Už od starých časů se po mnoho generací šíří příběhy o epických bitvách a mystických legendách v drsné a tajemné Skotské vysočině. Ve filmu se k legendě přidá nová pověst, když odvážná Merida stane tváří v tvář tradici, osudu a nejkrutější bestii. Merida je zkušená lučištnice a impulzivní dcera krále Ferguse a královny Elinor. Je odhodlána jít si v životě svou vlastní cestou. Vzepře se starému zvyku zasvěcení pánům země. Silnému lordu MacGuffinovi, mrzutému Macintoshovi a svárlivému Dingwallovi. Meridiny činy nechtěně rozpoutají v království chaos a běsnění. Když se obrátí o pomoc k podivínské staré čarodějnici, dostane prokleté přání. Merida, která následuje nebezpečné síly, objeví význam skutečné odvahy, aby zlomila příšernou kletbu, než bude příliš pozdě. (Falcon)

Wyrdas

Studio Pixar podle mě při točení tohoto snímku vyšlo trošku jinou uličkou, než se obvykle vydávajá. Ta ulička je silně ovlivněná nádechem Disneyho stylu, rozhodně to však nebyla chybná volba. Tato tak trošku netradiční pohádka mě velice zaujala ve své první části, kdy jsem se opravdu a upřímně nemálo zasmál. Ve své podstatě všechny scény s keltským králem byly humorné a dávaly smysl. Co filmu ubírá první hvězdičku je střed děje a první polovina jeho závěru, kdy se film zaměřil na Rebelku se svou matkou. Všechno opojení, které jsem získal v první části ze mě opadlo a jen jsem doufal, že to ještě znovu nabere ten spád ze začátku. Malou cenu útěchy jsem dostal až v naprostém závěru a trošku mi to srazilo celkové hodnocení snímku. Druhou hvězdu pak musím odebrat za otřepaný a tolikrát ohraný příběh, kdy si matka nerozumí s dcerou a ve své podstatě se to celé točí hlavně kolem nich. Tento ohraný děj se krásně schová na začátku, ale jeho všednost a fádnost o to víc vyleze právě v půli filmu. Snímek Rebelka hodnotím 3* s dodatkem, že se jedná o pěkně zpracovanou pohádku, která neurazí ani dospělého diváka, nicméně stačí ji vidět jen jednou. ()

AloisNeuman

Grafika účásná. Obsah nulový. Vikingové prostě JAK VYCVIČIT DRAKA. A Lucinka Vondráčková až po hlavních závěrečných titulkách. ()

neo93

Pěkně zajímavá animovaná pohádka. Příběh vypráví o rudovlasé princezně, která nehodlá být poslušnou a vzornou dcerou, jenž by se vdala za prince a stala se královnou. Naopak ráda střílí z luku a prohání se na svém koni, přesněji řečeno raději dělá tyto dvě činnosti najednou. Děj filmu se nečekaně převrátí, když se pokusí změnit rozhodnutí své matky a dostane do pořádné šlamastiky nejen sebe ale i ostatní. Líbila se mi především sympatická a krásná hlavní hrdinka Merida, tak její povedení malí bratříčkové, kteří jsou k nezastavení a využíjí každou minutku, aby vymysleli nějakou lotrovinu. Nádherná atmosféra a trefný humor dělá z tohoto animáku výbornou zábavu pro celou rodinu. ()

haWranka

Nádherná grafika a moje oblíbené Skotsko s celou svojí nádhernou přírodou, kulturou a hudbou, přesto jsem nebyla touhle pohádkou úplně nadšená. Hlavní hrdinka si mě nedokázala za celou dobu nijak naklonit (ty její vlasy mi byly mnohem sympatičtější než její charakter) a příběh tak nějak plynul, aniž by se mě cokoli nějak výrazněji dotklo. Je to škoda, protože potenciál byl obrovský. ()

Likan7

Z duelu Brave - Frozen pro mě suverénní vítěz Rebelka! Není to nic převratného, nic revolučního, na místo toho film sází na své nejlepší stránky a daří se mu to skvěle. Předně musím říct, že od malýho (čti z jedničky) Škyťáka jsem neviděl sympatičtější hlavní roli. Rebelka je super a přeje jí snad úplně každý. Vtipů je požehnaně, někdy jsem si říkal, že možná až moc, ale přesně v ten moment tvůrci uberou a pohnou s příběhem. Strasti medvěda začátečníka a seznamování s celou šlamastikou nemá chybu a prostřední půl hodina je vyloženě parádní. Na konec se to samozřejmě musí rozseknout, takže se upustí od vtipu a sází se na vážnější (a rodinnou) notu, ale naštěstí film má tak zběsilé tempo, že to celé uteče jako voda a celých těch 90 minut se budete dobře bavit. Vizuál je skvělý, děti budou vřískat a Vy budete se zájmem sledovat jeden z nejlepších filmů roku. ()

rublik05

Na Pixar až netypicky pojatý příběh, který je až velice okatě zabarvený do Disneyho tématického okruhu pohádek. Přesto velmi precizně natočená pohádka s krásnou atmosférou, špičkovou animací a příjemnými postavami. Pixaru se podařilo do klasického schématu nenásilně propašovat i lehce výchovné prvky, zejména co se vztahu matka-dcera týče a v pohádce to působí velmi nenásilně a naopak to dodá jisté morální poselství. Dějově je film velmi aktivní, pořád se něco děje a ani na chvíli vás nenechá vydechnout. Naproti tomu příběhu nechybí humor ani vážnost, konec filmu velmi dojemný. Pro mě velmi milé překvapení a velice kvalitní animák, byť lehce ztrácí za ostatními zejména novějšími počiny studia Disney. 8/10. ()

LadyPig

Nějak se pořád nemohu zbavit pocitu, že filmu chyběla pořádná zápletka nebo jak to říct - prostě se toho moc nestalo a když ano, tak chybělo pořádné vysvětlení... a že se tvůrci tak trošku opičili po jiných filmech - např. jsem ve filmu poznala film Medvědí bratři (medvědi), Jak vycvičit draka (atmosféra), ty bludičky mi zas připomněly Avatar... Nevím, nevím. Maličko mě to zklamalo, na druhou stranu je ale film nádherně udělaný a bavilo mě to, zasmála jsem se, byla jsem napjatá. Ale celkově je to na můj vkus až moc pohádkové, čekala jsem "temnější snímek" přesně tak, jak se film prezentuje... Tři a půl hvězdičky. ()

Alfmen

Disney je v tomto filmu cítit na sto hemrů, ale to vůbec nevadí. Krapet klišoidní konec tu není na škodu, přeci je to pohádka. A Pixar se opět vytáhl bezchybnou animací, okouzlující výpravou a úžasnou muzikou. Film jsem viděl v dabované verzi, což mě trochu mrzí, protože Connollyho Ferguse bych strašně rád slyšel, stejně tak McKidda a Coltranea, ale i český dabing měl velkou úroveň a celý film jsem se smál a jsem rád, že dabéři nezaměnili skotský přízvuk za brněnský hantec, to by hvězdičky o moc ubývaly. A jestli si plný počet nezaslouží medvídě, jak skáče do bujného výstřihu své komorné, tak už nevím. Moc se mi líbilo, že tam byly právě tyto okamžiky, někdy i trochu tvrdší, které naznačovaly jakýsi erotický podtext, asi aby se u toho rodiče nenudili. Takže pokud jste dospělí s duší dítěte, najdete si v tomto filmu vše, co byste chtěli, a někdy i něco trochu víc, co jen děti nepochopí. Možná ne nejlepší Pixarák, ale i tak film na velmi vysoké úrovni. Pixar se vytáhl. Jen tak dál. ()

štófy

Bohužel už to zdaleka nefungovalo tak dobře, jako u ostatních filmů Pixaru. Nejvíce jsem se těšil na krásné prostředí středověkého Skotska a výtečné skotské hrdiny. Toho se mi bohužel dostalo opravdu jen v náznacích. Postavy na mě ani zdaleka nepůsobily tak sympatickým dojmem a ani příběh sám nebyl nijak originální a zábavný. Nejvíce mě ale na filmu zklamala absence linky určené pro dospělé, což byl důvod, proč jsem vždycky miloval "pixarovky". Tenhle film je prostě jenom srandička pro malé děti, bohužel... ()

eagles22

Pohádka z krásného prostředí, s úžasnou hlavní hrdinkou. První půl hodinku jsem byl nadšenej, ale po shlédnutí jsem trochu zklamán, bohužel. Myslím, že se z toho dalo vytěžit daleko více a ta zápletka mi moc nesedla. Asi jsem měl příliš velká očekávání. Každopádně za to prostředí, hlavní hrdinku, za animace a za skvělej přízvuk dávám ****. ()

Shredder

Som rad, ze moje pociatocne obavy sa nenaplnili. Hned uvodna scena totiz posobila dojmom, ze Pixar klesne tak hlboko, az zacne vykradat nedavny projekt DreamWorksu - How to Train Your Dragon. Hned nato prisla druha, "pesnickova" sekvencia, po ktorej som bol presvedceny, ze namiesto kreativnej pixarovky ma tentokrat caka dalsia tuctova disneyovka. Nastastie po jej skonceni sa vsetko obracia k lepsiemu. Ziadny krasny buduci manzel, romanticke scenky, zla entita zneprijemnujuca hrdinke zivot, ktory sa casom zlepsuje az pride ten zlom, kedy sa vsetko pokazi aby neskor hrdinovia spolu vo velkom finale zachranili den a zili spolu stastne az naveky. Dobre, ak mam byt uplne objektivny Brave sice tento otrepany koncept z casti naplnuje a preto ju pokladam za zatial najslabsie dielo Pixaru, ale primarne je to hlavne film o tom, ako si matka a dcera hladaju cestu k sebe v rozpravkovom spracovani, pricom z niektorych momentov stale citit ich originalitu. Nema zmysel rozoberat kazdu scenu, je vsak treba povedat, ze aj napriek pozitivam, je tu prilis vela prvkov, ktore sa doteraz vyskytovali v otrepanych rozpravkach a celkovy dojem bol taky, ze sa pozeram na pixarovku v stadiu metamorfozy na disneyovku, co narozdiel od minuleho storocia znamena, ze ide o signifikantnu zmenu k horsiemu. ()

Zombiepod

Nakladaniu inteligentných pánov umelcov na "zmainstreamovanie pixaru" netreba klásť žiadny veľký význam. Brave je skutočne skvelou pixarovkou, uberajúcou sa opačným, ale stále zábavným smerom. Sranda, na ktorú sa nezabúda, s výborným scenárom, prekrásnym záverom a najlepšou hudbou, akú som za posledné roky v animákoch videl. U mňa jednoznačne animák roka 2012. ()

Dantte..

Pixar slábne, nemůžu si pomoct, ale, i když ve filmu byly silné momenty - bitka byla to nejvtipnější z celého filmu a u dušana co dostal ten pomalovaný skot jsem se smíchy málem pochcal a i proslov Meridy k lordům byl fajn, ale to je tak všechno co ve filmu bavilo. Zbytek se nesl v neslaném nemastném duchu. How To Train Your Dragon bavil rozhodně více. 60 % PS: Merida má fakt boží dabing v podání Kelly Macdonald.Prostě božíííí :-D. ()

xpantherx

Spracovanie krasne a vtipne, ale pribeh slaby. Ocakaval som nieco velkolepejsie. Toto mi pripadalo len ako sfilmovana kratka poviedka, nejaka mala zapletka z vacsieho diela. ()

Lilien

Pixar je svojom animáciou oproti konkurentom vždy o krok dopredu, a spolu typickým disney-vským príbehom vytvorili pozeratelné a zábavne dobrodružstvo. ()

PRobin

Krásná animace zabalená do banálního příběhu bez náznaku originality. Jen další z tuctu Disneyovek, které na nás každoročně útočí. Kdyby na začátku neskákala lampička, ani bych nevěděl, že to je od Pixaru. Dvě hvězdy za zpracování. ()

slavokvasic

Po nie až tak výraznej reklame a propagácií, to bolo veľmi príjemné prekvapenie. Originálny námet ako aj celková animácia, i keď miestami sem-tam klišé. Músim sa priznať, že je to pre mňa jeden z najlepších animákov toho roku, a to bolo animákov hojne. ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014