Mořská víla (festivalový název)

• Rusko

Rusalka

• Rusko

Русалка

Morská víla

(festivalový název)

Drama / Komedie / Fantasy

Rusko, 2007, 115 min

Zmes rôznych žánrov, predovšetkým však komédie, drámy a romantiky, ktorá na záver skĺzne až na hranicu gýču. Predstavte si Forresta Gumpa ako s sa s humorom v koži zaľúbeného dievčaťa z neúplnej rodiny prebíja surovým až cynickým moskovským svetom. Stretáva ju šťastie a snaží sa ho dať aj iným, ale vždy za to niekto nezainteresovaný zaplatí. Leitmotívom filmu je "život máš vo svojich rukách." No ukáže sa, že to nie je celkom tak. Doporučujem hlavne ľuďom pod 35 rokov ako liek proti depresii. Má to v sebe krásu a silu európskeho filmu.(25.6.2008)

Ve Varech jsme s přítelkyní tento zajímavý film již nestihli, respektive šli jsme raději na snímek Waltz with Bashir, u kterého mé očekávání bylo značně vyšší. Po několika měsíčním čekání na anglické titulky jsme se však k tomuto surrealistickému dílu konečně dostaly. Je mi 26 let 5 měsíců 27 dní a právě jsem viděl Rusalku. Hlavní hrdinka jménem Alisa, kterou hraje úžasná Anastasiya Dontsova (do 6 let) byla skutečně počata v moři, za jakých okolností se však dozvíte až ve filmu samotném. Alisa touží být baletkou, leč žije se svou matkou a babičkou na pobřeží moře v chatrné chýši. Mladá dívenka však zatouží po změně a zároveň zjistí, že má zázračné schopnosti. Děj se přesouvá do velkoměsta, kde Alisu ztvární starší herečka (Mariya Shalayeva) a právě zde se pro mě začal celý snímek bortit jako hrad z karet a to i přes vizuálně přitažlivé zpracování, milostný ∆, Alisiny zážitky a snový nádech. Ze začátku jsem sice pocítil kombinaci Amelie from Montmartre a The Science of Sleep, ale tato atmosféra z filmu časem vyšuměla a to především díky necharismatické herečce, která hrála dospělou Alisu. (6/10)(27.12.2008)

+4* Na tento nenápadný ruský film jsem byl nalákán velmi vysokým hodnocením mých oblíbenců, námětem i fotkami ze zdejší galerie, které slibovali i fajn estetickou podívanou. Z východních končin jsem podobný žánr nečekal a jemný absurdní humor naplnil mé očekávání beze zbytku. Prostě milý odpočinkový film pro artové fajnšmekry a moderní variace na Rusalku se opravdu povedla. Určitě se k ní ještě někdy vrátím. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](11.9.2017)

Hrozně pěkný film, který je vtipný, nápaditý a dojemný současně. Představitelka hlavní role je neuvěřitelná sympaťačka a bezezbytku si mě získala na svou stranu - její úsměv je strašně milý a ty šílené zelené vlasy překvapivě ještě umocňují kladný dojem, kterým na člověka to stvoření působí. Scénář mě nadchnul spoustu úžasných nápadů, byl by to dlouhý výčet skvělých scén: prodej pozemků na Měsíci, reklamní plachta na domě s vystřiženou dírou v oku modelky, obemknutí opilého Saši dlaněmi na jeho "ochranu", kouření cigarety s jeho jménem... Ačkoli je film žánrově nevyhraněný, osobně ho vnímám hlavně jako komedii, a z reakcí lidí v kině kolem mě soudím, že je to skutečně zábavná podívaná, která by se vám měla líbit - pokud tedy někde na RUSALKU narazíte, za sebe vřele doporučuji.(25.2.2015)

• mat.ilda

Když přemýšlím, jak bych krátce vyjádřila, proč Rusalka tolik zklamala, napadá mě jediné slovo - nevkusné... dokonce v mnoha aspektech, navíc mě načisto minulo i Aliciino fluidum, které tak blahodárně působilo na většinu unešených diváků zde, takže smůla... ale to mám z toho, že před projekcí nečtu komentáře, byla bych se dozvěděla o čistě náhodné podobnosti s jistou montmartreovskou Amélií a bylo by rozhodnuto... vlastně nebylo, lákání ruské sirény (i když v tomto případě bych spíše zvolila krásný český výraz - ochechule) bylo dost silné na to, abych si dovolila o přirovnání pochybovat a chtěla se mermomocí přesvědčit na vlastní oči. A tak jsem se přesvědčila, ano, ty iritující podobnosti by tady skutečně byly, bohužel.(27.4.2015)

• - Celosvětová premiéra proběhla 4. června 2007 na filmovém festivalu Kinotavr v Soči, v Rusku. (Stoka)

• - Režisérka filmu Anna Melikjan uvedla, že při výběru herce pro postavu Saši rozhodovala i herečka Marija Šalajeva, která označila Jevgenija Cyganova za muže svých snů. Poté vyšlo najevo, že Jevgenij má narozeniny ve stejný den jako Marija a producent Ruben Levonovič Dišdišjan, což oba viděli jako osudové znamení. (Namaste)

• - Film, na základe ktorého sa Alisa (Marija Šalajeva) v 64. minúte rozhodne nafarbiť si vlasy, je Piaty element (1997). (MontyBrogan)