Cesta do středu Země

Charles Brackett

Stuart Gilmore

Masky:

Ben Nye

A v základu se toho Verna nakonec docela drží, tvůrci pouze přidali pár dalších detailů pro větší dramatičnost. Oproti předloze film trochu mění tón, je mnohem veselejší a okázalejší, což ale nakonec ani tak nevadí – nehodnotíme zpracování předlohy, ale film jako takový. No, byla to pěkně humorná pytlíkovina, se spoustou zajímavých efektů, trhlých postav a jednou hezkou kachničkou (mimochodem, fór s kachničkou a jejím milencem byl geniální).(15.7.2013)

Nádherně staromódní dobrodružství. Do původně striktně mužského Verneova dobrodružství je zde Holywoodem propašována žena, sám děj je tak úžasně nepravděpodobný (což je do značné míry zásluhou předlohy), triky průhledné (leč poctivě zpracované, žádné jedničky a nuly), ale film neztrácí tempo a má své naivní kouzlo.(10.7.2010)

James Mason je pro mě více méně zárukou kvality v každém případě a nezklamal mě ani v tomto snímku, který je navíc krásně fantasy, a to hlavně díky výborné předloze, ale i díky zpracování. Tohle jsou ty staré efekty, které prostě miluji, navíc práce s ještěrkami se povedla. Vypadají nádherně uvěřitelné jako obří ještěři. Naivní a přitom nádherné.(8.2.2015)

Cesta do středu země je velmi roztomilá, možná až roztomile naivní barvitá podívaná z pera Julese Verna. Rázná hudba Bernarda Herrmanna dává filmu pravý říz dobrodružství a James Mason v roli, která mu padne jak ušitá, také válí. Děj je sice hodně naivní a klišovitý, ale to k tomu přeci patří, tak proč kvůli tomu snižovat hodnocení. Pro mne je toto ryzí sci-fi 50. let se vším všudy a moc pěkná podívaná, které se žádný z remaků nemůže rovnat. PS. Chudák Gertrude. Kač kač.(18.10.2011)

Má nejoblíbenější verze Verneova velkolepého dobrodružství. Věděli jste, že i Hitler byl přesvědčen o světě uprostřed Země a financoval výpravu, která měla objevit vchod? Okultní společnost Thule, jejíž členem Hitler byl, hledala též Atlantidu, Archu úmluvy či Grál, jak se mohl ostatně přesvědčit i Indiana Jones ve svých neuvěřitelných dobrodružstvích. Fascinující výtvarná stránka filmu ukazuje poctivé řemeslo 50.let. Pravda, hrozí-li, že při koupání zahlédneme celé nahé tělo, kamera najde důmyslný cenzurní záběr. To je tak směšné, až z dnešního pohledu roztomile kouzelné. Využití skutečných, ale domaskovaných ještěrů by dnes rovněž pobavilo. K tomuhle filmu však patří stejně dobře, jako celý fantastický svět.(20.2.2011)

• - James Mason (Sir Oliver S. Lindenbrook) a Arlene Dahl (Carla Göteborg) mali počas natáčania neustále konflikty. (dwdb)

• - Natáčelo se ve Skotsku a v amerických státech Kalifornie a v Novém Mexiku v jeskynním systému Carlsbad Caverns. (Terva)