VOD (1)

Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

Flego

Pripadalo mi to šité horúcou ihlou. Príliš mnoho času sa venovalo tradičným hádkam medzi amíkmi a kanaďanmi, aby to napokon skončilo, ako keď švihneš bičom. Takisto mi pripadala nedotiahnutá scéna zamýšľaného úteku z tábora, ktorá sa taktiež rýchlo rozplynula. Naproti tomu, bojové scény stáli za to a film sa konečne ocitol tam, kde mal byť. ()

MrCreosote

Ďábelská brigáda jede podle stejného mustru jako o rok starší Tucet špinavců, takže se zde dočkáme postupného sbližování a výcviku bandy asociálů pod vedením charismatického velitele, prokázání schopností v bojové misi a nakonec boje proti Němcům na vrcholku hory, při kterém se budeme s muset s několika hrdiny rozloučit. Nekoná se žádné překvapení ani osvěžení, všechny situace jsme už viděli někde jinde a celý film působí hrozně šablonovitě a bez nápadů. Ale aspoň mě to nalákalo znovu se podívat na ty Aldrichovy Špinavce. ()

Apophis

Tak tento film si určitě zaslouží čestné místo v v platinové přihrádce pomyslného archivu nejlepších válečných filmů. Příběh je podle skutečné události (což ovšem bohužel mnohdy nezaručuje, že bude film kvalitní...) Děj je velmi dynamický a bohatý - střídají se tu scény ukazující výcvik, scény bojové a mnohdy i humorné [ovšem vkusné, nikoliv uměle implantované, ba přímo přeplácané (jak mnohdy pozorujeme v současných amerických filmech)]. Celý příběh působí reálným dojmem, neukazují se tu ani "hrůzy války", ani se naopak z hrdinů nedělají supermani (viz část mého komentáře k Bitvě o Británii). Herecké výkony jsou vyrovnané, mnohdy si jejich postavy přímo "zamilujete", což u válečného filmu není moc dobrý nápad... Shrnu-li to, nemohu dát Ďábelské brigádě jinak než 5* za scénář, objektivitu, herce i kvalitní bojové scény...[zapoměl jsem na něco?? :-)) ] ()

slovan1

Překvapivě hodně dobrý válečný film. Rozdělení na výcvik a boj se mi líbil. V 1. části se seznamujeme se všemi vojáky a není zde nouze o srandu, takže jsem se první hodinu dobře bavil... No a když dojde na boj a zkoušení brigády, tak to taky stálo za to. Asi dost nedoceněný film, dle počtu hodnocení i nevíděný. Což je velká škoda! ()

laik_60

Keď to prišlo do ČSSR , už tu boli Rusi. Až som sa divil, že po nespočetných ruských filmoch s vojnovou tematikou pustili sem tento film. S oslavou iných ako sovietskych vojakov. Premietali ho len krátko v lete na festivaloch. Ale všetci sme boli ním nadšení. Film mal pekné obsadenie hercov, zaujímavú tému a nakoniec aj zaujímavý spád a gradáciu. Pre mňa je to film, so spomienkami, keď sme preliezali ploty ihrísk na dedine kde sa film premietal z obyčajnej maringotky ležali v studenej tráve a nervózne fajčili Astry jednu od druhej nespúšťajúc oči zo slabo napnutého plátna trepotajúceho sa vo vetre.  ()

• Většina vojenské techniky použita Němci ve filmu je amerického původu. (Furi)
  • Tanky, které použivá německá armáda, jsou americké tanky M48 Patton. Ve filmu se objevily letadla Supermarine Spitfire a de Havilland Mosquito. Zbraně použité ve filmu byly: kulomet BAR, MG-42, samopaly MP-40, Thopson, pušky Mauser, Lee-Enfield, M1 Garand, pistole Colt 1911 a Luger p08. (K98)
  • Film je historicky nepřesný. Ďábelská brigáda se ve skutečnosti neskládala ze spodiny společnosti, rváčů a zlodějů, ale z vysoce zdatných mužů s dobrou morálkou. (Furi)