Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Angolský deník lékařky je televizní film pojednávací o skupině československých občanů, kteří v rámci rozvojové hospodářské pomoci budují papírenský průmysl v Alto Catumbela v Angole. Film byl natočen na motivy skutečné události a popisuje přepadení osady, únos ozbrojenci z UNITA, strasti zničujícího pochodu i psychické a fyzické vyčerpání plynoucí ze situace. (Roztržitý Luke)

(více)

Recenze (5)

sharka.68 

všechny recenze uživatele

tak tohle mne jako holku strašilo...moc jsem si přála,aby se vrátili v pořádku...nikdo o téhle události nemluví, nikde se nepřipomíná.....knížečku od Josefa Klímy, vydanou v edici Magnet, mám doma ve své knihovně... ()

sator 

všechny recenze uživatele

Viděno 2020.... I přes tu propast času a političnost tématu férově a dobře natočeno. Na objektivní zpracování o tom co se vlastně stalo jsme museli čekat desetiletí, tento film mnoho neobjasňuje.O únosu napsal jeho účastník Lubomír Sazeček 4 knihy, všechny ale mohli vyjít až po roce 1989.V dokumentárním cyklu Osudové okamžiky byl na základě události natočen díl : "Alto Catumbelo 1983". v roce 2009 vzniká hodinový dokument  Zajati v Angole. Lékařka podle jejíhož deníku film z velké části vznikl, se jmenuje  Marie Hudečková (*1940) a žije v Kyjově na Moravě. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,, Za velitelem půjdu já za vedení, ty za partaj a ty za ROH! '' --- Tak zase jednou první! O tomhle incidentu i strastiplné pouti Čechoslováků jsem shodou okolností před nedávnem četl. Byla tomu věnována útlá knížečka Angolská anabáze vyšlá v edici Naše vojsko - Magnet 4/85 a výpovědi účastníků nesepsal nikdo jiný než Josef Klíma. Nic podrobnějšího asi k tomuto incidentu u nás nevyšlo. Dr. Hudečková byla jediná lékařka ve skupině a na základě jejích zápisků byla natočena tato televizní inscenace. Divákovi asi neujde, že to nebylo točeno v Angole ani jiné alespoň částečně exotické zemi, ale u nás. Nejčastěji skupina putovala lomem Amerika a jeho blízkým okolím. Herecky to na mně moc přesvědčivě nepůsobilo, navíc jsem se díval na nějakou verzi bez titulků a nevědět o co tam jde a znát děj předem, asi bych nechápal ty rozhovory v portugalštině s vojáky Unity. Na stranu druhou zde byla snaha poctivě a po pravdě rekonstruovat ony události i strastiplnou pouť Afrikou s nemocnými a malými dětmi a to se počítá. Co dodat na závěr? Zlaté kolonie. Afrika je dnes z většiny svobodná a také jeden velký binec. Řada států se zcela zhroutila, v Angole skončila teprve před pár lety občanská válka.... Dávám za 3 pytlíky kukuřičné mouky. * * * ()

playboxguest 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu slušně natočený film o únosu Čechů v Angole. Čtvrtá hvězda za malou Martu, která se za těch 30 let vůbec nezměnila. ()

horskejvlk 

všechny recenze uživatele

Velká tragédie, tolik snů, plánů celé rodiny i z dětmi a prohrály to hlavně sami se sebou, většina manželství se rozpadla z důvodu osobních selhání v této prověrce osudem. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Lékařka, podle jejíhož deníku film z velké části vznikl, se jmenuje Marie Hudečková (*1940) a žije v Kyjově na Moravě. (sator)
  • Na objektivní zpracování o tom, co se vlastně stalo, diváci museli čekat desetiletí, tento film mnoho neobjasňuje.O únosu napsal jeho účastník Lubomír Sazeček 4 knihy, všechny ale mohli vyjít až po roce 1989. V dokumentárním cyklu Osudové okamžiky (od r. 2001) byl na základě události natočen díl Alto Catumbelo 1983. V roce 2009 vzniká hodinový dokument Zajati v Angole (2009). (sator)
  • Velká část snímku se točila v tzv. Americe. Amerika je název pro soustavu jámových vápencových lomů v Českém krasu, které jsou propojené podzemními štolami. Mezi nejznámější patří Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, několik dalších větších i menších lomů se nachází v okolních lesích. (sator)

Reklama

Reklama