Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

Zagros

Zde musím dát neobjektivních pět hvězd. Po formální stránce se něco vytknout dá, nicméně tady jde především o obsah. Na celém dokumentu je nejzajímavější příběh Richarda O’Barryho, který celý ten špinavý obchod rozpoutal (nic netušící a neúmyslně), poté si vše uvědomil a začal s tím bojovat. Jinak jde o typ dokumentu, ze kterého se vám udělá špatně. Špatně z lidské hrabivosti, z lidské hlouposti a domýšlivosti. Když nakonec zjistíte, že to není ani o penězích, ani o politice, ale jen o jakési umanutosti místních, kteří zkrátka musí vyvražďovat delfíny ve velkém jen proto, že už to tak dělají několik desítek let… dojdou vám slova. ()

Very_kuul

Za všetkým zlým hľadaj človeka..Bohužiaľ toto nie je problém len delfínov ale aj iných zvierat. Dokument, ktorý odhaľuje ďalšiu skladačku v tejto vyvražďovacej mašinérii. Ano v prvom rade tu ide o to bezcitné zabíjanie, no v neposlednom rade je ohrozené aj ľudské zdravie. A to konkrétne ortuťou za ktorú zodpovedá opäť človek. Začarovaný kruh... Ric O'Barry má moje sympatie. Vie čo sa deje, kde sa to deje a odhodlal sa to zmeniť. My si dokument pozrieme, zamyslíme sa a pomaly zabudneme... ()

legatio

Mám nápad. Naženeme ty rybáře, hlídače, "Soukromý pozemek" a všechny, kdo jsou za tohle zodpovědní, do ohrady a budeme je propichovat ocelovýma tyčema. Kdo jde se mnou? ()

I.AM.NOT

Samozřejmě, jedná se o jednostranně zaujatý dokument. Fanatičnost tvůrců je zřejmá, jenže ta jejich protějšků je nelidská (tím nechci urazit jiná stvoření) Jenže vše je z hlavy člověka, který je skutečně zainteresovaný a skutečně vše podloží fakty. Velmi silný dokument přesahující hranice primárního tématu. ()

Hanys_

Zajímavá a znepokojivá fakta nám tady předkládá Ric O´Barry a jeho tým. Zabíjení delfínů je jedna věc (chladným to ale asi nenechá nikoho..), to jaké se v tomhle byznyse točí prachy druhá věc, ale mě asi přišlo nejvíce nechutné prodávání kontaminovaného jídla do škol...The Cove je hodně napínavý dokument a hlavně jeho závěr (Ricův příchod na konferenci) má neskutečnou sílu. 8/10 ()

Witta

Obdivuji odvahu vsech akteru a japonce nenavidim zase o neco vic, respektive ty kteri se podileji na podobnych svinstvech. A ted bych si dal pro zmenu nejaky novy dil SAW, tentokrat s japonskymi rybari a vladnimi zmocnenci, kteri jim kryjou zada.. ()

Dixiee

Člověk je opravdu sobecký tvor a někteří jedinci zvláště. Nemohla jsem uvěřit že je tohle vůbec možné. Tohle dělat jednomu z nejinteligentnějších stvoření planety? Vodnímu živočichu, který nejednou zachránil lidský život a který čas od času člověku nabídne svou společnost, a pak zase zmizí do širého oceánu. Když jsem viděla s jakou radostí a elánem delfíni plavou, pochopila jsem, jak pro ně musí být frustrující trávit celý den zavřený v malém obdélníkovém bazénu bez vln a svobody. Stydím se, že jsem si nikdy neuvědomila, jak je špatné, že jsou cvičeni a zavřeni bez volnosti. A co potom to co se děje v zátoce. Nelidské a kruté zacházení, vraždění nevinných tvorů pro nic. Je září, každé září probíhají v zátoce jatka, možná zrovna právě teď. Mrazí mě při tom pomyšlení a stydím se, protože vím, že bych neměla odvahu se vzbouřit a něco udělat. Ještě že jsou na světě lidé odvážní, bojující za svou věc, přesně tak jako tvůrci tohoto dokumentárního filmu. ()

CarlosX

Smutné potvrzení toho, že někteří v honbě za penězi neznají žádné hranice. Strhující dokument, který Vás přinutí milovat delfíny, i kdybyste je předtím nikdy neviděli a nic o nich nevěděli. Ric O’Barry kolem sebe sestavil tým, za který by se nemusel stydět ani Danny Ocean:) Obdivuju jeho zápal pro věc a tvrdohlavost se kterou se sám postavil celému zábavnímu světu, kterého byl dříve součástí. Kdyby si tak lidi uvědomili, jakým utrpením je vykoupená jedna show v delfináriích po celém světě, tak by Ricovo poselství bylo alespoň z části naplněno. ()

