Veľmi milá a typicky francúzsky šarmantná komédia, ktorú si môžu vychutnať všetky vekové kategórie (každá si vo filme nájde to svoje). Najviac sa mi páčil celý ten retro štýl, rovnako ako fakt, že celé to bolo podané "rodinne", ale nesentimentálne, nepoučujúco, ale s prirodzeným nadhľadom a vtipom. Oddychovka ako vyšitá...(7.6.2012)

Malého Mikuláše mám moc rád. Nestárne, je to stále fajn čtení se skvělými ilustracemi. K filmu jsem přistupoval s rozpaky a s přibývajícími kladnými recenzemi jsem ho stále více odsouval na později. Nakonec jsem si ho pustil...a...velmi příjemné překvapení! Současné rodinné komedie mě děsí, jedno či americké, německé nebo české. Ale Francouzi stále umí! I když Knoflíková válka zůstane zřejmě nepřekonaná, tenhle film se povedl. Milý, úsměvný, občas jsem smíchy vybouchl. Co mě ze všeho nejvíce dostalo - parkování maminky malého Mikuláše! Bože, takhle umět zaparkovat v naší neustále přeplněné ulici....Souhlasím s woodym - jak se Francouzům nedaří převést na filmové plátno Asterixe, tak se to naopak zde vydařilo velmi dobře. Když jsem viděl dohližitele Polívku, pomyslel jsem si - hele, ten vypadá jako Michel Galabru, akorát tomu už dnes musí být.....a pak, můj bože, kde se vzal, tu se vzal - Michel Galabru!(7.8.2010)

Mikuláš - ohromná nostalgie. Četl jsem opravdu všechny knihy, které byly vydány, miloval jsem ten humor, miloval jsem jakým způsobem to bylo napsané a vždycky jsem si ty postavy představoval. A pak to přišlo. Mikuláš je zfilmovaný! Strašně jsem se na to těšil a potěšila mě i "červená kostička" tady na čsfd. Nepochyboval jsem o tom, že nedám pět hvězdiček, prostě jsem tomuhle snímku hodně věřil a co nastalo? Zklamání. Dávám jen 3* a stejně mám pocit, že tomu snímku ještě nadržuju. Co mě potěšilo bylo, že film se opravdu držel podle knižní předlohy. Ale stejně jsem si to takhle nepředstavoval. Možná je pravda, že když čtete první knihu, film se Vám potom tolik nelíbí a naopak. Ale většina herců mi prostě sympatická nebyla, vtipům jsem se smál jen zřídka (možná kvůli tomu, že to na mě bylo ještě víc dětské než kniha) a ta retro doba byla tak vyumělkovaná... Taky se musím přiklonit k tomu, co už tady padlo: Mikulášovy patálie by byly lepší jako animované, nebo jako seriál. Nevím, nevím, je nádherný vidět všechny ty postavy ve filmu, ale čekal jsem MNOHEM VÍC...(12.3.2010)

Nikdo nevypadá, jak jsem si ho představoval, respektive, jak si ho představoval Sempé (přičemž nejhůře dopadl Polívka). To nic nemění na tom, že dětští i dospělí herci jsou typově přesní jak švajcarské hodinky a celý film stejně tak dobře šlape. Nejde o nic jiného než o sled scének, ať už převzatých z knížek (lékařská prohlídka, návštěva Marie-Hedviky) nebo zapracovala invence filmařů (černohumorná sekvence před věznicí). Je to však podstatně lepší než kostrbaté poslepování Asterixovských sešitů. Řekl bych, že pokud rychle natočí i druhý díl se stejným hereckým obsazením, rád se do Mikulášova světa znovu vrátím ... Takřka devadesátiletý Michel Galabru je se svým "To to bylo tak těžké?" zlatým hřebem večera.(11.12.2009)

Mikulášovy patálie jsem četl několikrát, mám je strašlivě moc rád a doma i s přáteli si z nich občas citujeme. Tohle mi přijde jako milý film z rodu Bylo nás pět, Páni kluci..., ale pro mne to Mikulášovy patálie s jejich legračním naivním vyprávěním a stále dokola se opakujícími motivy a hláškami nejsou. To není hana, spíše je to pro mne potvrzení mého předchozího přesvědčení, že tahle literatura je do filmu převoditelná jen velmi obtížně. Sám to však považuji jen za svou soukromou potrefenost, nikoliv za pokus o objektivní hodnocení. I tak je to však i pro mne moc povedený film.(26.7.2010)

• - Režisér Laurent Tirard zhlédl kolem osmi tisíc dětí z celé Francie. (Teodorik)

• - Mikulášova (Maxime Godart) matka (Valérie Lemercier) u závěrečných zkoušek autoškoly při rozjezdu nepoužije spojku, ale pouze plyn, a během parkování pouze zatočí volantem, přesto vůz zaparkuje a stojí. (Kuny27)

• - Ve filmu se objeví na okamžik Gérard Jugnot, jeho přítomnost v miniroli učitele hudby odkazuje na film Slavíci v kleci. (claudel)