xXx: Návrat Xandera Cage

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Kanada / Čína, 2017, 107 min

„Na tomto ostrove je plno neoznačených hrobov.“ – „Tipujem, že ten, čo ti predal košeľu, je v jednom z nich.“ Spomienky na jednotku sú strašne hmlisté a vlastne, aby som pravdu povedal, aj sa trocha hanbím, že sa mi svojho času páčila, že som na ňu skočil do kina a že som jej flákol až 80%. Lebo s odstupom času je to dosť veľké zverstvo človeče. Dvojka bola hrozná, tej som dal 40%. Trojke som spočiatku ani nechcel venovať pozornosť. Pripadalo mi trápne a smiešne, ako sa vypapkaný Vin Diesel, nebezpečne sa blížiaci k päťdesiatke, tvári ako najväčší sexoš a macher pod slnkom a ženám okolo neho neurobí nič väčšiu radosť, než sa ním nechať oplodniť. Proste tragikomické. Lenže viete čo? Zbožňujem horory. No ako dieťa som okrem nich vyrastal aj na akčných filmoch. A veľmi si vážim prácu kaskadérov, koordinátorov bojových umení a podobne. Vážia si ich aj akční herci, ktorí to majú v hlave v poriadku a vedia, že by bez nich nič neznamenali. Napríklad Arnold Schwarzenegger alebo Keanu Reeves ich „verejne“ uznávajú a hlásia sa k nim a títo ľudia si vážia ich za to, že sa nehanbia priznať, že potrebujú pomoc profesionálnych kaskadérov. A potom do spolupráce s nimi idú naplno a prevádzajú fakt neuveriteľné akčné grify. A ja? Ja si vážim nielen takýchto hercov, ale, prirodzene, i kaskadérov. A keď som v XXX 3 videl všetky tie neskutočné blbosti a šialenosti, „musel“ som rezignovať a s povzdychom dať 80%. A nikdy by som nebol povedal, že budem taký nadšený z Icea Cubea („11 rokov čakal, kým niekto vytočí 9.“). Ku koncu je toho (všetkého) tak strašne veľa, že som nevládal a proste všetko pod 80% by som vnímal ako falošnosť zo svojej strany.(25.3.2017)

• Chrustyn

Dost mě překvapuje, že může v dnešní době vzniknout takhle nemastný, neslaný a po všech směrech nijak zajímavý akční film. D.J. Caruso je prostě packal a to, že natočil 1-2 slušný filmy z něj hvězdu neudělá. Tento návrat byl úplně zbytečný a nebýt Rychle a zběsile, možná by to položilo i Diesela. Ruce pryč od tohohle paskvilu.(24.6.2017)

Akce fakt dobrý, výběr herců taktéž (Donnie Yen, Tony Jaa, Nina Dobrev), ale ty vtipný hlášky mi moc vtipné nepřišly. Tahle série není moc o příběhu, ale spíše o akci. Je fajn, že se to propojilo, že zde byl Vin Diesel a nakonec i Ice Cube. Ale jak už jsem psal u druhého dílu, Ice Cube mi do té role sedí více než Diesel. Jinak potěšil Neymar, sice jako hráče ho moc nemusím, za to jak simuluje, ale scény s ním potěšily. Každopádně jako všem dílům této série, i tady dávám 3*.(15.5.2018)

Původní XXX jsem si pustil po X letech od vzniku jen a jen proto, že tam hrála Asia Argento. Podobně je na tom tohle. Donnie Yen, Toni Collette, Tony Jaa (ten už by v US filmech mohl konečně dostat nějakou výraznější roli) a Deepika Padukone pro mě byli jediným a tak nějak dostatečným důvodem do toho jít. A nakonec to je film právě vedlejších rolí. Navíc jsem totiž dostal ještě okouzlující Ruby Rose a ve své roli velmi zábavnou Ninu Dobrev. Koho by v tomto případě zajímal nějaký Diesel, který si sem stejně jen rychle a zběsile odskočil a ani si neuvědomil, že hraje v jiném filmu? Je to přehnané, je to kurevsky přehnané, a neskutečně předvídatelně čitelné. Na lyžování pralesem a ježdení motorkami po mořské hladině už jsem asi starý. Ale u přehnaného filmu se budu raději dívat na Donnie Yena než na Vina, protože Vin se u toho neumí tvářit. Jedno se ale musí nechat, zase jednou dobře a přehledně natočené akční scény, kdy střihač kupodivu nechytl epileptický záchvat. Trojku v podobném složení? Klidně, pokud v ní bude mít Deepika ty boží kozačky.(19.3.2017)

• Xmilden

Jednička byla hloupost, dvojka co si pamatuju byla úplná kravina a Vin Diesel má momentálně takové koule, že po Riddickovi se snaží oživit i Xandera Cage. Vin Diesel je pravděpodobně nejškaredší chlap v Hollywoodu, ale díky Autíčkám mu narostlo sebevědomí natolik že se může tvářit jako největší bourak a myslet si že na každou "jeho" sérii budou stát lidé u pokladen fronty. A tak tedy ve finále tenhle 3. díl XXX je téměř nerozeznatelný od Rychle a zběsile, protože i zde je jasný pokus nahrnout do nás postavy, představit je, udělat z nich sympaťáky a pokud možno neprodělat, aby mohl vzniknout další díl a na ten přilákat zase o něco více lidí. Příště si série může půjčit třeba Dwayna nebo Arnolda a do role záporaka přihodit Mela Gibsona. Zkrátka ukázkový pokus o vytvoření dalšího, tentokráte špionážního universu. Ke kvalitám filmu? Je to sračka, ale dokoukat jsem to ve zdraví zvládnul. 40%(9.5.2017)

• - Ve scéně, kdy Filipínský ostrov napadne jednotka ruské armády, má jejich velitel českou zbraň BREN 805. (UncleMorty)

• - Pro indickou herečku Deepiku Padukone (Serena Unger) představuje tento film hollywoodský debut. Údajně se měla objevit již ve filmu Rychle a zběsile 7 (2015), nicméně z časových důvodu se nakonec natáčení nezúčastnila. (Svarec)

• - Natáčelo se v Kanadě, na Filipínách a v Dominikánské republice. (Grimaldi)