Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

Kaferano

Od začátku jsem s napětím čekala, kdy to přijde, až film najednou skončil. Mysteriózní nebyl ani náhodou a co ty hrozný fotky:-)) ? Vůbec bych se nedivila, kdyby tam hrály roli i fotky ze základky... Na co se celkem dalo dívat: trochu na Ewana, trochu na Pierce. Na co se nedalo dívat: na všechny ženský, na obrazy, co visely po baráku a nejhorší byl mechanický sex vyprodukovaný postavou Ruth. Nebylo tam ani nic k přemýšlení... Polanskiho mám mezi režiséry, od kterých chci znát co nejvíc filmů, protože některé jsou vynikající. Ale snad žádný jiný režisér nemá takové výkyvy, alespoň já to tak vnímám. Se omlouvám všem, kterým se to líbilo a skoro jim závidim :-) ()

Johnny.ARN

No mňa to neoslovilo. A pritom som do toho vkladal nádej, na nejake tie zákulisné politické hry. A nič. Jeden pisálek niečo dve hodiny vyšetruje, nudne, nezáživne, v pochmúrnom prostredí. Ničím ma to nezaujalo. 2 z 5 ()

uhlajz

Skvělý film libující si v hutné atmosféře a v jednotlivých detailech. Vedle vynikajícího námětu a tempování filmu potěší i vtipné momenty a především perfektní výkon Ewana McGregora. ()

marvan

Polanski dokazuje, že vyčerpaný není daný filmový žánr, ale spíše jeho současní tvůrci. Mám vůbec podezření, že za oním postmoderním pomrkáváním současných tvůrců na diváky skrze hyperbolizované žánrové prvky není ani tak nadhled, jako spíš neschopnost pracovat s pravidly žánru a nedostatek tvůrčí invence. ()

gjjm

Vůbec nic jsem od toho nečekal. A pak jsem najednou, bez přípravy, viděl pro mne rozhodně nejlepší film tohoto roku (vím, je teprv červen, ale tak geniální film stěží může něco překonat). Příběh o spisovateli, který píše životopis bývalého britského premiéra podezřelého z terorismu, má sice několik méně promyšlených scén (snad důsledek toho, že se regisseur kvůli svému absurdnímu odsouzení nemohl na přípravě snímku podílet tak, jak by bylo vhodní), ale to je zároveň asi jeho jediná vada. Úžasně výstižná hořká satira na politický i mediální establishment (nepochybně silně ovlivněná Polańského nedávnými zkušenostmi), smíšená s pochmurným politickým thrillerem, v němž Polański mistrně využívá atmosféry naší protiterroristické paranoi, smíšené s bezpečnostními opatřeními, která nic neřeší a nemohou řešit. Celý film je pojat jako obrovská, nepřetržitá a nepředvídatelná pointa a odhalování jednotlivých dílčích point včetně té závěrečné umožňuje udržet diváka v neustálém napětí. Co je na Polańském vůbec nejobdivuhodnější, kombinace komedie plné dokonale černohumorných hlášek a gagů vůbec nekazí atmosféru paranoidního a veskrze deprimujícího thrilleru (ostatně dost podobně to je v Rosemary má děťátko) a obě roviny vnímání filmu se nádherným způsobem prolínají. Připočtetu-li k tomu výbornou hudbu a zvážím-li nezáviděníhodnou, ale o to nesmyslnější situaci, v jaké to režisér natočil (když vás padesátiletá žena žaluje za znásilnění nezletilé, které jste mooožná spáchali před čtyřiceti lety - a i to je diskutabilní, už jste za to jednou byli potrestáni, a teď si soud v "civilisované" Americe, která nezná ani promlčení, usmyslí, že ve skutečnosti nebyli a měli byste být potrestáni pro jistotu ještě jednou, i když to vlastně už nechce ani oběť, jistě nemáte positivní názor na smysluplnost světa), patří to k nejobdivuhodnějším filmům, jaké jsem kdy viděl. ()

Raven0

Vyydařený politický thriller, který tu dlouho chyběl. Okořeněno špetkou kvalitního suchého humoru, přesně jak to mám rád. ()

KitFisto

Trošku komornější drama. První hodinou filmu jsem se musel značně prokousat a abych se přiznal celkem jsem se, až na pár vyjímek nudil. V druhé hodince už, ale všechno do sebe zapadá a chladná a napínavá atmosféra graduje kažkou minutou a paranoia Ewana se taky stupňuje. Poctivě natočeno, poctivě odehráno a myslím, že to vytěžilo maximum. ()

Javad

Detailná réžia, super herci, ale nič to vo mne nezanechalo. Atmoška bola celkom fajn. Pre mňa niečo medzi 3* a 4* . ()

lennyd

Britský expremiér Adam Lang (Pierce Brosnan) se rozhodne sepsat své paměti, ale protože nemá žádné basnické střevo, najme si k tomu profi spisovatele (Ewan McGregor). Ten už má ale výslednou knihu jen upravit, protože jeho předchůdce nešťastnou náhodou zahynul při cestě trajektem. Ale jak se "spisovatel" do biografie ponoří, zjišťuje - že jsou v ní skrytá určitá tajemství, a že smrt jeho předchůdce nemusí být tak úplně jen nehodou... Politická dramata povětšinou nemusím, ale na druhou stranu Polanski dokáže sugestivně natočit film i dle leporela o Krtečkovi. Možná i díky výborným hereckým výkonům - hlavně Ewana McGregora, ale i Pierce Brosnana (škoda že nedostal větší prostor) a Olivie Williams z filmu napětí jen čiší, a když (v rámci vnořené reklamy na BMW a jeho autonavigaci) Ewan McGregor projíždí ostrovem jsem zapomínal i dýchat. Výborně se Polanskému (resp. asi spíš Harrisovi) podařil i závěr filmu - sice jsem nějakej takovej chyták čekal, ale zvolil jsem špatnou ženskou :) ()

terunka003

Napínavé, temné, zamotané, upršené. Perfektní. Scéna s předáváním lístku zde již několikrát komentována, opravdu zajímavé. Prostředí temné, větrné, mokré, velká okna v domě, to všechno potrhuje zamotanost celého děje. Zápletka, která se rozplete až v posledních minutách, vás postupně nechává na pochybách komu je vlastně třeba věřit a koho se bát. Herecké výkony skvělé, zejména McGregora a Brosnana. Film, který vás určitě zaujme...včetně konce, který vyrazí dech. ..že se nebál, že dostane po šíše.. ()

Beky

Solidní ale zároveň sterilní thriller, který nikoho neurazí, maximálně jeho samotného tvůrce!! Proč Polanski režíroval je jasné, vydělávat na chleba se musí a s tímto hereckým obsazením to přece špatně dopadnout nemůže. Verdikt: Vele průměrná ale nenudící detektivka s parádním obsazením ve vedlejších rolí a s dementím příběhem v hlavní roli. Přesně průměrných 60%! ()

Cocacolix

Škoda klišé který se tam objevují, ale ty jsou naštěstí jen odborného rázu, a pro laiky jsou nepodstatné (především zabezpečení VIP). Jinak vskutku povedený drama. Herci si solidně nahrávají, děj odsýpá k dobře vygradovanému závěru a celé je to podporováno vkusnou a efektní scenérií a hudbou. 2 hodiny dramatické zábavy + příjemné překvapení... ()

danoo

Zručne natočený politický triler - jeden z tých, čo sa všeobecne zvyknú označovať za »inteligentné« - i keď pravda je taká, že ghost writer (Ewan McGregor) sa moc inteligentne nespráva, druhá polovica je plochá a na hodinky som sa tiež občas pozrel (v skratke: „zábavný neporiadok“ - nie je to z mojej hlavy). Napriek všetkým negatívam, som sa nakoniec priklonil k zavádzajúcim **** predovšetkým za umné vykreslenie ponurej atmosféry, ktorá akoby so svojou všadeprítomnou osudovou bezútešnosťou naznačovala ďalšie smerovanie. Inak, divák zbystrí pozornosť jedine pri malej roličke ostrieľaného Eliho Wallacha, čo je ale na film s takými ambíciami málo. ()

