Reklama

Reklama

Úctyhodní lidé

  • Itálie Gente di rispetto (více)

Mladá učitelka se nevědomky stává figurkou na krvavé mafiánské šachovnici... Do zapadlého sicilského městečka přijíždí mladá učitelka Elena – emancipovaná žena ze severu Itálie, která se náhle ocitá v pro ni neznámém světě, ovládaném a řízeném nepochopitelnými zákony. Brzy po jejím příjezdu vyděsí městečko záhadná série vražd. Kdo za nimi stojí a proč jako by vše směřovalo k osamocené nově příchozí, která se stává středobodem zájmu všech ve městě? Italský psychologický thriller vyniká pomalu budovaným napětím a lehce surreálnou atmosférou umocňovanou hudbou Ennia Morriconeho. Jedná se o jeden z posledních snímků režiséra Luigiho Zampy (Římanka, Otázka cti). (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Dáte mě zabít tady, nebo mám počkat doma..?“ Odbojná, emancipovaná učitelka se setkává se symptomy nemoci postihující Sicílii a zároveň zjišťuje, jak je obtížné vyhnout se jejím příčinám. Kromě groteskních aranžmá mrtvol zůstanou v paměti jen dvě věci. Americký bombardér ukrytý v křoví za barákem a především erotické scény paníčelky a profesora Nera. Postup je vždy stejný. Ona na něj začne ječet, on se na ní vrhne a začne ji líbat způsobem, jako by ji ze rtů vysával jed po uštknutí zmije. Strhne z ní šaty, vysvleče i sebe a pak... přišel na řadu střihač Franco Fraticelli. Pochopitelně myslím s nůžkami ve střižně.. ()

Hennes 

všechny recenze uživatele

Viděno v anglickém dabingu a jak tady všude čtu, budu muset i ten český, který film údajně ještě zvedá. Dokonalý obraz italského jihu. Temperamentní učitelka Baldi (Jennifer O'Neill) na níž je vše postaveno. Nero je tu spíš do počtu a jako sameček pro paní učitelku. Atmosféra a ty exteriéry to je ale nádhera. ()

Reklama

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Politický Krimithriller s báječnou atmosférou-lehkým surreálem, respektive strašidelné případy vražd děsí všechny v malém sicilském městě.. Kdo za nimi stojí, a proč vše směřuje k osamocené nově příchozí učitelce, která jakoby se stala středobodem zájmu všech ve městě. Atmosféra houstne, je vrahem snad buržoazní fašista, tichý filosof-učitel a skvělý milenec, nabobtnalý starosta či korumpující senátor...???! ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Náměsíčný taj svádí slunný kraj. Je to osobní. Mezi mrtvými a živými. Satisfakce za amorální běsnění, za bolest rodinné krve, tekoucí nitrem už mnoho let. A kdo je on? Přitažlivý profesor - knihomol, kterému by jistě žádná studentka neodolala. Sečtělý, leč nečitelný, žíznivý „Casanova," který koná. Zvlhlým erotickým pohledem, touhou sametových rtů, charismatem mužného hořícího těla. Opojné jsou večery, protkané vysokými milostnými plameny. Vášnivé schůdky do živočišného ráje "markýze z román/k/ů," vybuchujícího jako nášlapná mina, s polibky jen pro ni, pro cizinku, která "dobré věci" posloužila. Monarcha milování, jenž schůzky na loži občas vytrhne, podloží hovory, jak to vidí. Jakoby už navždy zakotvil ve své roli, opodstatněné volbou řadového občana střední třídy, který se rád, když je nablízku, chopí příležitosti. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Mistrně režírovaný psychothriller s pečlivě vytvářenou atmosférou. Divák nemá ani na okamžik náskok a mrazivou pointu odkrývá spolu s hlavní hrdinkou velmi velmi pomalu. Krásná Jennifer O'Neill podala výborný výkon a James Mason byl děsivě přesvědčivý, že z něj (navzdory věku) šel strach. Když se k tomu navíc přidá hudba Ennia Morriconeho, je o zážitek postaráno. I když nelze opomenout menší rozvleklost první poloviny a úsporné využití Franca Nera, jedná se i po tolika letech o velmi působivý film. 80%. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (4)

  • Film se z velké části natáčel v Raguse Ibla, zatímco pro další exteriéry byly použity barokní scenérie města Palazzolo Acreide (provincie Syrakusy), rodiště samotného autora Giuseppe Favy. Natáčelo se mezi náměstím Piazza del Popolo a Corso Vittorio Emanuele III, v prostorách radnice, kde hlavní hrdina filmu bydlel. Interiéry se natáčely v římských ateliérech Incir. (classic)
  • Film je součástí filmové skupiny, která se zabývá a popisuje fenomén a důsledky mafie, což bylo v italské kinematografii v těchto letech obzvláště populární. Zampovi nebylo sicilské prostředí pro jeho filmy cizí, ze spolupráce s Vitalianem Brancatim vzešly dva z jeho nejlepších filmů, Anni difficili (1948) a Anni facili (1953), které se celé nebo zčásti odehrávají v tomto regionu. (classic)

Reklama

Reklama