Samotář v Seattlu

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1993, 105 min

Doják, slaďák... ale moc hezký! Nejkrásnější mi na celém filmu připadala asi hudba, to prokládání večerními scénami s girlandami světel a nádhernými písněmi. Bez toho by samotný film možná skončil o hvězdičku níž. Co napsat o příběhu? Příjemný, hezký, naivní, nereálný... ve skutečném životě bych od někoho, kdo by se do mne zamiloval přes rozhlas a nechal mě sledovat detektivem, radši prchla... podobnou zápletku využívá až příliš mnoho thrillerů... nehledě na to, že závěr je nejčistší formou zvratu "deus ex machina", tentokrát spíše "batoh ex machina". Ale co? Je to film, na hony vzdálený od reality a možná tím poutavější. Krása.(24.3.2008)

RETRO Osud vymysleli lidé, kteří nevěří na náhodu…. Pro mne jeden z nejlepších romantických snímků. Spousta citových klišé, které však fungují a vůbec mi nevadí, že už na počátku vím, jak to dopadne. O to tu přece jde. Jako v těch filmech s C.Grantem, ve kterých lidé na filmovém plátně hledali něco, co jim chybělo. Ve světě je spousta zoufalých žen. A chlapi? Ti by se neměli stydět za své city!(3.1.2009)

V americké kultuře je tento snímek prezentován jako jakýsi guru romantického žánru... No... Jestli se toto americkým ženám opravdu tolik líbí, pak mají buď silně odlišné vnímání od zbytku světa, nebo všechny berou izulin, protože z takovéhoto slaďáku nic jiného než cukrovku dostat nelze. Ne, neodsuzuji tento snímek, to v žádném případě - své kvality má, hereckým obsazením počínaje a samotnou ideou konče, avšak (dle mého soudu) se nejedná o nic, čemu bychom měli věnovat větší, než průměrnou pozornost, ač nedělní odpoledne zaplácne tento uslazený bonbón skvěle.(29.11.2010)

Jak já rád nechávám na zem proudit slzy štěstí, když se ti dva správní najdou a padnou si do náručí. Já však přitom potřebuji alespoň těsné vítězství komedie nad romantikou, k čemuž tentokrát nedošlo, neboť humor jen občas sebral odvahu spiklenecky vykouknout z nánosu sentimentu. Neberu krásným romantickým duším to, že tohle pro ně může být kultovní záležitost, ale pro můj odporný pragmatismus je tahle utahaná LÁSKA příliš dokonale vysoustružená na to, abych se uvolněně pobavil.(25.11.2012)

Nereálná romantická komedie 90. let velice podobná filmu Láska přes internet, i když tentokrát snad i o něco horší než byla samotná dobrá Láska přes internet. Je tu sice Tom Hanks a Mag Ryan, ale až na poměrně dobrý začátek to má velice předpokládaný nereálný konec. Pro ženy, co rády romantiku asi dobré, pro nás muže 60%, které neurazí.(31.7.2011)

• - Film byl v roce 2008 zařazen Americkou filmovou institucí v kategorii romantická komedie na 10. příčku. (TheDude)

• - Další herečka, se kterou se pro roli počítalo byla Kim Basinger, pro mužskou hlavní roli pak Dennis Quaid. (don corleone)

• - Tom Hanks a Meg Ryan se spolu objeví na plátně asi na dvě pouhé minuty. (don corleone)