Blbý a blbější

Dumb & Dumber

Blbý a blbší

Komedie / Road movie

USA, 1994, 107 min

Ten film jsem viděl mnohokrát, avšak stále se nemohu rozhodnout, který z ústřední dvojice křupanů je ten blbější. Každopádně oba jsou v podání Jima Carreyho a Jeffa Danielse přímo geniální a celá ta jejich pouť s kufříkem za láskou do Aspenu je i po několikátém zhlédnutí neodolatelně zábavná. Bratři Farrellyovi umně balancují na hraně vkusu a v jejich podání jsou i ty fekálnější vtipy na úrovni. Některé z hlášek se staly kultovními a celkové tempo filmu je vražedné od samého začátku. V tomto případě je povedený český dabing povinností. Film Blbý a blbější je spolu s Něco na té Mary je vrcholem tvorby Farrellyových.(21.6.2010)

8 / 10 Medzi bláznivými komédiami ide o jednoznačnú špičku, ktorá je rovnako tupá a nechutná, ako zábavná. Ale pozor! V mnohých momentoch ide o zvlášť zvrátený humor balansujúci až na hranici morbídnosti. Alebo viete ešte o nejakom inom filme, kde niekto predal slepému chlapcovi mŕtveho vtáka s hlavou pripevnou len kusom lepiacej pásky? "Ty si ale pekný vtáááčik..."(18.12.2005)

• Frajer42

Ale jo, ucházející komedie. Vše je hnáno do absolutních extrémů, takže někdy vtípek padne na úrodnou půdu a jindy na pole trapnosti. Teď zbývá jen spočítat, které vtípky převažují. Takových momentek k popukání tu není mnoho, ale pár se jich tu najít rozhodně dá. Příliš mi nepřekážela ani ta pitvořící gesta Jima Carreyho. Samozřejmě jeho parťáka svým hereckým talentem zcela převálcoval. Vidím to spíše na 2*, tedy takové pěknější.(13.6.2013)

Tohle je přesně ta komedie, která má své fanoušky, ale má i své odpůrce. Každý máme jiný vkus na humor a co někomu může připadat vtipné, pro jiného může být úplně trapné. To, ať každý posoudí sám. Já tuto komedii prostě zbožňuji ! J. Carrey a J. Daniels to hrají, tak přesvědčivě, že já jim tu jejich blbost fakt věřím. Jejich repliky jsou skvěle napsané. Hlášky, které snad, aspoň u mě nikdy neomrzí a u kterých se budu ještě dlouho smát. Režisér a scénarista P. Farrely mě od té doby ještě několikrát ve svých filmech rozesmál a doufám, že i v budoucnu, mě rozesmívat bude i nadále.(6.1.2011)

Podle mého názoru je to skvělá komedie, která musí pobavit většinu publika. Je jasné, že těm zarputilým komediálním týpkům se to zdá trapný až debilní, ale je to otázka názoru. Mě se to líbilo mrtě a tlemil jsem se nehorázně. Skvěle vytipovaná dvojka sehrála celý film bravůrně a dobře se doplňovala. 80%(28.12.2007)

• - J.P. Shay (Karen Duffy) má ve filmu zbraň Colt Python ráže .357 Magnum. (dc125)

• - Malá motorka, ktorou sa Harry (Jeff Daniels) a Lloyd (Jim Carrey) nakoniec dostali do Aspenu, bola Taco 22. (Raccoon.city)

• - Malou roli "Sumce", kterého Harry a Lloyd přechytračí na benzinové pumpě, si ve filmu střihl slavný kanadský hokejista Cam Neely. (ClintEastwood)