V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

DeThomas

Bratry Coeny vubec nemam rad. Jedinou vyjimkou zustaval Big Lebowski, takze vzdy kdyz vsichni znovu zacali pet chvalu na Coeny, rikal jsem si v duchu "Proc proboha?" Po shlednuti Serious Man porad nemam rad Coeny, ale uz existuji dve vyjimky. Serios Man je genialitou, absurdnosti a humorem stejne genialni jako Big Lebowski. Navic s bonusem zidovskeho prostredi a brutalnim zaverem, krasne kontrastujicim s celym predchozim filmem. ()

surprise

Já nemohu jinak. Prostě ohromný zážitek. Potutelně jsem se usmíval po celou dobu, chvílemi i nekontrolovaně vyprskl. Výborný casting, dokonale prokreslené postavy, prostý příběh ve kterém jde o všechno, doslova o projití Rudým mořem (kdo nechápe, ať čte Bibli). A ta citlivá režie...no paráda. Coeni opět zabodovali a u mě snad s tímle nejvíce. ()

vrgulnik

Půlku filmu jsem se smál (a nebyla to komédie!) a půlku filmu jsem v úžasu zíral. Coenové museli být při psaní scénáře zhulení jen o trochu méně než při režii, ale totálně v rauši musel být producent, který jim na to dal peníze :-))). Lakonicky řečeno: pokud jste poněkud ujetý rozpolcený žid zmýtající se mezi fatalismem a masochismem, budete se báječně bavit! 5/10. ()

MathewBB

Tento film mě velmi nemile překvapil. Hodně jsem se o něm bavil s lidmi a jeden američan mi řekl, že jestli neznám mentalitu židů, kteřé žijí v Americe, tento film nepochopím. A tak se taky stalo... 1 hvězdička za jedno moje zasmátí v kině... ()

Jevablo

Tak já Vám teď povím pohádku. Žil byl v Americe jeden hodný pán, kterého všichni stále jen buzerovali. Manželka, děti, kolegové, studenti, milenec manželky, rabi v synagoze, jiní rabiové v jiných synagogách...ten pán nebyl šťastný, ale nemohl s tím nic dělat. A to je všechno, pohádky je konec. Tak jste si právě přečetli zkrácenou verzi scénáře Serious mana. Trochu málo, že? No, je. Scénář je zkrátka nejslabší součást filmu, který je jinak docela vtipný a dobře natočený, ale kdyžtak tak nějak směřuje odnikud nikam (závěr film zcela postrádá, prostě v jednom okamžiku skončí). S jinými coenovkami nesrovnatelné. ()

ZOUi

Čožeee, tak to bolo INCREDIBLE! Posledných 30 minút ma naprosto dorazilo & keď nadišla scéna "When the truth is found to be lies...." tak som kričala od smiechu. Jednoznačne jedna z najvtipnejších sekvencií, aké som doteraz uzrela :) A vôbec, celý vizuál - za kamerou musel zrejme stáť génius a 110-%-ne pripravený zvuk a soundrack mi kontinuálne navodzoval "eargasm" (+milujem Jefferson Airplane,,,,FYI) ()

Augustyn

Tak jako Larry Gopnik hledá odpovědi, které se nikdy nedozví, i já se stejně hloupě ptám, jak mám celej tenhle film pochopit? Je to jedna hodně dlouhá židovská anektoda, nebo taky ne? Že by to, sakra, znamenalo úplně něco jinýho? A není to vlastně jedno? ()

Shaman::..

Bizarní - to je asi nejvýstižnější pojem pro ten to film. V první půlce velmi zajímavý, ke konci ztrácí na přehlednosti a "čitelnosti". A bohužel chybí nějaká pointa, která by tomuto snímku dala na závěr tečku. ()

miraporthos

Pro mě asi "nejduchovnější" ze všech Coenových filmů. Nejdřív jsem byl naštvanej, že jsem u toho nedokázal přemýšlet, ale pak o to šťastnější, že mi na přemýšlení zbylo dost času, když mi film ležel několik dní v hlavě. Paralely s knihou Job se nabízejí, zároveň i jakýsi věčný úděl židovského národa, který si tady ale často způsobují židé mezi sebou (toho Sye Ablemana s věčným objímáním bych já osobně zabil). A to, že nejvrchnější rabín zná členy Jefferson Airplane, je přece naprosto logické!!! ()

ollie24

Velmi podařený snímek ve skvělém retro kabátě, kerý ovšem může nejednoho člověka otrávit svým nečekaným (ne)koncem. Postava Larryho je skvělá, stejně jako způsob, kterým jsou vyzobrazeny postavy rabínů. Přes všechny skvělé herecké výkony a občasné špetky černého humoru (které nakonec pobaví víc, než kde jaká komediální fraška) je to ale film, který zkrátka působí jako načatý a nedojezený. Pravda ovšem je, že odpovědi co Larry celou dobu hledá, nikdy nenajde - a do stejné pozice je vržen i divák na samém konci filmu. Konec zde nehledejte - nesejde na něm. Seriózní Muž je sympatický film, který vypadá skvěle a skvěle se na něj kouká a koneckonců se člověk i zasměje. Ale něco tomu prostě chybí. ()

PSyk

Proč, Bože, proč? Protože Schödingerova kočka! ...aneb Job dnes a tady, vlastně v roce 1970 v Minnesotě, nebo někde poblíž... ()

naiva

Dosud (2016) nejslabší kus bratrů Coenů. Kdybych s nimi neměl velmi dobré zkušenosti, asi bych film ani nedokoukal. Mám potíže brát náboženskou iracionalitu ve velkých dávkách s nadhledem, takže jsem se nebavil. Asi bych se ale příliš nebavil ani bez toho. ()

zoze

Z toho líbezného melodramatu na mě stále pršela nemalá dávka zoufalosti, melancholie a čiré nenávisti vůči postavám, se kterými přišel pan Gopnik do styku. Hlavní postavy mi bylo opravdu líto a přál jsem mu, aby došel ke šťastnému konci. Sám ale nedokážu říct, zda ve mně zakončení filmu vyvolalo drásající vztek, beznadějnost či opojnou katarzi. Ale na tom přece nezáleží, neb jsem se z filmu dozvěděl, že mám s přirozeností přijímat vše, co se mi přihodí. ()

Nortizop

Potom co jsem se podíval na "interpretaci" toho co jsem právě viděl a přemýšlel, co má být účelem / sdělením toho všeho, uvědomil jsem si, že právě interpretace a hledání něčeho hlubšího je hlavní charakteristikou umění (tedy i filmu). Odpověď je tedy jak bylo řečeno jednoduchá: bůh není, život nemá smysl a věci se nedějí pro nějaký účel, ale jako výsledek pouhé náhody a tento film je utrpení se na něj koukat. Sledujete naprosto iritující život člověka, co není s to cokoliv s tím udělat a toužíte po katarzi, která nepřichází, a nepřijde... :( film vám nic nedluží a o interpretaci se můžete pokoušet a hledat ji po filozofických rozborech na youtube jako já a stejně je to jen jedna z možností jak se na věc dívat (otázka perspektivy) a nikoliv skrytá zpráva od autorů, tedy pokud vám to autor výslovně neřekne, že se jedná o jeho záměr, nemůžete nikdy nic s přesností vědět - noetický skepticismus v naprosto zdrcující podobě. ()

mircxxx

Tak tohle jsem opravdu nedával. Bez napětí, bez zábavy a navíc židovské pojmy, kterým nerozumím. Hodí se to tak na festival židovské kultury, možná. Ale jsou to Coeni, takže "to přeci nemůže být špatné"? Přidejte závěr bez pointy a lidé budou chrochtat nadšením. Já ne. Za perfektní technickou stránku s Rogerem Deakinsem dám jednu hvězdu. ale víc ne. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky