Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

Radek.SCH

Ten film není zas až tak vyjímečný, jak by se podle mého hodnocení (a hodnocení ostatních) mohlo na první pohled jevit. Protiválečných dramat už tu bylo před Valčíkem nespočetně mnoho, ale ještě žádné (alepoň co jsem měl možnost vidět) nebylo: 1) animované, 2) (i když se to na první pohled mohlo jevit jako normální film) byl to dokument. Animace a skutečnost, že je to podle skutečné události jsou bez pochyby hlavními klady filmu. Pak ještě hudba a (i když bych to u animáku dřív nikdy neřekl) kamera. Co mi vadilo byly titulky (to není chyba tvůrců, ale distributora - když tam byly rozhovory s reportérem v bílé košily, nebo zasněžené Holandsko, tak ty bílé titulky prostě nešly vidět) a i fakt, že se mě ten film skoro vůbec nedotkl. Myslím tím emocionálně. Obzvlášť ke konci se o to tvůrci snažili, ale ať jsem se do toho snažil sebelíp vžít, prostě to na mě nepůsobilo tak, jak bych si já (a asi i tvůrci) přál. Stručně řečeno: není nejlepší, ale je jiný. Tak jiný, až se zdá být dokonalý. ()

*Colorado

Líbilo se mi to, ale neuchvátilo mě to. Musim vyzdvihnout formu, především jsou povedené "videoklipové" sekvence. Bez chyby je také hudební stránka. K záporům patří nudnost některých dialogů. Ta závěrečná sekvence je jen pro oko otrlejšího diváka. 80% ()

vojo

Zaujímavý spôsob terapie a "pozeranie sa pravde do očí". Áno aj takto sa dá spraviť vyúčtovanie nielen s vlastnou, ale aj nie príliš lichotivou minulosťou svojho národa. K animácii a k hudobnému doprovodu absolutne žiadne námietky. A samotný príbeh úplne presne vystihuje absurditu vojnových konfliktov. ()

misakurt

Od začátku do konce jsem hleděla s otevřenou pusou a každý moment této nádherné podívané mě naprosto uchvátil. Nenašla jsem tam jedinou chybičku, nic, co bych mohla vytknout. Film propracovaný skutečně do nejmenšího detailu a já jsem každičký ten pididetail hlatala a kdyby to šlo, spadne mi spodní čelist až na zem....//Až se bojím pustit si ho znovu, aby neztratil status dokonalého kousku.. ()

Akana

Film o hrůzách války natočený tak nevšedním způsobem, že tady možná forma trochu přebíjí obsah a poselství. Animace je fantastická a originální hlavně tím jak je zároveň realistická i schematická. Tyhle dvě složky jsou v neustálém kontrastu a vytvářejí tak jedinečnou atmosféru. K tomu přispívá i forma pseudodokumentu, zpovídání přátel a svědků, kteří jsou skuteční stejně jako hlavní postava - autor, ale přitom jsou prezentováni jako kreslené postavičky. Právě proto možná v úplném závěru tolik vynikne ten střih na reálné záběry z masakru. To je ale taky jediný moment, kdy na mě film zapůsobil citově a ne jenom esteticky. ()

Adm.Nelson

Toto je najkomplexnejšie filmové zobrazenie vojny so všetkým, čo k nej patrí. Posledné zábery vo mne vyvolali neuveriteľnú búrku emócií... Zároveň som nepríjemne prekvapený, že viacerí si z tohto filmu odnášajú len to, že to malo zaujímavé formálne stvárnenie - tu si treba všimnúť práve obsahovú stránku, pretože tá toho ponúka podstatne viac. 10/10 ()

bery71

Nikdy bych neřekl, že animovaný film může působit natolik realisticky. A přesto že stylem vyprávění se jedná o klasický dokument, kdy se střídají výpovědi aktérů s vnitřním přemýšlením dokumentaristy (v tomto případě i aktéra), neztrácí film na autenticitě. Vše funguje a hlavně působí jak má, hudba je, podle potřeby, klidná i rytmická a vhodně dotváří detailně propracovaný animovaný svět. Přestože jsem se o zmiňované problematice dozvěděl poprvé, až při sledování filmu, nic mi nebránilo plnohodnotnému porozumění smyslu tohoto díla. Ari Folman si skutečně dal záležet a nejen díky drastickému konci odzbrojí diváka na (minimálně) zbytek večera. ()

Kolssteyn

Ano, film nám otevřel oči, vážně si už myslíme, že válčení je zbytečné a špatné.... nebo jakou reakci chtěl autor tohoto snímku vyvolat? ()

Cihlinka

Mně se to líbilo. Příběh je zase trochu jiný, než válečné filmy, co znám, a animace hodně zajímavá. Způsob, jak se film odvíjel byl nový a propletení s dokumentem dělá celý film mnohem zajímavější, než kdyby to byl jenom jeden příběh/jenom vyprávění. Bavilo mě to a nutilo pořád přemýšlet. ()

Zaitsev

Ten film je prostě super a vůbec nevím, proč jsem tak dlouho otálel jej shlédnout. Jakákoliv jiná animace, nebo kdyby to bylo nedejbože natočeno s živými herci by tomuto snímku ubralo onu naprosto neotřelou a sugestivní atmosféru. Docela filmařskej šperk :) ()

agassi68

Nemám v láske animované filmy, ale tento bol výnimka. Myslím, že ťažko niekto spraví tento žáner lepšie. A obnovil som si už takmer zabudnuté udalosti o masakre v Sabre a Šatíle.. ()

Colleague

Na tenhle film je potřeba koukat spíš jako na dokument. Pro mě to byl úžasný zážitek, režisér natočil sám sebe, pojal to strašně zajímavě pomocí sestavování vytěsněných vzpomínek. Navíc šel sám proti sobě, protože ukázal jací byli ti Izraelci vlastně svině. Po Hrobu světlušek druhý fantastický kreslený válečný animák. ()

sumperacek

Také se připojuji k názoru méně dokumentárního stylu, více příběhu. Snová pasáž geniální, motiv potlačených vzpomínek taky super. Pro mě další krok k poznání této události trochu blíže. Ale asi to nikdy nepochopím úplně. ()

levente

Vezme za srdce, stáhne si jej pro sebe a nepustí. Naložení v moři u Bejrútu, za svitu světlic, černožlutého stínování, vstáváme a jdeme, přestali jsme vnímat jeden druhého, protože... ()

K.a.r.i.n

Jednou jsem navštívila mladého muže, amatérského fotografa. Zeptala jsem se ho: „Jak jsi přežil tu hroznou válku?“ Odpověděl: „Bylo to docela jednoduché. Považoval jsem to za dlouhý, vzrušující výlet.“ Řekl si: „Wow! Jaké skvělé scény! Střílení, artilerie, zranění lidé, křik...“ Na vše se díval přes foťák, skrz imaginární objektiv. Pak se něco stalo. Jeho foťák se rozbil... Animovaný film o hrůzách války a hlavně o palestinském masakru v roce 1982. Co se týče samotného filmu, ze všeho nejdřív bych chtěla vyzvednout geniální hudbu. Ať už to bylo jen dunění uprostřed válečné scény nebo melodie, které hrály při snových scénách. Úžasná, originální animace. A neskutečné kontrasty (ta jemná melodie na piano při scéně s dítětem a RPG mezi stromy). K příběhu nemám co dodat. Snad jen, že konec mě rozsekal... 100% ()

Helmut02

Po dlouhé době nemusím u nějakého filmu pemýšlet nad hodnocením. Tohle mě tak odrovnalo jako máloco předtím. Tak možná Sloní muž Davida Lynche nebo Želvy mohou létat. Takových filmů je hodně málo a buďme za ně rádi. Kam se na to hrabou hrané filmy, tohle je daleko působivější a když k tomu připočteme originální styl animace, podle mě ještě lepší než v Persepolis, tak je to naprostá bomba. Nemám co bych víc dodal. Ze současných filmů jsem snad nic lepšího neviděl. ()

Yojimbo

Málokterý hraný film na mě během promítání působil tak silně. Natož animovaný! Některé scény jsou tak neuvěřitelně silné, že je ani divák nevnímá jako kreslené, protože v tomto filmu jde o obsah, byť vizuální stránka (a hudební taktéž) rozhodně nezaostává, spíše naopak. Emotivní a silné drama, které hrůzy války popisuje drasticiky i rozjímavě (podobně jako Tenká červená linie), mě na jednom místě dokonce přinutilo zamáčknout slzu v oku... a to se už hodně dlouho žádnému filmu nepodařilo. ()

Ernst

Byl jsem uneseny celym filmem, presto mam par vytek: ze zacatku nastoupena linie film-dokument se postupne pretvari v cisty dokument; dalsi vytka je ciste subjektivni: sceny masakru nejsou dostatecne zduraznene a ponekudy splynuly s ostatnimi pribehy z valky. scena s mrtvymi/umirajicimi konmi je pro me pravdepodobne nejsilnejsi z celeho filmu. proto jen 4*. to ovsem nemeni nic na faktu, ze se jedna o nejoriginalnejsi dokument, ktery jsem mel tu cest videt (radim na cestne misto hned vedle Bus 174). PS: vizualne skvele, hudebne vynikajici!!! ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky