Mlčení Lorny

• Belgie Le Silence de Lorna (více)

Mladá Albánka Lorna (Arta Dobroshiová) získala belgické občanství díky fingované svatbě s feťákem Claudym (Jérémie Rénier). Se svým přítelem Sokolem (Alban Ukaj), který většinu času jezdí po Evropě s tirákem, si chce v belgickém městě Liège zavést malé bistro. Místní zloděj a podvodník Fabio (Fabrizio Rongione), který svatbu zorganizoval, se potřebuje Claudyho rychle zbavit, aby se Lorna mohla znovu provdat za ruského mafiána. Ten je ochoten za rychlé získání belgického občanství dobře zaplatit. Feťák Claudy byl vybrán právě proto, že je u něj možná (a tedy i relativně nenápadná a pro policii méně podezřelá) náhlá smrt z předávkování. Čárou přes rozpočet je však Claudyho rozhodnutí s drogami přestat. Díky Lorně, která se rozhodne Claudymu pomoci, se Claudy skutečně své závislosti zbaví. Dochází k citovému sblížení manželů. Lorna se snaží přesvědčit Fabia, že Claudyho smrt není nutná, protože dojde k rychlému rozvodu. Kvůli tomu Lorna nutí Claudyho, aby ji fyzicky ublížil, čímž by bylo rozvodové řízení urychleno a Claudy by nemusel zemřít. Vše vypadá dobře až do chvíle, kdy Claudy odhalí skutečný stav věcí. Začne vyhrožovat opětovným braním drog, dochází k pohlavnímu styku s Lornou. Následující ráno jsou oba spokojeni, důvěřují si. Claudy spokojeně odjíždí na kole a Lorna vesele běží vedle něho. Jenže Claudy umírá a Lorna se dostává do nečekané situace. Zatímco Fabio dále pracuje na přípravě svatby s ruským mafiánem, Lorna začne být přesvědčena, že s Claudym otěhotněla. Nejdříve jde na potrat, poté se ale rozhodne těhotenství nepřerušovat a dítě si ponechává. V této situaci se Lorna vzdává snu o bistru a začíná jít proti všem, rozhodnuta vést nový život. (oficiální text distributora)

Autogram

Nech sa na mňa režisérski bratia nehnevajú, ale tu boli už príliš rozvláčni. A k tomu všetkému nedopriali divákovi ani skutočný koniec príbehu. ()

F.W.Colqhoun

To, že Lorna mlčí, je nasnadě; ono není moc co říci: Slíbil jsi, že mě zbiješ, když s tebou zůstanu. A tak dále a tak podobně. Nečekejte ale 50 odstínů čehokoliv. Lorna si toho prostě nabrala hodně: pár správných chlapů, podnikatelský záměr, finta s belgickým občanstvím. Z takových situací jednomu večerní šálek bylinkového čaje nepomůže. Dardennové přichystali snímek se zápletkou, za jakou by se nemusel stydět Lars von Trier a vypilovali ho do tvaru, který tne hluboko, i když si jeden tisíckrát opakuje, že je to jen manipulativní pravdoláskařská propaganda, těžící z tradice příběhů ze života světic. (Viz plakát.) Ta subtilnost, ta disciplína! Kde jiní včetně dánského sadisty nechávají zírat diváka do otevřené rány, belgičtí bratři odklánějí nebo dokonce vypínají kameru, což platí zejména o pamětihodném okamžiku, kdy pro příběh zcela zásadní okamžik mlčky a bez velkého vysvětlování přeskočí. Efekt popření, který tak zdvojí ve filmu jako Lorna ve své duši, je v likvidační pro diváka i Lornu zároveň. V intencích sociálního dramatu skvělé, v disciplíně manipulace a citového ždímání mistrovské dílo. ()

kolemjdouc

obyčejný příběh lidí které vlastní vlády vyhánějí za "lepším".A v cizí zemi se stávají snadnou kořistí havranů atd atd.Obchod s bílým masem.Tragedie.Nic míň.Rychlý prachy.Titulky v žádném případě nevadily už jen proto,že děj plynul pomalu.Tvůrci nabídli neokoukané tváře což ještě víc umocnilo zážitek z filmu ()

DannyBoy80

Docela zajímavý film z prostředí emigrantů, kteří občanství požadují za každou cenu. Problematika fingovaných svateb již byla několikrát zfilmována, ale zde je na to pohlíženo z více úhlů. Ve filmu pár much je, ale celkově se docela podařil. Herecky vcelku zvládnuté dobře. ()

Ještěřák

Euroetudy partičky vysíračů o složení jedna čubka + dva nebo tři zmrdíci, všichni velmi civilní, avšak neškodní opravdu jenom zdánlivě, vysoce parazitující na belgických službách. Francouzsky a s podle mě až moc otevřeným koncem. Nečitelné, nenudící. A rezonuje to. ()

