ještě nic nevypovídá o jeho kvalitě. Mám ale pocit, že spoustu zdejších uživatelů na to režisér nachytal. ()

E lan

Tak trochu jiný film, ne špatný, ale ani nijak objevný. Je to takový výlet do úplně jiné mentality, která mě osobně nic neříká... ()

Forty-

Ďalšia zo silných sociálnych severských drám tentokrát pojednáva o príbehe muža frustrovaného konvenčným fungovaním vzťahov. Práca, deti, hypotéka, leasing, pravidelný sex zo zvyku. Hlavný hrdina sa dostane do zaujímavej životnej sitácie, kedy sa nachvíľu nechá uniesť a pokúsi sa hľadať životné šťastie vo vzťahu s inou ženou, s ktorou sa zoznámi pri autonehode. Príbeh je však omnoho komplikovanejší a prehrešky hlavného hrdinu sa pomaly, ale o to bolestivejšie, začnú vyplavovať na povrch. A ako to už u takýchto filmov býva, namiesto hollywoodskeho happy endu so slzami dojatia v očiach dostaneme pod nos hodenú surovú dávku holej neprikrášlenej reality. ()

JPO

Zajímavý pořád, který ale naprosto pohřbil český katastrofální dabing v čele s k....u Luckou Plekancovou, kterou naprosto nesnáším. Příště už jen v originálu. ()

Oudee33

Celkem originální zpracování kde název rozhodně vystihuje co že si to zde vzali tvůrci na paškál. Tak trochu nedotažený momenty, kde jsem mhouřil oči nad reálností střídají nápadité scény a celé to nadbíhá a připravuje půdu k závěrečné půlhodince která nepostrádala šťávu s houstnoucí atmosférou, vychytanými dialogy a solidními hereckými výkony. Závěrečný zvrat s koncem samotným jsou fajn tečkou. Úsměvný odkaz na hollywoodské happy endy kde pošlou hlavního hrdinu do kopru za použití divákova nadhledu mě utvrdil v jakési nadsázce s kterou jsem většinu filmu sledoval. 69% ()

flu

Kinematograficky za plný počet, ale co se scénáře týče, byla to strašná kok*tina. Ve výsledku to nedosáhne ani na 3*. ()

DJ Kritik

Tajomný príbeh, s tak trochu okukaným štýlom podania ma oslovil, len zvláštnym podaním erotiky, ktorá vôbec neuráža a dialógy ktoré jednotlivé scény dopĺňajú jej dodávajú nevšedný nádych napätia a tajomna. Scéna z filmu kde sa prelínajú dialógy je priam úchvatná. " Mám pocit, že za chvíľu budeme na suchu. Kde je ďalšie víno?" "V Polynézii." Inak brutalita jednotlivých scén mi príde zbytočná a film pre mňa posunula do nižšej skupiny. Akcia: ** Napätie: *** Dramatičnosť: **** Erotika: *** Vtiahnutie do deja: ** ()

MyrnaAlec

Zvláštní film. Pomocí nápadité vizualizace buduje působivou atmosféru a zpochybňuje staré dobré jistoty. Poučné pro ženy, které si myslí, že manžel nikdy neodejde...odejde kdykoli bude chtít, aneb tajemná žena je vždy přitažlivější než okoukaná manželka. Konec má poněkud křečovitý závěr... ()

Mamlas odpad!

Chaotická blbá slátanina a ještě idiotsky sestříhaná, hrající se na umění, ale tak hrozně nudná a blbá. ()

kenny79

V úvodních 10. minutách to byl samý střih, samé krátké scény nedávající hlavu ani patu. Vše začíná do sebe zapadat, až neštastnou havárii Jonase Julie a jak ti tak bývá pocit vinny hlavního hrdinu zavede do nemocnice, kde se léčí Julia. Před rodinou Julie se vydává za jejího přítele. .... ()

CrazymanM

Uff,tak tohle byla pěkně temná věcička,trošku ve stylu trilogie Millenium,opravdu velmi dobře natočeno,výborné herecké výkony(a taky neznámé tváře),paráda!Škoda jen,že mi v poslední třetině filmu chybělo asi 15 minut,takže nevím,kde a jak se tam vzal ten skutečnej Sebastian?! ()

PamelaJJK

Docela zklamání. A velké. Nějak jsem nebyl schopen proniknout do příběhu. Tisící varianta filmu o ztrátě paměti, vypadala zpočátku velice nadějně a sympaticky, ale s postupujícím časem se nějak vytratila atmosféra a stalo se z toho beztvaré nic. Pár dobrých záběrů, pár vtípků, chvílemi zajímavý hudební podkres a sympatický hlavní hrdina v moři totálně nesympatických tváří (hlavně postava Julie) dobrý film zkrátka neudělá. Marně pořád přemýšlím, kam se přede mnou schoval ten mrazivý thriller o kterém je řeč v mnoha oficiálních recenzích stejně jako zde. A hustá atmosféra? Ta taky nebyla k nalezení. Resumé? Přehnaně nadhodnocená severská slátanina. ()

spotczek

Filmově opravdu úžasné. Postavy jakoby si měnily role. Jonas se nejprve zdá nezodpovědným snílkem, který se však ve srovnání se zlým Sebastianem rázem vyjevuje v lepším světle. Že by vlastně dobré a špatné já jednoho člověka?! Není to tak trochu zápas kohokoliv, kdo touží žít aktivně a zajímavě, nikoliv jen stereotypně se spoustou uzemňujících povinností?! Vyzdvihla bych i způsob vyprávění, který zpočátku těží z útržkovitosti a prostřednictvím nečekaně poslepovaných momentů buduje příběh, byť lehce umělý. Např. zpodobnění dopravní nehody Julie hned na začátku mi připadá skvělé. Připomíná mi některé Trierovy scény, např. začátek Antikrista, kdy ryze tragická a dost depresivní událost je díky své metodě (zpomalené záběry, hudba) nahlížená esteticky, až lyricky. Podtrhuje se tím vytržení z reality. Vlastně nás tím tvůrci upozorňují na nebezpečí manipulace, se kterým filmové médium stále pracuje. Více záleží na způsobu, jak se co sděluje, než na obsahu samotného sdělení. Převažující obraz a zvuky působí silně na emoce a otupuje se tím smysl a význam. Něco podobného vlastně prožívá i hlavní hrdina Jonas. Koncentruje se na své představy a emoce, žije více ve fantaziích než se svou rodinou, opouští ji a umírá. Mohlo by to být jakési mravní ponaučení, aby se člověk raději držel při zemi. Avšak v postavě kamaráda hlavního hrdiny, jenž by se mohl jevit téměř jako jeho protiklad (pragmatický, racionální tvor), také nenalézáme řešení, i on umírá rukou temného Sebastiana. Tedy asi by bylo nejlepší naučit se být šťastný a spokojený s tím, co člověk má, příliš po ničem netoužit, ozvláštňovat svůj svět méně nebezpečnými metodami, tedy hlavně nelhat. Nejen druhým, ale především sobě. ()

uncle

Nevyzpytatelná DVD edice občas vydá, mezi záplavou prachšpatných amerických a kanadských ,,béček", nějaký klenot....Většinou se jedná o snímek původem ze severských zemí...Nejinak tomu je i tentokrát...Dánský neotřelý thriller mě nadchnul nejen dějem, ale hlavně kamerou a stylem vyprávění..... ()

@nthr4X

Zajímavý snímek ze severské produkce, který zaujme hlavně kamerou, napínavým dějem i hudbou. Třetí * si u mě zasloužila poslední scéna, to jsem opravdu nečekal. ()

OpacDjs

Film, který mě naprosto pohltil aneb kdy konečně někdo bude mít koule a hlavu (v libovolném pořadí) natočit takovýhle film v ČR. Pokud jste věková skupina hlavních hrdinů, uvězní vás neodbytný pocit toho, co všechno mohlo být a není, resp. ještě lépe, co jste všechno posrali a pak se ztratili při prvním lamentování (které naštěstí ve filmu explicitně není). Pokud jste mladší/starší mohl by vás pobavit/vyděsit jak na hovno/divně můžete dopadnout ;-) Každopádně po Lovcích hlav další pirátskéj hák do našich slastí/sraček (definitivně libovolné pořadí). No, a až to na starý kolena neudejcháme, potěš všichni... Takže jeden ze zážitků, který mě u/potvrdil, že nejvyšší hodnocení není potřeba zbytečně rozhazovat, protože úžasné filmy se prostě pořád točí - člověk jen musí hledat... a někdy mít docela trpělivost se těmi ne zcela vydařenými pokusy prokousávat (rozuměj sračkami). A to už jsem si myslel, že pro mě v ne zcela vydařených kláních severská vs. americká verze literární předlohy (Stieg Larsson - Muži, co nenávidí ženy, 5:2 pro D.Finchera a John Ajvid Lindqvist - Ať vejde ten pravý, 4:3 pro M.Reewese... a ke všemu pro Hammer Films Productions "Revival" :-), nadchází k nedo(po)rozumění si se zmíněnou kinematografií. Takže takhle jednoduché to zas´ nebude. Btw, možná bych měl trochu projet a "zpřísnit" svá předchozí hodnocení... ;-) ()

kolodej1

dost netradiční, originální příběh, který mě po celou dobu hodně bavil. Je to poctivě a chytře natočeno, prakticky tomu nemám co vytknout. Další výborný dánský film, to už asi nebude náhoda. Tohle byl film, který mě chytil hned zkraje a už mě nepustil. Snad jen ten konec bych si představoval trošičku jiný. Ale to už je detail. Rozhodně stojí za vidění ()