Scar

Moje hodnotenie odráža moje rozpoloženie po dopozeraní filmu. Krásny vizuálny zážitok, ktorý by si zaslúžil aj vyššie hodnotenie, avšak historické nepresnosti mi nedovoľujú dať viac. Pravým a skutočným dôvodom ale je, že tvorcovia vkladajú (podobne ako v "Počiatku") divákovi do hlavy silnú myšlienku, resp. svoj názor. V historickej dráme by si mal ale podľa mňa urobiť názor každý divák sám. História je nemenná a mala by sa opierať o známe fakty. Fakty sú tu ale trochu prekrútené do podoby, aby sa to tvorcom hodilo. Tak vzniká dojem, ktorý očividne aj mnohí recenzisti na tomto webe nadobudli, že "zlé náboženstvo" namiesto toho, aby si uvedomili, že "zlí sú len ľudia", že v staroveku a stredoveku boli ľudia krutí, násielie bolo na úrovni každodennosti a to omnoho viac, ako dnes. Konieckoncov, bavíme sa o krajinách s temperamentnými obyvateľmi, ktorí si vždy vyberú cestu náboženstva, kde svoj temerament môžu čo najviac vypúšťať von, formou kameňovania, odsekávania končatín a hláv. Je preto zlé pohanstvo, judaizmus, alebo kresťanstvo? NIE! ()

mcleod

Výborná Amenábárova kritika fanatismu a náboženského fundamentalismu, který se nedokáže vyrovnat s jinými názory a systematicky ničí vše, co mu stojí v cestě. Vyrovnávání se s jinými názory a novými pohledy na zažité věci je vůbec stěžejní myšlenkou celého tohoto filmu. Na jedné straně stojí lůza, která se přidá na stranu nabízející brutální avšak rychlé řešení náboženského vůdce, který pase po moci v Alexandrii a upravuje si interpretaci křesťanského učení podle svých momentálních potřeb, na druhé straně filozofka Hypatie (parádní Rachel Weisz), která se s jinými názory vyrovnává filozofickým soubojem argumentů. Co je smutným posláním filmu, je fakt, že stoupenci té první strany drtivě vyhrají. Počet přemýšlivých lidí je příliš nepatrný na to, aby mohli obtěžovat svět, jak krásně podotkl kacíř Voltaire. Přestože jde o výborně natočený film plný myšlenek, je z něj až příliš cítit Amenábarův negativní postoj vůči křesťanství a církvi. Nejkřiklavějšími příklady jsou zobrazení biskupa Sysenia jako negativní postavy, přestože za svého života bránil Hypatii (bohužel však zemřel 2 roky před Hypatií, kterou tak již nikdo nebránil proti náboženskému fanatismu), ve filmu pouze přihlíží jejímu zničení... mezi křesťany asi nemůže být žádná pozitivní postava. Druhým příkladem je zmínka o Keplerovi v závěrečném textu, přestože se dílo Hypatie nezachovalo a nikdo tak neví, jestli opravdu objevila ty samé zákony... cíl je jasný - kvůli křesťanství se lidský vývoj zpozdil o stovky let. A tak dále. Ale při odmyšlení těchto idealistických hloupostí jde o pěkný film o podstatném a inspirativním tématu. ()

MI-380

Poutavé, zábavné, napínavé i poučné historické drama o věčném boji mezi obludným fanatismem agresivního a provokujícího davu (tentokrát křesťanského) a zoufalou mlčící většinou (bohužel většinou rychle ubývající) kriticky uvažujících, z níž jen málokdo je tak statečný, že se pouští do předem prohrané bitvy. Amenábar šikovně využil historické postavy Hypatie z Alexandrie a vytvořil úžasnou paralelu k dějinám rodného Chile - ať už středověkým - fanatismus a netolerance španělských dobyvatelů, nebo nedávným - krvavé pogromy a čistky fašistických úderných oddílů generála Pinocheta. 85%. ()

strelenaL

Velký obdiv patří od mne krásné Hypatii neměla to vůbec jednoduché v době jenž žila a zastávala svůj názor. Názor který jí přivedl až k samotné skáze. Film otevřeně nechává plno otevřených otázek týkající se křesťanství ...jak se dají lidi lehce ovlivnit, zblbnout, tak aby ubližovali všem okolo sebe (nakonec však i sobě samým) upřímně jsem krvácela vnitřně když vysvěcovali sv. Tomáše...nechala jsem se možná moc strhnout. Mezi klady filmu patří Alexandrijská knihovna, bádání a úvahy o naší sluneční soustavě, které Hypatii nedalo spát. ()

TheRoller

"She fainted." Agora je dokonalou ukážkou toho, ako náboženstvo a hlavne kresťanstvo už od "počiatku" brzdilo poznanie. Keby len to... Koľko ľudí muselo zomrieť (a stále zomiera!) kvôli tomu, že neverili v jedného boha prípadne verili v boha iného? Jediná vec, ktorá ma zaráža viac ako fakt, že ľudia boli po celé stáročia až tisícročia tak hlúpi, že hromadne v masách uprednostňovali klamstvá fanatikov, nechali sa nimi kŕmiť a dobrovoľne ich nasledovali, pričom zanedbateľné percento uvedomelých boli prenasledovaní a vraždení je, že taký nezmysel ako náboženstvo funguje dodnes a stále sa teší veľkej obľube. Záver? Ľudia 21. storočia sú rovnako hlúpi ako ľudia 1. storočia. Dnes, nás, skeptikov a nadšencov pre vedu, fakty a zdravý rozum, už síce nezabíjajú a nehádžu po nás kamene, ale skúste povedať nejakej staršej panej, ako naozaj vznikla Zem a človek, a či pri tom tiež nemá chuť hodiť si po vás jeden... Dnes už môžete veriť v hocičo - môj obľúbený je čajník, ktorý obieha okolo Zeme (po elipse :) ) a vládne tomuto svetu (haha, irónia, ale koľko vecí by to vysvetlilo...) K čomu je to ale dobré, ak drvivá väčšina je stále v 1. storočí? Človeku sa až idú zapojiť slzné žľazy keď si predstaví, kde dnes mohla byť veda a poznanie nebyť náboženstva, čo všetko bolo objavené o desiatky až stovky rokov skôr, ale bolo to zakázané/zničené kvôli imaginárnym figúrkam, ako ďaleko dnes svet mohol byť ak by už od začiatku nad náboženstvom prevažoval rozum a ľudia ako hlavná hrdinka tohto filmu... To všetko vo mne vyvolala/pripomenula Agora a to je jedným z dôkazov, o aký skvelý film ide. Rachel je chodiaca dokonalosť a každý pohľad na ňu je ako za odmenu, až som mal výčitky, že som za také potešenie nevykonal žiaden dobrý skutok (za ktorý by som, samozrejme, išiel do neba). Amenábar nesklamal ani na sekundu, ako réžiou, tak scenárom. Perfektný Marianelli (všadeprítomný štebot vtákov) rovnako ako všetci herci. Nedá mi nespomenúť dych berúcu výpravu a kameru (zábery z vesmíru, 180° záber na letiace zvitky,...) Nádherná myšlienka, krásne spracovanie, úžasný záver, nadpozemská Rachel... Raz určite nestačí. 95% Najlepší moment: Určite záver s flashbackmi na minulosť. ()

Autogram

Klub mladých fyzikov a astronômov, nazývaných filozofovia, to nemohol dotiahnuť veľmi ďaleko, pretože vždy bol prerušený bojom, vojnou alebo inými nezhodami. Slobody v myslení mali na tú dobu prekvapivo dosť, čo už nemalo platiť po prevzatí moci v Alexandrii kresťanmi. Nejde o žiadny veľkofilm, takže všetko je trochu komorné, akcia ma skôr vyrušovala než potešila, predstavovala pre mňa len prerušenie myšlienok filozofov, ku ktorým sa úsmevne občas zaradili aj bežní ľudia. Postava krásnej a múdrej Hypatie dáva všetkému nadhľad, ale jej osud je akoby osudom celej vzdelanosti pre nasledujúce temné obdobie stredoveku. –––– Vy nevíte, že vesmír je obří truhla? Nebesa jsou víko nahoře a Země je dno truhly. – Tomuhle pošetilci neŕekli, že Zem je kulatá. – Je-li Země kulatá, jak je možné, že lidé tam dole nespadnou? A co ti, co jsou na stranách, jak to, že nesklouznou? Přemýšlejte o tom! ()

Pedross800

Historické filmy já rád a když je to film originální jak svým dějem vycházejícím ze skutečných dějin lidstva, tak svým zpracováním, výpravou a poselstvím tak chrochtám blahem :-) a přesně takovým filmem je Agora. Vizuálně dokonalé vykreslení života na konci 4 století v bájné starobylé Alexandrii. Slovy dneška tu sledujeme starověké "multikulti" v praxi. Vyznavači ustupujících antických náboženství, nastupujícího dominantního křesťanství a židé v jednom pekáči....jak to dopadá? Krvavě, velmi krvavě a bolestně. Další důkaz toho, že nehledě na druh náboženství....jeho zfanatizované a radikální čtení vede vždy jen a jen k temnotě, která v konečném důsledku může oddálit důležité objevy pro pokrok lidstva i o tisíciletí.......a postavu Hypatie, skvělé, vzdělané filozofky, hledající odpovědi a poznání zvládla Rachel Weisz bravurně a já s tou velkou ženou na konci opravdu soucítil. ()

Styxos

Nádherně vybroušený šperk se skvělou kamerou, hudbou, herci a příběhem, který dokazuje, že násilí neplodí nic jiného, než zase jen násilí. Víte co bude zázrak? Jestli se to dostane vůbec do našich kin! ()

VooDoom

Zasloužených 5 * , jen je velká škoda, že se o tomto filmu neví a nemluví. velká škoda!!! 17.7.2010: Jak se tak dívám, tak Agora je v kinech :) Super.... ()

Pecival

Hezká protináboženská agitka, zaobírající se jak obvyklými lidksými neduhy jako je hloupost, ovlivnitelnost, fatalismus a abscence vlastního názoru, tak s obecnějšími problémy společnosti, především sžití různých kultur pod jednou střechou. Některé pasáže jsou sice trochu nudnější, ale film má rozhodně co říct - tomu kdo chce nad myšlenkami, které předkládá přemýšlet. A nedá mi to a podělím se svojí interpretací - která se dosti může lišit od záměru tvůrců nebo jiných diváků, ale nakonec jako každý vidím co chci vidět: Dnešní Evropa jako rozpadající se Římské impérium a Islám v roli raného Křesťanství. Až skončíme zabarikádování za dveřmi, prefekt se zeptá: "Odkdy je zde tolik Islamistů?". ()

Josefin

Alejandro Amenábar mi udělal opravdu radost, dobré historické filmy mám ráda. O jeho kvalitní režii nemám pochyby a dokonale zvládl zpracovat tenhle příběh v kostce a přesto zajimavě. Skvělé výkony Rachel Weisz, Maxe Minghella, Oscara Isaaca nelze než vyzdvihnout. Interesantní příběh, plný nasilných naboženských nepokojů a života moudré astroložky Hypatie. Já si vrněla blahem s jakou lehkostí a noblesou je to podáno. ()

TroiMae

Doba Mela Gibsona a jeho Umučení Krista zřejmě opravdu pomíjí a i na křesťanství se už můžeme dívat otevřenýma očima. Křesťanství… pro samou lásku k bližnímu… nějak zapomíná na bližního samého. Ježíšovo poselství o milosrdenství bylo ve své době dost rouhačské. Je to důvod, proč se jím tedy církev vlastně tak moc neřídí? Přitom tou nejúžasnější věcí, kterou kdy křesťanství mohlo dát lidstvu, je právě hodnota milosrdenství. Jenže církvi, ve všem tom boji o moc a majetek, snahu o nadvládu nad lidským myšlením… na to nějak nezbýval a nezbývá čas. Pak by nemohla z Hypatie, pohanské mučednice zabité zfanatizovaným křesťanským davem… časem udělat svatou Kateřinu, křesťanku popravenou pro svou víru pohanským císařem… Tak tohle na filmu zajímá mě, ne kostýmy, lokace, výprava… ale právě ty nekonečné války, kdy se ztrácí „kdo je kdo a o co komu jde“, a to vše pěkně nazírané z vesmírné perspektivy. Z té je Hypatiina filozofická snaha najít odpovědi na vesmírný řád nakonec možná smysluplnější životní náplní, než nekonečné pomíjivé boje o chvíli moci… ()

Madlene

Takovou historickou frašku jsem už dlouho neviděla. Nakonec mne už štvala i ta její elipsoidní posedlost. Kupodivu jediné, co mne v téhle souvislosti napadá je heslo: "Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina!" ()

Kangaxx

Plytkosť a nevýraznosť sú bohužiaľ hlavnými znakmi snímku. Postavy a vzťahy medzi nimi sú poňaté veľmi povrchne, so skokmi v časovej postupnosti a nudne podaným príbehom, ktorý sa sústredil na viacero vecí a ani jednu nepodal na dostatočnej úrovni. Emocionálna prázdnosť sa niesla celým snímkom až po vyvrcholenie, ktoré ma nechalo úplne chladným. Hypatia mi bola navyše od začiatku výrazne nesympatická (v priebehu deja som mal zopár krát chuť sám ako divák zakrútiť jej krkom do tvaru elipsy), čo na pôžitku rozhodne nepridalo. Na druhej strane sa mi páčila výprava, Alexandria nebola vykreslená vôbec zle, aj keď z mnohými historickými nepresnosťami, korunovanými renesančnou kapitulskou vlčicou. V zhrnutí teda ide o neuveriteľne nadhodnotený film a niečo mi hovorí, že dôvodom je jeho antikresťanské ladenie, v dôsledku čoho idú jeho skutočné (ne)kvality stranou.... ()

jenik71

Agora vypadá na první pohled jako kvalitní historický velkofilm. Jenže samotný děj až tak strhující vlastně není. Nejde tu zdaleka jen o filozofku Hypatii a její osud, ale také o náboženské střety samotných obyvatel oné doby. Nejdřív dojde na konflikt mezi křesťany a pohany, následně se svými myšlenkami přicházejí také židé. Agora sice stojí za vidění, osobně mě to ovšem nějak citelně nezasáhlo. A to mám podobné typy filmů celkem rád. Ano, natočené je to pěkně, výprava a kostýmy jsou také povedené, já ale víc jak 60% nedám. ()

IMPAIRED

Jen jedna jde dolu za tak zjevně odvrácenou stranu křestanům že jsem je chtěl po skončení filmu všechny vyhladit. ()

Aqualung

Velice zajímavý protože aktuální i počasný svým tématem.Judaismus má díky kumranským svitkům potvrzenu existenci pár tisíc, tuším čtyři, let dozadu.Křesťanství se posléze vyvinulo z judaismu.Tolik z historické faktografie.Ale teď k samotnému ději.Hypatia reprezentuje umírající antiku v tom nejkrásnějším smyslu slova.Filosofka, racionálně uvažující, chce se říci ateistka se dobírá téměř k čemusi, co posléze pojmenoval Koperník.Vedle toho křesťané,kteří byli zpočátku tvrdě perzekvováni rychle překonávají ve svém vývoji fázi sekty si průběžně rychle zamazávají ruce od krve a jak postupně sílí stávají se pro "ostatní" hrozbou.Jinak smýšlející "ostatní" jsou hrozbou zase pro ně......Otřesná likvidace alexandrijské knihovny.....A křesťané, byvši zpočátku zabíjeni začínají sami zabíjet....Nesouhlasíš????Nepřipomíná to vážení cosi??? A smrt Hypatie z rukou milujícího před deštěm kamenů z rukou těch, co jsou bez chyby......... A co dnešní islám......?Hm,hm.Film nastoluje otázky a také na ně odpovídá.Konflikt racionality a náboženství.Konflikt antického a náboženského myšlení.Není-li tolerance, pak teče krev.Slušný film. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale