Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

Bennyman

Skvělá animace,líp už to ani nešlo. Chytrý děj o ztrátě paměti. Dobře voléná muzika. Ve výsledku z toho vypadne super film, který stojí za to vidět. ()

Shadowland odpad!

Musím říct, že větší sračku jsem snad nikdy ani neviděl. Animace pěkná, celkově nuda, člověk pořád čeká na tolik avizovaný skvělý konec plný emocí a po 90 minutách čekání se vám dostane 1 minuta záběrů na hnijící mrtvoly žen a dětí (za to ten odpad!). To mělo vyvolat ty emoce??? Laciné... Ničení terorismu v pásmu gazy, kde se chudáčci izraelští vojáci musí dívat na nafouklé mrtvé děti z vybombardované školy OSN (přelom roku 2008/2009) by po pár letech někdo kdo zapomněl mohl taky zfilmovat a lidé by chodily do kina a brečeli jak je ta válka strašná. Doufám, že nikdo z Izraele nezapomene. U tohoto filmu nejde o žádnou autoterapii, ale o utvrzení ve lži... ()

Macik

Nejlepší na tomhle filmu jsou scény, kdy je ukázána absurdita války. Střílí se ani neví na koho, zabíjí se nevinní a prostě je to jeden velkej chaoz. O masakrech v táborech Sabra a Šatíla jsem sice neslyšel,ale to nedělá masakr snesitelnějším. Jen mě ten konec nějak minul účinkem. VERDIKT: Natočeno je to zajímavým způsobem,ale když si ho odmyslíte, zbyde vám jen další film z války s pár zajímavými scénami a autentickými záběry, které nejsou nikterak odlišné od těch, které můžete vidět každodenně na CNN nebo BBC.. ()

fastum

Zajímavý snímek ke konci sklouzávající spíše do dokumentu. A to mi právě tak trochu nesedlo. Ze začátku tvůrci rozjedou příběh o ztrátě paměti hl. hrdiny. Toho se drží po většinu filmu ale zhruba ve třech čtvrtinách bum a najednou tu máme plnohodnotný dokument se vším všudy. Jako kdyby scénáristé nevěděli, jak příběh pořádně vyvrcholit. Ano, je to sice podle skutečné události, ale filmově je to nevyzrálé. Tím nechci shazovat myšlenku toho všeho. Prostě byl kladen důraz více na fakta, než na celkovou filmovost. Musím pochválit animaci (některé obrazy byly prostě dokonalé) a také hudbu a střih. Určitě je to nevšední zkušenost, a tak si film zaslouží minimálně čtyři hvězdy. ()

el.zapikano

Mám rád animáky ktoré majú dušu, sú netradične spracované a zároveň pojednávajú o konkrétnej historickej udalosti. Pejc plus! ()

mira007

Animovaný film pro dospělé ... pche to blbost. Teda než jsem viděl tuhle pecku až jsem tedy změnil názor. Perfektní téma, skvěle vyprávěné v originálním znění a ikdyž to je kreslené, ani na moment nemáte pocit, že to je pro děti. Jeden z mála filmů, který jsem sledoval doslova se zatajeným dechem od první minuty do konce. ()

Phillo

V celku nie tak silné ako to pôvodne vyzeralo no v momentoch okúzľujúce a pribíjajúce do sedadla. Množstvo obrazových metafor, ktoré krásne vyznejú v odlišnom štýle rozprávania, ktorý Bashir krásne aplikuje. Ako pohľad na vojnu z jednej (subjektívnej) strany to vyznieva skvele, ako všeobecná poučka o vojne o trochu slabšie. ()

rcorp

Takhle mě naposled odrovnal Let č.93...Folman vás vtáhne do sebe a dotáhne až k drtivému konci. Já to neberu jako film o nesmyslnosti války, těch už tady koneckonců byla spousta...pro mě to je film o lidské neschopnosti a nemožnosti poznat skutečnost, pravého ducha okamžiku, ať je kdekoli a jakkoli dlouhý, protože i když se, po dlouhém cíleném úsilí, podaří zahlédnou věrný odraz té skutečnosti, tak je to bolestivě nesnesitelné. Víc by člověka zničilo. ()

Gore

Animace a hudba naprosto dokonalá, ale příběh se od půlky začne nesmírně táhnout a ve druhé třetině už mi vlastně bylo jedno jak to skončí, a to je škoda, na to jak to bylo vychvalované a potencionál tam byl, ale zůstal bohužel nevyužit a začala převládat monotónnost. ()

Oxymoron

Nádherně animovaný dokument, vtipný (dlouho mě nic tak nerozesmálo jako ta vsuvka s pornografickým filmem, co se tu objeví), chytře vymyšlený a zařezávající do sedačky i přesto, že je to všechno jen kreslené. Úplný závěr se dal trochu předvídat, ale asi bychom se spíš zlobili, kdyby se to tu neobjevilo, než naopak (no já jsem ale tajemný :) ()

Furmi

Ďakujem Ari-mu Forlmanovi za úžasný umelecký zážitok ktorý sa mi dostal s tejto veľmi ťažkej psycho. drámy. Myslel som si že lepšie protivojnové filmy ako napr. Platoon alebo Narodený 4. Júla sa natočiť snaď nemôžu, týmto filmom už nebudem nikdy pochybovať o ničom a verím v to že je možné všetko a dokonca aj to že animovaná dráma svojou kvalitou predčí filmové klasiky ako napríklad už spomínanú Čatu. + nádherné citlivá hudba od Maxa Richtera nemá chybu a OST si púšťam ešte stále a dlho i púšťať budem aby ma neopustil ten nádherný pocit aký vo mne Valčík zanechal. Pocit len tak ľahko nezopakovateľný, psychedelický, výjavový. Celý Valčik je ako 12hodinový silný trip ktorý nie a nie skončiť, nádherné zjavenia prelínajúce sa s horrorovými stavmi. Nádhera, nádhera, úžasné, slovami ťažko opísateľné. Neverím že režisér pri tvorbe tochto diela neupísal dušu ďiablu, alebo nejakej psychotropnej a omamnej látke, pretože bez takejto pomoci sa niečo podobné tvorí len veľmi ťažko. Viem, viem už sa obohrávam ako stará platňa v tých nekonečných chválach, ..tak..ako sa hovorí, v najlepšiom treba skončiť a ja som práve vyriekol moje posledné slovo v tomto komentári...Boaz Rein-Buskila: Do you ever have flashbacks from Lebanon? Ari Folman: No. No, not really. 94% ()

Brejlil

Nejsem jsem si úplně jistý, je-li animace záměr od počátku nebo "jenom" z nouze ctnost, protože hrané dotáčky k jinak dosti monotonně působícím mluvícím hlavám by byly dosti drahé. Animace tak umožňuje leccos, sugestivní prácí se světlem (scény se světlicemi nebo v olivovém háji jsou obrazově velmi působivé) nebo surreálně laděné obrazy a černohumorné okamžiky (zvláště "hitovka" Bombardoval jsem Bejrút každý den je nápaditá). Bohužel ony mluvící hlavy to celé dost zpomalují až skoro k nezájmu. Ano, paměť je nespolehlivá, ano válka je svinstvo, ano civilisté jsou nejčastější oběti, ale to jsme stokrát slyšeli, stokrát viděli a abych řekl pravdu, ani vizuální obzváštnění ve mně nějaké větší emoce nevzbudilo. Přesto jde o pozoruhodný pokus. ()

RomanHyde

Ari Foman natočil snímek, který řadím do té nejvyšší kategorie, snímek s obrovským morálním a etickým rozsahem, výpověď o nás, naší paměti a o tom čeho všeho jsme schopni. Estetika snímku a hudební doprovod Maxe Richtera doslova pohlcují a dokazují, že animace může být v jistých situacích stravitelnější a přínosnější pro film než-li hraná forma.. Dosud jsem považoval za nejpovedenější protiválečný a animovaný snímek japonský Hrob světlušek, nyní byl překonán tímto valčíkem. Valčík s Bašírem kombinuje animovanou formu s 3D animací a v závěru velmi sugestivními dokumentárními záběry. Koho se tento film nedotkne, musí být asi z kamene. ()

JoVanGogh

Je zaujímavé, ako režisér vyriešil otázku kombinácie hraného filmu s dokumentom a zároveň to všetko zabalil do animácie. Má jasno v tom, čo chcel natočiť, avšak už len z dôvodu, že len kopíroval skutočné pohyby (aj ked to podla udajov na nete nie je v uplnom rotoskope), po estetickej stránke nepovažujem tento film natoľko kvalitný, vynímajúc niekoľko svetlých momentov. Každopádne celkový dojem z filmu je veľmi silný. ()

DuanBerry

Při prvním promítání jsem se nemohl ubránit srovnání s Persepolí, neboť jde rovněž o autobiografický, animovaný snímek, který se nadto odehrává v neklidném regionu, a který vznikl cca rok po zmíněném filmu. Musím se však přiznat, že z jistých důvodů na mě působil daleko osobněji a také animace byla v zásadě vypiplanější. Zaujalo mě také dokumentární pojetí snímku a některé srdcervoucí scény, které díky animaci vynikly a byly daleko bolestnější. Snad je film důkazem, že pro každého jednotlivého vojáka a neméně pro toho izraelského je válka pouhou snahou přežít , nikoliv bojovat do roztrhání těla za svou vlast, neboť obě strany si velice dobře uvědomují, jaký je válka nesmysl. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky