Wendy a Lucy

• USA Wendy and Lucy

Wendy a její fenka Lucy tvoří nerozlučnou dvojici, která cestuje přes Spojené státy. Cílem jejich cesty je Aljaška, kde by Wendy chtěla pracovat. Film ukazuje drama několika dnů, během nichž Wendy nešťastně uvízne v malém americkém městečku, kde se jí rozbije auto. V témže dni se také ztratí Lucy. Dívka se rozhodne setrvat na místě tak dlouho, dokud fenku nenajde. Je však ve finanční nouzi a během hledání si uvědomuje velkou zodpovědnost, kterou za svého psa má. Poznání, ke kterému dospěje, ji staví před kruté a zásadní rozhodnutí. Wendy a Lucy je nezávislý film, který dokáže malým množstvím výrazových prostředků zobrazit velké existenční drama. K jeho přednostem patří i autentické herectví. (oficiální text distributora)

MontyBrogan

Pár handier, stará Honda, pes menom Lucy a zvyšok úspor. To je veškerá výbava, s ktorou sa Wendy rozhodne vydať na ďalekú cestu. Nečakané výdavky a rôzne iné úskalia na seba nenechajú dlho čakať. Cesta z bodu A do bodu B sa zdá byť zrazu nemožnou a zakopnutie v pustom bode X nekonečné. Na matematike je pekné, že v nej všetko do seba zapadá. Pokiaľ však nejde len o teóriu, ale o reálny plán, musí sa nám ho podariť aj zvládnuť. A to je tá ťažšia časť. Čoho dôkazom je aj tento malý veľký film, ktorý je iba útržkom jednej púte, no začiatok a koniec si môžeme ľahko domyslieť, pretože je zo života. ()

Pítrs85

Po delší době jsem dostal pořádnou žízeň na nějaký ten nezávislý snímek, Wendy a Lucy mi jí sice uhasily tak zpoloviny, ale jinak jsem naprosto spokojený. Malý a ve své podstatě vlastně hrozně jednoduchý film vsází na nenucenost hlavní představitelky (skvělá Michelle Williams), která celý snímek táhne víceméně sama. Takže opravdu nečekejte žádné srdceryvné proslovy, půlhodinové loučení ani nic podobného. Tohle se naštěstí -hollywoodu- vyhlo velkým obloukem. ()

Tommassi3

"Pane, já jsem ještě s nakupováním neskončila !! Vyšla jsem ven ze dveří jen náhodou, za ty konzervy bych samozřejmě zaplatila !!" ;) Mám slabost pro roztomilou Michelle Williams, ne už tolik pro (pseudo)artové záležitosti nezávislých filmařů.. Nicméně !! ;) Snímek Wendy a Lucy patří k těm nejsilnějším intimním dramatům, jaké jsem viděl, příběhu sluší celková strohost, umírněnost, hřejivě lidské dialogy a famózní úsporné herectví Michelle Williams, ani nutně nevyznívá depresivně a já jím byl naprosto pohlcen, byť musím přiznat, že vlastní zkušenosti, díky nimž se divák dokáže s filmem ztotožnit, nejen hovoří o civilnosti a věrohodnosti scénáře, ale občas i poněkud zkreslují skutečnou kvalitu filmu !! Talentovaná režisérka a rodačka z Miami Kelly Reichhardt, která vyrostla v policejní rodině, sice nechává děj příběhu jakoby postávat u cesty, ale má neskutečný tah na branku, jeden tak z tohoto nesmírně dojemného a silného snímku dokonale cítí, jak dlouhá právě tahle cesta ještě pro Wendy bude.. [ Pouze v původním znění s titulky !! ] ()

Johny_fork

Velmi nezávislé, pudový snímek (rozbije se auto, hrdinka zastaví, ztratí se pes, hrdinka hledá psa), kde o ústřední postavě prakticky víme jen to, že je v tíživé finanční situaci a cestuje na Aljašku za prací. Nedá se říct, že film není působivý a neevokuje určité zamyšlení, proto také dostává slušné hvězdy. Nicméně na můj vkus je až moc komorní a totálně nízkorozpočtový, což nemusí být zápor, ale u Wendy a Lucy to šetření úplně cítíte. Většině svých známých bych ho určitě nepustil. ()

