Princezna Maruška, jedna za tří dcer krále Pravoslava, se schází s tajemným princem Milivojem, který se jí objevuje a zase mizí. Aby ho mohla kdykoliv přivolat, dá jí princ růži ze soli. Milivoj je syn krále podsvětí, který jejich vztahu nepřeje, ale princ se hájí tím, že Maruška mu dala poznat lásku, kterou oni v posvětí neznají. Král naopak tvrdí, že lidé jsou bezcitní a chamtiví. Král Pravoslav chce po dcerách vědět, jakou lásku k němu chovají. Předvádějí mu své manžely, jedna tvrdí že ho má ráda jako zlato, druhá jako zlaté kamení. Maruška představí otci prince Milivoje a řekne mu, že ho má ráda jako sůl. Král se na ni i na prince rozhněvá, vyhodí Marušku z hradu a řekne jí, aby se vrátila, až sůl bude dražší než zlato a drahokamy. Pak že dostane trůn. Zjeví se Král podsvětí a zakleje krále Pravoslava i s královstvím. Všechna sůl v království se pak promění ve zlato. Bez soli se ale nedá vařit, a tak všichni časem onemocní. Marušce nezbyde nic jiného, než jít hledat lék… (TV Nova)

snowman

Výborný scénář, emotivní a poučné. Ryzí pohádková klasika - žádná komedie, žádné míchání žánrů, apod. Čistá klasika a pro mne osobně bez pochyb nejpovedenější verze zpracování tématu "sůl nad zlato". ()

soukyd33

Tuhle pohádku mám rád. Namyšlený král, dvě chamtivé dcery, a dva nápadníci chtivý boje. A jedna síla, ze všech sil nejmocnější. Krásné kostýmy, dobré herecké výkony, úžasný příběh. Fantastická hudba. Dobré triky. Úvodní melodie 👍. Varhany vás doprovází téměř všude. 👍 Poznámka: Ne všechno je tu povedené, ale mě se to líbí, tak jak to je. Poznámka: Z filmu si každý může vzít ponaučení. Že zlato a šperky (peníze), neznamenají nic, pokud nemůžete žít. (Sůl nad zlato, to dokonale vystihuje.) Těžkou zkouškou si prošli lidé z království. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Nick321

Asi nejdrsnější verze známé pohádky, ale zato celkem pěkná. :-) Charaktery postav divákovi asi určitě nepřirostou k srdci, nicméně pro mne je to lepší a hlavně apolitická pohádka než ta ošklivá komunistická agitka (opět) s Werichem. ()

JohnnyV

Krásná pohádka do té doby, než přišla Nova s dabingem. Proč se tyhle pohádky (Perinbaba a další), stejně jako staré filmy, musí kurvit předabováváním... ()

Mirešák

Existenci tohoto filmu nepochopím. Člověk by rád neporovnával s Byl jednou jeden král, ale to nejde. Když se král pohoršuje nad výrokem jeho dcery, hned se mi vybaví Werichovo "No není to k smíchu? Neni!" ()

k.rakonos

Pěkná, zajímavá pohádka, a to, že není tak sladká, mi nevadí, naopak, má svůj styl, navíc není tak moc okoukaná. Navíc L. Šafránková snad nehrála ve slabší pohádce či filmu. V roce 1982 vznikly 2 vynikající, kromě této i Třetí princ, pamatuju ještě ty narvaná kina...Překvapuje mě jen lehce nadprůměrné hodnocení... ()

trudy

Líbila se mi v dětství i teď v dospělosti a to se nestává často. Je kouzelná. Samozřejmě pokud někdo očekává, že pohádka musí být veselá taškařice, bude z tohoto filmu hodně zklamaný. Jen prosím TV stanice, aby nepouštěly verzi s českým dabingem - je to opravdu katastrofa. Inteligentní film M. Hollého a do to se linou věty odpovídající kvalitě telenovely - toporný jazyk i podivné "výkony" dabérů (i dabing L. Šafránkové je mimo)! Učebnicová ukázka toho, jak dabing může zničit film (podobnou zkušenost mám např. i s českou verzi Vše o mé matce). Je to k pláči. ()

JIRKKA

Tuhle pohádku nezachránila ani Libuše Šáfránková ani hudba Karla Svobody. Ale zase ve srovnání s novodobou pohádkovou tvorbou to jde. Já milovník pohádek, jsem vděčný za každou aspoň trochu solidní. ()

clubland

Tak tomuto sa hovorí filmová tvorba. Keď z ničoho vznikne mnoho. V tejto rozprávke nájde divák úplne všetko, čo si v rozprávke môže priať. V dobe, keď televízia musela pracovať len s tým málom, ktoré mala k dispozícii to bol naozaj veľkolepý výkon, ktorý ostane navždy v pamäti každého, kto ho videl ( na rozdiel od mnohých iných hlavne amerických "rozprávok" ) ()

eaglestar

Kdo zapříčinil, že je to takový pohádkový hnus, Slováci nebo Šajzáci? Nevím, ale je to eééé. Tady je dobrá jen hudba a výprava. ()

MaciQue

Klasická rozprávka zaradená do programu TV vo vianočnom období nesie so sebou posolstvo a hlbokú myšlienku. Samotný dej je výborne zasadený do krásnej prírody Slovenska (Jaskyne Slovenského krasu, Slovenský raj) a maximálne využíva potenciál starcov slovenskej hereckej generácie (Chudík, Machata, Kroner, Strnisková). Odporúčam pôvodné znenie v Slovenskom jazyku práave pre príjemné a láskavé hlasy velikánov slovenského herectva a krásu ľúbozvučnosti Slovenského jazyka. Vetu "Nie na každom mieste môže byť studňa..." si aj po rokoch pri rôznych situáciách opakujem... ()

fonca

Neviem, čo za tupcov tu píše komentáre. Primitívnym českým pepáckym pohádkam, bez hĺbky tu dávate 5 hviezdičiek a takejto, ktorá zasahuje a núti pracovať aj druhú signálnu sústavu, nič. Podľa mňa jedna z najkrajších rozprávok, plná silných myšlienok, emócií a skvelých hereckých výkonov, krásnej prírody a hudby. Zaslúži si 5 hviezdičiek ako jedna najlepších vôbec, od perfektného režiséra, pána Hollého. Ale hold, keď to nie je Troška asi se to moc nelíbí....Len potom neviem, čo nám z tých detí vyrastie:-) ()

Zrzavakocka

roku 1954 vznikla pod režijní taktovkou pana Bořivoje Zemana nádherná pohádka která nemá obdoby - roku 1892 vznikla tato verze s hudbou pana skladatele Karla Svobody - i té to se je třeba poklonit i tato je nádherná ()

milos.bradik

Tato pohádka byla pro mne obrovským zklamáním. Velká výpravná, s tou nejkrásnější Maruškou, ale bez špetky humoru a bez nápadu. Většina herců včetně Šafránkové vlastně neměla co hrát. Když si vzpomenu na Byl jednou jeden král s Werichem, tak tato pohádka byla naprosto zbytečná a nepodařená. ()

VideneFilmy

Rozprávka, ktorej sedí hororové spracovanie. Slovenské verzie rozprávok sa vždy odlišovali od českých v jednej základnej veci - české boli podané viac s humorom,  ľahkosťou a rozprávkovejšie. Slovenské sa niesli v pochmúrnejšej nálade s prvkami, ktoré mohli malé deti vydesiť. Niekedy taká verzia vyšla, inokedy menej. V tomto prípade tomu výrazne pomohlo obsadenie, vďaka ktorému sledujeme herecký koncert. Iste – filmu môžeme vyčítať miestami divadelné spracovanie, Maruškino dokonalé líčenie za každých okolností a zbytočné reči okolo, ale atmosféra funguje a keď sa človek naladí na koncept spracovania, nájde v ňom svoje čaro. ()