Reklama

Reklama

VOD (1)

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

RHK 

všechny recenze uživatele

Výborný válečný film, který má spád, humor i napětí. Speciální brigáda vytvořená z výběru špičkových kanadských vojáků a spodiny armády USA vedená schopným plukovníkem se pouští do boje za právo na svou existenci. Nejprve se jim podaří beze ztrát zajmout v obci roztroušenou velkou německou jednotku včetně tanků. Finální bitva se pak odehrává na vrcholu italské hory držené pevně opevněnými Němci. Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=175129 ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Frajerský příběh, který psala Druhá světová. Neřeším, nakolik se přidržuje reality, neboť ve své přímočarosti je velice upřímný a otevřený. Ctí tradiční způsoby s příklonem k nepatrně odlehčeným dobrodružným zápletkám, přesto neuhýbá před fatálními důsledky války, která je vždycky neúměrně draze zaplacena krví těch, kdož jsou vtaženi do jejího nenasytného chřtánu. Můžete ho brát jako poděkování - a vzpomínku ... na všechny příslušníky "Ďábelské" brigády", kteří bojovali i za nás ... za mír pro současná a snad i budoucí pokolení staré dobré Evropy. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Pripadalo mi to šité horúcou ihlou. Príliš mnoho času sa venovalo tradičným hádkam medzi amíkmi a kanaďanmi, aby to napokon skončilo, ako keď švihneš bičom. Takisto mi pripadala nedotiahnutá scéna zamýšľaného úteku z tábora, ktorá sa taktiež rýchlo rozplynula. Naproti tomu, bojové scény stáli za to a film sa konečne ocitol tam, kde mal byť. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

První hodina a čtvrt je strašně nudná podívaná na výcvik nevychovaných vojínů v táboře. Pak najednou nastane obrovský skok, když se děj ocitá v Itálii. Závěrečná bitva je už skvělá podívaná. Přesto to nemění mé pocity z počátku filmu, kdy asi 70% filmu jsou nezáživné. [794. hodnocení, 63. komentář, 72%] ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

No, viděl to jsem to poprvé, ale nějak mi to asi nesedlo.Přišlo mi to místy úsměvné, americká limonáda s jemně vyčichlým obsahem.Viděl jsem mnohem lepší válečné filmy, než je tenhle.Tady dělali z Němců naprosté tupce a bystří spojenci vše zvládali prakticky beze ztrát.Lépe je soustředit se na jednotlivé herce, než na děj filmu.Slabý film. ()

Galerie (124)

Zajímavosti (7)

  • Hlavný hrdina Robert v podaní Williama Holdena nosí hodinky značky Longines Admiral Automatic. (dyfur)
  • Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)
  • Mapa Evropy visící v plukovníkově kanceláři ve skutečnosti zobrazuje poválečnou Evropu. Dobře viditelné je na ní například Československo bez Podkarpatské Rusi nebo nově ustanovené polské hranice. (Arccos)

Reklama

Reklama