Sůl nad zlato

(festivalový název)

Soľ nad zlato

Pohádka / Drama

Západní Německo / Československo, 1982, 85 min

Pro mě příjemné překvapení. Chvílemi to trochu vázlo, ale celkově se určitě jedná o koukatelnou pohádku. Navíc mladá Šafránková je prostě ta správná princezna. Škoda, že Sůl nad zlato televize skoro vůbec nedávají a přednost mají věci typu Princezna ze mlejna, kde se objevují ve srovnání s Krónerem, Chudíkem či Kukurou v podstatě neherci.(4.12.2014)

Tak nějak nevím. Pohádková klasika trošku okořeněná, pardon, vlastně osolená špetkou podzemní jeskynní nadpřirozené temné atmosféry. Abych to shrnula, čekala jsem větší paskvil. Takže mě tahle pohádka vlastně příjemně překvapila. No a kdo vlastně za co mohl a jestli si kdo zasloužil či nezasloužil... to pořádně nevyřešil ani scénář, já to taky řešit nebudu. Přiznám však, že jsem byla zvědavá, což byl asi hlavní motiv, proč jsem tu pohádku vůbec dokoukala.(2.1.2013)

Tri poctivé slané hviezdy za otvorenosť rozprávky a nutnosť spraviť si po konci niečo slané z lístkového cesta. Herci prvotriedny snáď až na odporného a toporného soľného princa. Krásne vystavaná komparácia dobrého a zlého v rozprávke, ktorá si však drží vážnosť až osudovosť. Dobrý námet sa podaril preniesť aj na plátno a tak to zákonite odolá aj zubu času. ďakujem Božene aj zúčastneným. (videné Vianoce 2019 !)(6.1.2019)

Bratia Česi, nehnevajte sa na mňa keď Vám poviem, že táto rozprávka nie je česká, ale československá. A keby sme to chceli výslovne deliť, tak je slovenská (vy máte Popelku). Zo slovenskej filmovej tvorby je Soľ nad zlato pre mňa ten najväčší skvost spolu s Kráľom drozďou bradou. Ale vráťme sa k veci. To, čo robí pre mňa túto rozprávku výnimočnou je nepomer medzi temnou a svetlou stránkou. Urazený kráľ na zemi, urazený kráľ pod zemou, urazení princovia, namyslené princezné - kontra dobrota Marušky a múdry šašo. Proste taká smutne krásna rozprávka s krásnym ponaučením - ľúb každé svoje dieťa, nech povie čokoľvek.(29.12.2014)

Již na první pohled je zřejmé, že nebylo nadbytku peněz na výrobu, což příliš nevadí a naopak to dopomohlo k originální atmosféře filmu. Vadí ale kazatelsky moralistický tón. Prochází celým dějem a je otravný a vlezlý. Hudební motiv Karla Svobody se podobá motivu k seriálu Návštěvníci. Prostředí krápníkové jeskyně je příhodnou kulisou stísněnosti a mystického tajemna. I další variace na známou pohádku Boženy Němcové musí své hlavní hrdiny srazit k zemi při hledání skutečných hodnot, před kterými se často dává přednost přízemnímu pozlátku. Hlavní postavou příběhu je vyhnaná princezna Maruška (půvabná a svěží Libuše Šafránková), která musí podstoupit svojí strastiplnou odyseu ke svému vytouženému cíli a nalezení osobního štěstí v náruči lásky. Maruška je sice nejčistší duše, ale zároveň se musí opakovaně obětovat ve prospěch druhých. Důležitou postavou je otec Marušky a král Pravoslav (dobrý Karol Machata). Chce odejít na zasloužený odpočinek, ale nedokáže překonat svoji ješitnou pýchu, což pochopitelně přináší problémy. Je zde Maruščin vyvolený muž Solný princ (Gábor Nagy), trpělivě přijímající svůj trest. A také tvrdý a homofobní král podzemí (příjemný Ladislav Chudík), šířící kolem sebe strach. Z dalších rolí: rozmazlené, hamižné a pokrytecké Maruščiny sestry Vanda (Zuzana Kocúriková) a Barbora (půvabná Dietlinde Turban), po bohatství a moci chtiví a zákeřní snoubenci královských sester princ Kazimír (Ľubomír Paulovič) a král Norbert (zajímavý Juraj Kukura), ochotný pomocník Marušky při její cestě Argonit (Dieter Kirchlechner), moudrý, cynický a oddaný šašek krále Pravoslava (Jozef Kroner), či laskavá matka Solného prince a matka víl (Viera Strnisková). Pohádka má strašidelnější ráz, průběh i herectví jsou potěšující. Škoda toho přílišného moralizování! A jediným vítězem se stává čistá a obětavá láska. A znovunastolení skutečných hodnot lidství.(27.8.2016)