xXx: Návrat Xandera Cage

xXx: The Return of Xander Cage

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Kanada / Čína, 2017, 107 min

• RedAK

Takhle by to dopadlo, kdyby Methan Hunt a Čak Norris měli dítě; mělo by leukémii a vypadalo by jako Vin Nafta. Cander Xage, nebo jak se ten gumový kokot jmenuje, lyžuje po stromech, motorku řídí pod vodou, souboje vyřizuje výhradně za letu a u toho stíhá sázet hlášky, za které by se nemusel stydět ani MacGyver. Ženy samozřejmě za jeho přítomnosti vytékají jak staré pračky a touží mu adoptovat svoje rodidla. Naftu to však nechává naprosto chladným, jeho hlavním úkolem je zlikvidovat čínské metrosexuální bojovníky. Ti mu sice dlouho pijí krev, ale Vin je nakonec všechny najde a jednoho po druhém sundá jak prádlo z věšáku. Všichni jsou šťastni, nastupuje americká vlajka, gospel, pár motivačních mouder a titulky. Hotovo dvacet. Některé filmy by zkrátka měly být opatřeny varováním „nevhodné pro lidi s IQ nad 15“. Kdo si dokáže zavázat tkaničky a reaguje na světlo, ten by měl prostě smůlu. Jednu hvězdu dávám za charismatickou Ivanu Chýlkovou, nechápu, proč ji nikdo nevyplnil do castingu.(8.2.2017)

Tak Dieselovi to nevyšlo s Posledním lovcem čarodějnic, tak to zkouší s oživením naprosto mrtvé série, ale co je horší, zkouší to tak zoufale s režisérem, který naprosto neudrží tempo a těch 100 minut mi přišlo jako 150. Už začátku jsme vtaženi do víru bláznivých rádoby cool situací, kterým jsem jen nevěřícně přihlížel, ale jelikož mi není 13, na tuhle hru jsem přistoupit nemohl. Navíc dostal Xander Cage k ruce houf tak neskutečně nesympatických parťáků, kteří splňují ty nejtíživější stereotypy a minimálně u několika z nich naprosto postrádám význam jejich angažmá (hipster DJ tam nedělá naprosto nic). Z téhle party vyniká pouze a jedině Donnie Yen, který se zároveň postaral o jedinou opravdu cool scénu ve filmu hned z počátku a ve všech svých scénách vyniká takovým způsobem, že jsem si řikal, že ta nahráda za Jeta Liho je více než ku prospěchu. Naopak naprostým zklamáním je Tony Jaa, který se tak krásně popral předloni s Paulem Walkerem a kterého fanoušci žánru dobře znají (Ong-bak), tady má ale tak strašně debilní háro a sice kaskadérských kousků předvede celou řádku, ze zbytku jeho scén je silně cítit nepochopenost toho, jak někoho zaujmout. No a zbytek už je jen špatně natočená a nasnímaná akce, které je opravdu hodně, ovšem závěrečná pasáž je už tak strašně ubíjející, že to ani pár šokujících cameií rozhodně zachránit nedokázalo. Přemýšlel jsem i o 2*, ale nakonec se mi to v hlavě rozleželo, takže uděluji naprosto průměrných 5/10 doufajíc v rázné pokárání všech tvůrčích osobností stojících za filmem...[25.1.2017_Cinema City_Plzeň Plaza](25.1.2017)

• Malarkey

Hnedka zkraje akční scéna jak vystřižená z nejhoršího brakového románu, který na světě napsal nějaký člověk a jakmile zjistil, že napsal strašnej nesmysl, tak ho radši hnedka zase spálil, aby ho nikdo nikdy nemusel pozřít jediným okem. Po tomhle hrozně “haha“ nesmyslu se Vin dostane do prostředí, ve kterém se mu zrodí další banda debilů, kde všichni jsou příjemný jak hřebíky v prdeli. Poté následuje řada keců (ty obzvlášť) a sem tam nějaká akční scéna, která je stejně blbá jako všechny ostatní scény. Jediný plus filmu je režisér a digitální efekty, které tenhle film vyhrabují od úplného dna. Nevím, kdo přišel s tím, že dnešní doba bude úchylná na ujetý akčňáky. Když už je ale chtějí točit, tak by si mohli dát alespoň pozor, aby nás herci nerozčilovali, ale dobře pobavili. A Vin Diesel to sám bohužel neutáhne.(27.10.2017)

• Xmilden

Jednička byla hloupost, dvojka co si pamatuju byla úplná kravina a Vin Diesel má momentálně takové koule, že po Riddickovi se snaží oživit i Xandera Cage. Vin Diesel je pravděpodobně nejškaredší chlap v Hollywoodu, ale díky Autíčkám mu narostlo sebevědomí natolik že se může tvářit jako největší bourak a myslet si že na každou "jeho" sérii budou stát lidé u pokladen fronty. A tak tedy ve finále tenhle 3. díl XXX je téměř nerozeznatelný od Rychle a zběsile, protože i zde je jasný pokus nahrnout do nás postavy, představit je, udělat z nich sympaťáky a pokud možno neprodělat, aby mohl vzniknout další díl a na ten přilákat zase o něco více lidí. Příště si série může půjčit třeba Dwayna nebo Arnolda a do role záporaka přihodit Mela Gibsona. Zkrátka ukázkový pokus o vytvoření dalšího, tentokráte špionážního universu. Ke kvalitám filmu? Je to sračka, ale dokoukat jsem to ve zdraví zvládnul. 40%(9.5.2017)

Trpí to snad všemi myslitelnými neduhy novodobých akčních blockbusterů (idiotská zápletka, nesmyslný děj, ploché postavy, ignorace fyzikálních zákonů), ale naštěstí se to nebere vůbec vážně, stopáž je snesitelná a po celou dobu je na co koukat (ať už je to šílená adrenalinová akce plná více či méně nerealistických akrobatických kousků nebo jen nekončící přehlídka krásných modelek), takže cílovka (kluci okolo 13 let) by měla být jakž takž spokojená. Subjektivní malé plus za solidně využitého Donnieho Yena (na druhou stranu Tony Jaa tu je s blond čírem a minimem prostoru spíš za šaška). Ale Diesel už by si měl dát s tím věčným machrováním pohov. Žádný "moderní Bond" se z něj stejně nikdy nestane... 50 %(21.1.2017)

• - Pro indickou herečku Deepiku Padukone (Serena Unger) představuje tento film hollywoodský debut. Údajně se měla objevit již ve filmu Rychle a zběsile 7 (2015), nicméně z časových důvodu se nakonec natáčení nezúčastnila. (Svarec)

• - Natáčelo se v Kanadě, na Filipínách a v Dominikánské republice. (Grimaldi)

• - Do role Xianga byl původně obsazen Jet Li, z neznámých důvodů ho však později nahradil Donnie Yen. (Svarec)