Myšlenka filmu výborná a atmosféra mrazivá. V celku slušný historický film, který jsem z velké části moc nepobíral. Jako horor bych to neviděl, ale spíš jako Historické/Mysteriózní/Drama.. 6/10 = 60%(17.1.2010)

Kvalitní hutná atmosféra a zajímavý prostředí prostě nemůže plně zachránit ten fakt, že se tady děje absolutní hovno a že hororový prvky si film nechal v podstatě až na samotnej závěr. Ale jelikož se na tom podíleli v posledních letech absolutně antihororový češi, tak to zas tak špatný nebylo a mělo to docela slušnej mrazivej nádech(3.4.2009)

Je to zaujímavý fínsky psychologický horor. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch stredoveku na konci vojny medzi Švédskom a Ruskom, kedy obe strany vytvoria skupinu odborníkov, aby zmapovali aj posledné neznáme oblasti a určili konečnú hranicu, lenže dvojicu fínskych bratov na švédskej strane, kartografa a veterána na cestách prenasledujú hriechy minulosti. So spracovaním som spokojný, toto určite nie je žiadny klasický horor so všetkým, čo k tomu patrí, síce ešte spočiatku mi chvíľu trvalo, kým som si na to zvykol, ale asi po štvrthodine mi to už sadlo, jedine som očakával, že to bude o niečo výpravnejšie, miesto toho sa asi polovica filmu odohráva v jednej dedine, ale potom mi už došlo, prečo je tomu tak. Na prvý pohľad sa tu toho až tak moc neudeje, ale v skutočnosti je dej pomerne originálny, výrazne psychologicky ladený a je to aj dosť inteligentný film, ktorý aj kvôli krátkej dĺžke nenudí ani na okamih. A oceňujem aj, že to nie je žiadny typický film, ktorý musí všetko doslova vysvetľovať, diváka film celý čas núti premýšľať a ani na konci mu nič nevysvetlí bez námahy. Síce film neobsahuje nejaké konkrétne scény, ktoré by skutočne stáli za pozornosť, čo od hororov vyžadujem, ale toto je predsa len niečo úplne iné a film skôr zaujme ako celok. Herecké obsadenie sa mi páči, je tvorené charizmatickými a uveriteľnými tvárami, čo tu aj najviac vyhovuje a potešil ma hlavne Tommi Eronen, ktorého som si obľúbil vo Večnom bojovníkovi. Réžia a technická stránka sú vydarené, páči sa mi zaujímavý vizuál, funguje tu aj taká zvláštna atmosféra, som spokojný. Sauna určite nie je žiadny klasický predstaviteľ žánru a nepochybne množstvu divákov nesadne, ale mne sa to páčilo a myslím, že som väčšine filmu aj pochopil. 75%(25.8.2012)

• mil@n.fanatik

"Dobrá blbost" Ani jsem se nedodíval. BLBOST. Jedna hvězda. howgh(24.2.2012)

Nesrozumitelné, ale atmosféra a brýlatý Eric ušli, atmosféra byla dokonce tak přesvědčivá, že mi během projekce byla zima. 55%(11.9.2011)

• - Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)

• - Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)