Krásky a tajemství – tak přece začínají všechny filmy noir. Dánský sebereflexivní thriller. Základem postmoderního a sebereflexivního thrilleru dánského režiséra Oleho Bornedala je otázka, jaké jsou osudy postav mimo to, co nám z nich film ukáže, a jak si k figurám automaticky dosazujeme příběhy na základě diváckých či čtenářských zkušeností.
Během dopravní nehody potká forenzní fotograf Jonas tajuplnou Julii. Když ji posléze navštíví v nemocnici a je jejími příbuznými považovaný za jejího přítele Sebastiana, začne se propadat do víru lží a fikcí, který sám přiživuje. Jelikož o Sebastianovi nic neví a dívka trpí ztrátou paměti a následkem šoku i dočasnou ztrátou zraku, vezme na sebe Jonas identitu, kterou si sám vymodeluje na základě svých nenaplněných snů. Paralelní fiktivní život se pro něho stává únikem před každodenní prací, usedlým rodinným životem i porouchaným autem. Jenže Sebastianova realita je zásadně odlišná od toho, co si Jonas vybájil, a začne ho záhy dohánět.
Důmyslný scénář reflektuje principy noirových krimi příběhů. Ty také ve svém základu často stojí na vypravěči, jenž svému okolí a druhým postavám přiřazuje domnělé příběhy, které jsou postupně konfrontovány s realitou.
Scenárista a režisér Ole Bornedal snímkem Pouze další love story potvrdil své kvality jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti, kteří ve svých filmech reflektují a dekonstruují narativní principy klasických žánrů. Mezinárodně na sebe upozornil již v roce 1994 filmem Noční hlídač, který o tři roky později přepracoval pro americký trh do filmu Hlídač mrtvých. Z jeho dalších snímků získal nadšené ohlasy především moderní morytát Zbav nás od zlého z roku 2009. (Česká televize)

pakobylka

No vida ... zase jeden z těch, kteří by rádi unikli únavnému manželskému stereotypu a deprimujícímu zaměstnání - aniž si to uvědomují, v podstatě jen čekají na vhodnou příležitost. Jenomže přijetí cizí identity nemusí být zrovna to nejšťastnější řešení - obzvláště když netušíte, do jaké role jste se vlastně nechali vmanipulovat. ONA ho ve skutečnosti nepotřebovala - to ON potřeboval JI. Nikdo po vás nechce, abyste si k němu vytvořili kladný vztah ... popravdě - je dosti rozporuplným a trochu slabošským "hrdinou" ... přesto (nebo právě proto) vás příběh zaujme. Možná pro svou temnou stránku, která je nadmíru přitažlivá - a co do obsahu i formy neobyčejně vynalézavá. Nezáleží na tom, že od první minuty znáte rozřešení zápletky - chcete pochopit i všechny souvislosti ... do nejmenších detailů. Je to něco jako závislost ... a máte to marné, nemá smysl s tím bojovat. ()

kocik1

Přemýšleli jste někdy, jak by to dopadlo, kdyby si "Zatímco jsi spal" střihnul David Lynch? Ole Bornedal to zkusil:-)). ()

Radiq

Nejdřív bych chtěl totálně odepsat českej dabing v tomhle filmu. Všichni byli neskonale strašní, ale taková Lucie Vondráčková, tu by to vůbec neměli nechat dělat v žádném filmu. To byla první vlaštovka, která mi naznačila, že ten film bude stát docela za prd. Nepřesvědčivé herecké výkony se proplétají v docela stupidním ději, kterej je navíc těžce předvídatelnej. Postavy se chovají hloupě až podezřele debilně. Herectvo v podstatě nesympatické, kromě záporáckého Nikolaje - jeho obličejová ksichtózní mimika v záběru na začátku filmu, to je a) strašně přehnané, upocené a ne moc přirozené, b) přesto asi nejlepší herecký výkon celého filmu. Celé se to dělá víc mysteriozním, než to ve skutečnosti je. Nejvíc mě vlastně pobavila jedna taková hláška, kterou pronesla zhrzená manželka, která najde cizí kalhotky: "Já přece nemůžu mít tuhle velikost! Po dvou dětech mám přece širokou prdel!" chch, to pobavilo. ()

hans500

Tento thriller má vše co mít má. Vynikající námět, který se povedlo maximálně využít díky brilantnímu scénáři, skvělé a originální režii, výborné hudbě a především herecké výkony jsou na nejvyšší úrovni, Nikolaj Lie Kaas (Sebastian) se může řadit k nejlepším filmovým záporákům, bezchybně svou roli zahrál Anders W. Berthelsen (Jonas) a Rebecka Hemse (Julia) byla zkrátka excelentní. Úžasně povedená atmosféra a celkový noir styl. A protože i závěr byl znamenitý tak bez debat za 5*. ()

andrii

"Když muž s jinou ženou ráčí snídat..." Ten, na něhož to jméno padlo. Přehozený plášť. Mystery automat. Stůj poblíž. Z žánru do žánru, po boku neznámé. Zachraňovat krásky v nesnázích se někdy nevyplácí. Dvojník v přestrojení svéprávnosti sebe sama. "Milostné psaníčko" pod rohožkou nezvyklého ohňostroje thrillerovských mýtů. Temná, oficiální femmefatalovská Šípková Růženka paralely odlíčené lásky, paralely narace. Falzum kulis, zavřené okenice starému, poctivému životu, vylhané pohlédnutí na novou scénu, obratné sebepožíračství noirovského intelektu, obsedantní propad do vzdáleného, psycho - poetického pozérství. Dny bizarnosti jsou sečteny. Vzpoura realitě mystickou aférou dovedenou až do krajnosti, skalpelem moderního rytířství před arcipadoušstvím z nesmrtelného podzemí. Metafora katalogizace extrému bloudění, vůně dálek nadreálného archetypu. Vizuální spektrum, mysterium kreativity, velkorysá klasifikace padělatelů vysněné, nebezpečné skutečnosti, smrtelné velké iluze. Zrádná "líbačka" zrcadla biografu každodenního programu, proniknutého za stěnu černoty nového času, sousedství skutečnosti. Brutální "avantýra" nesená na stříbrném podnosu, zásah neposlušných replik, které netroškaří vizuálním arzenálem. Tak trochu jiný (delikátní) strach v oblecích noční můry pro dospělé. ()

Sfinkter

Začátek snímku má podivné schéma i tempo, které někoho mohou odradit. Po chvíli se však příběh rozjede a i když je film postaven hlavně na postavách a emocích než na samotném ději, vyklube se z něho slušná dánská deprese. ()

kinghome

Obrovské zklamání! Nesympatičtí herci a debilní děj zapříčinili to, že se z nadějného thrilleru stala podprůměrná blbost, u které se párkrát zasmějete a to je asi tak všechno. Jediné větší pozitivum bylo to, že se tam neustále něco dělo, takže to nenudilo, ale jinak jsem hercům nevěřil ani nos mezi očima a celý film mi přišel strašně umělý a bez nádechu. Nebyli tam emoce, nebylo tam nic. Škoda, vypadalo to skvěle. Českej dabing je naprosto odpornej! ()

marvan

Brilantní ukázka filmu noir. Klíčem k pochopení filmu je právě skutečnost, že Bornedal si nadmíru invenčeně pohrává s pravidly žánru. Na dvou místech dokonce sami hrdinové filmu komentují nepravděpodobnost událostí jako něco, co se může stát jen v noir filmu a nikoli v běžném životě. ()

tnp101

Místy velice intenzivní, temné, často skoro až noirové, thrillerové drama s vynikajícími herci v čele s představitelem hlavní role Andersem W. Berthhelsenem o jedné radikální změně života a nevratném přijetí cizí osobnosti. Už jen základní nástin příběhu je velice zajímavý a tvůrci si s jeho realizací docela vyhráli. Navíc se na to strašně dobře kouká. Vizuál společně s podobně laděným hudebním doprovodem z filmu dělají tak trochu jinou podívanou a já jsem nakonec více než spokojen. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Film je bezpochyby povedený. Je tomu tak i v případě disku, kterým jej „Blu-ray edice“ v rámci levných vysokodefiničních titulů prezentuje? Klasicky nás po spuštění čekají trailery, tentokrát na „Tunelové krysy“ a „Nebezpečná rychlost“ (ne, není to ta s Keanu Reevesem). Poté na nás vyskočí klasicky jednoduchá hlavní nabídka a jen tak okrajově mě příjemně překvapila změna velikosti (zmenšení) českých titulků u filmu, snad to tak již zůstane nastálo. Obraz v 1080i (50 fps) je prezentován v poměru stran 2,35:1. Ten se opravdu povedl a často vyloženě překvapí. Ostrost je prvotřídní a co je vůbec nejlepší, jsou detaily obličejů. Pokud se jedná o blízký záběr, není problém rozeznat každou nepatrnou maličkost. Zrna je minimum, více akorát v několika „flashbacích“, kde se v plné kráse projeví komprese. Všude jinde jsem na ní v na první pohled viditelném stádiu však nenarazil, i když pokud budete chtít, najdete jí vcelku snadno. Barvy nedisponují nejbohatší paletou. Vše je podáno za občasného použití filtrů a vysokého kontrastu. Pravdu zůstává, že i proti těm v rámci technické stránky nic nemám a pozadu se nedrží ani černá. Pokud by tedy nebylo té komprese, které si však okamžitě všimnete jen ve zlomku stopáže, šlo by o přepis, který by bez problému a na vysoké úrovni obstál i na „drahých“ discích. Původní dánský zvuk je tradičně zastoupen formou DD 5.1 a v rámci možností formátu nezní vůbec špatně. Stopa umí agresivně zadunět, být prostorová (hlavně hudba a většinou tišší, ale docela efektivní vykreslení atmosféry) za doprovodu hlasitých, výhradně zcela čistých dialogů. Zážitek z HD stopy by byl nejspíš výrazně silnější, i v této podobě ale poslouží bez problémů. Česká zvuková stopa zní tentokrát velice slušně po zvukové i hlasové stránce. Pokud upřednostňujete dabing, o nic výrazného při jejím zvolení nepřijdete. Jen pro doplnění se o lokalizovanou mluvenou verzi postaralo „AV Studio Praha“. Jako obvykle jsme u konce. Bonusy se na disku samozřejmě nenachází. Za svou cenu mohu titul doporučit. Kvalitní je jak film, tak disk (v rámci své cenové kategorie) a obraz mimochodem prozatím jeden z nejlepších v edici. V rámci „Blu-ray edice“ uděluji 80% a v porovnání se vším na českém Blu-ray trhu 40%. ()

venison

Strašně pěkně odvyprávěný film, který byl naprosto vším vyladěný - bylo to syrové, bylo to temné, bylo to vtipné, bylo to zdravě pomatené + navíc perfektní atmoška.. Bezva práce! :-) "Nevím, kam odcházím.. Jenom to, že ležím se zády natlačenými na planetu.." ()

hanagi

Mám ráda filmy s tajemstvím, baví mě, když se skutečnost mísí s představami. Když si nejsme jistí realitou a nelineární vyprávění nás drží ve střehu. O to víc zamrzí příliš doslovný konec, kouzlo zmizelo. ()

Palvinie

Proč odhalovat pravdu, když se ve lži cítíš dobře? U každé "love story" se předpokládá šťastný konec. A i v tomhle je tato love story tak trochu jiná, za což jsem ráda. Víc takových filmů! S nepředvídatelnými okamžiky, skvělými herci, začínajících na konci a končících na začátku. ()

Heraldika

Naprosto skvěle natočený film, byla jsem nadšená! Tempo, spád, scénáristicky výborné, herecky přesné. Severská kinematografie jak má být. Jen jsem se dobrovolně vzdala pár vteřin na plátně - otevírání kufru auta, poslední scénka na pláži. ()

Tejkina

Tak tohle bylo zase jedno dokonalé drama se severu. Skvělé zpracování - špatný severský konec nesměl chybět, skvělá thrillová a krimi zápletka, hudba... nemám tomu co vytknout. Víc takových filmů. ()

Sdoom

Jo, tak tohle byl fakt dobrej film. Minimálně první hodina dvacet stála fakt za to - skvěle budované napětí, fajn herci, super hudební doprovod. Od té doby, co se děj přesunul do chaty, tak už mi to přišlo zbytečně překombinované a nevěrohodné, což je trošku škoda, nicméně na slušné 4 hvězdičky to stále stačí. (Blu-ray, orig.) ()

noctambule

Perfektní začátek, který mě ihned vtáhl do děje. Hlavní hrdina touží být od mala fotografem, chce fotit krásy světa, místo toho fotí mrtvoly. Ukázka toho, jak se sny sráží s realitou:-) Temná severská atmosféra, místy brutální, absurdní, tragikomická. Škoda, že ten závěr to zabil, doslova. Název film plně vystihuje. ()