Samotář v Seattlu

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1993, 105 min

Nora + Meg + Tom. Klasická ephronovka s nadneseným romantickým príbehom, chytrým scenárom a vtipnými dialógmi. Realita tu nemá miesto, iba romantika. Síce to nie je tak dokonalé ako Láska cez internet, nudiť sa nebudete. A film ma jednu skutočne geniálnu scénu - porovnávanie pri čom plačú muži a ženy ;)(13.1.2007)

Meg Ryan má pochybnosti o svojom nastávajúcom a o záväzku, ktorý mu dala. Pochybuje preto, lebo sa do jej života dostala správa o Samotárovi v Seattlu a dojala ju. Film, ktorý rozpráva o sile znamení, o tom že nie je na škodu veriť vo filmový koniec a že láska na prvý pohľad existuje. Samozrejme, že my životom a realitou skúšaný jednotlivci to nejako nežerieme, ale vtipné je že réžia Nory Ephron a ľahkosť filmu nás k tomu aj napriek nášmu prirodzenému zapieraniu na malú chvíľu núti veriť. A my na tú na malú chvíľu veríme. Osobne sa pre mňa nejednalo o tak skvelý film ako mi bolo povedané z rôznych zdrojov, hlavne preto, lebo mi tam chýbala skutočná chémia medzi hlavnou dvojicou, ktorá bola dotiahnutá v láske cez internet k dokonalosti. Ale musím samozrejme súhlasiť, že finále je naozaj pekné. Čo sa o prvej časti filmu akosi povedať nedá. Až keď sa karty rozdajú začne to byť zaujímavé. Dovtedy je to len ukážka všemožných klišé, ktoré nám majú pomôcť pochopiť pocity hrdinov. A to som videl už niekoľko krát.(7.1.2011)

Taková příprava na Lásku přes internet. Ryanové to s dlouhými vlasy nesluší tak, jako s krátkými a navíc jako starší je krásnější :) Příběh se sice dá unést, ale všechno na mě působilo odtažitě a studeně (a to mám romantiku rád). Ne, tenhle film si mě nezískal. Vše zavání průměrností a odfláknutím. Jen načrtnuté, nevyvíjející se charaktery chovajíc se předvídavěji než Zákopčaníkův pozdrav na rozloučenou. Kdyby měl film alespoň pár zábavných scén..(31.12.2006)

Libo-li starosvětskou romanci v čisté a nezkalené podobě? Takto lze totiž přesně charakterizovat film, kde láska má hlavní slovo, a která je přesným zástupcem žánru se vším kladným i záporným, co si lze pod touto charakteristikou představit. Klady jsou nesporné. Jde zde jen a pouze o lásku, o míjení, váhání, ztráty a nalézání. Žádné rušivé násilné elementy a scény, naopak vše si samovolně plyne, a to je fajn. Bohužel ale nechybí ani zápory, kterých se takové filmy nevyvarují. Pomalejší scény, které jsou často i nudné, pomalu se posouvající děj, hudba, která diváka spíše zklidňuje a uspává. Naštěstí ještě jeden klad je zde ale nezpochybnitelný. Tom Hanks a Meg Ryan z tohoto filmu dělají klasickou romantiku, která se vám prostě musí prodrat až do útrob srdce a přesvědčit vás, že jsou-li si dva lidé souzeni, najdou k sobě cestu. A to je přece pro každého, kdo je z hloubi duše romantik a věří na romantiku a osud, úžasné zjištění. Rád bych film ohodnotil nadprůměrně, ale bohužel čas je nesmlouvavý nejen k lidem, ale i k uměleckým dílům. Právě ta starosvětskost filmu ubírá na aktuálnosti a na kvalitách, ale i tři hvězdy jsou za určité konstelace z mého pohledu velmi dobrým hodnocením.(7.1.2017)

"Viděls Osudovou přitažlivost ??" - "Tos mi nedovolil !!" - "Ale já to viděl !! A zděsil jsem se, jako všichni chlapi v Americe.." ;) Další výsostně ephrondiziakální biják..;) Nora Ephron velmi ráda variuje téma osudové lásky, jíž se zkrátka nedá ubránit, která prostě vždy dříve nebo později dojde naplnění, když se nabízí asociace zejména s jinými slaďáky Když Harry potkal Sally, k němuž psala scénář, či Láskou přes internet, která vlastně rozvíjí druhý motiv, který zkoumá i právě zde, totiž zda je možné se zamilovat, nechat se člověkem okouzlit bez osobního kontaktu, dík třeba jeho hlasu, zkrátka jaksi nepřirozeně - Dnes stále aktuálnější.. - prostřednictvím technologií.. Taková láska na první poslech.. Chtělo by se říct nic víc, že ?! Ovšem skvostné dialogy, odkaz ke klasice, přirozenost a herectví Toma Hankse a Meg Ryan, jedné z nejsympatičtějších hereček vůbec, činí Samotáře v Seattlu neodolatelným.. A ta chemie mezi nimi zkrátka je !!(4.1.2017)

• - Počas jednej scény je možné v televízii zachytiť film An Affair to Remember (1957). (Jozef.Payfen)

• - Původně měl film režírovat Garry Marshall. (don corleone)

• - Natáčelo se ve státech USA - Maryland, Washington, New York a Illinois. Natáčení probíhalo od 13. července do 25. září 1992. (Varan)