Blbý a blbější

Dumb & Dumber

Blbý a blbší

Komedie / Road movie

USA, 1994, 107 min

Dvaja sympatickí idoti, so srdcom na pravom mieste a s guľami dokázať všetko, čo si zmyslia. Treba vyhľadať jedinú ženu, ktorá za to stojí, prejsť kvôli nej polku Ameriky a v horskom stredisku Aspen mimochodom narušiť mafiánsku bunku. S dodávkou v kostýme psa, s tajomným kufríkom a nepríliš veľkou motorkou sa táto zmontovaná komediálna dvojica odvážila k tažko tonážnemu a úplne priamočiaremu humoru, ktorý je niekedy tak blbý, až sa stáva vlastne celkom inteligentným. Bratia Farrellyovci sa vtedy so svojím debutom príliš nes*ali a bili do neho jeden blbší nápad za druhým - najskôr preto sa žiadna ich ďalších úchylných komédií Blbému a blbšiemu nevyrovnala.(10.12.2012)

Je to 20 rokov a má to svoje momenty - posledný vtip s dievčatami v bikinách je super. Ale inak je to zmes záchodového humoru na aký sa už nechytám. Keď som bol mladší tak som považoval Farrellyovcov za komediálnych bohov. Teraz je to skôr trápne. Jeden z mála filmov, kde je Jeff Daniels vtipnejší ako Jim Carrey.(24.8.2007)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10///+záporné postavy, dnes již kultovní vtipy, stopáž -jen pokud na tento druh humoru přistoupíte/// Tak jsem si během filmu říkal, který z nich je ten blbý a který blbější :-) Celý film je postaven na ustřední dvojici a jejich "jednoduchosti", přesto i vedlejší postavy mají dostatek prostoru a pro mě především byly pochuti záporné postavy a zejména mě dostalo jejich logické myšlení a hlašky typu "jsou to profíci" apd. Vtipných scén je ve filmu mnoho, takže i když Jim Carrey není váš největší olíbenec, různým vtipným situacím se zasmějete. Snad nejzdařilejší jsou jak papoušek stratí hlavu a nebo jak sova dostane dělo zátkou od vína, případně samotný závěr filmu, který vypoví leccos o jejich inteligenci. To jsou momenty u kterých jsem se uchechtal a vy na tom budete podobně. Flm je nenásilný a řekl bych že se vám nevnucuje a především film se vás nesnaží prostřednictvím hlavních představitelů nějak moralizovat, prostě pohodový film./// Celkem 65%///(15.6.2006)

• Gilmour93

Duo hýkajících oslů on the road aneb kasuár přilbový s odlomenou jedničkou vlevo nahoře a jeho kolega s vlasy podobnými pomočené slámě míří na Aspen.. Blbý je to, že pokud si někdo chce dělat legraci z blbců, musí to dělat s noblesou, což se zde až na pár výjimek neděje a ještě blbější je skutečnost, že tento festival primitivnosti je považován za nějaký novodobý kult komedie. Může mi někdo říct, čím byla překročena odpudivá hranice těch fekálních, vyměšovacích a buranských komedií, na které se tady jinak za normálních okolností pohrdavě plive?(10.6.2011)

wow, väčšine ludí sa tento film nebude páčiť, lebo je dosť politicky nekorektný, ale k čertu s tým. je to skvelá zábava s dobrými vtipmi, ktoré len tak už neuvidíte. carrey a daniels sú skvelý idioti! určite si to pozrite a ak máte v susedstve známych na podobnej intelektuálnej úrovni, určite sa k nim začnete chovať inak.(12.3.2004)

• - Keď sa Lloyd (Jim Carrey) v bare pri popíjaní piva spýta barmana na Mary (Lauren Holly), chytí ho pod krk ľavou rukou. Po zmene uhla kamery ho však púšťa z pravej ruky. (AAsniper)

• - Filmování se na týden v Salt Lake City přerušilo, když Jim Carrey musel na operaci žlučového kamene. (Kulmon)

• - Inspirací pro jména hlavních postav Harryho Dunnea (Jeff Daniels) a Lloyda Christmase (Jim Carrey) byl legendární herec a režisér Harold Lloyd. (Gerret)