Lekce neslušného chování

Easy Virtue

Lekcie neslušného správania

Komedie / Romantický

Velká Británie / Kanada, 2008, 93 min

Jak mám rád Colina Firtha, zadumané hledění v dáli by nemuselo být jeho trademarkem, který musí cpát do každého filmu. Lekce neslušného chování je pěkný film, mám jistou slabost pro austenovskou Anglii a zde jsem si jí mohl užít do syta, přitom v pěkném vizuálním balení. Až na to Firthovo přemýšlivé čučení ( no jo, pan Darcy se nezapře) herecky perfektní, především Kristin Scott Thomas v roli typicky austenovsky hysterické matky. Příjemně překvapila i Jessica Biel.(2.8.2010)

Vážně jsem netušila, že dostanu přesně to, co čekám, a ještě v dárkovém balení! Ale co se divím, ve které jiné zemi bych mohla narazit na typickou austenovskou rodinku, kde vládne vybroušený sarkasmus a pečlivě volená slovní spojení užívá i ten nejposlednější sluha? A všichni jsou lovely - hlavně díky zkostnatělé morálce a pokryteckým předsudkům, a to já ráda, naproti tomu svěží zámořský vánek, přinášející základy pravidel bez předpisů, dává vzniknout neodolatelnému tření, z kterého odletují jiskry, osvětlující příchod nové doby - o to se s nepřehlédnutelnou oslnivostí stará snová Jessica Biel, v zápolení o štěstí s největším sokem v lásce - matkou svého muže, přesnou Kristin Scott Thomas, za lehce stranícího dohledu neodolatelného Colina Firtha, kterého nelze neregistrovat ani mimo obraz, stačí jediné slovo či jen zamžená periferní přítomnost :-O. Divadelní ráz, který však vůbec není na škodu, zjemňuje citlivě upravený dobový hudební podkres, navozující lehkost nového bytí a zvláštní péče věnovaná kostýmům - simply delicious...(31.10.2013)

Skvelá oddychovka plná suchého humoru a retro atmosféry. Angláni to proste VEDIA :-) Zbožňujem prostredie britského vidieka, nasratý výraz Kristin S. Thomasovej, Colina Firtha v akejkoľvek podobe, anglických komorníkov ktorí vám bez mihnutia oka prinesú do salóniku lopatu. Čo až tak nezbožňujem, je J. Biel (dodnes nechápem čo je na jej konskom úsmeve také atraktívne že sa tu všetci rozplývate, ale vec vkusu je holt pravidlo železné), no po dvadsiatich minútach si ma jej postava získala tiež. Tlieskam!(26.5.2011)

• DruidKarel

844. hodnocený film: Velká očekávání díky skvělému hereckému obsazení, nakonec obrovské zklamání. Velká snaha o podobenství s retro filmem se podle mě zvrhlo v kýč a velkou zmýlenou. Ani krásná Jessica Biel to nezachránila, což je s podivem. Film teda jenom asi tak přejdu a budu doufat, že se mě na něj nikdo nezeptá. A když ano, tak jej rozhodně nedoporučím jako dobrou zábavu na příjemný večer. 2* jsou opravdu maximem. 2*(14.3.2010)

Pokiaľ máte Jessicu Biel zaškatuľkovanú neviem v akých úlohách, tak tu by vás mohla príjemne prekvapiť. Pre mňa bola jej Larita najsympatickejšou a najprirodzenejšou postavou filmu a bolo to aj jej pričinením. Inak klasická britská kostýmová vidiecka konverzačka, kde sa stretávajú tradície, láska a intrigy pod jednou strechou. Mne takéto filmy vyhovujú ako oddychovky pre príjemne strávený večer a Lekcie nie sú výnimkou. Nie je to však film, ktorý by okato poškuľoval akademickosťou po cenách a možno je mi tá ich menšia ambicióznosť aj sympatickejšia. Ani sa mi nechce vymenovávať výhrady, snáď len som trochu nechápal, keď sa spolubývajúci viackrát poriadne navzájom pourážali a v ďalších scénach už bolo všetko vyžehlené.(30.6.2014)

• - Ben Barnes a Colin Firth se společně objevili také ve snímku Dorian Gray (2009). (skinny)

• - Ve filmu je několikrát řečeno, že Larita (Jessica Biel) je o několik let starší než mladík Johny (Ben Barnes). Ve skutečnosti je ale Barnes o rok starší. (SirTraged)

• - Tato divadelní hra Noëla Cowarda byla zfilmována již roku 1928, režisérem byl Alfred Hitchcock. (Gurtha)