Přežít svůj život

• Česko Přežít svůj život (teorie a praxe) (neoficiální název) (více)

Psychoanalytická komedie o snech a snění jednoho muže pozdních středních let. Autorský film Jana Švankmajera vypráví o jednom mužském osudu v surrealistických obrazech a s použitím výtvarné stylizace, v níž jsou propojeny hrané části s animovanými fotografiemi herců, podobně jako v papírkovém filmu, jak ve vtipné předmluvě říká sám autor... Evžen žije dvojí život: jeden reálný a druhý ve svých snech. V reálném životě má manželku, ve snovém mladou milenku. Tuší, že sny, které ho provázejí, mají hlubší význam, a tak se obrátí na psychoanalytičku, aby mu sny vyložila. Evžen ztratil v dětství rodiče, v jeho snech vedle milenky vystupuje i babizna, která ho neustále varuje, že nesmí své milence ublížit. Psychoanalytička je z jeho zmatených snů zoufalá a skutečná manželka ho podezírá z nevěry. Tajně jednou prohlédne Evženův rituál, vstoupí do jeho snového světa a odhalí manželovu bigamii. Teprve přes nalezenou fotografii shledá Evžen pravdu o osudu svých rodičů a pochopí smysl svých snů. (Česká televize)

Alden_Larson

Toto je za mě bez pochyby Švankmajerův nejexpresivnější a vizuálně nejzajímavější film. Děj byl celkově taky hodně zajímavý, ale konec mi přišel trochu slabý. Prezentace je, jak už jsem naznačil, naprosto fantastická, takto frekventní míchání stop-motion a live-action záběrů jsem ještě nikdy neviděl a musím uznat, že mě to nadchlo. Herecké výkony byly dobré, ale pár z nich mi přišlo trochu slabých. Hudební doprovod byl ale skvělý, dodává filmu takový ten správný nádech surreality. 8/10 ()

Shelby14

Nejsem znalec Freuda ani Junga, takže mi asi spousta věcí ve filmu unikla, ale nic to nemění na faktu, že mi pointa začala docházet už po půlhodině a že je snímek moc ukecaný. Ale obrazový souboj výše zmíněných pánů byl výborný. ()

skaza

Čo ma fakt pri tomto filme pobavilo, keď Evžen hodil brutálnu šabľu do WC, po tom čo skonzumoval neskutočné množstvo jedál...to je asi tak všetko ()

Fenri

Taková Švankmajerovina. Osobitý humor a zpracování rozhodně nesedne každému, ale pokud ano, člověk se rozhodně nudit nebude. Zvláště pak bylo roztomilé okopávání Freuda s Jungem :) ()

PTuranyi

Ako uvádza Jan Švankmajer v úvode filmu ide o psychoanalytickú komédiu čo úplne vystihuje určitú časť filmu. Konkrétne tú, v ktorej sa hlavný hrdina snaží vyriešiť svoje problémy pomocou psychoanalýzy. Veci, ktoré z toho vyliezajú a spôsob ako na celý priebeh reagujú obrazy Freuda a Junga, visiace na stene ordinácie sú skutočne komické. Tento ľstivý český humor však zákerne preniká aj za hranice ordinácie, na ulicu, na pracovisko a až domov. Nie je to však prvoplánový humor grotesky, ale halí sa do podivného snového plášťa, ktorý vytvára množstvo absurdít a miestami neviete kde ste, podobne ako vo filme Počiatok. Režisér v úvodnom predslove priznáva, že amimovaná forma je spôsob ako ušetriť a hoci to môže byť len snaha o vtip, ja mu dávam za pravdu. Vytvoriť produkčne snovú atmosféru, ktorá by v prípade hraného filmu hraničila s atmosférou filmov Davida Lyncha, nie je jednoduché ani lacné. Tvorcovia sa preto uchýlili k úskoku, ktorý kedysi použil už Zeman a môžem povedať, že úspešne. Vizuálne to môže vyzerať zvláštne a komicky, ale sny sú zvláštne a komika ku komédii patrí. Najdôležitejší je však príbeh a ten divákom znalým psychoanalýzy ponúka skvelý aj keď možno parodický pohľad za oponu. Prácu hercov ťažko posudzovať, pretože bola vo veľkej miere postrihaná a znovu polepená. No vo väčšine prípadov to dopadlo dobre. ()

gejzuško

Celý čas som sa nevedel rozhodnúť medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ktoré aj tak nikdy nebudú môcť vysvetliť moje skutočné duševné poryvy, ktoré odrážajú môj pocit z tohto filmu. Švankmajer je génius, o tom niet pochýb, avšak predsa som celý čas nebol v stave, v ktorom by som sa cítil filmom pohltený. Naopak, často som si predstavoval seba samého ako rád a nadšený odchádzam z kina. Film by si ďalej zaslúžil kratšiu stopáž, ono takmer dve hodiny vzhľadom na finálnu naťahovanosť deja nie sú potrebné a celkovému dojmu to skôr ubližuje. Každopádne Helšus a Kronerová sú úžasný a Issová vhodne dopĺňa toto duo svojou krásnou tvárou a úsmevom. Pre mňa rozhodne dobrá časová investícia, ktorá v mojich očiach kĺbi to najlepšie z Michela Gondryho, Paltrowovho Good Night s nejakou tou ideou z Inception doplnených o starého Švankmajera z dôb Něco z Alenky. Nakoniec štyri hviezdy za prevládajúci pocit príjemne stráveného večera a pekne zacvaknutého rozuzlenia, ktoré nemá šokovať, ale vyvolávať istú katarziu. Či viac či menej úspešne si zistite osamote... P.S. Premietané s krátkym, ale pozoruhodným filmom Kataríny Kerekesovej, ktorý nesie názov STONES. Slasť pre uši a oči. Rozhodne nevynechajte. ()

Chapocka

"Obvykle" nápaditý a originální snímek, ovšem tentokrát až nebývale laskavý (ano, nebála bych se toho slova). Alespoň na mistrovy poměry. Pan Švankmajer je prostě ve formě a má vynikající tým. Skvělý scénář, strhujcící herecké výkony(!). "Sny jsou splněná přání" a mým diváckým splněným přáním je tento film. Kongeniální film. ()

Terman

Jak už to u pana Švankmajera bývá, mísí se zde skvělý humor se zajímavým ztvárněním a ještě lepším námětem :) ()

dave91 odpad!

Nepřežil jsem ani 20 minut.Ta koláž je natolik divná,že ani sebelepší scénář už tomu nepomůže. ()

foils

Nemůžu si pomoct, ale tenhle Švankmajerův počin mi připadá trochu out. Ať už tématem, psychoanalytickým přístupem k němu nebo třeba i mizanscénou. Někdo, komu se film líbí, jistě namítne, že retro vizuál byl autorský záměr - to snad ale ještě neznamená, že film musí vypadat identicky jako o deset let starší Otesánek nebo o čtrnáct let starší Spiklenci slasti. Jistě, pár vtípků se povedlo (analytička klanící se aplaudujícímu Freudovi s Jungem), množstvím nápadů i realizační jistotou však Švankmajerova vize filmového dream popu bohužel výrazně zaostává za počiny tvůrců jako Michel Gondry nebo Charlie Kaufman. ()

P/\/EL

ta ukázka je dost příšerná......vypadá to nudně, známé tváře i ty další - dyť je to křeč, nemaj, co hrát...uplně k ničemu a zastaralé techniky(ikdyž asi PC koláže...tak dosti primitivní...) a vůbec to nepůsobí originálně a vyjímečně..jako jeho předchozí tvorba............možná to jde do hloubky....ale formálně se mi to zdá děsný....sem zvědavej na celej film.. ()

karmalat

Vkusné, vtipné, originální, trochu provokující, spousta odkazů na jiná díla, bohužel asi dnes už jenom pro omezený okruh diváků. A nakonec je to docela strhující (i když předvídatelný) příběh. ()

Astu.

Být to o 10-15 minut kratší, tak nemám výhrad. Takhle pouze slabší čtyři. _____ Švankmajer dokázal, že ani celovečerák mu nedělá problémy. Ve filmu se střídají animované a hrané sekvence, kamera je pouze statická a hudební motiv je tam samojediný. A funguje to. Čím víc toho z psychologie znáte, tím víc se budete bavit. Přesto to občas ztrácí tempo a jsou tam hluchá místa, konec se dá odhadnout už zhruba od poloviny a finále je možná až zbytečně ukecaný. ____ Švankmajer je svým osobitým smyslem pro humor pověstný a např. scény s Freudem a Jungem patří mezi to nejvtipnější, co jsem za poslední dobu viděl. Surrealistický haluze a různé symboly samozřejmě taky nesmí chybět. Přežít svůj život se tváří celkem jednoduše, ale myšlenek je v něm spousta. A s Inception bych to moc nesrovnával, oba se sice zabývají podobným tématem, ale provedení a žánr jsou natolik odlišné, že jejich porovnávání mi přijde dost mimo. ()

hostivít

Pravda, že film nedosahuje takových výšin jako Lekce Faust nebo Šílení, ale přesto je velmi velmi povedený, vtipný a dokonalý. Dobře zvolení herci, mnoho výtvarných nápadů, výborně zvolená hudba atd. Souhlasím, že by to mohlo být o deset minut kratší, ale ani tak to nepostrádá spád. V rámci Švankmajera je to průměr, ale hodnotím to jako film z hlediska současné produkce, takže bez pochyby dávám 5*. ()