Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

animaxis

Přesně takhle by to bylo,kdyby u nás přistáli "normální" mimozemštané!Divím se že to americká vláda nezakázala,ale asi to moc nepochopili.Jinak k tomu nemám co říct,až na to že to bylo dojemné. ()

WolfR

District 9 je filmem, který přináší do Sci-Fi žánru čerstvý vzduch! Je velmi originální a chytrý. Navíc mnoha místy ten dokumentární styl navozuje autenticitu a to je D9 jenom k užitku. Režisér Neill Blomkamp je formát a to, že dokázal takovýto film s takovými úžasnými efekty natočit za směšných 30 miliónů je malý zázrak, 5 hvězd. ()

KajusaK

Úžasná místa k natáčení, perfektní scénář, zajímavé masky Kreveťáků :)) .. Zakončení víc než dobré.. ()

TomPrusik1

District 9 měl famózní začátek. Hned nás to uvedlo do problému, bez nějaké omáčky okolo. Mimozemšťani přistáli v JAR, tam se hned pro ně vytvořilo ghetto a nyní kvůli narůstajícím problémům ve městě se rozhodlo o jejich odsunu jinam. Celé to bylo natočeno jako dokument, což se mi hodně líbilo jelikož to udržovalo diváka napnutého jako kšandy. Film byl i místy překvapivě vtipný a musím říct, že jsem se první polovinu opravdu dobře bavil. Pak to ale od druhé třetiny šlo takříkajíc do kopru. Veškerá originalita, humor a pocit, že divák sleduje něco nového, byl pryč. Prostě se jsem viděl klasickou akční řež, bez nápadu, která tady už mnohokrát byla. Vůbec nevím, co tvůrce k takové změně vedlo, vypadalo to jako by se režie ujal najednou někdo jiný (béčkový režisér, který si hraje na Michaela Baye). Je to velká škoda, protože jsem byl od začátku přesvědčen, že filmu dám vyšší hodnocení a že si to právem zaslouží. Takhle je z toho lehce nadprůměrná akční sci-fi, což mi osobně hodně mrzí. 6/10 ()

bartias

Nejlepší je na Districtu 9 to, že si jím Neill Blomkamp konečně odbyl celovečerní debut. Vzhledem k vizuální podobě filmu je předem jasné, že Blomkamp je tak talentovaný, že mu případné kiksy odpustíte. A skutečně, že se jeho sci-fi snaží déle než polovinu své délky působit dokumentárně autenticky načež se zvrhne v přehlídku klišé a děr v logice scénáře, si všimnete až už je po všem. I po závěrečných titulcích. ()

Deyw

Nejlepsi film roku..a to je co rict :) pribeh super (uz se tesim na pokracovani :) ) herci sou taky fajn,hudba,akce,kamera tez :) a krevetaci nemaj chybu :) paradni film. Uz se tesim az to uvidim znovu :) ()

zorro

Famózní počin Neilla Blomkampa se skvělým Sharlto Copley. Dlouho jsem čekal, že něco takového přijde a nakonec jsem se dočkal. Jednoznačně největší pecka léta ještě s Moonem. Nevím proč, ale nějak mi to připomínalo Half-Life. ()

Pája=)

Unbe-fucking-lievable!! Neuvěřitelně reálný pohled na lidské bitosti. Spielbergovo setkání třetího druhu přivádí krásnou čistou utopickou představu o lidech a jejich setkání z mimozemšťany. Ovšem District 9 nám přednáší pravou podstatu lidské populace. Jakožto násilného, sobeckého, odporného národa před kterým i špinavý krevetí mimozemšťatné vypadají líp. Užasná proměna (nejenom fyzická) hlavního hrdiny a neuvěřitelně strhující příběh, který skvěle podkresluje realistická kamera. Vzhledem k rozpočtu úchvatné triky a prostě a jednoduše WOW!.. Chci víc! ()

Loki81

Rycha, svizna, originalni a hlavne !!! LEVNA !!! zalezitost. Na jasnych 5* to nedosahuje ovsem prave kvuli zminovanym privlastkum jsem pridal i posledni hvezdu... a to navzdory nekolika okatym unreal okamzikum. Na de facto rezijni celovecerni debut velmi vyvedena zalezitost. Takhle vypada precizni vyuziti kazdeho centiku. ()

tomeek

Super! Vůbec jsem nevěděl, co mám čekat a dostal jsem víc. Škoda, že se dokumentární vzhled filmu na konci zvrhl v takový akčňák, ale to klidně přehlédnu. Neuvěřitelně dobré vkomponování počítačových kreveťáků do záběru. O dva roky později: Nářez. Celé je to skvělé, hořkosladká pointa je perfektní a ona ta závěrečná akce je nálož jak prase. Sharlto Copley je sviňsky dobrý herec. Měním skóre na plný počet. ()

okkac

Těžká pecka. Blomkampovi jsem veřil už jen na základě jeho reklam a kraťasů (Alive In Joburg, Tempbot, Tetra Vaal, Yellow, Halo Arms Race) a jeho pseudo-dokumentární režijní styl mi velmi lahodí. District 9 v sobě skloubí dokument, drama a akci, inteligentní sci-fi s určitými brakovými elementy, a to takovým způsobem, že to nijak nevadí. Přechod z dokumentární formy na začátku do akčního inferna v druhé polovině je tak plynulý, že to člověk ani nepostřehne. Triky na rozpočet vynikající a výkon Sharlta Copleyho na neherce strhující. Sequelu District 10, když si na něho nechal taková otevřená vrátka bych se vůbec nebránil. Hodně natěšen na Blomkampův další projekt a doufám, že se z něho vyklube podobný formát jako James Cameron nebo Michael Bay. Pro District 9 pěkných 9/10. ()

