xXx: Návrat Xandera Cage

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Kanada / Čína, 2017, 107 min

• Tom Hardy

15 let uteklo od jedničky a tvůrci nejnovějšího dílu xXx to jaksi nezaznamenali. Ne že by akce byla vyloženě špatná nebo bez nápadu, ale po všem, co předvedl v posledních filmech Ethan Hunt, už zkrátka Dieselova variace na "špinavého Bonda" nemá čím překvapit. Nemluvě o klasickém neduhu béčkové akční hollywoodské produkce, kdy je úplně jedno, jestli máte v týmu žánrově zkušené lidi (Donnie Yen, Tony Jaa), když díky agresivnímu střihu nemají jak zazářit. Klady? Je to docela svižné, chvílemi i solidně nasnímané (ale spíš stylem "budou z toho pěkné fotosky"), skoro každá ženská je v tomhle filmu proklatě sexy (včetně obrýlené nerdky) a sem tam zafunguje i nějaká hláška. Ale co působilo v roce 2002 alternativně, to je dnes jen poměrně standardní akční výměna na špionážní téma. A palec dolů za tu snahu dělal z Diesela samce Bondových rozměrů. Je to sympaťák, ale o "píchací" charisma takového Brosnana se vážně ani neotřel.(19.1.2017)

• castor

Nejprve to zkusí jako Alberto Tomba na lyžích (jenže v džungli), vzápětí jako přerostlý skejťák, abychom pochopili, že za vším stál jeden fotbalový zápas. Ale proč si sakra nastavoval časomíru, to hlava nebere ani tvůrcům. A ještě si zasurfuje po obří vlně na motorce nebo vyskočí z letadla bez padáku. A takový je návrat tohohle potetovaného ďábla celý. Hlučný, záměrně přestřelený, pitomý, hudebně řízný, zběsile sestříhaný. Vše popírá zákony logiky a fyziky. Jenže já v tom zábavu nevidím, a to je zřejmě ten hlavní problém. Vše se točí okolo bandy, která se zmocní tajného zařízení, které dokáže z oběžné dráhy sestřelit cokoliv, co se mu zamane. Xander Cage nesnášející autority musí ve své průlomové roli znovu na scénu. Trousí suché hlášky, hází ramena a zrovna dává dohromady tým, který obsahuje například obrýlenou hackeru (která je sexy), potetovanou sniperku (která je sexy) a brzy i bollywoodskou star, která je nejprve v opozici, ale pochopitelně je rovněž sexy. I ostatní ženské vedlejší postavy zřejmě chodí přehlídky Victoria´s Secret, jenže i po postelové akci jsou naaranžované tak, že divák smutní. Zoufalé je i z množství postav, které nedostanou prostor vyniknout a vlastně o to divák ani nestojí. Vyjma chlapíků z Asie. Asi jde hlavně o to, že mi není šestnáct. Dvě nebo tři hvězdy, je to asi jedno. Kripl X.(19.3.2017)

Nakonec se žádný zázrak nekoná. Je to sice lepší než 2, ale ne o moc. Celkově děj moc nedává smysl. Xander je zpátky a s ním nová parta i záporačka. Objevuje se zde hodně další xXx agentů. Moc nemá cenu vysvětlovat, satelity padají atd. Postavy mění strany, no prostě je toho moc. Série rychle a zběsile proti tomuhle dává ještě dost smysl. Z nových herců zmíním třeba Donnieho Yena nebo Ruby Rose. I Ice Cube si pro sebe kousek urval. "Granát? To jsme v Rusku?" :D(20.6.2017)

Zapomeňte na Bonda, zapomeňte na Bourna a dokonce zapomeňte i na toho mladého Eggsyho je tu totiž trojité XXX neboli Xander Cage. Joooo Xander Cage se vrátil, je zpět aby zachránil svět, před padajícím haraburdím z vesmíru a neni na to sám. A tohle je problém, ve filmu je toilk postav, tolik kladných postav, že záporáci díky tomu nevyniknou, až my jich bylo líto. Je fajn, že film se vydává jinou cestou, než velká většina filmů, ale z mé strany je to spíš zklamání. Sem tam nějaký vtípek tvůrcům vyšel, jako ten s Avengers, a pak ta velká většina prostě nevyšla. Když dojde na akci, tak lyžování v džungli a to na ostrově, je chaotické, nepřehledné a u džungle je znát brutální střih mezi Vin Diesel a jeho kaskadérem. Zatímco akční honička na dálnici/ve městě a závěrečná bitka v letadle, sou zase přehledný, napínavý a choreograficky dobře zvládnutý. Akce ve skladišti, nuda a dost o ničem. Donnie Yen předvádí slušný výkon a Vin Diesel, se taky docela vytáhne, Tony Jaa v podstatě nic, byl tam na víc, tak jako další postavy. Je fajn, že Vin Diesel odmítá zestárnout jako velká většina slušných lidí, a neustále hraje, tyhle pubertální postavy, co testosteronem hýří, ale tenhle návrat mu nevyšel. Což je smůla, zrovna od tohohle filmu sem si sliboval, jasnou a čistou pětku, a nakonec z toho vyleze stěží trojka.(19.1.2017)

• 3DD!3

Už jsem na to asi moc starý. Příběhově to dává pramalý smysl. Akční scény OK, ale místy až přehnaně digitální. Diesel navíc už není ten mladý švihák co býval, spíš veselý strejda, který zapomněl vyrůst. Holky jsou pěkné což o to a Donnie Yen sem tam předvede nějakou parádičku, i když ji mizerně sestříhají. I Tony Jaa je nevyužitý a místy dokonce trapný. Škoda mluvit. Co nenatočíš, to se nestalo.(25.1.2017)

• - Pro indickou herečku Deepiku Padukone (Serena Unger) představuje tento film hollywoodský debut. Údajně se měla objevit již ve filmu Rychle a zběsile 7 (2015), nicméně z časových důvodu se nakonec natáčení nezúčastnila. (Svarec)

• - Natáčelo se v Kanadě, na Filipínách a v Dominikánské republice. (Grimaldi)

• - Letoun, který se používá jako mobilní operační základna, je Boeing C-17 Globemaster III. (BMW12)