Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

woo-hoo-hoo

Izraelsko-Palestínsky konflikt vytesnený do najhlbších hlbín osobného podvedomia, vo finále vyplavený späť do vedomej sféry tak, že silne emocionálne zamáva a otrasie režisérom i divákom. Predstavuje veľmi nápadité spracovanie látky retrospektívne podaného príbehu, je filmársky inovatívnou hrou medzi osobnou pamäťou a podvedomím bojovanou na umeleckom poli animák/dokument. Je zvláštne vidieť a prežívať minulosť ktorá drieme v človeku a nechce sa pominúť. Záhadné. ()

thanks

tenhle filmek mne dostal....Syrove, chladne, ale i jemné, citlive a lidské....moc krasna hudba, příběh i animace...Reziser Ari Folman uvádel tento film na film.festivalu v KV a byl velice prijemny, a saramantni...:-) ()

TSZ

Asi díky té atmosféře a bezvýchodnosti mi to hodně připomělo Scanner Darkly,ale narozdíl od něj zde však animace byla spíše na škodu. Vzhledem k tématu a "polodokumentárnosti", ve které je celý snímek natočen, působí toto zpracování spíše jako rušivý element, který povětšinu času odváděl mou pozornost. Zásadní a mrazivé téma + neuvěřitelné silný a šokující závěr = méně než tři body dát nemůžu, ať mám jakékoliv výhrady. ()

Tanner

Škoda té přílišné upovídanosti, protože působivost animace je natolik velká, že si myslím, že by na to stačila i sama, resp. že by komentářů a "dokumentárnosti" mohlo být o něco méně. Zajímavé byly poukazy na hranici mezi realitou a filmem či fotografií jako tím, co ji zachycuje. Divákovi je těmito narážkami, stejně jako posledními pár vteřinami, naléhavě připomenuto, že zatímco on sedí v křesle a kouká na film, tohle se skutečně děje. Tenhle film bude asi bohužel aktuální vždycky, jelikož války lidstvo doprovázejí od samého počátku a nikdy tomu zřejmě nebude jinak. Přestože v nich všichni prohrají. ()

merlik

Působivě zpracovaný kreslený film pro dospělé, zážitek mi trochu pokazily reálné dokumentární scény na konci. ()

lenzi

Výborná animácia, výborná atmosféra. Film však podľa mňa celkom nedržal pohromade, prišlo mi to také koncepčne nejednotné. ()

Lorge

Vals Im Bashir je velice silný a emocionální film, který na mne výrazně zapůsobil. Režisér dokázal brilantně stupňovat emocionální dopad filmu a na konci doslova vystřelí divákovi mozek z hlavy použitím dokumentaristických záběrů. Brilantně rozvržený a zpracovaný snímek podpořen zajímavou animací (která mi z počátku připoměla film Distrikt) zajistil snímku velice kvalitní hodnocení a přijetí od publika. ()

Ogrb

Podobně silná záležitost jako Let číslo 93. Ten vizuál, to je neskutečný! Tohle by měl vidět každej, škoda že už nemám místo v TOP 10. 10/10 ()

xenopus

Animace zajímavá, nápad vytvořit animovaný dokument (s rezervou, prosím) nestandardní, kvalitní hudba, psychologická rovina, historická rovina, morální rovina. Jak to, že jsem se u toho nudil, zíval a usínal? To jsem tak otupělý? Možná, a proto se mě to nijak nedotklo. Ale aspoň jsem se dověděl o masakru, o kterém jsem doteď nevěděl zhola nic. ()

qvark

Ojediněle originální animovaný film představující psychoanalýzu zapomenutých dramat občanské války v Libanonu, jejíž výsledkem je krvavý realistický obraz skutečnosti.... ()

Peck

Brezhnev took Afghanistan, Begin took Beirut... Tohle se mi jako první vybavilo při sledování Valčíku s Bašírem. Asi za to může i Watersův pražský koncert, který jsem před 14 dny navštívil. Pokud jste tam byli, možná si vybavíte i miniportréty lidí, obětí všemožných válečných konfliktů minulého i tohoto století, které jsme mohli shlédnout na zdi, postavené v O2 aréně. A o nesmyslnosti války a zabíjení je i Valčík. Velice silný film, doplněný skvělým soundtrackem. Nejsilnější scény? Titulní valčík s lehkým kulometem a cesta s mrtvými a raněnými obrněným transporterem. Jak už tady bylo zmíněno, spíš než Persepolis mi to připomíná The Wall. ()

MarkHoppus

Film je poněkud zvláštní, na začátku se zamyslíte nad tím, že se nám Folman snaží naznačit jak funguje pamět a ukazuje různé záblesky a hlavní hrdina pátrá po minulosti, ale v půlce filmu mě čím dál více přesvědčuje, že se snaží zachytit spíše válečné příbehy lidí, kteří prožili masakry v palestynských táborech. Jenomže tímto se pomalu, ale jistě film z původně nastoleného dramatu začíná přelévat až k dokumentárnímu pojetí, protože v záveru si více měně jen vyslechneme výpovědi zůčastněných a před závěrečnými titulky nám režisér nastínil jak to vypadalo v reálu. Určitě je to zase něco nového, ale musím podotknout, že film mě občas nudil a to i přes to, že má pouhých 90 minut. ()

LaValse

Kdyby šlo hodnotit více než pěti hvězdičkami, asi bych to udělala. Ještě nikdy jsem takhle fascinovaně nezírala na filmové plátno v kině, jako teď. Každý detail byl dokonalý a do filmu naprosto zapadající. Chvíli jsem se usmívala, vteřinu na to byla dojatá, pak vyděšená, smutná, spokojená, pak zase smutná, zase dojatá, zase vyděšená. Jen jedno jsem nebyla- zklamaná. Ještě nikdy na mě animovaný film nepůsobil tak silně, jako tentokrát. Způsob, jak díky nádherným scénám, nádherné hudbě a nádherné animaci ukázat, jak nenádherné některé věci ve skutečnosti jsou. Ano, některé věci jsou opravdu zbytečné.. ()

MDesign

Mám rád filmy, ktoré sú niečim špeciálne (napr. ako Memento, Animatrix, apod.) a tento nim určite je. Režisér filmu si nespomína či bol pri masakroch v Palestíne a tak chodí za svojimi kamarátmi a každý mu prezrádza svoju časť príbehu. Grafika je zaujímavá : postavy klasicky kreslené, budovy urobené v 3D, krajina ako keby ste pozerali na fotku. Okrem perfektných animácií je aj hudobná časť na vysokej úrovni. ()

Spectacle

Působivé!! Napůl film a napůl dokument, který má připomenout jednu z temných kapitol blízkovýchodního konfliktu. Konkrétně o válce v Libanonu začátkem 80.let toho moc nevím, ale brzy to napravím, v čemž vidím smysl snímku - upozornit na určitou událost. ()

zly.dvojce

Každý kdo tu mluví o skvělé animaci, speifickém režisérském přístupu a podobných pitchovinách ať jde k zrcadlu a podívá se na sebe, neboť většího kokota ještě pravděpodobně neviděl. Ať se pak zamyslí a zkusí se zmenšit. Toto je neskutečný film o skutečných zvěrstvech. V mých letech už se mi dlouho nestalo, aby mi zničehonic vytryskly na konci filmu slzy. Slzy nikoli lítosti, ale vzteku. Ne snad nad chováním jedněch nebo druhých, či v tomto případě třetích. Jen nad chováním nejkrutějšího zvířete, které si říká člověk. ()

pepino

Film působí jako celek docela zmateným, možná chtěně zmateným dojmem. Jednotlivé scény z války ale působí naopak velice přímě a nekompromisně. Závěrečná hraná tečka je opravdu "zářez". ()

mojo

po persepolisu další kreslené drama...o poznání depresivnější poučnější.. a bohužel pravdivější ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky