V rámci amerického experimentu byl zrušen rozsudek smrti a vězení jsou teď napěchována bývalými odsouzenci. Skupina více než dvou set ruských vězňů je poslána na nehostinný ostrov a ponechána svému osudu. Brzy se tu vytvoří drsné společenství s ještě drsnějšími pravidly. V boji o přežití nebude nikdo ušetřen… (oficiální text distributora)

Marek1991

Tak Rusi nám stvorili film s nápadom akoby zo stalinistických čias, kde sa nám svet rozhodne umiestňovať väzňov pre nedostatok miesta na odľahlý ostrov. Síce tvrdia, že ak bude chcieť niekto odstúpiť, tak stačí priplávať k bóji a požiadať o to, no zároveň vedia, že sa medzi sebou pobijú a tak znížia počty, akýsi nepriamy program likvidácie vedomého podieľania sa na tom. Začiatok bol ozaj zaujímavý, počúvame sny väzňov, zisťujeme ich psychické poruchy, potom ich privezú na ostrov, dajú inštrukcie, oni sa pobijú najprv na základe národnostnej nenávisti, no potom si vytvoria hierarchiu, kde naplno rozvinú zlo, ktoré sa v nich skrýva. Kanibalizmus ma tu veľmi nešokoval, potom ako im došli zásoby sa to dalo čakať, neboli tam predsa mnísi. Nie je to našťastie ani ďalší Srbský film, či Život a smrť porno gangu, to sú iné extrémy o totálnych šialencoch, no tento sa k nim približoval. Režisér Alexandr Melnik stratil kontrolu nad týmto filmom v momente odchodu postavy, ktorú hral Konstantin Lavronenko do divočiny. Film stratil zaujímavosť a dej sa zamotal k nezmyslom, ktoré vyvrcholili podivným prebraním velenia a príchodom ďalších väzňov, záver s únikom hlavného hrdinu môže pôsobiť motivačne pre normálnych ľudí, no zároveň je to šialenosť a smutné. Práve na tomto filme možno zistíte ako vám záleží na prežití hlavného hrdinu a ako vám je jedno, čo sa stane z ostatnou väčšinou, to je psychologické. Film je psychologický svojou brutalitou, chuť prežiť musí byť vo vás a musíte byť šikovný a vedieť ako na to, inak, nemáte šancu. No keď budete počuť počty mŕtvych za rok a za desaťročia, asi vám zamrzne aj posledný úsmev a budú sa vám preháňať hlavou myšlienky, či je toto až také vedecko fantastické, čo má vlastne zmysel a mnoho iných otázok. Film môže byť poučný, no je to taký neriadený chaos, kde podľa mňa nevedeli, čo chcú ním docieliť, proste zlyhanie mnohých vecí najmä scenára a réžie, o detailoch ako hudba, výprava, efekty som si nerobil zbytočné nádeje v tomto lineárnom filme. ()

NinonL

Čekala jsem jakýsi survival film a částečně se mi ho i dostalo. Jen částečně, protože hoši byli od samého počátku určeni k likvidaci, nikoli k přežití. K. Lavroněnko se mi líbil i v tomto filmu a jeho psychopatický kolega, který mě zpočátku hrozně štval, se mi nakonec líbil taky. Chování davu bez kontroly bylo ztvárněno poměrně dobře, jako psychologickou studii film oceňuji lehce nad průměr. ()

MartinezZ

26.9.2010 ~ Věznic je málo, stále se plní a místa je čím dál tím méně a méně. Co s tím? Stavět další? Zpřísnit tresty? Dát jim svobodu a vyzkoušet, jak s ní naloží? A co jim takhle dát vlastní svět, jejich vlastní novou zemi, s jejich vlastními pravidly... ~ S ruskými filmy mám tu potíž, že buď se mi zdají pitomé a nudné, nebo jsou to béčka, která se snaží být něčím víc, než ve skutečnosti jsou, a tak jsou ve výsledku jenom k smíchu. Nová země je tak po dlouhé době něco, co se výše zmíněnému vymyká. Jde totiž doopravdy o film, který má příběh, nápad i šťávu. ~ Píše se ne zas až tak vzdálená budoucnost, v Rusku jsou už tak plné věznice, že praskají ve svých železobetonových švech, a tak se Rusko dohodne s USA na jednom takovém malém experimentu. Rusko má území a vězně, USA peníze. Do lodi se tak nažene velké množství na smrt odsouzených vězňů a odvezou se všichni na opuštěný nevlídný ostrov na severu Ruska, kde se jim předá důležité vybavení a ponechají se vlastnímu osudu. Je na nich, jak využijí své nové relativní svobody, komu se tu nebude líbit, může se kdykoliv vrátit zpět do vězení a ke svému trestu smrti. Kdyby většina věděla, o co tu půjde, mile rádi by té možnosti využili... ~ Jedním z vězňů je i bývalý pilot, kterému zemřela žena s dcerou a jenž se šel pomstít na letiště vystřílením nemalého množství tamních zaměstnanců a zřejmě nejen jich. Je to muž, jenž mezi ostatními dokázal několik let žít a jehož jediným snem je být pohřben vedle své dcerky a ženy. Obklopen těmi největšími zrůdami na opuštěném ostrově ale ke splnění tužeb nemá příliš světlé vyhlídky. Po příjezdu se tak uchyluje do ústraní, které mu ovšem dlouho nevydrží. Nalezením způsobu, jak se odsud dostat, tak získává alespoň malou šanci. Když už ne na nic víc, tak alespoň na to, že nebude obědem. ~ Tenhle komorní film, ač množstvím postav i rozlohou ostrova komorní atmosféru moc nepřipomíná, je hodně zvláštním příběhem vězňů, kteří nemají moc smyslu pro demokracii a chtějí si každý uzmout co nejvíc. A nejvíc dostane ten s největším respektem a ten si je třeba vydobýt. Poměrně velká skupina vězňů pozbývá pomalu na svém počtu a je nutné zvolit strany. Nu a když se situace jakš takš uklidní, připlouvá na ostrov druhá část testovacích objektů, američtí vězni. ~ Výprava do mysli těch nejhorších vředů společnosti a jejich představy o vlastním světě. Mimochodem, ostrov jsou jen kameny a voda, nikdo lovit neumí a kolem proplouvá jen něco připomínajícího mokrý slizký hadr. Potravin je pro všechny málo. Čím tedy naplnit žaludky...? ()

gumli

Priznám sa,tak toto som nečakal.Hodne až šokujúceho násilia,kanibalizmus,boje medzi väzňami.Pustý,nehostinný ostrov kdesi v Arktíde a na ňom viac ako 200 trestancov.Žiadny dozorcovia,nikto im neprikazuje čo majú robiť.Ako to už býva,trestanci sú rozdelený na dva tábory.Ak chceli prežiť,museli sa navzájom požierať.Ostrov neposkytoval nič,čo by im mohlo zahnať hlad,a zásoby sa už minulý.Hodne drsný film,ale predsa sa tam nájde aj nejaká tá humorná situácia.Akurát koniec filmu nebol na môj vkus.Ale ináč,výborný film.Film trochu pripomína starší americký film Terminal Island,majú dosť spoločné. ()

tom88

Som celkom milo prekvapený z tohoto ruského filmu. V poslednej dobe som nevidel dobrý ruský film, ale tento stál celkom za to. Herec v hlavnej úlohe bol celkom dobrý, ostatní tiež neboli najhorší. Príbeh dokázal upútať a nenudil počas svojej celej stopáže. Nie, že by sa jednalo o niečo dokonalé, predsa len nemá tento film nič pamätné, ale rozhodne potešilo spracovanie. Bolo vidno aj rozpočet. Úroveň bola celkom dobrá. Určite sa nedá hovoriť o sklamaní. Rozmýšľal som aj nad 4*, ale predsa len mi to svedomie nedovolí. 69% ()

ecceHOMMO

Prekvapivo pôsobivý ruský snímok odohrávajúci sa v nehostinnom a drsnom prostredí na ostrove Pánu bohu za chrbtom. A na ňom väzni ( predtým odsúdení k trestu smrti), bojujúci o holé prežitie.....***/**** ()