tom88

Človek by ani neveril, aký skvelý film môže vzniknúť z námetu na tému mimozemšťanov. Ja som sa kráľovsky bavil celú dobu, aj keď v prvej tretine mi dokumentaristická autentická kamera začala vadiť. Inak nemám väčších výhrad. Bolo to napínavé, akčné, šikovné, príťažlivé, krvavé a ostali mi len dobré pocity. Potešilo ma, že film neriešil konečne inváziu a kreveťáci neútočili, ale snažili sa spolunažívať keď boli v krajnej situácii. Ku koncu akčné sekvencie nabrali na grádoch aj kráse. Efekty boli na tak nízky rozpočet skvelé. Blomkampova réžia je veľmi dobrá a myslím, že sa v budúcnosti ešte máme na čo tešiť. Navyše je tu dobrá atmosféra, ktorú dopĺňa lokácia kde bol film natočený. Dej je vcelku dobrý, nie je moc čo vytknúť. Zopár chybičiek a možno nelogickostí sa dá prehliadnuť. Treba sa nechať unášať a Distrikt 9 už sa o vás postará. Trailer síce navnadil, ale ani zďaleka neukázal všetko. Je to skvelý nezabudnuteľný zážitok a s Dňom nezávislosti radšej neporovnávajte. 90% ()

E=mc2

Za málo peňazí veľa muziky..Ale na úkor deja. Aj mi máme na slovensku District 9..v preklade je to Luník 9. Aj tam pristáli mimozemštania a žijú vo svojom ghete..Lenže ich materská loď už asi nikdy nevzlietne :) Veľmi pravdivý film toto..zrejme bude pokračovanie.no. ()

moviefilm

Vzhľadom na to, aké filmové lahôdky nás tento rok (2009) ešte v kine čakajú (Avatar, Imaginarium Dr. Parnassa, Sherlock Holmes...), je asi priskoro hovoriť o filmovom zážitku roku, ale aspoň je jasné, ako som z District 9 nadšený. Hlavnou dominantou Districtu 9 je jeho spracovanie. Neill Blomkamp si pre tento film vybral netradičný dokumentaristický spôsob rozprávania. Ručná roztrasená kamera je prítomná všade, rovnako, ako pri Cuaronových Potomkoch ľudí. Excelentná výprava dodáva spolu s netradičným strihom a zvukovými efektami filmu neuveriteľnú atmosféru. Skupinou samou o sebe sú vizuálne efekty a masky. Obe sa navzájom tak geniálne doplňajú, že sa dá ťažko rozpoznať, čo je maska a čo efekt. Oscarové nominácie sú podľa mňa isté. District 9 je jednoducho geniálny film, film roku pre fanúšikov sci-fi a pochmúrnych filmových príbehov a spracovaní. Ako bonus sú tu skvelé herecké výkony, vynikajúci vizuál a excelentná réžia, hodná Oscarovej nominácie a čo je najdôležitejšie, bravúrny príbeh. Chceli by ste od geniálneho filmu viac? ()

KatanaCZ

Adept na cenu "film roku". Opravdový zážitek, který je důkazem toho, že se dá udělat výborný sci-fi snímek za poměrně málo peněz, kdo ví jakých triků a také toho, že netřeba ani větrem ošlehaného režiséra. Snad se dočkáme od talentovaného pana Blomkampa dalšího plnohodnotného pokračování... ()

WinnJets

Myšlenka dobrá, nápad vynikající a chvílemi probleskly i náznaky slušného scifi. Nemůžu se však ubránit dojmu, že to celkově působilo jako špatná parodie. Nevím, zda to byl záměr, ale film je doslova prošpikován spoustou naprosto nelogických situací, viz. třeba když mimozemšťané vyměňují své špičkové zbraně (se kterými by si mohli dovolit v podstatě cokoli) za kočičí kozervy, to už opravdu hraničí s debilitou... No prostě asi tak, pokud by někdy v budoucnosti podobná situace opravdu nastala, můžeme se samozřejmě jen domnívat jak by asi vše probíhalo, ovšem vsadím krk na to, že tak jak jsme to viděli v tomle snímku by to rozhodně nebylo... ()

Radiq

Řekněte mi, co na tom filmu bylo blbý a budu se s váma hádat. Originální (originální!) příběh, skvělé (skvělé!) zpracování, dokument měnící se ve film a zpět, sympatičtí herci a k tomu všemu nevídaná Jihoafrická Republika. A takhle se dělaj digitální triky! V jednoduchosti je síla a opět se to potvrdilo. K tomu i ta kampaň na internetu a v jinejch médiích, no nemám co vytknout, ani kotník vymknout. Krásné zabíjení lidiček a porcování kravích hlaviček ke krmi, jóóó! ()

3n3my

Ako sa tak obzerám okolo seba vidím, že som jeden z mála tých, ktorí to tu Jacksonovi a spol. nespapali aj s navijákom. Všadeprítomné trápne dialógy postáv, neustále do omrzenia sa opakujúci dokumentaristický štýl, vnútorná rozdvojenosť režiséra, diery v scenári, plochý predvídateľný príbeh, nesympatické mimozemské potvory spolu so zakrvavenou paprčou nevýrazného Copleya alias Wikusa - nechutné, ... Hadam stačí toto krátke zhrnutie niekoľkých mínusov na opodstatnenie mojich 3*!? ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)