Krásky a tajemství – tak přece začínají všechny filmy noir. Dánský sebereflexivní thriller. Základem postmoderního a sebereflexivního thrilleru dánského režiséra Oleho Bornedala je otázka, jaké jsou osudy postav mimo to, co nám z nich film ukáže, a jak si k figurám automaticky dosazujeme příběhy na základě diváckých či čtenářských zkušeností.
Během dopravní nehody potká forenzní fotograf Jonas tajuplnou Julii. Když ji posléze navštíví v nemocnici a je jejími příbuznými považovaný za jejího přítele Sebastiana, začne se propadat do víru lží a fikcí, který sám přiživuje. Jelikož o Sebastianovi nic neví a dívka trpí ztrátou paměti a následkem šoku i dočasnou ztrátou zraku, vezme na sebe Jonas identitu, kterou si sám vymodeluje na základě svých nenaplněných snů. Paralelní fiktivní život se pro něho stává únikem před každodenní prací, usedlým rodinným životem i porouchaným autem. Jenže Sebastianova realita je zásadně odlišná od toho, co si Jonas vybájil, a začne ho záhy dohánět.
Důmyslný scénář reflektuje principy noirových krimi příběhů. Ty také ve svém základu často stojí na vypravěči, jenž svému okolí a druhým postavám přiřazuje domnělé příběhy, které jsou postupně konfrontovány s realitou.
Scenárista a režisér Ole Bornedal snímkem Pouze další love story potvrdil své kvality jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti, kteří ve svých filmech reflektují a dekonstruují narativní principy klasických žánrů. Mezinárodně na sebe upozornil již v roce 1994 filmem Noční hlídač, který o tři roky později přepracoval pro americký trh do filmu Hlídač mrtvých. Z jeho dalších snímků získal nadšené ohlasy především moderní morytát Zbav nás od zlého z roku 2009. (Česká televize)

Stanislaus

Český název perfektně vystihuje celkovou atmosféru a vyznění filmu. V podstatě jde o romantický příběh, ale ve spojení se samotným námětem a syrovým prostředím Dánska jsou místy jakékoli milostné tendence zcela přebíjeny thrillerovým hávem, což dělá tento severský snímek zajímavějším a poutavějším. Zápletka se mi líbila, stejně tak i filmový syžet, kdy vše začíná koncem a my vlastně čekáme na vysvětlení, proč se to tak stalo. Zkrátka o něco méně lepší Bornedalův snímek než jeho pozdější Fri os fra det onde, ale i tak jde o velmi kvalitní film. ()

rikitiki

O dost ostřejší verze sladkobolného filmu Zatímco jsi spal. Skvělá práce s asynchronním zvukem a barvami. Po celkem klidných dvou třetinách filmu přijde šokující konec. ()

SOLOM.

Úchylný – perverzní thriller? Na co jste se to lidi dívali? Mám rád severskou tvorbu (ve své podstatě mám její kousky nejraději), ale tohle byl obyčejný průměrný film, který mě v určitých pasážích dokonce pomalu ale jistě uspával. Je sice pravdou, že některé momenty skutečně působili „potemněle či snad depresivně“, ale vždy to byli jen nepatrné záblesky. Podobných filmů jsem už viděl dost a tenhle je ničím nepřevyšoval. No a ten provařený závěr raději ani nebudu komentovat! ()

mm13

Dráma o vzťahoch s mysterióznym thrillerom za pätami. Ale funguje to! Akurát ku koncu je z toho už iba ten thriller (a už nie mysteriózny), ale to trvá len chvíľu a finálne rozuzlenie nemá chybu. Do zoznamu netradičných noir variácií pribudol prírastok, aký škoda prehliadnuť. ()

jhrasko

Fenomenálny prológ + hodne skvelých autorských a vizuálnych nápadov nakombinovaných (ALE) s takým scenáristickým polotovarom, ktorý by som si nekúpil ani za 49Kč, ani v romantickej edícii za 99Kč. Verím na krízu stredného veku, neverím ale na nesúdnosť vo chvíľach, v ktorých rozum volá po záchrane a po červenej na semafóre. ()

BoPo

Skvelé. Mám len slová chvály. Herci + príbeh = jedno veľké príjemné prekvapenie. Kto má chuť sa zatúlať mimo hollywoodskú rutinu, tak si môže dopriať tento severský výlet na tému Mrdá ťa život? ()

mysiak

Veľmi zaujímavý film svojim poňatím ako bol natočený a svojím dejom...fakt rozširovanie severskej knižnice má začína baviť ()

topi

Taková love story, která je "tak trochu jiná". Jo, takovou love story můžu! Ole Bornedal mě už podruhé hodně překvapil a připoutal mě očima k obrazovce, tak jako u nedávno viděného Fri os fra det onde. Perfektní příběh, s vynikajícím odhalením a perfektním koncem. Opět vynikající herecké výkony, nádherně nasnímaná kamera a dechberoucí hudba, kterou povětšinu filmu tvořila akustická kytara. Nejvíc mě odvařilo, když asi v půlce filmu se střídají pasáže (asi pět minut), když Jonah v obchodním domě nakupuje s manželkou a s dětmi a říká své ženě, že končí a nemůže dál kvůli Julii, a do toho jsou zase střihy když je s Julií a její rodinou a k tomu hraje Vivaldi a jeho Čtvero ročních období a to tak, že v tom obchodňáku je to slyšet jakoby v povzdálí, zatimco záběry s Julií hraje Vivaldiho hudba na plný kule!! To má takovou sílu a výbornej nápad, že jsem se tetelil blahem! Bomba!! A veškerou hudbu nahrála Pražská filharmonie, v čele s dirigentem Máriem Klemensem. Ufff, kult!! ()

italka63

Máte milující ženu, dvě pěkné děti, nový byt, zajímavou práci u policie - fotíte totiž oběti vražd - a bohužel jedno starší auto, protože najednou nelze mít všechno. Jenže ono se tak hloupě na silnici zastaví a nepřímo způsobí dopravní nehodu, při které je zraněna mladá žena, která ke všemu ztratí 90% zraku a nikdo neví, na jak dlouho. A protože vás trošku hryže svědomí, jdete se do nemocnice na ní pozeptat, jenže vás překvapí její velmi zámožná rodina, která si vás splete s jejím nezvěstným přítelem, se kterým byla naposledy v Indonésii. Ano, vy jste Sebastian,a vaše přítomnost pomůže z kómatu..... a tahle zkraje úsměvná situace odstartuje slušné drama plné překvapení a pochybných povah a spěje spolu s pěknou kamerou ke svému překvapivému konci.Stačilo tak málo a říci -nejsem Sebastian, to je omyl....pěkné čtyři hvězdy. ()

repe

Příjemně mrazivý dánský film se zajímavou konstrukcí děje. S blížícím se závěrem jsem měl pocit, že se vše nevyhnutelně blíží idee Shutter Island. A ten pocit, když vítězoslavně doskládáte poslední dílek dějových puzzle a celý obraz filmu spatří ve vaší hlavě světlo světa? Priceless. ()

FilmFan24

Konec je začátkem příběhu, kdy pravda je lež, skutečnost je klam a Jonas je Sebastian anebo je to všechno úplně jinak? Každopádně názorná ukázka, kdy zajímavě vizuálně vytříbená forma jde ruku v ruce s neméně zajímavým obsahem. Hlavní hrdina kriminálního příběhu, jehož začátkem je autonehoda při níž upadne do kómatu dívka Julia, chce vědět jak se jí v nemocnici daří. Tam je omylem pokládán rodinou za jejího přítele, kterého poznala během svého pobytu v Thajsku. Jonas najednou dostane šanci žít úplně jiný život než na jaký byl doposud zvyklý. Změna identity potom rozpřédá podivnou mozaiku jednoho zvláštního vztahu a vede k neodvratnému konci, který byl začátkem filmového vyprávění. Jo žít cizí život se fakt nevyplácí,,, ()

PP66

Seversky "něžný" příběh o chemickém šílenství jménem láska jemně kořeněném zločinem. Super! ()

radektejkal

Film pro dospělé, kteří mají buď hodně času nebo hodně milují pohádky. A možná i pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet své kombinační schopnosti. ()

Lyncha

Pro mě mírně šokující film, při kterém jsem se chvílemi bála dívat na plátno, abych se nevyděsila víc, než je zdrávo, s opravdu působivou hudbou a fantastickým střihem. ()

Necron

Scenaristicka konstrukce ad absurdum, ale pokud se nad to divak povznese, krasne si film uzije. Rezie Ole Bornedala, atmosfera i herecke vykony skvele. ()

bourec

A znovu docela slušnej kousek od dvd edice.Ole bornedal mě kdysi dostal filmem Hlídač mrtvých s E.McGregorem a N.Noltem,takže jsem si říkal,že to nemusí bejt špatný.A vůbec jsem nelitoval.Hodně drsnej dánskej příběh s řádně hustou atmosférou.60%. ()

Topco

„Krásna, tajuplná žena. Nezačínajú tak snáď všetky filmy noir?“ pýta sa jedna z vedľajších postáv. Áno, v tejto modernej dánskej variácii na film noir je tých čiernych komponentov dosť: nelineárny dej, komentár hlavnej postavy (cynické intro nemôže nepripomenúť Sunset Blvd.), typický noirový antihrdina (utekajúci od tepla domova... k nejakému vzrušeniu) a zápletka s amnéziou a ukradnutou/zamenenou identitou. Festivalový noirík. ()