Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

oje 

všechny recenze uživatele

Tohle mě moc nevzalo. Přitom příběh o cholerickém vězni, který mlátí lidi na potkání a zmlátil by snad i vlastní matku, kdyby mu ji postavili do cely, určitě není špatný nápad. Dalo se to vyprávět s extrémní surovostí nebo – jak film několikrát naznačil – s humorem. Nakonec zpracování ale bylo takové zvláštní, až umělecké, a to mě moc nebere. Dalším mínusem je fakt, že ve zfilmovené části Bronsova života chyběla zápletka. Tím pádem se objevovaly hluché úseky, kde se nic nedělo, nebo mi unikala pointa. Škoda také, že z atraktivního prostředí věznic vidíme vždy víceméně jen celu a pár dozorců. ()

Ratemus 

všechny recenze uživatele

Bronson je film o mohutném násilnickém psychopatovi, který si řekl, že udělá kariéru ve vězení. nakonec se mu to povedlo, stal se z něj neznámnější britský vězeň, kterej strávil téměř celý svůj život na samotce. Tom Hardy je borec, z Rockenrolly se tak namakat, aby o pár měsíců později natočil film, ve kterém musí být o 20 kg těžký, klobouk dolu. Výborný film s prvky humoru, Hardy představuje nezapomenutelný výkon, jde vidět, že má před sebou velkou budoucnost. Film je velice zajímavý, scénář povedený a film celkově velice originální. ()

Reklama

chezush 

všechny recenze uživatele

Hodina a půl šílenství v podání šíleného a vrčícího zvířete Hardyho. Chápu, že tohle není film pro každého, ale Refn si mě hudbou (ano, opět hudbou, nemůžu si pomoc:D), Hardyho fantazií a šílenstvím naprosto podmanil a dokázal mě vtáhnout i do častého střídání věznic, které mi vůbec nevadilo. A že někomu vadí absence odůvodnění, proč Bronson dělá to co dělá, bod zlomu v mládí... tak má prostě smůlu, protože to neví nikdo. Je to jedinečný případ muže, kterého nikdo nikdy nepochopí. A miluji jeho knírek! ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Na závěr svojí letní challenge jsem si nechala Bronsona. Umím si představit, jak rejža povídá Hardymu- budeš tam hrát úplně vypatlaného magora, který je v jeden okamžik méďa k pomuchlání, a hned na to je zuřivý orangutan v kleci, který rozbije každou držku, která se k němu přiblíží... a Tomík na to radostně kývne, protože on tyhle týpky zvládne s přehledem sobě vlastním. Za mě 85%, protože kde vás neudolá hlavní postava, dotáhne to hudba a je vymalováno. ()

-OverLord- 

všechny recenze uživatele

Výbornej Tom Hardy v roli blázna, kterej se ve vězení s nikym nesral, pak ho málem udrogovali k smrti, pak mu královna dala milost, pak ho zase zavřeli a on se zase s nikym nesral. V podstatě o tomhle snímek je, ale pod režií Refna je z toho zkrátka umělecký dílo, a to doslova. Tom Hardy to tady brutálně celý táhne, jinýho herce se snad ani ve filmu nevšimnete. Stačí se pouze chytit na vlně Refnovo podání, a jelikož jsem to viděl až po Drive, tak jsem s tim neměl absolutně žádnej problém. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Režisér Nicolas Winding Refn sa drží svojich obľúbených interpretov. Piesne od Portlandskej elektronickej skupiny Chromatics zazneli aj v jeho neskoršom filme Drive (2011). Od druhej Portlandskej skupiny Glass Candy dokonca totožná pieseň "Digital Versicolor". (Lucjen)
  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)
  • Záběry promítané ve scéně v divadle jsou skutečné záběry z roku 1983, kdy vzal skutečný Charles Bronson v jedné z věznic několik rukojmích, následně držel na střeše 47hodinový protest, způsobil oheň a škodu v hodnotě 750 000 liber. (JardaBauer)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama