Ukrutně šťastni

Frygtelig lykkelig

Ukrutne šťastní

Drama / Mysteriózní

Dánsko, 2008, 105 min

Ukrutně šťastni je film především o atmosféře. Ta je velmi specifická (střídá a prolíná se zde hned několik žánrů; drama, krimi, komedie, nechybí dokonce ani prvky thrilleru, hororu či westernu), ale rozhodně magická, dokáže člověka vtáhnout do příběhu. Ostatně o to se postará už uvedení. Společně s hlavním hrdinou-cizincem (do jehož situace je hozen i sám divák) zavítáte do té nejzapadlejší díry, ve které: místní přijímají návštěvníky odjinud s posměškem, despektem a nedůvěrou, nic se v ní neděje, čas tu plyne děsivě pomalu a pořádně znervóznit vás dokáže i malá holčička s kočárkem. A když si k tomu přidáte nevyzpytatelnou a vytrvalou paničku, pravidla, kterými se musíte řídit i proti své vůli a naschvály, jež jsou stále drsnější a přerůstají vám přes hlavu, postupně začnete tuhle zkaženou noru čím dál víc nenávidět a doufáte, že si „šerif“ pořídí napalm a s vaším požehnáním tu všem pořádně zatopí. Divákův vztek a bezmoc navíc výborně napomáhá k tomu, aby si člověk hlavního hrdinu okamžitě oblíbil a maximálně s ním sympatizoval (což je vlastně i potřeba, abyste v určité chvíli „správňáka“ morálně neodsoudili). Ale jen u negativních emocí film rozhodně nezůstává, protože jak jsem již zmínil v úvodu, snímek je místy zároveň i komedií (je však nutné se připravit nato, že humor je hodně černý, morbidní až šibeniční). Výborný průnik nálad se potká v závěru, který je nádherně škodolibý a zlověstný zároveň (s patřičně ironicky použitou hudbou), já se u něj každopádně pobavil (stejně jako u toho nejlepší ve filmu, tedy „hospodského souboje“). Abych jen nechválil, jsou tu přesně 2 místa, která mi nesedla (ano, jsou to ty 2 pasáže, kdy jsou divákovy sympatie k hlavnímu hrdinovi zakoušeny nejvíce), ale tyto 2 „kaňky“ na jinak velmi poutavém počinu srazí hodnocení sice na slabších, ale stejně ještě 5*. A s panem režisérem si plánuju dát v budoucnu další dostaveníčko, třeba u na první pohled zajímavého Číňana. „On se prostě zvedl a odešel z obchodu?“ – „Ne, on zmizel.“ – „Zmizel?“ – „Lidi tu čas od času zmizí. Bude lepší o tom už nemluvit.“(21.11.2014)

Ze začátku se film tváří jako mnohokrát viděné příběhy o muži, (v tomto případě policista) který se shodou nepříjemných okolností a s temným tajemstvím na krku dostává do zapadlého městečka, plného zvláštních karikatur, které jsou místními obyvateli. Vše působí obvyklým dojmem ale v polovině se sociální drama nečekaně mění na thriller a celý film dostává nejen zajímavý spád ale i zcela novou atmosféru. Možná trochu pomalejší ale opravdu zajímavý film, kterému nechybí uvěřitelné postavy (které se ani nedají nazvat herci) a působivá atmosféra, kdy nevíte co očekávat.(27.4.2011)

Dějem film od začátku připomíná Jednotku příliš rychlého nasazení, ale oproti předchůdci staví na bohatě vypracované atmosféře, dovoluje divákovi vžít se do hlavní postavy a hltat jedno filmové políčko za druhým. V ději mě dost nebavila "romantická zápletka" o to bylo lepší, že tak záhy skončila. Dost se mi naopak líbilo že hlavní hrdina opravdu zaznamenává určitý progres ve svém jednání a jeho postava se tak může vyvíjet. Rozhoduji se mezi 4 a 5, ale já většinou bývám mírnej...(11.7.2008)

Tento film jsem hledal od začátku roku 2008 - od té doby, co jsem o něm poprvé četl v PREMIERE, a kdy jsem velmi zatoužil jej vidět. Bohužel se mi vypařil z hlavy název, a já na Frygtelig lykkelig :-) narazil po dlouhé době až minulý týden na ČSFD -> okamžité sehnání. Na ponurou dánskou atmosféru, sympatického hlavního hrdinu a bažinu jsem se těšil moc... a zklamaný naštěstí nejsem. I když bych osobně uvítal více hororovějších prvků a hudby, jsem vcelku spokojen. Největší radost mám z toho, jak moc se od sebe liší evropské a americké dramatické snímky, a že mám možnost podobnou změnu sledovat a posoudit. Zatímco amíci sází většinou na efekt, my, evropané, nedáme dopustit na patřičně dávkovanou atmosféru. Příběh o mrazivě tajemné komunitě lidiček z jedné zapadlé vesnice rozhodně nezapomenu.(23.5.2010)

,,TEĎ JSI NÁŠ ČLOVĚK...“ /// Sønderjylland, dánský Bohem zapomenutý místo. Vyprávění pomalý a atmosféra parádní. Postavy pro Chocholouška dělaj těžce pochopitelný věci, jenže na fleku, kde může přijít na svět dvouhlavý tele, s jednou hlavou telecí a druhou lidskou, se to vlastně vočekává. Černá (možná i vtipná) povídka. A rozhodně zajímavá, protože bejt ukrutně šťastnej… by chtěl bejt každej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou novelu, kterou v roce 2004 napsal Erling Jepsen, číst nebudu. 2.) Vždycky jsem chtěl vidět pořádnou dánskou chlastačku. 3.) Thx za titule ,,flashi“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ? AKCE * NAPĚTÍ ne(25.5.2014)

• - Film dánského režiséra H. R. Genze získal hlavní cenu Křišťálový globus na 43. ročníku MFF Karlovy. Genz se českým divákům představil už v roce 2005 svým filmem ČÍŇAN, který získal Cenu FIPRESCI a Cenu Ekumenické poroty na 40. MFF Karlovy Vary. [Zdroj: CinemArt] (POMO)

• - Snímek se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu byl natočen podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného UMĚNÍ PLAKAT). [Zdroj: CinemArt] (POMO)