Ukrutně šťastni

Terribly Happy

Ukrutne šťastní

Drama / Mysteriózní

Dánsko, 2008, 105 min

Ukrutně šťastni patří do kategorie "kafkiád". Jde o snímek, kde určujícím prvkem je pečlivě budovaná atmosféra komunity, která si určuje svá vlastní pravidla hry, řídí se svou vlastní morálkou a ostražitě se chrání před pohledem zvenčí. Cizinec není našinec a je potřeba ho buď vypudit, zlikvidovat nebo uzpůsobit k obrazu svému. Kladem v tomhle případě je, že scénárista ani režisér snad s výjimkou jedné dvou scén moc netlačí na pilu a celé to vypadá civilně a uvěřitelně. Je to vlastně variace na těžce černohumorné severské tragikomedie s těžko napodobitelným stylem a všudypřítomnou absurditou. Pokud v takovém případě přistoupíte na hru, kterou s vámi filmoví tvůrci hrají, můžete se královsky bavit. Pokud ne, můžete jen nad těmi podivíny krčit rameny a ošívat se nad nemorálností těch svérázných antihrdinů. Celkový dojem: 90 %.(30.4.2012)

Ďalší zo zaujímavých dánskych filmov, u ktorého ma vôbec netrápi jeho ťažká žánrová klasifikácia a ani sa príliš nesnažím spomenúť si, ktorý z predchádzajúcich filmov mi Ukrutne šťastní pripomínajú. Mimovoľne ma napadla istá podobnosť s Hanekeho Bielou stuhou alebo dokonca s dávno videným Tancovala jedno leto. Film sa môže pochváliť výborne udržiavanou atmosférou, typovo dobre vybraní herci mu dávajú punc uveriteľnosti a celkovo je to film, ktorého zhliadnutie divák nemusí ľutovať.(23.5.2012)

Škodoradostne mi napadá, aké museli byť filmy vo Varoch, ak vyhral tento ?! Ale kriticky smerom k sebe, možno som práve nemal náladu alebo očakával až príliš ?! A ešte jedna vecička mi napadá, čo keby nebolo Fargo bratov Coenovcov, ako by som/sme na podobné filmy pozerali ?! Nabudúce trocha viac nadhľadu a trochu viac vtipu, prosím !(1.2.2009)

Po Lovci hlav další skandinávský film a opět příjemná podívaná. A i tentokrát se jedná o zajímavý mix žánrů, ale v tomto případě se na rozdíl od prvního filmu, který byl spíše akčního ražení, jedná o pomalejší záležitost s velmi černým humorem. Musím přiznat, že jsem si při jeho sledování také vzpomněla na filmy bratrů Coenů a L. von Triera (hlavně na Dogville). Jednotlivé postavy jsou zajímavé, stejně jako samotné městečko, které je obklopeno bažinami, ve kterých se snadno ztrácejí nepohodlné věci. Plus výborná atmosféra, která vás nenechá se od filmu zvednou a vynikající závěr, který celý film krásně uzavírá. 80% a musím si dát pozor na další skandinávské filmy.(1.2.2012)

Tím černým humorem mi to trochu přimomíná Kurz negativního myšlení. Osobně mne na Ukrutně šťastní bavilo nejvíc to, že se příběh několikrát zvrtl úplně neočekávaným směrem. Ale ne jak u Lynche, tady to na konci všechno dávalo pěkně smysl a cesta hlavního hrdiny filmem se zdá být sice absurdní, ale svým způsobem nevyhnutelná:)(26.9.2008)

• - Snímek se žánrovými odbočkami ke krimi, westernu či hororu byl natočen podle románu Erlinga Jepsena (autora předlohy úspěšného UMĚNÍ PLAKAT). [Zdroj: CinemArt] (POMO)

• - Film dánského režiséra H. R. Genze získal hlavní cenu Křišťálový globus na 43. ročníku MFF Karlovy. Genz se českým divákům představil už v roce 2005 svým filmem ČÍŇAN, který získal Cenu FIPRESCI a Cenu Ekumenické poroty na 40. MFF Karlovy Vary. [Zdroj: CinemArt] (POMO)