Mrkvič

Jak může být rozjímavý film brutální. Jedinou normálnější rovinu filmu tvoří Lavroněnko, odsouzený za zabití dispečerů, když mu zemře rodina při leteckém neštěstí. Zbytek postav jsou vrahové, sadisti, šílenci a i samotný nápad je podobně ujetý. Vždycky se najde nějaká skupinka. Čečenci s Rusákama, Američani s Rusákama, nebo jen silní a slabí. Je to všechno o tom, jak si lidstvo potřebuje udržet svou základní vlastnost, aby nás na té planetě nebylo moc :) ()

noriaki

Tam kde Pán much končí, tam ruský vězeňský systém začíná. Bůh ví proč jsem si myslel že se podívám na drama z gulagu, jakkoliv vím že v Nové zemi žádný lágr nebyl. Místo toho jsem viděl jakýsi polární survival z apokalyptické budoucnosti. Scénář je triviální. Vlády světa zjistily, že výdaje na trestaneckou populaci jsou příliš vysoké a proto se rozhodly převést všechny nepohodlné na odlehlý ostrov a ponechat je tam osudu. Co se stalo dál, není těžké uhodnout. Plusem je, že si i v tomhle brakovém materiálu režisér našel čas na melancholické pasáže a psychologii, mínusem je skoro všechno ostatní. Herci jsou až na výjimky (ti co mluví anglicky) skvělí a Konstantin Lavroněnko je z nich nejlepší. Ruská produkce v posledních letech vyrábí kvalitní filmy téměř hollywoodského formátu a špičkový art který nezapadne ani v mezinárodní konkurenci. Novaja Zemlja ale nepatří ani do jedné kategorie. I v rámci žánru jde o zapomenutelný průměr. ()

zdenny

Tomuto filmu jsem chtěl povětšinu stopáže dát tři hvězdy. Moc tam toho k vidění nebylo, ale... Rusové umí natočit film, kde jsou hlavní postavou všichni. Mohli jsme to vidět už v "9. rotě". Narozdíl od amerických filmů (tedy nic proti nim), kde např. v "Titanicu" byly hlavní role jasně vymezeny, zde sice také byla hlavní postava, ale nijak nevyčnívala nad ostatní. V americkém filmu by to vypadalo zřejmě trochu jinak a hlavní postava by byla výraznější. Z toho důvodu je pro mě ruský film příjemná změna. Hledí se zde opravdu na celkový život na ostrově a problematika je zde vykreslena v globále. Narozdíl od "Útěku z Absolomu" je zde situace reálnější, pro filmového diváka ale na tak atraktivní. Problematika zde není tak zjevná, není jednoduše do očí bijící. Je zde dán prostor pro dva tábory diváků. Ti, kteří věří tomu, že vrahové si život na ostrově zaslouží a ti, kteří si myslí, že i s vrahy by se mělo zacházet více lidsky. Já jakožto vězeňský příslušník patřím do první skupiny. Neříkám, že by se společnost k vrahům měla chovat krutě - nelidsky. Říkám ale, že i z ekonomického hlediska by bylo nejlepší takovýto odpad společnosti odvézt někam na odlehlý ostrov a ať se o sebe kluci postarají, jak umí. Druhou skupinu diváků, která si myslí opak, považuji za pseudohumanisty. A přesně takový typ se objevil i ve filmu v postavě ženy, která celý projekt realizovala. Jsou to lidé, kteří se velice upřímně zajímají o vězněné osoby, když ale nastane problém, nechají své "miláčky" postřílet. Mám na mysli lidi, kteří vězně jako takového neznají ani za mák. Ve filmu bych dále vyzdvihl jeho opravdovou realističnost. A to, co se týče psychologie chování vězňů. Vždy jedna (menší) skupina vládne skupině druhé (větší). Pravděpodobně by se toto stalo v takovýchto podmínkách i za účasti civilních obyvatel, ale myslím, že v delším časovém horizontu. Závěr filmu akorát podtrhl pravdivost mých slov o realistickém chování vězňů. A to ve scéně, kdy byli na ostrov vysazeni američtí vězni. A na závěr otázka pro přílišné humanisty: Myslíte si, že člověk, který zabije několik lidí, si nezaslouží osud, který mu je ve filmu nabízen? ()

ghatos

Zvláštní mix se silnými momenty a neurovnaným scénářem. Pestrý vícenáhledový děj (vězení, ostrov, tábor) je správná cesta. Tahle koncepce vyžaduje opravdu dobrou režii, ale jsou pasáže, kde se bohužel nedaří udržet vysokou laťku. Není to ovšem žádná tragédie. Po sečtení + a - převažuje pozitivní dojem. 67%. ()

jenik71

Přibližně celá první polovina se mi nelíbila prakticky vůbec. Dlouhé záběry, nudné dialogy a vůbec se mi to nějak celé táhlo.Od chvíle, kdy se oba muži vrátí zpět do tábora, je to už celkem dobré. Přesto se nejedná o nic výjimečného. Námět určitě není špatný, ale kazí ho hromada nelogičností. Moje hodnocení je tak mezi 2-3 hvězdičkami, tentokrát ovšem musím zaokrouhlit směrem dolů. Nejsem nijak zaujatý proti ruské tvorbě, jen tento film nepavažuji za nějak zvlášť povedený. ()

MiaMoonlight

Tímto se vysmívám všem, kteří trvdí že Saw je největší nechutnost, která kdy byla natočena, protože zřejmě ještě dost dobře neznají lidskou bytost. Když jsem sledovala tento film, cítila jsem doslova hnus a nechutnost. I tak ale dávám vysoké hodnocení protože to není podstatou filmu, ale pouze to podstatu velmi posiluje. Aneb tady poznáte kdo je psychopat, normální člověk jen sedí a nechápavě čumí, proč se ty lidé chovají tak, jak se chovají, když je tu vždy racionální řešení. Mínus * za vše, co se týká "zákroků z venčí", protože se mi to zdálo naprosto nevyvedené až umělé. ()

ondrula

No to byla zase blbost! Vážně přestávám věřit, že někdy uvidím zdařilý ruský film (Kandagar je výjimka, ale ten se zas celý odehrává v Afganistánu), Rusáci to holt asi neumí, anebo jsou prostě divní. A nezachrání je ani Kajínek. ()

janesX

Toľko nesympatických (ale vážne extra nesympatických) postáv v jednom filme som nevidel. A ani divnejší film o kanibaloch. No najzvláštnejšie na tom je, že ma táto originálna blbosť natáčaná na ruskom, pardon na ukrainskom, pardon na ruskom polostrove Krym, miestami bavila pozerať. Dám lepšie tri, ale viackrát už prosím NIE. ()

KoleckoR

Celou dobu film vypadal parádně. Lavroněnko hrál skvěle. Bohužel konec zaváhal a film tak u mě ztratil minimálně hvězdičku. Možná to bude vypadat pedantně, ale aby hrstka kriminálníků dokázala vysekat z ledu, rozebrat, pak znovu složit a opravit letadlo mě připadalo trošku přehnané. A aby se cvičená armáda nedokázala z bitevní lodě trefit do takového letadýlka.... prostě rychle udělaný konec, nepovedený pokus o happyend. ()

boda777

Očekával jsem málo, ale uviděl jsem hodně. Zajímavý příběh, chvilkama celkem slušná řežba. Bodík navíc za tu nádhernou krajinu. ()

Olík

Tuhle „Novou zemi“ určitě nebudete chtít navštívit při své letní dovolené. Novodobí kolonisté - banda asi dvouset ruských vězňů obývající opuštěný ostrov, jako nelidský vládní experiment. Sociopatické společenství s vlastními pravidly a vlastním způsobem jak přežít na mrazivém ruském severu. Jedním slovem, masakr s velkým M – neřešíte charakter jednotlivých postav, přežít přejete každému, kdo projeví jenom trochu lidskosti. Byl jsem mrazivě nadšen – 100 % doporučuji !!!!!!!!!!! ()

sadlokan

Kájínka poslali na houpající se lodi se skleněnou miskou v ruce na ostrov přísný.Hej,to bylo dobrý,jak ty mukly prověří stylem"nahromaděklíčeodpout"!Parta dementů.Komunu ovládne typ co vypadá jako Svatý Vincent a zavede princip"posledního sníme",ovšem z výletu z hor se s příchodem zimy vrátí vyhladovělý Kajínek,neobyčejně sémanticky osvětlí spoluvězňům,že jejich kanibalství se neshoduje s etickým kodexem hladových klientů,a zavede asketický new order.Začínající idylku přeruší další závoz vězňů,tentokrát převážně afroamerické provenience,opět s fintou"klíčemátenahromaděodpoutnapláži"Boží,jak co nejrychleji odemkne 200 hovad najednou pouta!Hihihi.Rusáci ty negry v podstatě daj,což značí,že tam zbydou tří,vsednou do hydroplánu a uletí.Dva dostane flak,ale Kájín letí do vycházejícího slunce,lidské maso jedl pouze potají za senkruvnou,takže zažádá v Norsku o arktický azyl,jenž mu oštempluje Roald Amundsen cestou na jih. ()