Mezi komediální nadsázkou a vážným kritickým pohledem na morální upjatost se vyznačuje slovenský snímek Zmluva s diablom. Vypráví totiž o nesnázích, v nichž se ocitla pětice dívek podezřelých, že se slavnostně zavázaly ztratit panenství ještě před maturitou. Pohoršeno je nejen vedení střední školy, zjevně považující takové chování za neslučitelné se socialistickou morálkou. Nikoho nezajímá, jak je to s "prohřeškem" doopravdy - a osočená děvčata se navzdory všem rozhodnou, že se budou chovat opravdu vyzývavě. Snímek tak dokládá choutky bývalého režimu sledovat i nejintimnější stránky lidského života. (CS Film)

Willy Kufalt

(3x) ,,A čo vy, súdruhovia, ešte nezažili ste žiadny menší malér?" Jedinečná atmosféra 60.rokov bola ako stvorená pre vznik mnohých vynikajúcich filmov a ani Slováci nezostali pozadu. Svieža, vtipná komédia o bláznivých maturantkách (Američania by to označili výrazom teen-movie) dokumentuje nielen svet dospievajúcej mládeže vo vtedajšej dobe, ale i prispela ku spoločenskej kritike proti smiešnym socialistickým až malomešťianskym názorom "súdruhov" profesorov a rodičov. Neherečka Ivana Karbanová vo svojich hláškach i prejave priamo nadviazala na svoju zkaženou žábu z filmu Sedmikrásky: ,,Proboha, proč chceš něco dokazovat?" ... ,,Já a panna Orleánská už nejsme kolegyně." Viacero momentov pripomína spomínaný pološialený výtvor Věry Chytilovej, ale vďaka ucelenému príbehu a reálnejšiemu vykresleniu postáv je Zmluva s diablom lepšie stráviteľná. A samozrejme rozhodne neminulo účinkom ani česko-slovenské obsadenie, hlavne Vladimír Menšík opäť nezabudnuteľný. ,,Tomu říkám Interhotel, vy jste tady chtěla oheň a oni dělají rovnou peklo." . . . K tomu mládenec, ktorý roznáša po školských laviciach pornofotky, ďalší mládenec schovaný v skrini alebo psík, ktorý prinesie na povel papuču i vytiahne prístroj zo zástrčky. :-) O nič menej humoru než v tých nemeckých a amerických béčkových "teen-movies". Horké chvíle prichádzajú viac menej až k záveru, striptýz dievčiny za doprovodu dramatického šansónu Hany Hegerovej Blázen a dítě naznačuje úplnu zmenu atmosféry a vývinu príbehu... (95%) ()

NinadeL

Pokud by měl vzniknout filmový slovník naší báječné národní kinematografie, za slovem příšerný by mělo být pouhé, ale o to výmluvnější, rovnítko s tímto paskvilem. Na celé téhle šedesátkové kravině je zřejmě nejtypičtější další osud Zachara v rukách Carla Pontiho a zpětné zhodnocení jeho práce v krizových letech jako režiséra pornografie. Zatímco v ČSR režíroval jen partičku pubošek v rozpuku, pro distribuci na západě se už mohl podepsat pod peprnějšími záležitostmi. Ostatně téma panenství klepajícího na mozek je tak či onak až příliš nosné pro ty naše rádoby umělecké filmy této nevšedně pyšné dekády, až je to trapné. Sic je Zmluva s diablom zajímavým filmem z hlediska poměru české a slovenské složky, partička "nových objevů" vzešlých z náročného castingu, je k uzoufání. Turbová, Kocúriková, Rašlová a nevšedně nemožná Karbanová, to je zkrátka příliš. ()

HonzaBez

„V každé ženě je tisíc motýlů, tisíc čertů ale taky tisíc opic." Tahle svěží a vcelku i vtipná komedie o bláznivých maturantkách navnadí diváka už samotnou úvodní originální (tak trošku "hippísáckou") melodií Zdeňka Lišky. Film mě zaujal mj. zajímavými kreacemi neherečky Ivany Karbanové (viz třeba hláška: "Panna Orleánská a já už nejsme kolegyně.") zvláště při flirtu s hereckým profesionálem par excelence Vladimírem Menšíkem. Celkově je tento film takový "hezky československý" s plejádou slovenských i českých herců, z nichž výborný je mladičký Hanzlík (např. když učí svou slečnu hrát na kytaru: „Ježíš Marja, jak to držíš…ne jako samopal….nějak něžně, jako dítě když kojíš…“). Škoda, že konec filmu s vyústěním nevinného studentského žertíku byl takový jalový, jinak bych klidně dal plný počet hvězdiček. ()

mchnk

Až neuvěřitelně plodná, novovlnící se (copyright Snorlax) 60.léta, mají na svědomí i tuto téměř dokonalou, československou spolupráci. Překrásně rozjeté a jedinečnou atmosféru navozující seznamovaní se s pěticí pannen, které již, natruc, nechtějí býti pannami, je doprovázeno výbornou, hippísáckou melodií od mistra Lišky, krásnými účastnicemi tohoto protestního jednání (ta Sedmikrásková mě dostala podruhé, a doufám, že ne naposledy...) a opravdu výjimečnými rolemi. Hanzlík bravurní, na Labudu jsem koukal jako na zjevení, Stela pobaví zapálenou soudružkou a Pepík Hlinomazů to žel od*ral nešťastným dabingem, jak zmiňuje Adam Bernau. S lehce roztržitou a nedotaženou linií děje musím také souhlasit. Ovšem skvostný slovník, perfektní politické popichování, humor a závěrečné drama, drží film jasně v nadprůměru.....a půl. V současné době asi neodpustitelné (jak vidím) srovnání s neskutečně stupidním, pubertálně a sexisticky laděným, americkým či německým obrazem toho, jak může mládež řešit podobný "problém", podle mě tento film ponižuje. Vynikající a jedinečná komedie i drámo. ()

Sandiego

Svěží komedie z 60. let s výbornou dobovou atmosférou i pěticí hereček, která však trochu doplácí na rozklíženou strukturu, která doznívá jaksi doztracena. Námět sliboval trochu více, než jsem se ve výsledku dočkal. Ale i tak příjemný návrat do nevázanosti šedesátých let, v čekoslovenském filmu dosti ojedinělý. ()

• Celkové náklady filmu dosiahli 2 348 000 Kčs. (funesfilm)
  • Film kúpili aj do talianskej distribučnej siete Carla Pontiho (pod názvom La scuola delle vergini) a do čiernobieleho filmu boli pre nich dokrútené farebné erotické scény. (Raccoon.city)
  • Film chcel najskôr natočiť Dušan Kodaj ako dokument, neskôr ho režisér Jozef Zachar, ktorý sa diela ujal, chcel vo voľnejšom a roztrasenom štýle "cinéma verité". (Raccoon.city)