Ukrutně šťastni

Frygtelig lykkelig

Ukrutne šťastní

Drama / Mysteriózní

Dánsko, 2008, 105 min

Škodoradostne mi napadá, aké museli byť filmy vo Varoch, ak vyhral tento ?! Ale kriticky smerom k sebe, možno som práve nemal náladu alebo očakával až príliš ?! A ešte jedna vecička mi napadá, čo keby nebolo Fargo bratov Coenovcov, ako by som/sme na podobné filmy pozerali ?! Nabudúce trocha viac nadhľadu a trochu viac vtipu, prosím !(1.2.2009)

Ech, v televizních upoutávkách to na mě působilo výrazně zajímavějším dojmem, než jaký jsem nakonec u tohoto filmu po zhlédnutí shledal. Je to jistě film převyšující běžnou komerční produkci, ale osobně jsem od něj čekal mnohem víc. Po celou dobu jsem se nudil a pořád čekal, kdy kruci konečně přijde moment, který mě přesvědčí, že mělo cenu si tuhle "ryzí severskou depku" pustit. Jsem si jistý, že si za pár dnů ani nevzpomenu, že jsem tohle kdy viděl, nemám proto elementární náznak chuti se tomu svým komentářem věnovat více než je nezbytně nutné. Oprávněnost udělení Křišťálového globu tomuto filmu mi už uniká docela.(29.4.2012)

Henrik Ruben Genz se ve svém třetím celovečerním filmu po ČÍŇANOVI opět zabývá motivem cizince (ne)schopného se přizpůsobit v určité komunitě a po do oscarového klání vyslaném UMĚNÍ PLAKAT se jedná již o druhou adaptaci knih(y) populárního dánského autora Erlinga Jepsena, pro kterého je typické ohýbání žánrových pravidel, morální ambivalence postav a "severská mentalita", tj. pasivní charaktery ve vyprávění se suchými až černohumornými vtipy._____ UKRUTNĚ ŠŤASTNI jsou vydařenějším filmem než UMĚNÍ PLAKAT, protože nedochází k zjednodušování a dramaturgické nedůslednosti, což je dáno tím, že se nacházíme v ryze žánrových světech. S tím je ale spojena i určitá schématičnost, kdy má příběh dvě možnosti, kterými se bude ubírat (a on se ubere tou nejpravděpodobnější a divácky nejvděčnější), a využívání klišovitých prvků, aby se film mohl posouvat dál. Pomalejší rozjezd následuje vygradovaný zbytek v rejdišti postav, zatímco se střídají jednotlivé žánry (co do stylu a syžetu především western a film-noir + zlá černá komedie, (psychologické) drama a melodram) a nálady. V rámci dánské kinematografie originální počin, v rámci celého světa již nikoliv.(15.10.2008)

Když pošlete pošuka do divnozapadákova a ještě za trest, nedopadne to nikdy dobře. Pomíjím shodu s jinými mnohem lepšími dílky, něco tomu prostě chybělo (nedotažený scénář). Vyzdvihuji působivou stylizaci a slušnou kameru, ale už ne absenci emocí a humoru, natož marnou snahu o poskládání detailů v efektní celek (to se holt musí umět!). Distributor poukazuje na divně vyšinutou komunitu, já bych to spíš viděla na běžnou "normální" realitu. Ani dobře zahraný part představitele zákona Jakobem Cedergrenem není v dnešní době ničím vyjímečný, spíš ji přesně lehce satiricky vykresluje. Nebudu dál hloubat nad (ne)smyslem idey, ale jako forma "úklidu" nepohodlných zaměstnanců jde o funkční návod, jak ušetřit. Kdo nehraje s námi, hraje proti nám a skončí v močále. Brej.(26.4.2012)

Už jste se někdy smáli na pohřbu ? Já zatím to štěstí neměl nebo spíš pozůstalí měli štěstí, že já to štěstí zatím neměl. Ukrutně šťastni mi ale tenhle zážitek trochu zprostředkoval, ono usmívat se při vraždě, která není parodována, já nevím, ale prostě to nešlo jinak..SPOILER: představa toho, že se miluji s ženou, konečně, a omylem ji zabiju , mě přece jen trochu rozjařila a ono nezůstalo jen u toho.. KONEC SPOILERU. Nemohu nevzpomenout jiný z dánských úchylných filmů a to Umění plakat, kde humornou formou režisér řešil naprosto odpornou záležitost zneužívání dětí , tady se nám zase dostane absurdně vážné polohy, která může normálního diváka i uzemnit , mně podobné potom skvěle pobavit.(10.5.2013)

• - Snímek se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu byl natočen podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného UMĚNÍ PLAKAT). [Zdroj: CinemArt] (POMO)

• - Film dánského režiséra H. R. Genze získal hlavní cenu Křišťálový globus na 43. ročníku MFF Karlovy. Genz se českým divákům představil už v roce 2005 svým filmem ČÍŇAN, který získal Cenu FIPRESCI a Cenu Ekumenické poroty na 40. MFF Karlovy Vary. [Zdroj: CinemArt] (POMO)