Cushing

Famózní, nervově vypjatý a dramaticky vygradovaný příběh, navíc zakotvený ve velice reálné, aktuálně nedávné, tentokrát západní špinavě-prádelní minulosti -- stačí vyměnit jména filmových papalášů za skutečná. Konspirační teorie funguje i tentokrát jako švýcarské hodinky, a upřímně řečeno, Tony (you know who I mean) si to plně zaslouží. Nehledě na to, že Roman si krásně vyřizuje účty s Uncle Samem a kope ho tam, kam se nemá. Ha ha! Mum´s the word. P. S. Mám rád starý chlápky, co se nevzdávaj. ()

venison

Jednoduchý příběh a moc zajímavě natočen :-) V podstatě by to mohla být nuda, ale hned od začátku mě to chytlo.. Trošku jsem musela popřemýšlet nad dějem, abych se ve jménech neztratila.. Moc hezký zvrat na konci, který se dal očekávat, ale tempo filmu jej dopředu neurčilo, takže překvápko.. Povedené :-) ()

Pavlínka9

Jeden z nejlépe natočených závěrů, co jsem kdy viděla :) To je to, co si z celého filmu nejvíce pamatuji :) Ponurost, melancholie a deprese, která z filmu přímo čiší - to pravé ořechové pro tento film. Polanski tuto atmosféru dokáže výborně využít pro každou minutu svého příběhu a když k tomu ještě máte takové hvězdy jako Wilkinsona, Brosnana, McGregora a Wallacha - byla jsem dost zvědavá, co z filmu bude. Téma je to aktuální a přijde mi, že přestože byly ve filmu často jen nějaké náznaky (divák si musel sám domyslet), stačilo to, i když musím přiznat, že jsem se chvilkama ztrácela a film jsem dokoukala až napodruhé. Ale to, že jsem ho zaplat podruhé od začátku už znamenalo, že to prostě chci vidět a vidět Kim Cattral jako elegantní sekretářku bylo pro mě důležité z hlediska pro mě změny její image :D A ten závěr ;) Výborný ;) ()

sskrblik

Můj první film z 3.filmové noci v Palace Cinemas. První půl hodinku jsem se docela nudil a čekal jsem co se vlastně bude dít ve filmu od Polanského. Dle hodnocení ČSFD jsem už od začátku čekal něco zajímavého a tak jsem byl původně docela zklamaný. Přemýšlel jsem dokonce jestli neopustit sál. Bylo to takové nemastné, neslané. Ikdyž McGregor a později (až se ukázal) Brosnan hráli výtečně. Do děje se zkrátka v tomhle snímku musíte prokousat a počítejte s tím, že vás bude nejspíš začátek docela nudit a nezaujme ve své prvotní části. O to víc mi pak bylo naservírováno v té druhé. Děj začala gradovat a nutil diváka i přemýšlet a klást si otázky co a jak. Dále to jak McGregor odhalí co je vlastně za rukopisem a všechny události kolem je minimálně fascinující. Když k tomu přihodíte ještě několik legračních scén je to více než dobrý film. Pravda, je trochu složitější, musíte si k němu najít tu cestu. ALE! Jedno velké ale... stojí za to tenhle film shlédnout. ()

tere.z

Výborná režie, herci, na které je radost se dívat, dialogy, které je radost poslouchat. Hudba, kamera a šedá atmosféra prosycená deštěm - to všechno dobře klape. Zápletka je ale už moc klasická, Polanski si s ní poradil velice dobře, ale přesto - takových témat tu už bylo moc... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor