Blbý a blbější

Misled and Uninformed

A Power Tool Is Not a Toy

Blbý a blbší

Komedie / Road movie

USA, 1994, 107 min (Alternativní: 112 min)

„Prepáčte, ale je už jedenásť hodín?" – „Sú dve, kokot." Rovnako dobre 80%, ako 20%. Bratia Farrellyovci sa s tým nezdržujú. Ponúkajú ultimátne nekorektné orgie (vták s vykrúteným krkom, Svalovcov chrcheľ do Harryho hamburgeru, zátka od šampanského, prilepený jazyk), povinnú záchodovú scénu (fakt vám z nej bude zle, ale to je pochvala... asi) a svojím spôsobom geniálne dialógy a hlášky („Vieš, zlato, chcel som sa spýtať, či sa dievča ako ja a chlapec ako ty môžu dať dokopy.“). No skrátka šialená road movie do Aspenu (alebo kam), ktorý by mal byť domomov neskutočných hôr, ale Harry a Lloyd zistia, že sa v tomto dosť kecá (alebo nie?). K tomu ostrý soundtrack a komika v najlepšej tradícii (= vtip funguje najmä ak je prenesený s vážnou tvárou). Šofér limuzíny, Mike Starr, Mám mravce, soľnička, od moču prilepení dvaja chlapi sa vezú na skútri a iné klenoty vás čakajú vo filme s dvoma hovädami, ktoré sa často nevidia. Dvojka už nie je to správne orechové, ale dá sa. "To sú lyže?" Kino Považan 1995(30.10.2004)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10///+záporné postavy, dnes již kultovní vtipy, stopáž -jen pokud na tento druh humoru přistoupíte/// Tak jsem si během filmu říkal, který z nich je ten blbý a který blbější :-) Celý film je postaven na ustřední dvojici a jejich "jednoduchosti", přesto i vedlejší postavy mají dostatek prostoru a pro mě především byly pochuti záporné postavy a zejména mě dostalo jejich logické myšlení a hlašky typu "jsou to profíci" apd. Vtipných scén je ve filmu mnoho, takže i když Jim Carrey není váš největší olíbenec, různým vtipným situacím se zasmějete. Snad nejzdařilejší jsou jak papoušek stratí hlavu a nebo jak sova dostane dělo zátkou od vína, případně samotný závěr filmu, který vypoví leccos o jejich inteligenci. To jsou momenty u kterých jsem se uchechtal a vy na tom budete podobně. Flm je nenásilný a řekl bych že se vám nevnucuje a především film se vás nesnaží prostřednictvím hlavních představitelů nějak moralizovat, prostě pohodový film./// Celkem 65%///(15.6.2006)

Už od pohledu na plakát si každý řekne, že toto je další z amerických trapno-komedií, ale zdání klame. Velmi jsem se pobavil. Trapné chování, trapný styl humoru ? Ne ne, nikoliv dvojice Carrey s Danielsem ukázali, že jsou hodně kvalitními herci a že role jako jsou dva "retardi" dokáží zahrát na výbornou.(20.11.2012)

Zboznujem Jima Carreyho, ale Blbý a blbší ma z jeho hviezdnych zaciatkov bavili najmenej a preto som doteraz tento film videl len parkrat. A po rokoch ma tento typ humoru uz skoro vôbec nebavi. Na plnu hubu som sa zasmial asi tak trikrat. Na druhej strane to sracka ani nuda rozhodne nie. Napriek tomu, ze su hlavni hrdinovia totalni debili, tak to ma zmysluplnu zapletku, ktora blba nie je. Takisto ocenujem, ze tu absentuju nechutne vtipy. Teda par ich tu je pouzitych, ale nechutnosti neuvidime, lebo sa odohravaju mimo kamery. Chemia medzi ustrednou dvojkou funguje tiez na jednotku a pre mna bolo vzdy zahadou, ze Daniels dokaze drzat krok s Carreym. Vlastne mna na celom filme najviac stve, ze tu Carrey malo predvadza svoj neskutocne vtipny gumovy xicht a väcsina vtipov je postavenych len na absurdnostiach, ktore mna az tak nebavia. Holt radsej si po milionty prvy krat pustim Ace Venturu alebo Masku. 6/10.(5.7.2015)

8 / 10 Medzi bláznivými komédiami ide o jednoznačnú špičku, ktorá je rovnako tupá a nechutná, ako zábavná. Ale pozor! V mnohých momentoch ide o zvlášť zvrátený humor balansujúci až na hranici morbídnosti. Alebo viete ešte o nejakom inom filme, kde niekto predal slepému chlapcovi mŕtveho vtáka s hlavou pripevnou len kusom lepiacej pásky? "Ty si ale pekný vtáááčik..."(18.12.2005)

• - Aby se natáhly kadeřavé vlasy Jeffa Danielse, směl během filmování mýt si vlasy pouze bez kondiciónéru, vyfoukávat vlasy nasucho a nesměl používat hřeben. (Kulmon)

• - Bratia Peter a Bobby Farrellyovci spočiatku zvažovali Coreyho Feldmana do role Lloyda (Jim Carrey) a Coreyho Haima do role Harryho. Ale generálny riaditeľ spoločnosti New Line Cinema Robert Shaye to neumožnil, pretože cítil, že obaja herci už nie sú vhodní. Rolu Harryho napokon získal Jeff Daniels, údajne po tom, ako ho bratia Farrellyovci spomínali z reklamy na Pepto Bismol. (WalterIK7)

• - Hoci konečným cieľom cesty bolo dosiahnuť mesto Aspen v americkom štáte Colorado, skutočné mesto chcelo príliš veľa peňazí na filmové práva. Scény boli preto napokon natočené v neďalekom Breckenridge, hoci scenár zostal nedotknutý. Určité zábery boli natočené v hoteli The Stanley v Estes Parku (štát Colorado). V tomto hoteli sa odohrával aj dej filmu Osvietenie (1980). (WalterIK7)