Padme_Anakin

Michelle Williamsová si mě povodila, její Wendy mě dojala i rozesmutnila, mladá žena bez domova, bez zázemí, bez práce, bez auta, to musí být strašně těžké protloukat se životem sám/sama.. Kelly Reichardtová nám naservírovala deziluzi amerického snu takovým způsobem, že se mi dostala pod kůži a jsem si jistá tím, že v myšlenkách se k tomuto filmu budu ještě dlouho vracet.. ()

FFilipCZ

Kolísá to mezi dvěma a třemi hvězdami. Vadí mi, že po ztrátě Lucy vidíme situaci pouze z pohledu Wendy, tudíž přesně nevíme, co a kde Lucy dělá a jak se dostala tam, kam se dostala. Ve filmu je taky dost slepých míst, která kazí celistvost děje. Závěr zvláštní, nedokážu si představit, že bych po nalezení svého milovaného mazlíčka tohle dokázal. ()

RasputincZ

Raný Ken Loach, výborná Michelle Williams. Aneb americká indie scéna stále umí překvapit . Pro pejskaře značně nepříjemná podívaná. ()

aluna

Umírněná stopáž, umírněný herectví a umírněnej příběh. Nebýt toho neumírněnýho konce, kterej podle mě nebyl nutnej, je to čistá 5*. Takhle mi z toho vychází hezkých 90%, ale kvůli famózní Michelle, se kterou to stojí a padá, se přikloním výš. Moc pěknej, komorní film s ženskou hrdinkou, kterýchžto postav by bylo potřeba psát víc... ()

radektejkal

Svoboda, to je těžká věc. George Moustaki zpívá: "j'ai changé de pays, j'ai perdu mes amis pour gagner ta confiance - opustil jsem zemi, ztratil přátele, jen abych získal tvou důvěru..." Za svobodu se platí, a vždycky draze. Lucy (bez nebe a bez diamantů) to asi dokázala. Vzdálila se nám, je o krok vpředu, a zřejmě vždycky bude. Její zemí bylo auto, jejím přítelem pes. S mini to ale nešlo; svoboda neoslouchá, poroučí. Chce oběti, jako tomu bylo vždycky, je, a vždycky bude... A Moustaki pokračuje: "Ma liberté,toi qui m'as fait aimer même la solitude - má svobodo, tys mě naučila milovat i samotu."... Mohli jsme se domnívat, že americký film padl jako Golem, ale vždycky se najde i tam někdo, kdo vytáhne z kapsy šém... Pozn. 1: Orin*****, kterému se tento film také líbil, píše o "pocitu beznaděje a zmaru". Avšak tak to není tak, Lucy má vždycky navrch. A pokud svoboda není jejím cílem, pak je to určitě něco, za čím se vyplatí jít. Pozn. 2: Wendy je skvělou charakterovou rolí, na které mají svůj podíl jak Michelle Williamsová, tak Kelly Reichardtová - vyčtené momenty: Wendy nesměla mít žádný maku-up a několik týdnů si nesměla mýt hlavu; musela spát několik nocí v autě, aby se dostala do formy; při filmování si nesměla holit nohy a čistit nehty... ()

ibeh

Hodně komorní a minimalistický film o nelehké životní etapě jedné dívky a jejího psa. Je to otevřené, svobodné a lidské dílko, čehož si cením. Režisérka zvolila pouze 80 min., což je dobře. V podstatě je to zfilmovaná povídka. Těžko je člověku samotnému. ()

honajz2

Jak tenhle film jenom stručně popsat... Je to takové něco o něčem a zároveň o ničem. Za celý film se stane jen to, že ženě jménem Wendy (o které skoro nic nevíme, jen to, že bez peněz cestuje na Aljašku a že má kdesi v Indianě sestru a asi se s ní moc nemusí - akorát nechápu, co po ty dva tři dny co se to odehrává jedla a pila) při jedné blbé události zmizí její pes jménem Lucy, ona ho hledá po celém městě ve které uvízla, potká pár zajímavých lidí, SPOILER Lucy nakonec najde, ale protože je na tom finančně o dost hůř než na začátku, nechá ji u "pěstouna" který ji našel a sama Wendy pak odjíždí náklaďákem pryč KONEC SPOILERU. Takže je to jen jednoduchý příběh bez nějakého většího přesahu a se slabě představenými postavami, co přesně mi tím chtěla režisérka říct taky netuším, ale v rámci toho co to je se to vyvíjí docela zajímavě, dost mě to vtáhlo do děje, vůbec jsem se u toho nenudil a těch 80 minut mi uteklo jako voda. Navíc i pár těch setkání se mi líbilo. Road movie to sice není ani náhodou, vlastně ani nechápu, co tady ten žánr dělá, ale nevadí mi to. Ten film ve mě zanechal jakýsi "příjemně neutrální" pocit (líp to fakt nepopíšu), ale víc jak slabé čtyři mu dát prostě nemůžu. Ačkoli to možná mělo svým způsobem připomenout Jarmusche, ale na druhou stranu jsem ho tam moc neviděl. Takový zvláštní film, který není vůbec ničím zvláštní, fakt to líp asi nepopíšu. Ale jinak jo, docela se mi to líbilo. Slabé 4* ()

Aljak odpad!

Akože vážne 69%? A za čo? 80 minút neúnavného behania Wendy v jednom zapadnutom mestečku, kde zistí, že kradnúť sa nevypláca a po strate jej psa už sa celý príbeh točí len okolo hľadania. No a keď sa pes nájde, tak jej to všetko dôjde... No "famózny" príbeh. Rád by som dal aspoň 1*, ale nie je za čo. Nudnejší a nezmyselnejší film som už dlho nevidel. ()

4daPeace

Verdikt: Typický nezávislý festivalový film, u kterého se při osamoceném sledování ve Vašem pokoji budete docela nudit (pokud si ke konzumaci nepřipravíte určité substance pro povzbuzení mysli). Obsah filmu je totiž prostinký jak Prostáček Jack a jednalo by se maximálně o 10 minutovou součást tématicky podobného, avšak komplexnějšího Útěku do divočiny. Wendy (hl. hrdinka) nemá moc peněz a jede s Lucy (její fenka) směr Aljaška. V jednom zapadákově se jí porouchá auto, kvůli krádeži konzervy v místním supermarketu se dostane za mříže a ztratí se jí Lucy. Po zbytek krátkého filmu se snaží opravit auto, najít Lucy a vyrazit dále na sever. Nic moc k zaujmutí, že ano. Své kouzlo však Wendy and Lucy přesto má... ()

Fleinka

Vcelku hezký snímek,s minimalistickým dějem, který kdyby byl o polovinu kratší, tak by se nic nestalo. Na 80 minut, o tom, jak uvízne ve městečku, kus od svého cíle,s nedostatkem financí a jak se vyrovnává se ztrátou psa a auta, to bylo poměrně zdlouhavé. ()

papaJA21

Vážně nádherný film. Hodně civilní pojetí až s dokumentárním odstupem, přitom právě proto tak strašně silný. Špatná rozhodnutí třebaže s dobrým úmyslem ve skutečném životě prostě nevedou k ničemu dobrému. A najednou je v TOP TEN. Nemůžu si pomoc a jdu si ho znova pustit. ()

ceskyhonza

** pro Michelle Williams za "neherecké" herectví, kterým vyjádřila tu křehkou dívku, co se snaží vstát, i když sudí už počítá do 10, * za scénář o prostém lidství, * za nenápadnou a přeci dobrou kameru a * i za celkový, autentický obraz prostého života v zemi "nekonečné svobody a možností", takové, že se jí snadno zalykáte, takové, která vás vystrká až na kraj, takové, která vás snadno zmáčkne až na dno, takové o které Pierre Richard říká, že žádnou svobodou není a já s ním souhlasím. Tedy, 2+3x1 = ***** ()

angel74

Kdyby se to celé tak netáhlo a kdyby dostala více prostoru fenka Lucy, hodnotila bych lépe, protože jinak byl příběh přesně podle mého gusta. (65%) ()