Samotář v Seattlu

Sleepless in Seattle

Bezsenné noci v Seattli

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1993, 105 min

Názory recenzentů na film se mísí pouze díky tomu, jaký kdo má přístup k romantickým filmům. Můj přístup z velké částí závisí na zařazení do kategorie žánrů. Samotář ze Seattlu je tedy Komedie / Romantický / Drama snímek. Pokud tedy tato fakta bereme v úvahu, vzniká nám kompletní obrázek toho, co od filmu můžeme očekávat. Mé očekávání bylo naplněno a ba dokonce ještě převýšeno! Sladké části filmu jistě ocení citlivější publikum více než to, které si od těchto pasáží drží pracky pryč. ;-) Jako člověk, který je idealista mohu říci, že některé pasáže byli na hraně s přes přílišnou sladkostí, ale nakonec tam stejně patřily. Nejen to, že film má ono KOUZLO, on je zkrátka podvědomě sklouben s tím, po čem většina z nás touží a to je dle mého "mít spřízněnou duši". Ve skutečnosti se zde jedná o vazbu lásky muže a ženy, ale pokud se podíváme hlouběji, také o vazbu člověka jako jedince, který hledá někoho, s kým si porozumí... Výborně vykreslené jsou zde vztahy, které většina z nás žila či žije. Být s někým, nehádat se, mít skvělý sex ještě nutně neznamená, že to je to nejlepší, co můžeme poznat.. Ach ano, mluvím jako z červené knihovny, ale nevycházím z knih, ale ze života. 1 000 lidí, 1 000 chutí. A mezi nimi mohou být ti, kteří si zkrátka padnou.. Porozumí, pocítí.. Je to ovšem dar života, který se mnohým z nás možná ani nikdy nepoštěstil či nepoštěstí. Tolik aspektů hraje roli. A proto tento snímek vyvyšuji už z důvodu, že tato krása zde byla vykreslena bravůrně. I přes to, že snímek vyšel do světa v roce 1993 má více než kdejaká aktuální romantická komedie. Hlavu, patu, ba dokonce humorné pasáže nahrávají filmu o to více v tom, že není pouhou bezduchou romancí ve stylu telenovely. Dokonce skloubení Toma a Meg má za následek kvalitní prožití filmu, kdy ani na chvíli nevnímáme tyto dva jako herce, ale jako postavy Sama a Annie. Věříme jim, v jaké životní situaci se nacházejí, věříme jim jejich chování a pocity, jenž prožívají. Je radost se dívat na film, který skloubí krásné ideály s propracovaností scénáře, střihu, hereckých výkonů a hudby. Musím však podotknout, že největší podíl má skutečně scénář a herecké výkony. A o to vlastně dle mého názoru stejně nejvíce jde, pokud má film za účel pohltit diváka příběhem. Kamera nerušila, musím však uznat, že poslední záběr na NY a jediný mrakodrap propracován počítačem mi trochu shodil hřebínek.. ;-) Dalším mínusem shledávám chybu v postavě syna od Sama. Nevykreslení ztráty matky je dle mého opravdu nad rámec reality a takových nad rámců reality jsem zde našla více. Proto k dokonalosti něco málo schází a tudíž si ve vší úctě tento film zařadím do kategorie Four Stars. Mimojiné děkuji panu režisérovi. Zase mám na chvíli nad čím přemýšlet a utvářet si ideály ! ;-)(24.3.2013)

Danny neviděl nic převratného, a nahlas si říkal, že je tenhle Samotář hodne přeceňovaný. Neberu to, že to mezi Tomem a Meg chemicky funguje, ale celé to nahánění je pro mě příliš neuvěřitelné a přeslazené - novější Láska přes internet se stejnou dvojicí a podobným námětem mi přišla o dost lepší - 60 %(25.1.2013)

Jedna z klasických romantických komédií ťahaná excelentnými výkonmi Ryan aj Hanksa. Má to triezvy a prekrásny záver na vrchu Empire State Building ktorý mi pripomína staré čiernobiele americké filmy a ich pekné konce. Nora Ephron by do konca života nemala natáčať nič iné než rom-comy s dvojicou Hanks - Ryan. Aj tak si ale stále šetrila esá v rukáve na Lásku cez Internet, ktorá je po všetkých stránkach ešte o triedu lepšia a zábavnejšia než "Noci v Seattli".(6.1.2008)

Romatický kýč, kterému se nedá věřit snad jediný moment. Vše je umělé, prvoplánové, jednoduché. Ale tohle všechno už jsem věděl, než jsem si film pustil, chtěl jsem si jen odpočinout a moc nepřemýšlet. Ona totiž jednou za čas takováto pohádka neuškodí, a když se zvolí správný přístup, pak se dá říci, že jde o dobrý film svého žánru.(3.12.2012)

Tenhle film do puntíku splňuje definici romantického slaďáku a ve všech jeho částech exceluje. Takže pro ženskou část populace ideální film na pobrečení si, pro ostatní jen cukr složený ze známých klišé. Jak už ale bylo řečeno, ve všech bodech nezbytných pro tento typ filmu je dotažen téměř k dokonalosti; pomáhá tomu povedená dvojce - milá Meg Ryan a citlivý Tom Hanks. Cynici, třeste se! 3,5*(23.3.2008)

• - Role Annie byla nabídnuta i Julii Roberts, ale ta ji odmítnula. (don corleone)

• - Scéna, ve které Hanks a Victor Garber brečí u filmu "The Dirty Dozen" byla kompletně improvizovaná. (don corleone)

• - Původně měl film režírovat Garry Marshall. (don corleone)