Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

Trailer

eraserhead666

Sauna je atmosférický parní válec, který vás nemilosrdně převálcuje, hodí zpátečku a ještě se po vás několikrát sveze, aby se přesvědčil, že máte hlavu opravdu na sračku. Já měl. Je to film, který si budu muset ještě několikrát pustit, abych doskládal dtřípky skládačky a odhalil prve neodhalené. Atmosféra hustá tak, že by se dala krájet, budovaná pomalu, poctivě a na pevných základech. Výborné prostředí, zajímavé postavy a herecké ztvárnění, úchvatná minimalistická hudba. Pokud to není výborný horor, je to minimálně zajímavý historický film. Ale ono to je obojí. I s výbornou lekačkou, která otestovala můj řitní svěrač (ještě není opotřebovaný, vydržel to, ale jen tak tak). Ani nevím, proč tomu nestřelím plný počet.... Viděno na Festivalu Fantazie 2010. ()

Dubro

Náročný film vyžaduje náročné komentáre a tie som si požičal z uplynulého týždňa: Nejlepší film všech dob!!........skareda bola ta ryba velmi .......buď som to nepochopil, alebo je to blbosť :).......Nemal som qualitnú nahrávku, takže som si to nemohol naozaj VYCHUTNAT !......For Me 70% ........sweet :)........Všechny tyhle filmy by se měly kopnout do prdele!.....rasisti....Každý díl je celkem stejný takže nevím co sem psát.....Neni to zrovna megaprdel, ale taková standartní příjemná prdel.....700. hodnocený film......Nemámslov......POOOOHOOOODA.... akože fakt som sa bál....Kdybych to viděl o pět sekund později, než jsem to viděl, tak by se mi to líbilo stejně jako teď.....Ach jo!.....Tak asi tak. Pre mňa za mňa 75 percent. ()

Ruut

Zajímavý film, u kterého je mnohem víc otázek než odpovědí. První polovina je spíš zkouškou divácké trpělivosti. Není tu žádný moc dobrý příběh. Pak se náznaky začnou rehabilitovat do živé podoby a konec je čistá deprese. Sauna je film, který zamrazí. Kompaktněji to shrnul JASM. Doporučuji to s ní nevzdat a dokoukat do konce - teda pokud to s horory myslíte vážně a dohlídnete dál než na Halloweeny a Pátky třináctého... ()

Shadwell

Filozofický, skandinávsko-bergmanovský meta-horor. Užijí si ho zejména tací, kteří nenahlížejí na filmy žánrově-preskriptivně („čím by film měl být“), ale liberálně-deskriptivně („čím film je“). Horor je zkrátka populární žánr s největším estetickým potenciálem, poněvadž pokrývá všechny oblasti krásy i odpornosti, včetně umění kontemplace, vlastní Sauně. ()

Helo

To jsem nepochopil. Ošem nemění to nic na tom, že je to opravdu dobře natočené. A přesto, že je na vizuálu znát, že to skutečně pochází od finsko-českých tvůrců, na kvalitě to filmu nijak neubírá. Naopak, film se soustřeďuje hlavně na psychiku a dialogy mezi dvěma bratry. Najde se i pár lekaček. Ale co stojí za zmínku je opravdu podařená atmosféra vesničky uprostřed bažin. Podobnou atmosféru jsem naposled zažil, když jsem hrál Zaklínače 1. ()

• Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)
  • Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)