Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

F.man

Hned ze začátku, nemám na tohle téma nějaký vyhraněný názor, co tedy budu filmu vytýkat není z pozice zastánce radaru. Vážně mě štve že kluci prezentují Český mír jako nezávislý "obraz české společnosti" k tématu radaru. Přitom to tak není. Celou dobu prosazují ono populární ne, a když už představují argumenty pro ano tak jsou vždy nějak negativně zabarveny viz. Magor. Tak rovnou prezentuju svůj názor a nedělám z diváků voly. Za druhé mě děsně štvaly názory většiny lidí, kteří argumentují úplným nesmyslem. To už ale je vážně jen ten obraz společnosti, který kluci zachytili, pro to se na ně nezlobím. Mohli ale dát více prostoru lidem erudovaným a nezávislím, 108 minut je dost a já bych rád viděl i něco vážnějšího než jen názory babiček, které ty nechcnou satana černého chlupatého Ameriku nebo tele Topolánka rochtajícího blahem v oválné pracovně. P.S. Ožralý Jirous - to se Klusákovi a Remundovi povedlo. Čuráku, promiň že jsem ti řekl kundo. ()

Cimr

Opravdu spíš komedie, než dokument. Na celou problematiku vyslechneme jen málo zasvěcených názorů, většinu tvoří ,,lidé z davu", lidé, kteří čím méně vědí, o čem mluví, tím víc křičí a tím víc se vztekají. Režiséři tentokrát s realitou moc nemanipulují, jen staví zapnutou kameru před lidi a spoléhají na to, že se ztrapní sami. A vychází jim to perfektně. Z pestré plejády české trapnosti (lecos by snad ani Forman nevymyslel) vybírám jen to, co mě pobavilo (a vytočilo) nejvíc: Muž při krájení špeku: ,,Joo, až bude radar, takhle dobře se mít nebudeme!", ,,Greenpeace jsou dobrý lidi, bojujou proti velrybám.", ,,Amí gó homé - ty americký filmy, to je jako když kráva sere do vody a dělá to plesk plesk plesk. To řikali u nás na vsi!", ,,Tady je Peaceland, tady se nikdo nemusí legitimovat!" ()

Bakllazaan

Tito šikovní dokumentaristé opět udělali z Čechů totální hovada. To by jim šlo, ale dále se k tématu bohužel nevyjadřují a defacto jen shromáždili veškeré to publicistické dění okolo tématu. ()

SaNcHeZ_cz

Ačkoliv se Český mír co do kvalit nesrovná prvotině autorů, myšlenka poukázání na způsob myšlení lidí a politiků je naprosto stejně skvěle realizovaná. Ačkoliv tak přichází pomyslně pět minut po dvanácté, určitou výpovědní hodnotu o celém procesu nese. Plus pro to, že jako důkaz o tom, že například pan Vondra je "blbej jak hovno". ()

sta

velmi povedená fraška v původním smyslu toho slova... jen se bojím, že si z toho lidé nevezmou to pravé, co tam je, tedy pokleslost a zblbnutí všech ()

Sandiego

Škoda jen, že na proradarové straně tvůrci narazili na samé debily a zaprodance, film by hned vyšel objektivněji, i když se mu samozřejmě nedá toto vyčítat - snaha byla. ()

kaylin

Hezká ukázka toho, jak jsme názorově nejednotní, což je dobře, protože každý má právo na svůj názor, ale je trochu smutné vidět, jak si lidé stojí za názorem a ani neví proč. Ale tohle k tomu také patří. Lidé mají právo na názor, i když vlastně neví proč, ale je asi důležité ho mít. Je na vás, jaký názor si uděláte. ()

Kaluž

Z tohoto dokumentu se dozvíme dvě zásadní skutečnosti. George W. Bush chce na fotografiích vypadat dobře a spousta lidí neví, co by roupama dělali. A tak třeba zakládají v lese nový stát, neobratně stříhají ostnatý drát nebo točí hudební klip k písni, která oslavuje kus vojenské techniky. Pánové Klusák a Remunda opět bez komentáře a většinou s nadhledem (občas jim to uklouzne do protiradarového nádechu) zdůraznili lidskou hloupost. Je to možná místy smutné, ale pořád je zábavné se na to koukat. ()

YURAyura

8/10 Jo tak toto rozhodne ano. Ac podano misty docela tendencne a jednostranne, tak ukazalo i prerod nezavisleho starosty bez politickych ambici do spravneho socana. Muj osobni nazor na radar ci potazmo vojenskou pritomnost zde je stale docela nevyhraneny - kazda varianta ma sve pro i proti. ()

salalala

Myslim, že tohle odráží celou naši společnost. Neschopnost se na něčem dohodnout, předsudky a zobecňování (každý, kdo je pro radar, je zrádce a amerikanofil, kdo naopak proti, je bolševik). Je tam vidět velmi dobře, jak vláda nedokázala nic vyargumentovat, obecný kecy a nic. Nemyslim si, že by to bylo jednostranný, holt vláda a ministři k sobě nikoho nepustěj. Filmařsky to bylo velmi dobrý, je to hodně vtipný a myslim, že to hodně ukazuje o nás, o Češích. Je to samozřejmě kontroverzní a hodně lidem se to líbit nebude, ale myslim, že o tom to je. Diskuze o filmu budou asi delší než film sám. Mě to hodně bavilo a rozhodně to vřele doporučuju. Těm, kterým se líbil Český sen, se bude líbit i tohle. Pro mě je to velmi povedený dokument o boji proti chiméře. 80% ()

Mairiel

Po dlouhé době film, který jsem nebyla (v momentálním stavu) dokoukat do konce (a vůbec první, ze kterého jsem odešla v kině). Co jsem si ze shlédnuté půlhodiny odnesla: idioti jsou na obou stranách. ()

Toj

Nejlepší zážitek z projekce ve Varech... Zjistil, že film není vůbec tak špatný, jak někteří lidé říkají a vlastně vůbec nejde o radar, ale o lidi, českou povahu a tu šílenou absurdnost, která se nad náma vznáší. Všichni jsou vykutálení, všichni jsou hloupí, všichni jsou směšní, všichni jsou nešťastní a politováníhodný... Kdyby náhodou někdo měl správný názor (ať už je jakýkoliv), tak ze špatných důvodů a nejlepší je na sobě mít uniformu a šaškovat.. Mimo jiné jsem na projekci zjistil, že Hřebejk (který byl v sále) se směje jak postřelenej pterodaktyl a to ještě špatnym fórům. Viděl jsem jak tvůrci utřeli Zaorálka (který byl v sále) a vlastně jsem zjistil, že celebrity si rádi svojí celebričnost dokazují tím, že zaujatě diskutují s tvůrci o hloupostech, aby náhodou nevyhasly... A to je stejný vždycky ať už de o Hřebejka, o Zaorálka (musí být hloupej, když začal diskuzi a všem bylo jasný, že nemá šanci vyhrát) nebo o neznámého herce z ulice, který položil takovou tu hloupou otázku pro otázku (na kterou by se zmohl Franta z horní dolní kdyby se nestyděl).... Ten film s touhle přednáškou byla jedna z těch zásadních životních zkušeností o kterých se člověk zmiňujě ve svých memoárech.. :) ()

hygienik

Celý čas projekcie som mal pocit, že to nemá grády. Myslím, že sa na to dá pozrieť z rôznych uhlov: 1. Ako na priemernú paródiu, karikujúcu ľudí z ulice, aktivistov aj politikov (bez poškvrny z toho vyšli snáď len mravce), 2. ako na podpriemerný (90% prezentuje len názory odporcov radaru) nevyvážený dokument - ale som si takmer istý, že spravodajskosť nebola primárnym cieľom autorov alebo 3. ako na priemerný časozberný dokument, do ktorého režisér úmyselne nezasahuje, scenárom, výberom postáv, skrátka ničím. V tomto prípade sa tomu nedá vytknúť nič, okrem faktu, že som sa nudil, čo už ale je len môj problém. ()

willow666

Dokonalá ukázka blbosti tohoto národa. Někdy se za lidi stydím, ale aby to trvalo téměř celý film, to se mi asi ještě nestalo. Doufám, že nikoho nenapadne dělat v budoucnu referendum o čemkoli. ()

Skip

Dokument, který zmapoval odpor proti americkému radaru v Brdech, ale nepřinesl prakticky vůbec nic, co už by divák dávno nevěděl z různých médií. Podle mě takový skoro až zbytečný počin. ()

kinderman

Škoda, že název Mnoho povyku pro nic už před staletími použil jistý alžbětinský dramatik. Další podobná "taškařice" by mohla být třeba Praha olympijská... ()

easaque

byl to takový dokument o ničem. Žádné extra argumenty, jen vyhrocené emoce. Myslím si, že skoro zbytečný a hodně natahovaný. ()

Morloth

Pokud jsem Nesvadbovu vytýkal komičnost na úkor výpovědi, tak tady je vše v harmonii. Jedno z nejzásadnějších témat posledních let pojato velmi otevřeně. MFDF Jihlava 2010 ()

Aelita

"Amigo home", ve filmu vyslovené jakousi babičkou tak, jak je to napsané, naprosto vystihuje celou tu The Human Comedy kolem radaru v Brdech - diletantismus a šaškárna absolutně na všech úrovních, což by bylo docela legrační, kdyby to nebylo tak smutné. A přesně v takovém pořadí jsem vnímala i sám film - při prvním zhlédnutí úžas a smích, při druhém smích a smutek. ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)