Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osmnáctiletá Alisa byla počata v moři, kde se její matka náhodně setkala s námořníkem. Vyrůstala pouze s maminkou a babičkou v domku na pobřeží. Po řadě různých zklamání se rozhodla uzavřít se do mlčení. Školní léta prožila ve zvláštní škole, kde v sobě odhalila schopnost předvídat budoucnost či plnit přání. V sedmnácti letech odešla do Moskvy a pokoušela se tam studovat. Jednoho večera skočila do řeky, aby zachránila tonoucího mladíka Sašu, který byl příliš stresován svými ambicemi obstát v dravém světě obchodu. Zamilovala se do něj, ale její cit zůstal bez odezvy. Nebo přece jen? Moderní variace na pohádku o „rusalce“ nebo „malé mořské víle“ patřila v Rusku k filmovým událostem loňského roku. Emocionálně pestrému kaleidoskopu obrazů ze života hlavní hrdinky dominuje výrazný soundtrack a nezaměnitelný projev Maši Šalajevové v titulní roli. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (34)

misterz 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý snímok, v ktorom sa predovšetkým dozvieme, že plniť si svoje priania môže priniesť smolu a nešťastie pre ostatných a naopak... Účelový fantasy prvok tak pekne dotvára hlavné obrysy deja a aj základné charakterové kontúry hlavnej hrdinky. Začínalo to veľmi dobre, malá Alisa bola po všetkých stránkach vynikajúca. Dramatickosť a emotívna stránka tak hneď od začiatku nasadili vysokú latku, po odsťahovaní sa babičky, matky a dcéry do Moskvy však v tomto smere film trocha stratil dych, akoby sa zamotal do bežnej rutiny a tuctového románu, aj keď režisérsky a vizuálne to bolo výborné od začiatku až do konca. Farebné Alisiny snové kreácie boli veľmi podmanivé a pripomenuli mi niektoré staršie filmy. Veľká spokojnosť. 80/100 ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Hrozně pěkný film, který je vtipný, nápaditý a dojemný současně. Představitelka hlavní role je neuvěřitelná sympaťačka a bezezbytku si mě získala na svou stranu - její úsměv je strašně milý a ty šílené zelené vlasy překvapivě ještě umocňují kladný dojem, kterým na člověka to stvoření působí. Scénář mě nadchnul spoustu úžasných nápadů, byl by to dlouhý výčet skvělých scén: prodej pozemků na Měsíci, reklamní plachta na domě s vystřiženou dírou v oku modelky, obemknutí opilého Saši dlaněmi na jeho "ochranu", kouření cigarety s jeho jménem... Ačkoli je film žánrově nevyhraněný, osobně ho vnímám hlavně jako komedii, a z reakcí lidí v kině kolem mě soudím, že je to skutečně zábavná podívaná, která by se vám měla líbit - pokud tedy někde na RUSALKU narazíte, za sebe vřele doporučuji. ()

Reklama

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Ve Varech jsme s přítelkyní tento zajímavý film již nestihli, respektive šli jsme raději na snímek Waltz with Bashir, u kterého mé očekávání bylo značně vyšší. Po několika měsíčním čekání na anglické titulky jsme se však k tomuto surrealistickému dílu konečně dostaly. Je mi 26 let 5 měsíců 27 dní a právě jsem viděl Rusalku. Hlavní hrdinka jménem Alisa, kterou hraje úžasná Anastasiya Dontsova (do 6 let) byla skutečně počata v moři, za jakých okolností se však dozvíte až ve filmu samotném. Alisa touží být baletkou, leč žije se svou matkou a babičkou na pobřeží moře v chatrné chýši. Mladá dívenka však zatouží po změně a zároveň zjistí, že má zázračné schopnosti. Děj se přesouvá do velkoměsta, kde Alisu ztvární starší herečka (Mariya Shalayeva) a právě zde se pro mě začal celý snímek bortit jako hrad z karet a to i přes vizuálně přitažlivé zpracování, milostný ∆, Alisiny zážitky a snový nádech. Ze začátku jsem sice pocítil kombinaci Amelie from Montmartre a The Science of Sleep, ale tato atmosféra z filmu časem vyšuměla a to především díky necharismatické herečce, která hrála dospělou Alisu. (6/10) ()

Rosomak 

všechny recenze uživatele

Ruská "Amélie" mě naprosto uhranula. Od pečlivého rozzáběrování a vypucírovaných vizuálů až po zajímavě vystavěný scénář, který se nebojí sentimentální scény náležitě ozvláštnit. Popisky jednotlivých kapitol se mohou zdát zbytečné, ale právě jejich zbytečnost dává divákovi vodítko, jak celý film vnímat... ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Po dlouhé době jsem nadšená originálním filmovým skvostem a navíc z ruské kinematografie. Byla jsem mile překvapená, protože jsem rozhodně nečekala takovou lahůdku s vynikající Marijou Šalajevou v roli Alise. Její snové scény u moře byly barevně nepřekonatelné a celkově byl celý snímek vizuálně příjemný. Herečky v rolích maminky a babičky byly další dokonalou ingrediencí. Těch vesměs kladných superlativů bych mohla vyjmenovat ještě celou řadu, ale nejlepší je podívat se osobně a já to všem určitě doporučuju. Takže: " raz, dva, tři, čtyři, pět........ !!!" ()

Galerie (44)

Zajímavosti (4)

  • Celosvětová premiéra proběhla 4. června 2007 na filmovém festivalu Kinotavr v Soči, v Rusku. (ČSFD)
  • Kromě Moskvy natáčení probíhalo v Krasnodarském kraji, v oblasti Anapa u pobřeží Černého moře. (Namaste)

Související novinky

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu…

Reklama

Reklama