Ukrutně šťastni

Terribly Happy

Ukrutne šťastní

Drama / Mysteriózní

Dánsko, 2008, 105 min

Když pošlete pošuka do divnozapadákova a ještě za trest, nedopadne to nikdy dobře. Pomíjím shodu s jinými mnohem lepšími dílky, něco tomu prostě chybělo (nedotažený scénář). Vyzdvihuji působivou stylizaci a slušnou kameru, ale už ne absenci emocí a humoru, natož marnou snahu o poskládání detailů v efektní celek (to se holt musí umět!). Distributor poukazuje na divně vyšinutou komunitu, já bych to spíš viděla na běžnou "normální" realitu. Ani dobře zahraný part představitele zákona Jakobem Cedergrenem není v dnešní době ničím vyjímečný, spíš ji přesně lehce satiricky vykresluje. Nebudu dál hloubat nad (ne)smyslem idey, ale jako forma "úklidu" nepohodlných zaměstnanců jde o funkční návod, jak ušetřit. Kdo nehraje s námi, hraje proti nám a skončí v močále. Brej.(26.4.2012)

Padajú tu mená ako Lynch, Von Trier a Coenovci, ja by som ale Ukrutne šťastných videl ako taký moderný western, kde je pôvodný pôdorys klasických westernov trochu pozmenený, ale podstatné je prostredie a postavičky. Ospalé mestečko, osamelý antihrdina, krčma ako v štýle starých saloonov, žena, ktorá potrebuje pomoc. A samozrejme dlhé, všehovoriace pohľady medzi postavami a kovbojský klobúk. Z tohoto uhlu pohľadu vám ani nebude vadiť nepravdepodobnosť deja a dementné chovanie hlavnej postavy pri zásadnom zvrate filmu. Dánska krajina je rovnako žánrovo príťažlivá, ako tá španielska v špagetti westernoch a je kľúčovou postavou filmu. Prečo nevznikajú aj u nás a našich západných susedov takéto zaujímavé žánrové kúsky, kde je navyše nad čím premýšlať? Kto je tu vlastne skutočným vrahom?(11.9.2013)

Mám čím dál radši filmy, kde vlastně nikdo není normální... Zatraceně zvláštní atmosféra MOJN dodává filmu zvláštní příchuť, průběh a děj mě docela překvapil, což vždycky potěší... Frygtelig lykkelignavíc má navíc takovou zvláštní vlastnost, že se docela zažere pod kůži a hlodá, vrací se... některý scény nezapomenutelný.. no a impozantní závěr to všechno krásně završil, 4*(18.6.2012)

V roku 1992 vybuchol na futbalovom Eure dannisch dynamit. A presne taký pocit eufórie mám pri sledovaní dánskych filmov zakaždým. Krásne prostredie, výborne napísané postavy a dej ktorý vtiahne diváka do filmu ako vákuová pumpa. Keďže nedávno sa brat vrátil z tejto krajiny a akurát v ten deň som si prezrel jeho photobook tak som si povedal, že dám aj dánsky film. Ako prvý mi padol do rany práve tento. Ukrutne šťastní. Dosť sarkastický názov, vravím si pred slodovaním filmu. A presne táto črta ho aj dokonale vystihuje. Totižto mám pocit, že v tomto filme nie je nik šťastný. Do malého ospalého mestečka prichádza Robert z velkej Kodane robiť poliša. Absolútne netuší čo by sa tu mohlo diať a tak zo začiatku sa zoznamujeme s jeho obyvateľmi. Už ten začiatok je akýsi pochmúrny, zamotaný a hlavne mätúci. Až má človek po čase z neho riadny guláš. Mal som pocit, ako keby je toto Lynchova práca. Nič nedávalo súvislosti, akurát som mal pocit, že skôr pochopim kvantovú mechaniku ako podstatu toho čo sa dialo predo mnou. Ale nakoniec to celé stálo zato. Síce to nie je na plný počet, ale film má svoje veľké čaro a milovníkov podobného žánru vie dostať svojou atmosférou a originalitou.(19.10.2014)

Film o kľudnom mestečku, kde sa nič nedeje? Filmové pravidlo hovorí, že sa tam určite každú chvíľu niečo stane. Severania sú známy svojim profesionálnym a často originálnym prístupom a v momente, keď hlavná postava policajného veliteľa nekompromisne strelí po hube malému chlapcovi mi bolo jasné, že tu sa to ešte poriadne zamotá, pretože režisér sa vydal cestou, ktorú mám rád. Cestou, ktorá sa nedá predvídať ( až na ten záver) a rozhodujú náhody. Aj keď tu prevláda pochmúrna atmosféra, tak je občas pretkaná príjemným čiernym humorom. Obyvatelia malého mestečka stoja pevne pri sebe a sem tam im pomôže močiar. Ten vyrieši všetky problémy....80%.(17.9.2013)

• - Film dánského režiséra H. R. Genze získal hlavní cenu Křišťálový globus na 43. ročníku MFF Karlovy. Genz se českým divákům představil už v roce 2005 svým filmem ČÍŇAN, který získal Cenu FIPRESCI a Cenu Ekumenické poroty na 40. MFF Karlovy Vary. [Zdroj: CinemArt] (POMO)

• - Snímek se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu byl natočen podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného UMĚNÍ PLAKAT). [Zdroj: CinemArt] (POMO)