Režie:
Nicolas Winding RefnKamera:
Larry SmithHudba:
Johnny JewelHrají:
Tom Hardy, Kelly Adams, Amanda Burton, Mark Devenport, Matt King, Joe Tucker, Juliet Oldfield, Gordon Brown, Jonny Phillips, Simon Broadhurst, James Lance (více)Obsahy(1)
Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat.
(Česká televize)
Videa (3)
Recenze (496)
Zajímavý je, že jsem o tom magorovi nenašel žádný informace na internetu. Ale je dost možný, že jsem prostě jenom blbě hledal. Takhle se to totiž tváří jako dost zajímavý film, o bláznovi, kterých lítá po světě tisíce. Jenže tenhle má trošičku větší ambice. Na druhou stranu tvrdit, že by se neměli točit filmy o masových vrazích a psychopatech, je blbost. Vždyť on žádnýho hodnýho člověka ve svým životě nezabil a vesměs ho ve vězeních měli rádi, tak co. Možná by se mi to ale líbilo i víc, kdyby to nebylo tak moc umělecké. Některé scény tam jsou totiž fakt úplně na hlavu, přesto že je Tom Hardy svým geniálním výkonem zachraňuje, jak nejlíp umí. Pořád je to na mě ale moc umělecky natočený. ()
Na tenhle film jsem se musel trošku teoreticky připravit. Použil jsem tudíž všemocný google, abych se vůbec dozvěděl, kdo ten "Bronson" vlastně je. Co jsem se dozvěděl? Nejznámější vězeň na ostrovech, vlastním jménem Michael Peterson, který veškerou sílu, či energii používá v nekončících soubojích a to hlavně s jeho úhlavními nepříteli-dozorci, kterých za svou vězeňskou kariéru poznal opravdu hodně... Tvůrci tohoto filmu nemohli mít asi šťastnější ruku s obsazením hlavní role. Tom Hardy, ten je možná někdy i takovým filmovým Bronsonem a svou roli zvládl naprosto skvěle, což mi spolu s velmi povedenou hudbou a několika opravdu výbornými scénami naprosto stačí, abych tam dnes šoupnul za pět. Když se tak nad tím trošku zamyslím, je to už za poslední měsíc druhý, podobný film, který jsem ohodnotil maximálním počtem. Sám bitky, či násilí absolutně nevyhledávám, nicméně podobné, povedené filmy, ty mi nezbývá, než náležitě ocenit. ()
"Jmenuju se Charles Bronson, a jsem nejnásilnejší britský vězeň." Okrem toho aj najdrahší a najslávnejší. Unikátny štýlový portrét nenapraviteľného násilníka a bitkára, ktorý si vybudoval meno z kriminálu. 34 rokov vo väzení, z toho 30 na samotke, bez známeho dátumu prepustenia. To už o niečom svedčí. Bravúrna one man show koncentrovaného zmrda Toma Hardyho, pecková hudba a šialená porcia násilia. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Refn má know how. 100% ()
Skutečně pozoruhodný film, jehož podoba se zcela podřizuje titulní postavě. Oproti Refnově trilogii povídek z kodaňského podsvětí sice zůstává fascinace kriminálníky a buřiči z okraje společnosti, ale rádoby realistickou, spíše pozorovatelskou metodu střídá absolutní stylizace. Rozporuplný Bronsonův charakter, v němž se misí jakási šílená a perverzní forma umění s násilností a primitivismem, se nám představuje jednak skrze samotného Hardyho jakožto excentrického vypravěče (napůl šašek, napůl macho), ale také skrze výstřední kompozice scén podbarvené převážně vážnou hudbou, která svojí neadekvátností posiluje komediální a ironický rozměr filmu. Přímo delikátní je, že ačkoli Bronson vlastně řídí celý film a naplňuje se mu tak jeho touha "být slavný", téhle snaze se Refn zároveň tak trochu vysmívá, když svého vězně v roli baviče a vypravěče doslova staví na jeviště před publikum, které, jak se zdá, Bronsona obdivuje neupřímně, je spíš nastrčené a reagující jaksi "povinně". Vypadá to, že ti lidi tam přišli pod pohrůžkou, že jim jinak bude zmasakrován ksicht. Koneckonců, jako rukojmí se při sledování můžeme cítit i my sami, diváci. ()
Jedno slovo: nuda. Oceňuji uměleckou stránku filmu, stejně tak jako ohromnou spoustu skrytých podtextů a nápadů, kterými devadesátiminutový snímek oplývá. Bronson je takovým tím filmem, na který by se bez problémů mohla podívat celá rodina, a nikdo pak neodejde z promítání zklamaný. Několik zmatených a nečitelných výrazů se najde - o tom žádná - ale řemeslná stránka a celkové vyznění je na jedničku. On je to totiž spíše takový věrně zachycený dokument, nežli film: tak dobrým hercem Hardy je. A tak i když nad nadšením převládá zmatení, stejně je hodnocení mírně nadprůměrné... ()
Galerie (63)
Photo © 4DH Films
Zajímavosti (15)
- Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)
- Jason Statham měl ztvárnit hlavní roli, ale po neshodách se studiem nakonec odstoupil. (Karlos80)
- Před natáčením se režisér filmu chtěl osobně setkat s pravým Bronsonem. Rozmyslel si to však a namísto toho dostal od pravého Bronsona milý dopis a pozdějí s ním uskutečnil i dvacetiminutový telefonát. Nakonec pravý Bronson zaslal svůj hlasový záznam, který chtěl Nicolas Winding Refn zařadit do scénáře, do kterého se dostala třeba tato věta: "Bylo to naprosté šílenství ve své nejlepší podobě." (dinamit_1)
Reklama