Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

KafuR

Trochu lacině milá a sentimentálně předvídatelná pohádka, což ovšem lze říct o většině současných mainstreamových animáků. Vtipná a zábavná v jednotlivých detailech a situacích, navenek však jako celek nic extra hlubokého neskrývá. Příjemný bonus je pak pěkný soundtrack a taky to, že hrdinka dostála českého názvu filmu až do konce a nebyla nutně změněna jenom kvůli ještě sladšímu konci. ()

MrGregor

Příjemná "pixarovka" s jednoduchým, ale originálním příběhem, přiměřenou dávkou povedené vtipnosti a krásnou animací (2012). Utekla mi opravdu mimořádně rychle. ()

Urukhaj98

Pixar vzal ingredience klasické Disneyovky a upekl z nich trochu podvratnou, dobrodružnou podívanou, kde princezny nemusí jen čekat na to, až je někdo zachrání, ale samotné se pustí do akce. O nějak výrazně originální počin se nejedná, o dobrý film ale ano. 8/10 ()

Kingi

"Mezi námi děvčaty" (2003) v Disneyovském podání? Tak trochu, ale Disney je Disney, takže "Rebelka" je zaměřená více na děti. Přijde mi, že tentokrát v trochu větší míře. I přesto jsem se bavil, a to náramně. **** ()

Black-star

Ne nadarmo se říká, že aby něco mohlo povstat musí nejprve padnout. PIXARU se to povedlo, po minele s filmem Auta 2 je tu nový pixar. Dle mého daleko dospělejší, působivější, dobrodružnější a opět velmi povedený. Příběh, pointa, animace, výprava... vše funguje. Já sem se smála, plakala a byla jsem spokojena. Možná potřebuju vícekrát vidět abych přidala jednu hvězdu navrch. 80% ()

Hermanka

Masochisticky jsem se těšila, jak mě bude zase nový animák nudit. Jak si ponadávám, jak to bylo blbé a budu chtít na začátku odejít. V tomto případě jsem měla smůlu. Hodnocení- ****. ()

fool-mood

Začátek vypadal tak na ty dvě hvězdy, ovšem závěr vše vytáhl o stupeň výše. Taková moderní pohádka (opět) o drakobijčí rodince. ()

quip

Brave mne jako roztomilá pohádka donutila přemýšlet poté, co jsem si přečet recenzi v Respektu. Se stejným závěrem, jako v NYT zde Antonín Tesař vykresluje pesimistický pohled na hlavní morální poselství filmu. Podle zmíněných recenzí je osvobození Meridy od svatby jenom dočasné, "její svoboda je podmíněná a získaná jen za cenu úsměvů, ústupků a jehly s nití, kterou sešije příběh a opraví tak svět, kde ženy a dívky vědí přesně, kde je jejich místo." Nejvtipnější moment filmu, kdy král Fergus hrající princeznu štěbetá “I don’t want to get married, I want to stay single and let my hair flow in the wind as I ride through the glen firing arrows into the sunset." spolu s princezniným "Let us decide who we want to love." jsou pro toto pojetí filmu pádnými argumenty. Pokud si člověk projde celým filmem a zamyslí se nad vším, co jej dál podporuje, možná se mu argumenty už nebudou zdát tak solidní (nakonec proč by Merida nemohla na své vlastní cestě začít chodit třeba s místní emancipovanou kovářkou, být prostě single a objíždět lukostelecké závody nebo naplňovat svůj život jakkoli jinak - sama za sebe). V rámci žánru a cílové skupiny (děti) ale kromě nejsilnějšího morálního poselství (be brave enough to find your own way in life and follow it, blah blah) probleskuje právě i onen pohádkový návrat k tradičním hodnotám a ačkoli jejich důraz na rodinu je fajn a dává smysl, zbytek (tak si tady teda zatím pobíhej...) je mi nepříjemný skoro jako paničky ze Stepfordu. Trochu se bojím, že po ekologické odpornosti Wall-E se Pixar zanedlouho pustí i do otázky víry a pokud příběh nenapíše nějaký židovský cynik, tak nám pomož...no doplňte si podle vlastních preferencí. Od zamyšlení nad poselstvím pryč - Brave je pořád mimořádně hezká pohádka, v originále navíc opatřená kouzelným skotským přízvukem. Jenom bitva medvědů může být pro špunty trochu děsivá. Tak se na ni mrkněte, ale kmotřence po filmu vysvětlete, že pokud nechce, vdávat se fakt nemusí. ()

Moiraine

V hlavní roli nesympatický spratek v nijak originálním příběhu. Ale co hůř, nebavilo mě to. Film asi není špatný, ale zklamání je velké. Studio Pixar vždy přinášelo velká očekávání a asi bylo přirozené, že jednoho dne nebudou naplněna. Ten den pro mě nastal dnes. Jedna povedená scéna a krásně se poslouchající přízvuk to neutáhnou. ()

IrisHelenka

Dojemná, vtipná i poučná pohádka se sympatickou princeznou v hlavní roli, která má ty nejkrásnější vlasy, jaké si vůbec dovedeme představit. Nepamatuji si, že by nějaká pohádka byla zasazena do Skotska a je to příjemná změna, opravdu to má styl a atmosféru. Jen 3D příliš nedoporučuji, na rozdíl od ostatních filmů není nic extra, ale překvapil mě poměrně dobrý český dabing. ()

Karp

Animace je úžasná, ale vadou na kráse je trochu prostší příběh. Je to však především dětský film, a proto možná není jednoduchá zápletka na škodu. V kontrastu s jednoduchou dějovou linkou a dětským filmem jsou pak některé až hororové scény:-). V našem kině se ale žádné dítě strachy nepočůralo:-) a tak to nejspíše tak hrozné nebylo. Znovu jsem si však uvědomil proč nemám v oblibě Disneyovskou klasiku - ta hra na city je skutečně cílevědomě vystavěná a jde po vás jako pes po kosti. Na druhou stranu ti malí grázlíci ždibec empatie potřebují:-) ()

RajAthen

Hodnotit tento snímek je upřímně docela těžké. Pixar je zkrátka Pixar a jen sám si může za to, že si nasadil předešlými počiny laťku povážlivě vysoko. Rebelka má v sobě velký potenciál, ale po podařené půlhodince pro mě sklouzává k průměru a děj opravdu není nikterak pozoruhodný a dá se shrnout do jedné a krátké větičky. Vše vypadá krásně, místy poeticky, ale pouze vypadá. Problém tedy asi u mě bude v očekávání. Film se mi líbil, ale něco mi tam chybělo. To něco, co dělalo Pixarovky tím, proč si na ně konkurence mohla jen těžko dotáhnout.. Na druhou stranu dalšímu shlédnutí se nebráním... ()

Sykon

Tenhle film má mnohem víc z Disneyho než Pixaru. A to mě trochu zklamalo. Proměna matky je trochu nečekaná, ovšem raději bych viděl trochu sympatičtější hlavní hrdinku, nebo lepší prokreslení postav, které jsem u Pixaru měl rád. Není to špatný film, ale nenaplnil očekávání, takže tentokrát jen lepší 3*. ()

Jaxx84

Už jsem se zase těšil zbytečně =( Disney s Pixarem se sice opravdu překonávají v animacích, ale příběh mě nechal nečekaně chladným. Neposlušná holka co začaruje matku? Toť vše? Zlaté příšerky s.r.o., Ratatouille, Shrek 1, kde příběh opravdu dojímal i dospělé a humor čišel na všechny strany. Ne že by Rebelka byla nudná, v detailech je opravdu vymazlená, vtipná v těch drobných scénách kolem hlavního příběhu, ale... jedno velké ale. *** za krásně ztvárněnou krajinu alá Skotsko. ()

Franc1s

Zajímavý příběh, zajímavě pojatý. Dcera se nechce vdávat,tak se nakrkne a z maminky udělá bezva medvědicu :D Rozhovory mezi mědvědem a dcerou byly dobré chlámky. A její tři brachánci a tata ani nemluvě:D Stále se něco dělo, pořád se bylo čemu smát. Animace a vizuál zase o ždibec lepší a hezčí. Vybraná hudba se do filmu přesně hodí. Paráda. 8/10 ()

Nyan

Začátek skvělý, pak přišly obvyklé gagy, které mě celkem otrávily, pak se zas dělo něco zajímavého, konec přeslazený. Co z toho, že to vypadá hezky, když se člověk až tolik nebaví. ()

Ruffy

I když je to pohádka o princezně, tak je neuvěřitelně zpracovaná a téma princ a princezna se tu řeší opravdu neobvykle.. Moc se mi líbí zpracování i to, že to je velmi netradiční! :) ()

Sentax

Rebelka, môj druhý tohtoročný animák. Pravdu povediac som o tomto filme veľa nevedel ale milo ma prekvapil. Veľmi pekná animácia - hlavne vlasy všetkých postáv, vtipné scénky, dobrý bonus v podobe troch malých bratov avšak ten príbeh bol proste tuctový. Mama sa s dcérou poháda a celý film sa potom točí okolo toho ako sa dajú znova dokopy + na záver múdre slová: Osud sa nedá ovplyvniť ale ja ho mám vo svojich rukách. Ale to asi k takýmto filmom patrí. Takže záver? Veľmi pekná rodinná rozprávočka pre malých aj veľkých. ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014