Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film sem se kurevsky tesil, zajimavy tema a trailer vypadal naprosto bombasticky. Vysledek me ale bohuzel dost zklamal. Jednak tu neni zadnej poradnej pribeh, Bronson se snazi ze zacatku vypravet neco o svym zivote a je to docela zabava, i kdyz ty prostrihy jakoze do divadla jsou otravny, jenze s ubihajicim casem je cim dal tim patrnejsi, ze to proste nema co vypravet. Bronson je sice udajne nejbrutalnejsi vrah v Britanii, ale neni to zadny sadisicky vrazedny prase, pouze magor, co se celej zivot rval, zacal serezanim ucitele a spoluzaku a pak uz se to s nim tahlo celej zivot, jak moh, nekoho zrubal, sice vetsinou nakonec dostal kuli presile nalozeno on, ale to moc neresil, jeho to bavilo a vezeni povazoval za hotel. Takle zhruba odsejpa prvni pulka filmu, ktera je neco mezi hodne cernou komedii a thrillerem a i kdyz tu jsou hluchsi mista, docela jsem se bavil. Jenze v druhy polovine se uz Bronson moc nerve, vetsinou jen cumi do blba a to uz je s blizicim se koncem cim dal tim vetsi opruz. Navic vzhledem k tomu, ze se film rozpada na jednotlivy sceny, v druhy pulce uz to fakt nema moc co nabidnout. Aspon, ze je film slusne a misty celkem cool natocenej, hraje slusna hudba a Hardy podava pravdepodobne zivotni vykon, protoze je fakt naprosto genialni a tahne celej film kupredu, akorat to pobihani pred kamerou s bimbasem by moh omezit. Kdyby tu byl nejakej poradnejsi pribeh a film si zvladal udrzet tempo, mohla to bejt pecka, takle bohuzel jen skvelej Hardy, par paradnich scen a to da jen na 3*. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem cosi jako variaci Aronofského Wrestlera, ale Bronson je spíše něco mezi britskou sociální komedií a stylizací v duchu ulítlé poetiky Tristrama Shandyho, dokonce s animací jako z Monty Pythonů... Charles Bronson jako člověk byl skutečný magor a ani Bronson coby film nepostrádá tento přídomek. Životopisný film to příliš není, i když přesto je, a o vězeňské drama v pravém slova smyslu se také nejedná. Bronson je skutečným originálem, i když cesta se k němu hledá docela těžko... Fyzické herectví Toma Hardyho ovšem rozhodně za vidění stojí... ()

Reklama

Traffic 

všechny recenze uživatele

Skutečně pozoruhodný film, jehož podoba se zcela podřizuje titulní postavě. Oproti Refnově trilogii povídek z kodaňského podsvětí sice zůstává fascinace kriminálníky a buřiči z okraje společnosti, ale rádoby realistickou, spíše pozorovatelskou metodu střídá absolutní stylizace. Rozporuplný Bronsonův charakter, v němž se misí jakási šílená a perverzní forma umění s násilností a primitivismem, se nám představuje jednak skrze samotného Hardyho jakožto excentrického vypravěče (napůl šašek, napůl macho), ale také skrze výstřední kompozice scén podbarvené převážně vážnou hudbou, která svojí neadekvátností posiluje komediální a ironický rozměr filmu. Přímo delikátní je, že ačkoli Bronson vlastně řídí celý film a naplňuje se mu tak jeho touha "být slavný", téhle snaze se Refn zároveň tak trochu vysmívá, když svého vězně v roli baviče a vypravěče doslova staví na jeviště před publikum, které, jak se zdá, Bronsona obdivuje neupřímně, je spíš nastrčené a reagující jaksi "povinně". Vypadá to, že ti lidi tam přišli pod pohrůžkou, že jim jinak bude zmasakrován ksicht. Koneckonců, jako rukojmí se při sledování můžeme cítit i my sami, diváci. ()

Ratemus 

všechny recenze uživatele

Bronson je film o mohutném násilnickém psychopatovi, který si řekl, že udělá kariéru ve vězení. nakonec se mu to povedlo, stal se z něj neznámnější britský vězeň, kterej strávil téměř celý svůj život na samotce. Tom Hardy je borec, z Rockenrolly se tak namakat, aby o pár měsíců později natočil film, ve kterém musí být o 20 kg těžký, klobouk dolu. Výborný film s prvky humoru, Hardy představuje nezapomenutelný výkon, jde vidět, že má před sebou velkou budoucnost. Film je velice zajímavý, scénář povedený a film celkově velice originální. ()

liskam 

všechny recenze uživatele

Jak tenhle film hodnotit, kde vzít nějaká kvalitní měřítka. Jsem pouhý konzument s (prozatím) fungujícím mozkem a vlastním názorem. Jelikož je to životopisný film a já jsem ho dokoukal, tak to z mého pohledu není propadák. One man show Toma Hardyho bohužel není dokonalá. Věřím, že dnes by se toho zhostil trochu jinak a určitě lépe. Přesto byl místy opravdu extrémně přesvědčivý. A tak by to mělo býti. Když bych měl srovnávat s nějakými životopisnými filmy, patřil by tento snímek do lepší poloviny, i když nedosahuje špičky. Za mě 60-75% ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Režisér Nicolas Winding Refn sa drží svojich obľúbených interpretov. Piesne od Portlandskej elektronickej skupiny Chromatics zazneli aj v jeho neskoršom filme Drive (2011). Od druhej Portlandskej skupiny Glass Candy dokonca totožná pieseň "Digital Versicolor". (Lucjen)
  • Před natáčením se režisér filmu chtěl osobně setkat s pravým Bronsonem. Rozmyslel si to však a namísto toho dostal od pravého Bronsona milý dopis a pozdějí s ním uskutečnil i dvacetiminutový telefonát. Nakonec pravý Bronson zaslal svůj hlasový záznam, který chtěl Nicolas Winding Refn zařadit do scénáře, do kterého se dostala třeba tato věta: "Bylo to naprosté šílenství ve své nejlepší podobě." (dinamit_1)
  • Pravému Charlesu Bronsonovi nebylo dovoleno se na film podívat, ale říkal, že se líbil jeho matce, což mu prý stačí. Jeho matka byla filmem přímo nadšena. (akisha)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno