poster

Cesta do středu Země

 • USA

  Journey to the Center of the Earth

Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1959, 132 min

Režie:

Henry Levin

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Kamera:

Leo Tover

Producenti:

Charles Brackett

Střih:

Stuart Gilmore
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • curunir
  ***

  ,,DOBRÝ BOŽE, KRÁĽ NEBIES A ZEME...! ,,NEVYMEDZUJTE HRANICE JEHO KRÁĽOVSTVA." __ Ja skrátka nepochopím o čo horšia je piplavá Harryhausenova stop-motion animácia od zopár ,,premaskovaných" a zväčšených jašteríc (napr. aj One Million B.C, Stratený svet...), ktoré si aj tak pred kamerou (ne)robia čo chcú, že ten nebol nikdy nominovaný na Oscara narozdiel od tvorcov tohto filmu. Juj, komplikovaná veta, že? :-) Samozrejme v tých trikoch je aj po rokoch vidieť kvalitu, avšak len čo sa týka ako (optického) doplnku výpravy. Záber z chameleónovej papule je fantastický. Film je to však aj po rokoch dobre pozerateľný, síce tých 130 minút by potrebovalo prestrihať, no napr. ani pri tak prehnane dlhom zostupe do útrob Zeme sa zainteresovaný divák úplne nenudí. Potešilo ma, že aj sympatická kačička nakoniec neskončí podľa šablóny rodinného filmu. Hudba? Herrmann herrmannovsky najherrmannovskejší. O rozporoch medzi skutočnou vedou a ilúziami uja Verna sa na tomto webe nemá rozprávať, takže týmto komentár uzatváram. (328. hodnotenie, 16. komentár k filmu).(31.8.2011)

 • ClintEastwood
  ****

  Povedené zfilmování klasické Verneovky, které má stále co nabídnout. Dobrodružný snímek plný krásných triků (obří houby, ještěři, nitro sopečné jeskyně) se skvělým Jamesem Masonem, který jako roztěkaný profesor Lindenbrook vede svou expedici do nitra Země. Jeho postava je velmi zajímavá a pestrá - a stejně rychle jako se mění jeho názory, se mění i jeho nálady a chování. Takže během chvilky dokáže být z příjemného společníka protivným autoritativním mrzoutem a naopak. Jeden zajímavý charakter vedle druhého je i zbytek jeho týmu. První polovina filmu je spíše komorní, druhá pak vzrušující a napínavá, ale díky Masonovi i velmi vtipná. Např. když si Lindenbrook hraje na soudce a pak předává zbraň jako horký brambor ostatním členům výpravy, aby vykonali jeho rozsudek. Dodnes kvalitní a velmi zábavný film.(22.1.2013)

 • TheRaven
  ***

  A v základu se toho Verna nakonec docela drží, tvůrci pouze přidali pár dalších detailů pro větší dramatičnost. Oproti předloze film trochu mění tón, je mnohem veselejší a okázalejší, což ale nakonec ani tak nevadí – nehodnotíme zpracování předlohy, ale film jako takový. No, byla to pěkně humorná pytlíkovina, se spoustou zajímavých efektů, trhlých postav a jednou hezkou kachničkou (mimochodem, fór s kachničkou a jejím milencem byl geniální).(15.7.2013)

 • darkrobyk
  ****

  Má nejoblíbenější verze Verneova velkolepého dobrodružství. Věděli jste, že i Hitler byl přesvědčen o světě uprostřed Země a financoval výpravu, která měla objevit vchod? Okultní společnost Thule, jejíž členem Hitler byl, hledala též Atlantidu, Archu úmluvy či Grál, jak se mohl ostatně přesvědčit i Indiana Jones ve svých neuvěřitelných dobrodružstvích. Fascinující výtvarná stránka filmu ukazuje poctivé řemeslo 50.let. Pravda, hrozí-li, že při koupání zahlédneme celé nahé tělo, kamera najde důmyslný cenzurní záběr. To je tak směšné, až z dnešního pohledu roztomile kouzelné. Využití skutečných, ale domaskovaných ještěrů by dnes rovněž pobavilo. K tomuhle filmu však patří stejně dobře, jako celý fantastický svět.(20.2.2011)

 • noriaki
  ****

  Cesta do středu Země patří k těm skvělým klasickým snímkům které prostě nestárnou. Povedená adaptace slavného románu Julese Verna nabízí vše co se dá od sci-fi z padesátých let očekávat, včetně koňské dávky nezbytné naivity. Děj se od originálu dost liší, což určitě není na škodu, film je díky tomu napínavý i pro diváky znalé knižní předlohy. Herecké výkony jsou slušné, filmové triky na svou dobu výborné, a atmosféra kouzelně roztomilá a optimisticky dobrodružná. Velké plus je přidání ženské postavy. Prvek který by v seriózněji mírněném papírovém románu vadil, přináší spoustu možností jak osvěžit zápletku.(17.12.2011)

 • - James Mason (Sir Oliver S. Lindenbrook) a Arlene Dahl (Carla Göteborg) mali počas natáčania neustále konflikty. (dwdb)

 • - Natáčelo se ve Skotsku a v amerických státech Kalifornie a v Novém Mexiku v jeskynním systému Carlsbad Caverns. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace