Tak to se opravdu povedlo! A že to říkám skutečně nesouvisí s tím, že jsem měl tyto knížky kdysi hodně rád. Už je to strašně dlouho, co jsem to četl, ale to se nedá zapomenout. A asi právě proto nedávám plné hodnocení, jelikož úvod filmu byl sice skvělý, ale poté se příběh (a právě ty části, které domysleli filmaři) párkrát nepatrně zadrhl. Herečtí představitelé sice ne vždy odpovídají ilustracím, ale typově se každý na svou roli hodil - a navíc je stejně lepší mít kvalitního herce, který se předobrazu tolik nepodobá, než dvojníka-dřevo. :-) Proti dětským hercům nemůžu říct ani slovo, což je pozitivní. Škoda však nevyužitého Polívky, ale zase třeba Mikulášovi rodiče tu byli snad zajímavější než v knížkách a obzvlášť Kad Merad snad ani nemůže nepobavit. A rolička stařičkého Michela Galabru zase nemůže nepotěšit. Režisér Tirard si zaslouží pochvalu, protože dokázal, že i tyto knížky se dají úspěšně převést na filmové plátno a má to smysl. Duch knížky zůstal minimálně z 80% zachován.(10.4.2010)

Byly doby, kdy jsem neudělal krok bez knížky s Mikulášem či Kopytem a Mňoukem. Ty doby se již těžko kdy vrátí, ale Mikuláš má v mém srdci stále vyhraněné speciální místo. Od adaptace jsem tak raději mnoho nečekal. Chyba lávky. Adaptace je to totiž kromobyčejně zdařilá a zároveň i svá. Ryzí ztělesnění rodinné neinfantilní zábavy, u které se mnohdy zasmějí více dospělí než děcka. Navíc mají Mikulášovy patálie v obou svých podobách tu zvláštní moc, že vrací do dětských let. Což umí velmi málo knížek a ještě méně filmů. A to, že se film ve výsledku nemůže předloze rovnat jde tentokrát stranou, protože jsem si to uvědomil až dlooooouho po odchodu z kina poté, co jsem ještě drahnou chvíli stíral slzy smíchu.(21.11.2009)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $201,857(len Kanada)║Tržby Celosvetovo $60,000,000Takýto film dokáže človeka doslova nakopnúť, či nabiť radosťou, príjemná oddychovka o akých si v Amerických filmových končinách môžu nechať len snívať. Francúzi v poslednej dobe filmársky ožívajú a ponúkajú žánrové delikatesy. To detské zoskupenie by si rad radom zaslúžilo Oscarov. Krátke výstupy "Slávika v klietke" Gerarda Jugnota a šéfa žandárov zo Saint Tropez Michela Galabru sú čerešničkou na torte. /videl v kine: 95%/(7.3.2010)

Mikuláš - ohromná nostalgie. Četl jsem opravdu všechny knihy, které byly vydány, miloval jsem ten humor, miloval jsem jakým způsobem to bylo napsané a vždycky jsem si ty postavy představoval. A pak to přišlo. Mikuláš je zfilmovaný! Strašně jsem se na to těšil a potěšila mě i "červená kostička" tady na čsfd. Nepochyboval jsem o tom, že nedám pět hvězdiček, prostě jsem tomuhle snímku hodně věřil a co nastalo? Zklamání. Dávám jen 3* a stejně mám pocit, že tomu snímku ještě nadržuju. Co mě potěšilo bylo, že film se opravdu držel podle knižní předlohy. Ale stejně jsem si to takhle nepředstavoval. Možná je pravda, že když čtete první knihu, film se Vám potom tolik nelíbí a naopak. Ale většina herců mi prostě sympatická nebyla, vtipům jsem se smál jen zřídka (možná kvůli tomu, že to na mě bylo ještě víc dětské než kniha) a ta retro doba byla tak vyumělkovaná... Taky se musím přiklonit k tomu, co už tady padlo: Mikulášovy patálie by byly lepší jako animované, nebo jako seriál. Nevím, nevím, je nádherný vidět všechny ty postavy ve filmu, ale čekal jsem MNOHEM VÍC...(12.3.2010)

Senzace! Svižná, vtipná, nápaditá a odlehčená francouzská komedie s precizní hudbou. Možná dávám pět hvězdiček proto, jelikož mám od nepaměti slabost pro francouzskou tvorbu, pravda je však taková, že jsem se hodinu a půl náramně bavil a ze sálu odcházel s úsměvem na rtech. A opravte mě, jestli se mýlím - tak by tomu u komedie mělo být, ne?(13.12.2009)

• - Ve filmu se objeví na okamžik Gérard Jugnot, jeho přítomnost v miniroli učitele hudby odkazuje na film Slavíci v kleci. (claudel)

• - Posledné slovo pri schvaľovaní scenára mala Anne Goscinny, dcéra autora knižnej predlohy Reného Goscinnyho (1926 - 1977) a dedička jeho autorských práv. (Very_kuul)

• - Mikulášova (Maxime Godart) matka (Valérie Lemercier) u závěrečných zkoušek autoškoly při rozjezdu nepoužije spojku, ale pouze plyn, a během parkování pouze zatočí volantem, přesto vůz zaparkuje a stojí. (Kuny27)