xXx: Návrat Xandera Cage

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Kanada / Čína, 2017, 107 min

Pôvodné xXx mi už v čase premiéry prišlo sotva priemerné, aj keď pár atraktívnych scén mu uprieť nemôžem, o jeho pokračovaní už iba viem, že som ho videl, inak to bola len nuda, ale na tento najnovší diel som bol hlavne kvôli obsadeniu celkom zvedavý a dopadlo to až prekvapivo dobre. Zápletka ako celok očakávane za moc nestojí, tieto témy typu hľadanie nejakého mimoriadne nebezpečného zariadenia, ktoré môže zmeniť rovnováhu vo svete ma nikdy absolútne nezaujímali, ale zase je to správne odľahčené, s množstvom výrazných scén a to tempo je až moc svižné na to, aby som sa dokázal nudiť. A pre mňa veľkým plusom je, že na rozdiel od pôvodného dielu sa z toho stala plnohodnotná tímovka, keďže Vin Diesel ma sám o sebe zaujíma aj tak len ako Riddick, takže posily, či už na jeho strane, ale aj tej druhej sú pre mňa len plusom. A dokonca som veľmi príjemne prekvapený, že tu zo seba nerobí najlepšieho z najlepších, ale aj niektorí iní za ním v ničom nezaostávajú, aj keď tých pár scén si vzhľadom na svoj vek mohol odpustiť, hlavne mladé dievčatá sa tu na neho lepšia až príliš moc. A tak ma tu najviac potešil môj mimoriadne obľúbený Donnie Yen, hlavný dôvod, prečo som si tento filmo vlastne pozrel, ktorý sa tu samozrejme nepredvedie tak, ako vo svojich filmoch, ale aj tak je tu stále za borca, v akcii, ale aj postavou, bavil ma aj Tony Jaa, aj keď nemusel byť až tak výstredný a slušný výber ženských postáv, hlavne Ruby Rose, Deepika Dapukone a Nina Dobrev. Ale celkovo oba tímy boli veľmi dobre zložené. A potešia aj Samuel L. Jackson a nejaké to cameo, dokonca aj Ice Cube ma tých pár scén bavil, čo som teda prekvapený. A teraz už k samotnej akcii, pri ktorej ma najviac potešilo, že sa nezameriava len na tie prepálené nemožnosti, ale ponúkne viac aj tej štandardnej akcie. Ale bavilo ma prakticky všetko, tie nezmyselné scény, ako lyžovanie v pralese alebo naháňačka na motorkách sú zábavné, celkovo sa tu nájde pár výborných momentov, pri ktorých som sa mimoriadne zabavil, ako napríklad Dieselov záverečný zoskok z lietadla a k tomu plno súbojov, prestreliek a naháňačiek, ktoré samozrejme nie sú žiadna žánrová špička, ale aj tak si to drží obstojnú úroveň. Navyše to nie je ani najhoršie natočené, čakal som horší strih a nesklame ani výber lokácií. Po stránke efektov to má tiež od špičky poriadne ďaleko, ale práve tento typ efektov mám v podobných filmoch najradšej, aspoň to nevyzerá, že sa to snaží tváriť realisticky. Takže celkovo ma tu akcia bavila, ale najviac som si užil súboj Donnieho Yena v lietadle. Režijne mi to tiež vyhovovalo, je to dobre natočené, štýlové a odľahčené, viac som tu ani nechcel. Takže ja si nemám dôvod sťažovať, konečne xXx, ktoré bolo síce stále hlúpe, ale tým najlepším možným spôsobom, tvorcovia z jeho potenciálu vyťažili asi najviac, čo mohli, jednoducho vydarená akčná blbina so skvelým obsadením a množstvom slušnej akcie. 75%(13.3.2017)