Arach.No

Hodně silný dokument. Téma roztomilých delfínů, které všichni milují a zlých Japonců co je masakrují z něj dělá najžhavějšího kandidáta na letošního Oscara. ()

luczi

Další z řady důležitých dokumentů, které (i přes svojí drobnou jednostrannost) ve své podstatě dokazují, že všechny problémy budoucnosti lidstva neleží ve vyvražďování nějakých roztomilých žvížátek jako jsou delfínci či pandičky, ale v korupci, která jde ruku v ruce s "mediální kamufláží", jak bylo ve filmu krásně řečeno. Vůči viděnému nemůžu zůstat imunní, to by mohl jen ten největší cynik a těším se až někdo natočí dokument o hromadě odpadků plujících v Tichém oceánu, která ohrožuje mnohem více živých organismů (člověka nevyjímaje): http://digiweb.ihned.cz/c1-37974600-lode-vypluly-prozkoumat-rozsahly-ostrov-plastoveho-odpadu-plujici-v-tichem-oceanu ()

DannyBoy80

Maras,maras, maras. Japonci jsou v tomto neskutečné hovada. Pokud to tady někdo srovnává s tím, že u nás se jí například vepři, pak je u mě blb. To je absolutně nesrovnatelné a nejdo o to, kdo vypadá líp nebo je milejší. Vepři jsou chováni na jídlo, delfín žije ve volné přírodě. Srovnat by to šlo s hromadným vybíjením medvědů, nebo pokud by se např. k nám do Čech stahovali kanci z půlky Evropy a u nás bychom jim připravili takové jatka. Rybolov je v tomto hodně specifický, pokud zplundrujeme život v mořích a oceánech, zplundrujeme i sebe. Na druhou stranu pokud se dají chovat sladkovodní ryby, měly by jít i mořské (nemyslím velryby nebo delfíny). Ale to je asi moc drahé. Každopádně příprava rozmístění kamer měla velký náboj a nezadala si s dobrými trilery. ()

Prochy38

Ono se to aj těžko hodnotí. Ale tento film měl hluboké poselství, a to se mi líbilo. Zvířata miluju, a co se jim na tomto světě (nejen v Japonsku) děje, to není normální. Věřím, že tento dokument měl dostatečný úspěch. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat. ()

Abiosis

*AJ U NÁS ZAMRAČENÉ* Pri filmoch tohto typu si len s úľavou vydýchnem, že som vegetarián. Vy, ktorí nimi nie ste, nemáte právo odcudzovať Japoncov za to, že jedia delfínov, Číňanov a Kórejčanov za to, že jedia psov, či Vietnamcov za to, že jedia mačky. Vy jete napríklad prasce, ktoré - len tak mimochodom - sú podľa najnovších vedeckých výskumov inteligentnejšie ako psy a dokonca sú aj rovnako trénovateľné a oddané svojmu pánovi. Argument, že prasa je hospodárske zviera a pes či mačka nie, neobstojí (možno len ako ospravedlnenie vtedy, keď si dávate do úst svoju porciu bravčového), pretože to je len status, ktorý mu bol človekom pridelený a rovnako mu ho je možné aj odňať. Zabíjanie delfínov, pri ktorom ich arogantný človek násilným a bolestivým spôsobom usmrcuje, je pre väčšinového diváka šokujúci a netolerovateľný. A tak je to správne. Lenže vôbec ničím sa nelíši od praktík, ktoré vám zabezpečujú prísun mäsa do vašich žalúdkov. Verdikt v 1 vete: A zase raz o prejave obrovského človečieho ega. 18.10.11 Odporúčam film The Joy of Pigs. ()

Kuzzie

Nenávidim tyhle do sebe zahleděný lidi, který myslí, že můžou všechno, že mají právo ničit, zotročovat, zabíjet, mučit. A že to dělají zvířatům je daleko horší než to dělat lidem. Je to zvrácený, nemůžu je ani cítit. A odvolávat se na tradice? Krom toho, že jsou to jen prázdný kecy, tak do prdele, když se tisíc let dělá nějaká chojovina, tak v tom přeci nebudu tupě pokračovat proto, že se to dělá. Lidi jsou jediný zlo na světě. Však se nám taky příroda mstí a dobře nám tak. Charakter člověka se jednoznačně pozná podle toho, jak se chová ke svým poddaným či slabším jedincům. To mysleli opravdu vážně, že velryby můžou za pokles ryb v oceánech? To jako opravdu mysleli vážně?? Nejsem zastáncem oplácení násilí násilím, ale v tomhle případě jsem chtěla dát přes držku každýmu, kterej se na odchytu a zabíjení delfínů nějak podílí. Hlavně když se tak arogantně a provokativně nechali natáčet. Hnuli mi žlučí, žluťáci, doufám, že se tou rtutí všichni zadáví. Ta rtuť je vůbec taková zajímavá tekutina. Pokud by jí měli ještě málo, tak jim nějakou ráda poskytnu, na střední jsme na chemii trochu v nádobkách měli, třeba si vzpomenu, kam ji učitelé schovávali.. ()

vander19

Brutálny dokument, ktorý donúti človeka sa zamyslieť nad konaním niektorých jedincov a národov našej spoločnosti. Už dlhšiu dobu mám názor, že tresty a činy páchané na zvieratách by mali byť trestané rovnako ak nie prísnejšie ako na ľuďoch. Je to síce už dlhšia doba čo som videl Cove, ale ešte stále vo mne rezonujú emócie a hnev. Škoda, že peniaze majú stále väčšiu a väčšiu moc, snáď si raz chyby uvedomíme, ale zrejme bude neskoro... ()

Schuldiner

Tak asi takhle - vzít japonský rybáře na otevřený moře a pobodat je těma jejich oštěpama... a počkat na žraloky. Třeba by měli štěstí a vykrváceli by dřív než by je roztrhala mořská eskorta spravedlnosti... Potom doject pro japonský politiky a udělat s nima to samý. No a takhle pokračovat se všema, kdo krejou takovýhle svinstva. Bez ohledu na zemi, na zvyky a tak dále.. V přírodě to chodí tak, že se zabíjí pro obživu nebo z důvodu sebeobrany, to jen lidi to v mnoha případech (a je jich bohužel hodně moc) povýšili na zábavu a sadismus. A výmluvy o vynucenosti vybíjení jakýhokoliv živočišnýho druhu jsou snad jen blbej vtip.. Nikdy nepochopim ten pocit, že někdo sleduje s naprostým klidem utrpení nějakýho tvora a nebo, co hůř, když někdo utrpení přímo způsobí a způsobuje. Takovej jedinec si zaslouží prožít stejný utrpení, se stejnym koncem. A je fakt, že TO bych způsobit mohl. No, žaludek bych na to asi neměl.. Přinejmenším bych to toleroval. Každopádně se těšim, že jednoho dne bude lidská rasa někým nebo něčím vyhlazena do posledního člověka. Že zkrátka tahle povýšená, arogantní, agresivní, válečnická, pokrytecká, sadistická rasa, která se navíc vesele vybíjí a masakruje i mezi sebou, zmizí jednou provždy.. A planeta si konečně oddychne... ..Tak asi takovýhle beznadějný jsem z toho měl pocity.... ()

Honzeek95

Opět další snímek, co mi změnil život a pohled na tento zkažený svět... Ihned po zhlédnutí jsem podepsal petici. Vzkaz pro pochybovače nad tímto dokumentem: Ano, je to ždímačka na emoce a ano, chudáci prasátka a slepičky. Ale to, že se něčím živit musíme, ještě neznamená, že musíme žrát a vyvražďovat všechny živočišné druhy na planetě.. A navíc, prasátka a slepičky by bez toho, aniž bychom je krmili a pěstovali od jejich narození, ani nežily, stejně jak by bez nás samy od sebe ani nerostly rostlinné druhy, jimiž tato zvířata krmíme (resp. asi ano, ale v nesrovnatelně menší míře). Na druhou stranu do oceánu člověk neinvestuje nic, jenom bere. Když to jinak nejde, nedá se nic dělat, ale není důvod zabíjet vše, co má ploutev... ()

angloumene

Zátoka aneb příběh o místě, kde zemře 23 000 delfínů ročně Nejděsivější je na tom to, že o jejich maso nakonec ani nikdo nemá zájem. Na tohle, ale i na spoustu dalšího se snaží upozornit aktivista Ric O'Barry, který začal na zvěrstva v zátoce jako první upozorňovat. Spolu s tvůrci se podařilo vytvořit film, který poutavě představí danou problematiku. Zároveň myslí i na divákovo lehké spaní a tak představuje každoroční krvavý masakr spíše zprostředkovaně, než přes spoustu drastických záběrů. Za mě vrchol dokumentární tvorby, kde divákovi představí nejen daný problém, ale zároveň se ho také snaží vybídnout k vlastnímu zapojení. Velký obdiv všem pro většinu tak trochu šíleným aktivistům i lidem, kteří dokáží upozornit na problém, před kterým ostatní zavírají oči. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky