Těžká rozhodnutí

Extraordinary Measures

Šanca na prežitie

Liek pre naše deti

USA, 2010, 100 min

Film inspirovaný skutečnou událostí natočený podle knihy The Cure od autorky a držitelky Puletzerovi ceny Greety Anand. Čekal jsem ne moc veselý snímek, rozhodně je to film o vážné věci, ale i v této složité situaci ve které se ocitá otec dvou postižených dětí, se najde pár úsměvných scén. Já být otcem postiženého dítěte, asi bych to psychicky neunesl. Vím však, že lidé jsou silné bytosti a udělají vše pro své příbuzné i přátele. DIALOG : AILEEN CROWLEY ( Keri Russell ) - Tak kolik jsi mu slíbil ? JOHN CROWLEY ( Brendan Fraser ) - Pět set. A. CROWLEY - To není tak moc. J. CROWLEY - Tisíc. A. CROWLEY - Tak pět set nebo tisíc ? J. CROWLEY - Pět set tisíc..... Dvě děti Johna a Aileen mají Pompeho chorobu což je genetická vada a způsobuje svalové oslabení. John dělá vše možné aby děti zachránil. Zakládá nadaci Pompeho choroby a slibuje doktorovi Stonehillovi ( Harrison Ford ) pět set tisíc na výzkum a výrobu léku. Dva " archeologové " zde rozpoutávají koncert emocí, beznaděje a radostí. Zatímco arogantní chování Dr. Stonehilla vyvolává úsměv a antipatie, chování a obrovská, někdy i beznadějná snaha Johna Cromwela vás nutí brečet. Hodně emotivní snímek. Ve filmu zazní mimo jiné i Hush od Deep Purple http://www.youtube.com/watch?v=eLzqQupzzmA&feature=related , Change the World od Erica Claptona nebo Truckin skupiny Grateful Dead.(23.7.2010)

Mňa tento film celkom zaujal - samozrejme vynikajúci scenár, ktorý bol inšpirovaným samotnou realitou, ale aj herecké výkony skvelej dvojice Brendan Fraser a Harrison Ford (a to pritom k Harrisonovi mám dosť veľkú averziu). Bola tu zároveň pekne vykreslená aj tá reálna vypočítavosť rôznych biotechnologických a farmaceutických spoločností - no myslím, že v skutočnosti je tá ich chamtivosť ešte oveľa väčšia. Na jednej strane zúfalý otec, ktorý chce za každú cenu zachrániť svoje dve umierajúce deti, na druhej strane bezcitní majitelia farmaceutickej spoločnosti, ktorým ide hlavne o zisk (aj keď sa vždy tvária ako veľmi súcitia). Ten koniec celkom prekvapil, pretože som myslel, že to skončí skôr úplne opačne. Hoci to bol príbeh o deťoch, ktorých život bol viac než neistý - vôbec mi to neprišlo ako nejaké sentimentálne citové vydieranie, takže aj preto ma tento film proste bavil.(2.8.2013)

Mírně nadprůměrné drama, kde zvedne pozornost hlavně to, o čem film vlastně je. Postižené děti nemocí, na který není lék.. Ve filmu s vinikajícím H.Fordem ho nakonec najdou a film končí šťastně.. Vzhledem tomu, že jde o děti, tak happyend na místě... Jen škoda, že film střídá lepší scénky se slabšími (nudnějšími) chvilky...60%(3.7.2011)

• est

Cílem snímku je zahrát na co nejemotivnější možnou strunu. Těžce nemocné děti, nevyléčitelná choroba, mladí rodiče. Prostě se bude brečet a jak ne tak se z toho producenti pose*ou. Dost nezvládnutá postava vědce Forda, celou dobu se chová jako idi*t a nakonec se usměje do kamery, toť vše. I když je to podle skutečné události tak si scénárista mohl s hercem tohoto formátu více pohrát. Nakonec snad už jen: "Strejda Bob, jo strejda Bob."(31.5.2010)

• Pavlínka9

Americké drama, které podle mého názoru nepřineslo nic zas tak zásadního a zajímavého. Sice zajímavé téma, jelikož nemoc, o kterou se zde jedná není moc známá, ale i tak se jinak jedná o klasickou "rodinnou tragedii", kdy tatínek překročí svou stanovenou hranici a jak jinak bojuje o životy svých dětí. Pro mě zde bylo hlavně negativum v podání Harrisona Forda, který nepatří zrovna k horní hranici mých oblíbených herců, tudíž mě ani jeho výkon nezaujal, stejně i Brendan Fraser. Nejlepší na celém snímku byla pro mě jedině mladá dívka Megan, která žila život upoutaný na vozíku a její rázné a upřímné chování se odvíjelo od toho, že ví, že se dožije cca už jen jednoho roku života...To se mi moc líbilo, ale jinak -na film se znovu rozhodně nepodívám.(11.4.2010)

• - Natáčení probíhalo ve městech Beaverton a Portlant v americkém státě Oregon. (Terva)

• - Film byl inspirován skutečnou událostí a knihou "The Cure" od autorky a držitelky Puletzerovi ceny Greety Anand. (Terva)