"Páchne jako stejný hovno v jiným obleku." Nepatřím mezi sklaní fandy adrenalinového plešouna v kožichu, ale už dokážu skousnout, že vše kolem něj je přehnané, nelogické a zakončené hláškou. Vlastně mi ještě ze setrvačnosti funguje jeden mozkový závit, takže mi občas něco nedává smysl, ale s Xanderem se bavím nad tím, kolik krásek usouložil do bezvědomí, kolika bojovníkům udělal uzel na páteři a jak si to celé užil. Mě tentokrát hodně bavila odstřelovačka Adele, Tennysonův chránič zubů a samozřejmě Neymar verbovaný do Avengers. Nicméně blbost, hovadina, kokotina a kravina na kvadrát to tedy rozhodně je.(30.5.2017)

Trpí to snad všemi myslitelnými neduhy novodobých akčních blockbusterů (idiotská zápletka, nesmyslný děj, ploché postavy, ignorace fyzikálních zákonů), ale naštěstí se to nebere vůbec vážně, stopáž je snesitelná a po celou dobu je na co koukat (ať už je to šílená adrenalinová akce plná více či méně nerealistických akrobatických kousků nebo jen nekončící přehlídka krásných modelek), takže cílovka (kluci okolo 13 let) by měla být jakž takž spokojená. Subjektivní malé plus za solidně využitého Donnieho Yena (na druhou stranu Tony Jaa tu je s blond čírem a minimem prostoru spíš za šaška). Ale Diesel už by si měl dát s tím věčným machrováním pohov. Žádný "moderní Bond" se z něj stejně nikdy nestane... 50 %(21.1.2017)

• Ratemus

Budme rádi, pořád jsou mezi námi tací, kterým stačí bezduchá přeplácaná akce plná cool hlášek kde se porušují fyzikální zákony, souboje jsou tak mizerně sestříhané že talent hvězd (v tomto případě Donnie Yen a Tony Jaa) jde uplně do kopru a místo nich klidně mohl být nějaký levný komparz (i když ten Donnie tu jakž takž něco předvedl), no a nesmí zde chybět ženský element, nejlépe téměř nahý a v tomto případě ve svejch mladejch letech naprostý profesionálky v manipuaci se zbraněmi, hackování a kroucení se, protože to někteří z nás vyžadují a přesně pro tyhle diváky tento film je a plní svůj účel, nadšence si tenhle film najde....mně jen přijde že co fungovalo před 12 lety už prostě nejde, Jack Reacher, James Bond ale hlavně Ethan Hunt už toho ukázali tolik a mnohem lepších kousků, že tohle je jen slabý odvar toho všeho a spíše to vykrádá, jako Vin Nafta v tílku už prostě nedokáže zaujmout, hraje pořád tu samou roli, snad kromě trilogie s Riddickem...tohle je ještě absurdnější než Rychle a Zběsile, s kterým si ten film může podat ruku, zase tým Ten umí to a ten zas to a všichni dohromady uděláme moc, akorát vyměnili jména, postav je tu, jak když nasereš a ani jedna není zajímavá, příběh pitomoučký jak z Asylumu, létající šrot z vesmíru, bože.....jedna hvězda za mého oblíbence Donnieho, jinak ten film nemá absolutně žádnou hodnotu(21.1.2017)

Tak tohle mi sedlo. Našláplá oddychová akční týmovka, která si na nic nehraje, ale nechybí je dobrá akce, kvalitní efekty a v celé sérii nejjistější režie. Hlavně je to celé o mnoho sympatičtější, než kdy dříve. Vin Diesel se za ty roky naučil docela hrát, má po ruce fajn tým, je tam hromada pěknejch ženskejch (Nina Dobrev jasně vede) a je to hezky barevné, takže je na kvalitní obrazovce opravdu na co koukat. Z celé dosavadní trilogie řekl bych prozatím nejlepší.(11.10.2018)

• - Letoun, který se používá jako mobilní operační základna, je Boeing C-17 Globemaster III. (BMW12)

• - Do role Xianga byl původně obsazen Jet Li, z neznámých důvodů ho však později nahradil Donnie Yen. (Svarec)

• - Ve scéně, kdy Filipínský ostrov napadne jednotka ruské armády, má jejich velitel českou zbraň BREN 805. (UncleMorty)