Reklama

Reklama

Velké hodiny

(festivalový název)
  • USA The Big Clock
Trailer

Obsahy(1)

Vedoucí jedné se sekcí Janothova mamutího novinářského koncernu George Stroud (Ray Milland) potřebuje dovolenou. U Earla Janotha (Charles Laughton) pracuje už sedm let, skoro stejnou dobu je ženatý a má pětiletého syna, ale kvůli práci kdysi nestihl ani vlastní líbánky. Nic pro něj není teď tak důležité, jako aby pečlivě naplánovaným výletem ukonejšil svou stále netrpělivější manželku. Odmítá proto i další „neodkladný“ úkol, kterým se ho jeho ziskuchtivý šéf snaží udržet v kanceláři. Ještě před odletem se pracovně zaplete s Earlovou dávnou milenkou Pauline a stává se nepřímým svědkem její vraždy. Vychytralý Janoth, v náhlém pomatení smyslů Paulinin vrah, vymyslí geniální past, ve které je George nucen vést velké investigativní pátrání po pachateli, kterým však má být on sám. (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (13)

Javert 

všechny recenze uživatele

Uprchlík Ray Milland ve svižně natočeném noir thrilleru ze staré školy, kde se proti našemu hlavnímu hrdinovi postupně spojuje stále více nepříjemných okolností. Když poté dojde na poslední půlhodinku odehrávající se v interiérech sídla vydavatelství, kde se napětí neustále zvyšuje a atmosféra houstne, zaručuji, že vám bude tuhnout krev v žilách. Žádné kýčovité repliky, žádná zbytečná romantika. Výjimečný a vzrušující thriller i po tolika letech. Za jasných pět. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Chytrý a zatraceně zábavný noirový thriller s výborným Rayem Millandem a víc než dokonale nechutným Charlesem Laughtonem. Kromě výborně gradované zápletky potěší i nápaditá práce s vedlejšími postavami. Pořád jsem si během sledování říkal, že něco podobného už jsem viděl a hle - stejná předloha posloužila i tvůrcům Costnerova kvalitami nesrovnatelného hitu Bez východiska. ()

Reklama

Topco 

všechny recenze uživatele

Veľmi sympatický noir! Atmosferický úvod (kamera sa plíži zvonku do budovy, hrdina v nesnázích, retrospektíva) a zábavné finále. Herecky dokonalé (sympatický Milland, nechutný Laughton), napínavé a zábavné po celý čas, za čo môže hlavne scenár a celá rada podarených vedľajších postavičiek (hitmanovský masér, uletená umelkyňa, amatérsky detektív v teréne). 4,5* ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

I mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní mě tenhle film udržel vzhůru a to se cení :-))) Skvělý propracovaný příběh, napínavý až do poslední chvíle. Skvělý Charles Laughton coby pan Janoth a zajímavé byly i některé menší postavy jako třeba potrhlá umělkyně Pattersonová v podání Elsy Lanchester nebo výhružně koukající masér Harry Morgan. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Po dlhej dobe svieži a originálny noir. Aj keď zápletka vraždy a následného plánu hodiť ju na niekoho iného, originálna nie je, spôsob ako sa to udeje a všetko to pátranie redakcie časopisu je veľmi vydarené. Napätie nechýba, herci sú výborní, hlavne Milland. Laughton ma trochu sklamal, pôsobí trochu ako karikatúra - to jeho zhrbenie a výraz v tvári. A záver mohol byť viac vyšperkovaný. Ale inak filmu niet čo vytknúť. Zaslúžené 4 hviezdy. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Aj keď sa Harry Morgan často objavuje na filmovom plátne, za celý čas nepovie ani jediné slovo. (beso74)
  • Román, podľa ktorého vznikol tento film, napísal jeho autor Kenneth Fearing ako pomstu svojmu bývalému dlhoročnému šéfovi, vydavateľovi menom Henry Luce, vlastníkovi časopisu TIME, pre ktorý Fearing pracoval. Postava hrôzu naháňajúceho Earla Janotha je často pokladaná za karikatúru spomínaného vydavateľa. A to aj napriek tomu, že v čase keď bola kniha po prvý krát vydaná, dostalo sa jej v TIME nadšenej odozvy. (beso74)
  • Paramount kúpil práva na sfilmovanie Fearingovho románu ešte predtým ako vyšiel. K tomuto riskantnému kroku ho priviedlo vedomie, že predošlý spisovateľov román ("The Hospital") sa stal bestsellerom. Mimochodom, zaplatil zaň $45,000. (beso74)

Reklama

Reklama