Romantická pohádka z časů, kdy rytířská čest patřila k těm nejcennějším hodnotám a kdy pro úsměv své vyvolené nasazovali mladíci život na turnajových kolbištích... Na starobylém hradě žije krásná panna (J. Ježková) se svým otcem (J. Zahajský). Odmítá zatím všechny nápadníky. Sama ještě neví, jestli bude někdy milovat. Aby se vyhnula vdavkám, dá si podmínku, že její ruka bude patřit pouze tomu, kdo vyhraje klání oděn v pouhé plátno. Očekává, že všichni odmítnou, neboť bojovat jen ve lněné kytli znamená jistou smrt. Jeden z nápadníků (F. Blažek) však na podmínku přistoupí… Tak začíná rytířská romance o strachu, zbabělosti, odvaze, ale především o velké lásce... Výpravnou filmovou pohádku na motivy středověké francouzské trubadúrské poezie napsal Jiří Bednář a režii měl Vladimír Drha. Velkolepé turnaje a dobově laděné melodie Petra Traxlera podtrhují středověký kolorit dávného pohádkového příběhu. (Česká televize)

Vědma

Když vidím ty odpady, tak lehce nechápu. Není to bůhvíco, ale písně Traxlerů a krásný hlas Hedy Hoškové ( a taky vlasy Filipa Blažka) se mi i po letech stále líbí. Konec konců natočit takový příběh tímto způsobem byla dost odvaha, která se jak vidím, těžce nevyplatila. .... života mého krásná paní, můj živote, mé umírání...... ()

lekr odpad!

Myslel jsem si že jenom české televizní pohádky stojí za hovno ale jak tak koukám i ty filmové. Nablblý příběh hrající si na baladu, která ale "nečekaně" skončí šťastně ( já tak nenávidím když se filmy nedrží předlohy ), notně pochmurná atmosféra, příšerná hudba a nezvládnuté herecké výkony. Nechutné kreace Blažka, Ježkové, Rajmonta, Pomeje i dalších jsou opravdu na blití....dětem by se to líbilo ale díky pesimistickému vyznění filmu opravdu pochybuju že by se na to mohli koukat. Pro děti nevhodné, pro dospělé nezajímavé....zajímalo by mě s jakou návštěvností producenti počítali... ()

rakovnik

Prazvláštně vyprávěný příběh, s dlouhými pasážemi bez jediného dialogu, kdy bohužel výsledným dojmem je nezajímavá nuda. Pro mě programová znouzecnost. ()

zette

Celkem zajimavy pohadkovy pribeh, ktery jsem do dnesniho dne neznal. Drha ale opet potvrzuje, ze je jeho rezie hodne slaba. Herci, snad az na Blazka, Zahajskeho a Rajmonta taky spatni. Zbytecne moc rytirskych souboju. Pohadka urcena spise pro starsi deti (kluky). Videl poprve a naposledy. ()

Šimpy

Na tohle jsme šli kdysi se školou do kina a už tehdy mi to přišlo nedotažené a postrádající logiku. Jitka Ježková není žádná krásná paní, nemluvě o tom, že neumí hrát a to s tou kytlí jsem vůbec nepochopil. 1* za Filipa Rajmonta. ()

misulka03

Čtu dobře pohádka?? Jedná se sice o krásný pohádkový příběh, kde jako vždy zvítězí láska. Herci jsou sice vybráni dobře, jen potřebovali dostat více příležitostí, přidat příjemnější prostředí hradů a trochu barev...hned by to působilo jinak. Mám pocit jako kdybych se koukala na smutný příběh a přitom to tak není. neúspěch této pohádky mě celkem mrzí. ()

otík

Snad až zbytečně haněný romantický příběh z dob rytířů, ve kterém láska a věrnost něco znamenala. Filmově to sice není žádná sláva, ale pořád film nabízí slušnou středověkou zábavu, bohužel také toporné herectví a hrozně otravné písničky. Na druhou stranu pohádkových příběhu natočených v exteriéru a na skutečných hradech není hodně. Takže sice podprůměr, ale v celku slušný. Hudba: Petr Traxler ()

Skuby47

Dlouho jsem po této dobrodružné historické hudební romanci pátrala. Zajímaly mě hlavně šermířské souboje, protože jsem kdysi v mládí jako romantická duše tento sport spolu s jezdectvím sama pěstovala. Se zájmem jsem se na film podívala. Škoda slabších hereckých výkonů, protože takový snímek s doprovodem poetických středověkých písní a dialogy ve verších, je v našich krajích ojedinělý. Tento baladický rytířský příběh o lásce byl natočen se slušnou výpravou ve skutečných přírodních a hradních exteriérech. Asi mu sluší spíš televizní obrazovka než filmové plátno. A taky by se hodila opravdu krásná paní. ()

Monoxid

Mě se to líbilo, abyste věděli. Už si sice nepamatuju, jestli jsem pochopila, o co tam šlo, ale pamatuju si, že princezna(nebo co) byla krásná, záporák hnusnej a ten hlavní rytíř docela sympatickej. To dítěti, řekla bych, ke štěstí stačí. Jo už vim, co se mi tam nelíbilo: večerní hostina, kde byli rytíři v brnění, taky v něm tancovali(a ten tanec taky stál za houby), to byl pro mě snad nejhorší zážitek z týhle pohádky(myslim, že to byla tahle) ()

popkec

Asi se budete divit mému hodnocení ale mě se to skutečně někdy kolem 12ti líbilo. A dnes bych tomu možná dal také přednost oproti klasickým studiovkám české televize. ()

PetrPan2

Myslel jsem si, že jsem úplně blbej když jsem nepochopil co tím autor chtěl říci... ale jak vidím, nejsem v tom sám... tohle pro děti opravdu moc není... a pro dospělé... vlastně asi taky ne. ()

lucascus

Je to velmi dlouho, co jsem tu pohádku neviděl, ale vím, že mě v dětství učarovala a moc se mi líbila - hlavně ten její středověký nádech a potulní trubadúři. Tak nízké hodnocení nechápu. ()

venalce

Pokud máte rádi balady, tohle je něco pro vás. Krásné dobové ladění, ať už jde o kostýmy, chytlavou hudbu nebo příběh, který má příjemnou baladickou hloubku a je z větší části veršovaný. Mimo jiné vyzdvihuji postavu šaška, který zde není komickou postavičkou, ale naopak střízlivým, byť kousavým komentátorem děje. Na jeho "I pro lásku se těžce umírá!" jen tak nezapomenu. ()

KASUGI odpad!

Koncem osmdesátých a do poloviny devadesátých let kolovala po Barrandově jedna filmová kamera? Jinak si nedokážu vysvětlit, že pohádky točené v tomto období (např. Pincezna Jasněnka) spojuje tak totožně odporný vizuál. Hrubozrný obraz, šum, přesvícená bílá a rozmazání. V praxi to vypadá tak, že i scéna odehrávájící se ve dne za slunečného počasí (rytířský turnaj), vypadá jak éterický depresivní sen - když po nedělním obědě na chvilku ulehnete a i přesto, že vám slunce praží do očí, napůl bdíte a sníte. I samotná práce z kamerou je nešťastná. Neustále "plave" po place kolem hrdinů bez střihu, což je iritující, zvlášť u dialogů. Odpad českým pohádkám dávám jen vyjímečně, tohle je asi druhý. ()

Luciášek

"Ona chce jen vědět, je-li ten cit ryzí... a není tou, jež lásku zapírá. A mladý rytíř krvavou žeň sklízí...I pro lásku se těžce umírá!" ()