Reklama

Reklama

Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (175)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

To je ale situace, já si nejsem jistý, zda-li mě ten film zklamal, nebo naopak potěšil. Pokud budu na Saunu koukat z čistě hororového hlediska, pak obstála na výbornou. Po dlouhé době jsem se zase jednou příjemně bál - zimní severská bažina je pro horor luxusní lokace! Film bez problémů funguje i jako alegorie na jednu často řešenou filosofickou otázku. Ovšem alegorie tak očividná, že ji musí pobrat snad úplně každý (a pro ty méně bystřejší to tam i přímo zazní). Problém však nastane, když bych měl Saunu hodnotit jako snímek, jenž vypráví nějaký příběh. V tom případě se o velkém úspěchu bohužel hovořit nedá. Ale i přes mírnou dějovou zmatečnost Sauna potvrzuje vysokou úroveň severské hororové produkce a mám z ní spíše pozitivní pocit... Edit: S odstupem času se pozitivní pocit prohloubil. Horror movie of the year ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Doteď nechápu, jak mohlo pár českých herců napadnout, že si s finskými kamarády natočí tenhle neuvěřitelně zvláštní horor. Na druhou stranu to nebylo vůbec špatné. Jen jsem většinu času měl problém pochytit, oč se ve filmu vůbec jedná. To všecko mi vysvětlil až samotný obsah filmu, co je napsaný zde, jinak bych se v tom asi ztratil. Každopádně atmosféra byla perfektní a Finové ukázali, že když chtějí, dokáží zabrousit do své minulosti, na kterou neradi vzpomínají. ()

Reklama

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Filozofický, skandinávsko-bergmanovský meta-horor. Užijí si ho zejména tací, kteří nenahlížejí na filmy žánrově-preskriptivně („čím by film měl být“), ale liberálně-deskriptivně („čím film je“). Horor je zkrátka populární žánr s největším estetickým potenciálem, poněvadž pokrývá všechny oblasti krásy i odpornosti, včetně umění kontemplace, vlastní Sauně. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

V sauně můžete smýt minulost a hříchy, které jste spáchali…. Chválím atmosféru, několikrát mi přeběhl mráz nejen po zádech, ale po celém těle. Zajímavá je nejen hudba a podivná vesnice, ale i jednoduchý děj, protože má atmosféru. Strach vzbuzují postavy a duchové. MOŽNÁ TO NENÍ SAUNA, ALE NĚCO CO NEUMÍME POCHOPIT! Možná. Protože já to moc nepochopil. Stejně jako to, proč je to finsko - český film. Snad jen pro tohle? PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Prostředí syrové finské krajiny, z níž doslova čpí bláto a beznaděj, dokázal Annila zúročit bezvadně, byť vizuál filmu nenabízí žádné svébytné vidění či obrazové básnění. Kamera je celkem strohá, ale celková stylizace mi svou uměřeností velice lahodila. Stejně tak projev dua Virtanen a Eronen v hlavních rolí – o moc úsporněji a přitom účelněji to zahrát nešlo. Problém je tak, podobně jako ve Valhalla Rising, složka dějová. Ta se sice opírá o zajímavě nedoslovné dialogy a otevřené symboly, problém je, že tahle ambivalence je dokonale zaměnitelná s absolutním chaosem a neuceleností. Je mi líto, ale ten film dává smysl jen pokud nabízený děj bereme jako prostředek pro vizuální gradaci – ta se skutečně daří, ale zdaleka ne natolik, aby Sauna nabídla něco víc než pár hezkých žánrových obrázků a solidních lekaček. Tenhle horor chce být zjevně víc než jen další zkazka o strašidelném místě uprostřed nicoty, ale nerozhodnost a nedomyšlenost maskuje pseudo-intelektuálními třemi tečkami za téměř vším, co se odehraje. Nejsou to však tři tečky dráždivé, ale tři tečky bezradné. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (2)

  • Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)
  • Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)

Reklama

Reklama