Chandell

Až na ten konec, ve kterém jsem se prostě ztratil, hodně zajímavý film. Že by pomatení smyslů z výčitek svědomí? Je tohle opravdu drsná realita dnešních dnů? Moc dobré pocity ve mně snímek nevyvolal, ale to snad ani neměl být záměr … ()

Balet

08. 07. 2008: Nevěřil bych že může být zajímavý belgický film z prostředí imigrantů. A docela jo. Je docela poblém se ztotožnit se s postavami, ale líbí se mi styl vyprávění. Jediný, kdo tam byl trochu sympatický byla postava feťáka. To o něčem vypovídá, řekl bych. ()

sona123

Arta vypadá jako Ellen Page. Není to úplně čistá duše a její postava projde ve filmu jakousi podivnou změnou, kterou jsem až tak úplně nepochopila, nebo jí moc nevěřila, nebo mi to proste uniklo. Je to takový ten artový snímek, ale ne moc intelektuální a ne moc evropský, takže je víc než koukatelný. Na téma získávání občanství, ale ne tak s úsměvem, jako to bylo v Zelené kartě. Lorna opravdu většinou mlčí a usměje se asi 2x. A přesto mi byla sympatická a držela jsem jí palce. Ten konec je na můj vkus zbytečně hnaný jiným směrem a vůbec, jako by tu byly dvě dějové linky, které by klidně vydaly na dva filmy a tady jsou tak nějak poslepovány k sobě. Ale celkový dojem mi to nekazilo a je to asi má jediná výtka. ()

panmroz

No před takovými deseti lety jsem shlédnul Rosettu,coby čerstvého vítěze festivalu v Cannes,no...a moc mě to jakože nebavilo nebo tak.vím, že to není primárním účelem tohoto žánru, ale zkrátka...si ani nepamatuju o čem to bylo. No a po deseti letech...a znovu tak. Tak si to za deset dám z jejich novým filmem zase. každopádně je dobré vidět, o jaký druh filmu se poslední dobou pokouší Bohdan Sláma, a čím se mu to nedaří. A titulní herečka v určitých úhlech, především z poloprofilu zezadu v odrazu v zrcadle vzdáleně připomíná Ellen Pageovou. No... ()

Brylin

Emočně velmi silné sociální drama. Odtažitý, dokumentární způsob snímaní, dlouhé záběry i reálné exteriéry přidávají filmu na působivosti. Dardennové neservírují pocity na stříbrném podnose, nechávají diváky vnímat a tvořit si vlastní úsudek (některé klíčové momenty nevidíme, dozvídáme se o nich zprostředkovaně z reakcí Lorny) - o to silnější mají ale takto vzniklé emoce dopad. Podtrhl bych velmi dobrý výkon Arty Dobroshi a hlavně Jérémie Reniera. Čtyři hvězdy a spousta zásadních témat k přemýšlení. ()

Kervorkian

Proste neznášam to na mužoch. Úplne typické. Si tehotná, zajtra ideš na potrat. Bez mihnutia oka, zamyslením sa, vcítením sa. Iba sebecký pohľad z jednej strany. Celkovo to platí na množstvo vecí, nie len zrovna na potrat. ()

Vesecký

Jednak jdou filmy s feťáky mimo mne, především jsem nepochopil ten závěr, kdy Lorna bloudí po lese a vykřikuje, že teď bude všechno jiné. Asi tak 45 % za mne. ()

Linki

Tá piata hviezda je za skvelý výber herečky (nielen, čo sa týka hereckých kvalít, ale i jej mainstreamom nepropagovaného výzoru, ktorý tak nádherne vymieta ženské stereotypy vo filme). ()

edie sedgwic

Po dlhom (takmer dvojdnovom) vahani davam tri hviezdicky. Snazim sa zistit, kam sa mohli podiet tie zvysne dve, kedze v podstate neviem najst nic vyrazne, co by mi na filme vadilo. Je natoceny najrealistickejsie ako sa len dalo, bez zbytocnych prikras a pokusov o hranie na city. Avsak taketo temy si trosku toho ludskeho zasahu vyzaduju. Kedze som presvedcena o tom, ze drviva vacsina uzivatelov s podobnymi problemami skusenost nema, nevidim dovod, preco by som sa mala vzit do hlavnych hrdinov, preco by ma to malo zaujimat a preco by som ich mala lutovat. Je to o zivote a vieme, ze sa to deje, a preto, ked si uz mam na podobnu temu pozriet film chcem, aby som aj citila, ze ide o film. ()

Eluin

Nějak jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale posléze musím uznat, že toto "dardenovské" drama má hodně do sebe. Dobří herci, příběh, který se atypický láme, apod. Jen ta hudební stránka trochu pokulhává. ()

agassi68

Možno preto, že pracujem v školstve a vidím denne sociálne drámy, mi toto nepripadalo výnimočné. Bežný život stoviek a možno tisícok ľudí. Skrátka ma to neoslovilo tak ako som čakal.. ()

Panacek

Po půlroce si sotva vzpomínám, co to bylo. Jen vím, že to mělo hnusnou, jakoby normalizační, panelákovou atmosféru. ()

Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu