Mořská víla (festivalový název)

• Rusko

Rusalka

• Rusko

Русалка

Morská víla

(festivalový název)

Drama / Komedie / Fantasy

Rusko, 2007, 115 min

Ve Varech jsme s přítelkyní tento zajímavý film již nestihli, respektive šli jsme raději na snímek Waltz with Bashir, u kterého mé očekávání bylo značně vyšší. Po několika měsíčním čekání na anglické titulky jsme se však k tomuto surrealistickému dílu konečně dostaly. Je mi 26 let 5 měsíců 27 dní a právě jsem viděl Rusalku. Hlavní hrdinka jménem Alisa, kterou hraje úžasná Anastasiya Dontsova (do 6 let) byla skutečně počata v moři, za jakých okolností se však dozvíte až ve filmu samotném. Alisa touží být baletkou, leč žije se svou matkou a babičkou na pobřeží moře v chatrné chýši. Mladá dívenka však zatouží po změně a zároveň zjistí, že má zázračné schopnosti. Děj se přesouvá do velkoměsta, kde Alisu ztvární starší herečka (Mariya Shalayeva) a právě zde se pro mě začal celý snímek bortit jako hrad z karet a to i přes vizuálně přitažlivé zpracování, milostný ∆, Alisiny zážitky a snový nádech. Ze začátku jsem sice pocítil kombinaci Amelie from Montmartre a The Science of Sleep, ale tato atmosféra z filmu časem vyšuměla a to především díky necharismatické herečce, která hrála dospělou Alisu. (6/10)(27.12.2008)

Zmes rôznych žánrov, predovšetkým však komédie, drámy a romantiky, ktorá na záver skĺzne až na hranicu gýču. Predstavte si Forresta Gumpa ako s sa s humorom v koži zaľúbeného dievčaťa z neúplnej rodiny prebíja surovým až cynickým moskovským svetom. Stretáva ju šťastie a snaží sa ho dať aj iným, ale vždy za to niekto nezainteresovaný zaplatí. Leitmotívom filmu je "život máš vo svojich rukách." No ukáže sa, že to nie je celkom tak. Doporučujem hlavne ľuďom pod 35 rokov ako liek proti depresii. Má to v sebe krásu a silu európskeho filmu.(25.6.2008)

Nekdo rika, ze je to precenena artovka, ktera sazi na motivickou preplacanost a postmoderni fantasmagoricnost. Ja osobne tenhle mix Bunuela, magickeho realismu a "sverazne" ruske (ne)estetiky slupl jako malinu. Obrazove uchvatne, herecky naprosto presne, rezijne bravurni. Proc o te zenske neslysime casteji??(31.8.2008)

Na podobný snímek, jako je Rusalka musí být asi ta správná filmová nálada a ta mi včera určitě chyběla. Ta normální byla v pořádku, dlouho jsem spal, jedl jsem dostatečně a pravidelně, ale filmová, ta se jaksi nedostavila. A i když mám ruské filmy celkem rád, tady to prostě mou srdeční komoru vůbec nezasáhlo. První půlka mně přišla úplně o ničem, představitelka hlavní role mě doháněla k nepříčetnosti svým častým mlčením a malinko mě zvedla náladu druhá půlka a pak hlavně konec, který se povedl. Jinak spíše lehčí zklamání, bohužel.(9.4.2015)

Po dlouhé době jsem nadšená originálním filmovým skvostem a navíc z ruské kinematografie. Byla jsem mile překvapená, protože jsem rozhodně nečekala takovou lahůdku s vynikající Marijou Šalajevou v roli Alise. Její snové scény u moře byly barevně nepřekonatelné a celkově byl celý snímek vizuálně příjemný. Herečky v rolích maminky a babičky byly další dokonalou ingrediencí. Těch vesměs kladných superlativů bych mohla vyjmenovat ještě celou řadu, ale nejlepší je podívat se osobně a já to všem určitě doporučuju. Takže: " raz, dva, tři, čtyři, pět........ !!!"(7.11.2012)

• - Celosvětová premiéra proběhla 4. června 2007 na filmovém festivalu Kinotavr v Soči, v Rusku. (Stoka)

• - Režisérka filmu Anna Melikjan uvedla, že při výběru herce pro postavu Saši rozhodovala i herečka Marija Šalajeva, která označila Jevgenija Cyganova za muže svých snů. Poté vyšlo najevo, že Jevgenij má narozeniny ve stejný den jako Marija a producent Ruben Levonovič Dišdišjan, což oba viděli jako osudové znamení. (Namaste)

• - Film, na základe ktorého sa Alisa (Marija Šalajeva) v 64. minúte rozhodne nafarbiť si vlasy, je Piaty element (1997). (MontyBrogan)