Mladá rodina s dvěma dětmi obývá miniaturní jednopokojový byt na sídlišti, bez naděje na cokoliv lepšího. Do velkého vedlejšího bytu se přistěhuje nový nájemník, který vypadá velmi distingovaně, tajemně a intelektuálsky (Milan Lasica). Po večerech navíc velmi volnomyšlenkářsky. Nešťastní Syslovi, kteří nemohou najít ani chvíli, ani prostor pro své soukromí, jen bezmocně naslouchají zvukům odvedle. Jednoho dne však otec (Marián Zednikovič) nešťastnou náhodou udělá do zdi díru, díky níž může procházet do sousedova bytu. On a postupně i celá rodina začnou objevovat nový svět – zdánlivě svět všeho, na co se Syslovi neodvážili pomyslet ani v nejsmělejších snech. Z prolínání obou prostorů i napětí z odhalení, mizení lidí v jednopokojovém bytě atd. vznikají komické situace vycházející z postřehů z nejvšednějšího rodinného života. Pod kůži se však zadírá i úvaha o lidské svobodě a prostých lidských touhách. (Česká televize)

Trailer

Anderton

Utekajme domov, už to ide zase v telke! Kedysi veľmi divácky úspešná komédia (aspoň v televízii), ktorú videl snáď každý správny Slovák. Videl som ju zo zvedavosti v aj o niečo staršom veku, kvôli oprášení nostalgických spomienok a populárnym hercom. Už mi to tak vtipné, ako za mladi, nepripadalo, čo ale neznamená, že je to možno najlepší film Dušana Rapoša. Všetci vieme, ako dopadol a že si to chlapík ani neprizná. ()

Falko

70%. Ani sa mi nechce pocitat na prstoch, kolko rokov som tuto komediu nevidel, lebo tolko prstov na rukach ani nemam :-) S chutou som sa opät zasmial na rodinke, ktora sa potajomky vkradala susedovi Lasicovi do bytu cez dieru v stene, ked on bol na roznych sluzobnych cestach. Priznam sa, ze teraz po tolkych rokoch to uz nebolo to prave orechove, ako ked to davali v telke na Silvestra koncom 80-tych rokoch, ale opät som sa pobavil. Skoda, ze nas Marian Zednikovic opustil uz v roku 2007 a pan Satinsky v roku 2002, boli to skveli herci... 07.08.2009 ____________ Marián Zednikovič - (Svätopluk Sysel) +++ Zuzana Bydžovská - (Oľga Syslová) +++ Milan Lasica - (Dr. Mahm) +++ Andrej Hryc - (Hadži Rawall) +++ Július Satinský - (Vyšetrovateľ) +++ Jiří Menzel - (Zverolekár) +++ Miro Noga - (Gabo) +++ Hudba: Dušan Rapoš, Jozef Slovák +++ ()

MM_Ramone

Slovenský režisér Dušan Rapoš je nehorázny babrák. Jeho filmy nestoja za veľa. Tie jeho hlúpe "Fontány pre Zuzany", elánovská "Rabaka" či trápna anti drogová dráma "Suzanne" mi boli vždy na smiech. Hlúposti. A čím je starší, tým sa prepadáva do väčšieho a smradľavejšieho odpadu. Avšak v roku 1986 sa mu podarilo akousi podivnou náhodou natočiť napaditú, sviežu, vtipnú komédiu. Snímok "Utekajme, už ide" sa stal a zrejme už aj navždy zostane jeho vrcholným dielom. *** ()

genetique

Vždy bola sila či už v slovenskej alebo v českej produkcii z jednoduchého, príjemného nápadu a námetu stvoriť takúto podarenú zábavičku a teda kvalitný film. Kde sú tie časy. Priam dokonalí slovenskí herci ešte súčasnej generácie, nadľahčené hlášky z každodenného života, nenanútené výrazy robia pre mňa z filmu spomienkovú záležitosť. 80%. ()

Rex Mundi

Čo dobrá, vynikajúca komédia s mnohými nezabudnuteľnými momentami a hláškami. Fantastické trio Zednikovič, Bydžovská a Lasica v kolotoči vtipných šľahov od chorého hada, kačičky vo vani, cez rómske péro uprostred sídliska až po sitárovú hudbu a melanchóliu každodenného života. Bodaj by ju niekedy zopakovali v televízii, hneď si ju nahrám - v časoch keď bola v TV doma, sme ešte nevedeli, že neskôr bude táto perla slovenskej kinematografie taká vzácna. ()

• Kvôli filmu doniesli špičkové kamery z Rakúska. Kameraman, ktorý ho točil, však chcel svoju starú. (Raccoon.city)