Film Oko nad Prahou je osobním i politickým životopisem Chobotnice neboli projektu pražské Národní knihovny, ale také životopisem zejména posledních let života autora tohoto návrhu Jana Kaplického, který si ve svém deníku v roce 1998 mimo jiné poznamenal: vyhrát soutěž a mít jednu lásku. Tímto zápisem, přečteným v úvodu snímku Eliškou Kaplicky, jakoby český architekt světového formátu napsal nejen "scénář" svojí závěrečné životní dekády, ale také filmu, který sleduje dramatický společenský příběh tvůrčí imaginace a také intimního vztahu muže a ženy. (oficiální text distributora)

Kostko

Někdo si rád zabrečí u romantický komedie, někdo u dokumentu. Kdo nemá informace, může se podívat na internet, zajít do knihovny nebo občas kouknout na telku. ()

Rodin

Jako velký příznivec Kaplického návrhu musím konstatovat, že něco tak tendenčního se opravdu nevidí. Tentokrát by se měla Olga Špátová červenat a stydět v takové míře, až by se plazila domů kanály. Já čekal opravdu poučený DOKUMENTÁRNÍ FILM, který bude zaručovat maximálně možnou dosažitelnou míru objektivity, tedy obrovské množství prostoru dané příznivcům i odpůrcům... Chyba lávky. Tohle je opravdové vrtění psem. ()

DonTommy

DOkument, mapující vývoj celé záležitosti projektu národní knihovny. Jeho cílem ovšem NENÍ nestranné podání informací, ale naopak poskytnutí pohledu na věc z strany zhrzeného vítěze soutěže. Jde tedy o film ukazjící architekta, imigranta, který si v zahraničí vybudoval úspěšnou kariéru a jméno, který vyhrál soutěž na velice elitní zakázku a který se odmítá smířit s tím, že je mu vzata před kontroverzí se třesoucími českými politiky. Názor na design knihovny je subjektivní záležitostí vkusu, nastrčenost a ubohost výmluv proč se knihovna stavět nebude (ačkoliv soutěž byla jednoznačně vypsána, nakonec se ukáže že nejsou peníze, vlastně ani to místo a že nakonec ta nová budova knihovny není vpodstatě ani potřeba - to by nezbaštil ani Lojza Rákos a Pepa z Depa) je výsledek prostého pozorování. Film tedy nabízí jednostranný, nicméně velmi zajímavý pohled na věc. Tento pohled mě utvrdil v tom, že naše postsovětská malost si stále ještě nezaslouží osoby formátu pana Kaplického. Dokázáno tím, že elitnímu světovému architektovi přislíbíme zakázku jeho života a potom jej naši páni politici zničí jen proto, aby si to nerozházeli u části voličů. Buď jak buď, je to stále jen jedna strana mince, a ať je to ta, na které stojím i já, chtěl bych objektivně vidět i tu druhou. A v tomto ohledu Oko nad Prahou jednoznačně selhává. to GodComplex: I kdyby byl Kaplický dosebezahleděnější, váš vidlácký komentář a povýšený dojem schopnosti zhodnotit tak subjektivní věc, jako je architektonický design a to co je a co není umění, o vás vypovídá jako o opravdu politováníhodném ubožákovi s minimální schopností příjmat rozmanitost a kontroverzi, která je pravému umění vlastní. Nevím co si lidé jako vy představovali že vzejde z mezinárodní soutěže na začátku 21. století? A vy by jste se na Kaplického místě smířil s faktem, že vám byla sebrána zakázka za mnoho milionů? A tu údajně gotickou atmosféru ve městě plném renesančních, barokních a historizujících budov, jehož dominantou je gotická/novogotická katedrála s připlácnutou barokní věží tvoří co že to? Snad jeden most, jedna radnice a jeden dům na Staroměstském náměstí? V žádném jiném období historie se tolik nebránilo výstavbě architektury oné doby tak, jako se to děje dnes a v Praze obzvlášť. Dokud nebyli památkáři, tak se staré budovy vesele bouraly a přestavovaly, aby se dodržovaly aktuální trendy. A tak vznikla většina budov, jejihž odkaz měla údajně poškodit kaplického národní knihovna. Úcta k historii je nepochybně na místě, ale měli bychom se vyvarovat i opačnému extrému, který momentálně vládne - v panické hrůze z konfrontace historie a modernity uváznout na mrtvém bodu. Myslím tedy, že jste poslední kdo může mentorovat o aroganci, takže buďto pište komentáře korektně, nebo laskavě držte hubu! ()

topi80 odpad!

Řekněme si to na rovinu. Jan Kaplický nebyl žádný světoznámý architekt. Všehovšudy za ním zůstala jedna tribuna (ve své době docela futuristická, postupem času však její design neskutečně zastaral) a jeden obchoďák, který byl britskou odbornou veřejností vyhlášen za nejohyzdnější stavbou desetiletí. Plus jeden domeček a příbor. Já akorát opravil pár kůlen na dvoře, přesto si myslím, že za architektem (a zvlášť údajně světoznámým) by toho mělo zůstat více. Ona chobotnice by zastarala podobně jako ta tribuna, rozdíl je v tom, že je ohyzdná už od samotného začátku. Veškerá snaha dělat z Kaplického oběť spiknutí, kdy se malá veřejnost spikla proti nejslavnějšímu architektovi na světě, působí při znalosti těchto faktů vyloženě komicky. Čímž vůbec nezpochybňuji, že v soukromí mohl být pan Kaplický fajn hodný člověk. ()

george82

Tak tohle mě nevzalo. Neberu žádné dílo, které by nějakým způsobem mělo něco nebo někoho protlačovat. Samotná kauza "knihovna" byla šílená a to hlavně ze strany politiků, kdy jejich postoj mi občas připomínal rozhodování Pavla Nedvěda o konci kariéry ve fotbale..."Chci, nechci, Chci, nechci. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že toto není objektivní dokument, ale jakási reklama. Myslím, že je až moc cítít touha mladé paní Elišky Kaplický o to, aby se dostalo zadostiučinění již zesnulému manželovi. ()

LaMadame

Na jednu stranu se tomuto dokumentárnímu filmu dá vytknout zaujatost a nedodržení neutrálnosti, na druhou stranu, kdo je tady viník? Je to snad pan Kaplický, který si "dovolil" vyhrát soutěž? Nezávislou soutěž hodnocenou mezinárodní porotou... Nejsou události poté spíše krásným příkladem malosti lidí - politiků ? Absurdní moment, kdy musel vstoupit na pódium a obhajovat sebe, svůj návrh, lidem, kteří mu nesahají ani po kotníky. Tohle je další z důkazů, že by tento stát potřeboval vládu odborníků a ne tupců, kteří si dokazují svoji důležitost v oblastech, kterým absolutně nerozumí. Mně z toho bylo především hodně smutno..... ()

Bigwave

Nešťastně zpracovaný dokument o neúspěšném architektonického projektu Národní knihovny od Jana Kaplického. Špatáková v režisérském křesle je velmi neohrabaná a neumí prosadit do svých dokumentů názor. Veškeré její tvorba je zprzněna, nedobrou vlastností, zabývat se dopředu odhadnutelnými banalitami, ke kterým nepřidává nic nového. Nechci zde trýznit tento dokument. Dokumentární kinematografii je druh vyjadřování, ze kterého si má divák odnést to co chce on, třeba i nic. Jsem velkým příznivcem architektoniky od J. Kaplického, ale né v tomto podání. ()

E-lind

Velice působivý a na konci dojemný film, který opět ukazuje nechutnost v naší politice v čele s panem prezidentem, který se svými kontroverzními a nesmyslnými názory snaží být středem pozornosti. Ano, musím uznat, že tento dokument byl celkem dosti jednostranný, ale to se také dalo čekat. Na druhou stranu bych tento film u sebe zařadil mezi nejdojemnější, jaké jsem v kině v poslední době viděl. Co se týče mého názoru na onu problematiku, myslím si, že každé město se svou architekutou vyvíjí a jde jednoznačně vpřed. Akorát naše krásná Praha má "pouze" historické budovy. Touto stavbou by se navíc v žádném případě nenarušil historický ráz Prahy. Z centra by bylo vidět pouze pomyslné oko nad lesy, ze kterého by byl naopak krásný výhled na naše hlavní město. Doufám, že zastáncům a rozumným lidem s vysokým morálním kreditem a přirozenou autoritou (panu Havlovi, Schwarzenbergovi či Horáčkovi) této nekonzervativní stavby se podaří stavbu knihovny podpořit natolik, aby mohla být zrealizována. Klobouk dolů před Vámi, pane Kaplický. ()

route60

Pana Jana Kaplického jsem si vždy vážil jako výborného architekta a jsem rád že paní režiserka Olga Špátova natočila tuto poctu člověku který bohužel zústal ve své vlasti nepochopen.70% ()

pOne

Pokud nechám stranou plán stavby knihovny a můj názor na ni, tak dokument vnímám jako takový jeden z řady zdvižených prstů. Zdvižený prst, který říká: "Pozor, mediální obraz, politický obraz a realita můžou být (a často jsou) v nesouladu". Nic přelomového, přesto jistě k zamyšlení. ()

capka

Příběh pana Kaplického je velmi silný a v mnohém tak hořce ironický, že pokud by ho někdo napsal, nejspíš bychom mu měli problém uvěřit. Vzhledem k tomu, že ho napsal sám život, je zatím odsouzen k dokumentu. Za tento dokument jsem ráda, protože nějaký filmový pomník a shrnutí Kaplického života si tento kontroverzní a nepochopený člověk zaslouží, ale z jeho zpracování nadšená nejsem. Od začátku mi neseděl hudební doprovod, několik zbytečně protahovaných záběrů (tým Future systems nastupuje), pár zbytečných animací (chobotnice) a naprostým koncem pro mě byl ten rádoby drásavý závěr s Havlem. Co se týče objektivnosti podání kauzy, myslím, že se to filmu celkem podařilo ubalancovat. ()

newmeex

aneb ceska malost v akci - Praha, mesto v ktorom zijem, mohla mat na svojom uzemi architektonicky skvost, ktory si zasluzi a ktory by mozno pomohol aby Caput Mundi, titul, ktorym sa pysi nebol len zvetraly slogan. Navrh budovy Narodni Knihovny by Prahu dostojne preniesol do 3. tisicrocia a pomohol vratit este viac zivota a kultury na Letnou. Zial, stacilo aby sa projektu slobody, krasy odvahy a modernosti postavil do cesty cesky kral Klaus a spolu so svojou hordou zabranil stavbe budovy, ktora mohla dat Prahe novy rozmer. Zostava len verit, ze projekt nezanikne a na Letnu si raz ludia, do tejto krasnej budovy knizky budu chodit citat, Praha by si to zasluzila a jej obyvatelia tiez ()

Algen

Pokud se oprostím od hodnocení pana architekta i návrhu knihovny a zaměřím se pouze na dokument jako takový, budu se pohybovat mezi dvěmi a třemi hvězdičkami. Po filmařské stránce mi to přišlo spíše na dvě. ()

m.xFuck

Další pomník nabubřelosti ega našeho geniálního ekonoma, epidemiologa, předního světového klimatologa a ke smůle České republiky, prezidenta Václava Klause. K tomu bych jen dodal, že pan B spolu s K by si měli očistit svá ramena od pozůstatků svého rektálního speleologického průzkumu... ()

Edeltruda

Smutná groteska s ještě smutnějším koncem. Snad bude alespoň poučením pro příště... Návrh knihovny se mi líbil a líbí. O smrti Jana Kaplického jsem se dozvěděla v den svých narozenin. Snad jeho srdce opravdu nevydrželo tu radost z narozené dcery a ne nepřízeň nechápajících lidí v Praze. ()

Fosgo

Dokument …. no, spíše oslavná a romantizující etuda na Jana Kaplického, hodně zůčastněný a jednostranný pohled na dění kolem architektonické soutěže a osudu vlastního vítězného návrhu - blobu Jana Kaplického na novou Národní knihovnu. Ve snímku nezazněla kritika z úst povolaných – architektů, urbanistů a dalších odborníků – ačkoli diskuze v odborné veřejnosti byla dostatečně živá. Takže zůstaly jen odsudky pánů Klause, Knižáka a dalších ….které jsou víceméně nenávistné a s slušnou kritikou nemají nic společného. A nejsmutnější je případ pana Béma, marně se asi ptát po motivaci jeho jednání, ale myslím, že dostatečně byl autory demaskován. Dokument je stylizován tak, jakoby Jan Kaplický a pan Ježek bojovali jen s některými nepřejícími politiky za své dílo, jenže jak odborná tak i laická veřejnost byla názorově roztříštěna. Po zhlédnutí zůstane pachuť nad malostí českých poměrů a čecháčkovské nepřátelství k lidem, kteří se výrazně prosadili ve světě – pokud bylo záměrem vedle "opulentních oslav“ poukázat i na tuto „českou realitu“, mohu tento úmysl částečně pochválit. Jen dodám - raději méně emocí a více dokumentárních faktů i realismu, jistě by se pak jednalo o zajímavější a názorově vyváženější dílo. ()

Verve

Film tady víc než kde jinde staví na obsahu...kvůi tomu jsme na něj taky do kina šli! Je to film pro všechny fanoušky knihovny...je to osobní, proto se mi to líbí. Nejsmutnější věta zní: "Se stavbou se začne v roce 2008 a knihovna by měla být dostavěna v roce 2010" =/ ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!