Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

PamelaJJK odpad!

Vůbec zde nejde o politiku, jak se snaží tvrdit StarsFan a další. A vlastně ani nejde o Václava Havla. Dramatik, disident, prezident, celebrita... No a co? Nejsem pokrytec, abych zde z nějaké falešné úcty k této osobě vychvaloval něco, co za to absolutně nestojí. Neskutečný trapas a propadák. Bohužel. Hvězdné herecké obsazení je na nic a je trapně nevyužité. A vlastně ani nerozumím tomu, že do toho šli. Starý pán (celebrita?) si splnil svůj sen. Nic víc, nic míň. A ještě k tomu, co píše níže jistý (nebo jistá?) Sharky. Má pocit, že fůra lidí ten film ani neviděla a léčí si tu mindráky... Prosím, je to jeho (její) názor. Já mám zas dlouhodobě pocit, že si tu většina přispívajících hraje na odborníky, znalce, "strážce veřejného (rozuměj toho správného) vkusu" a přitom... Škoda mluvit... Holt, co člověk, to názor... :-) ()

quasar

No řeknu vám, takhle až bude jednou trošku víc klidu, bych si to možná ještě jednou zkouknul :) Nerozumněl jsem všemu, nebavilo mě úplně všechno, něco se mi vyloženě nelíbilo, něco by bylo lepší v divadle a něco ani ve filmu neobstálo. Rozpaky. Ale to přeci měl každý z nás, když slyšel režiséra, kdysi presidenta Havla mluvit před US kongresem školní strašnou angličtinou, viděl ty jeho děsné úklony a krátké gatě, a poslouchal jeho úvahy s typickým hmmm a ráčkovaným er. Dávám 60%, protože film měl podle mě obsah, takový havlovský, ale tím právě silný. Co selhávalo, to byla forma. Ale to prostě k Havlovi tak nějak patří. ()

Jack.Pott

Odcházení je prý drama a komedia, za celých 97 minut jsem se ale ani jednou hlasitě nezasmál a nepocítil napětí či soucit. Důvody bych hledal stejně obtížně a zbytečně, jako kdybych pátral po rozdílech mezi panelákem a vilou Tugendhat. Když Menzel adaptoval kterousi Havlovu divadelní hru, autor předlohy režisérovi po premiéře pošeptal: "Měl jsem pocit, jako by po mně lezli slimáci." (Zdroj: Rozmarná léta českého filmu.) To je nejspíše trefné i pro mnohé nadějné, ale v důsledku přitrapnělé scény z Odcházení. Nějak ovšem tuším, že v divadle by tahle hra mohla mít sílu. ()

Prochy84 odpad!

Klasika CSFD...54%? Proč proboha? Tvůrci včetně režiséra si zřejmě pletou pojmy "absurdní" a "stupidní". Divadelní hra bude se vší pravděpodobností absurdní, ale film je vyloženě hloupý. Divím se všem těm Kameňákyodsuzujícím uživatelům hodnotícím tři a víc, protože i ty Kameňáky jsou nad touhle nicneříkající a k smrti nudící slátaninou. A to snad dokonce i obsahem (!). Canakja komentuje naprosto bezchybně... ()

dadinka

Z počátečního lehkého šoku jsem se dostala do stádia, kdy jsem se dobře bavila. Jednoduše absurdní drama se spoustou hereckých osobností. A závěrečný Havlův výstup na scéně byl vážně vtipný:) Jinak ale (jako u většiny děl tohoto žánru) nevím přesně, co si o tom všem mám tak nějak myslet... ()

kitram71

Absurdní autobiografické drama, o kterém vůbec nevím, co k němu napsat. Pro mne je to prostě další moribundus - nikdo neví, co to je, ale všichni souhlasně kývou :p ... Musím připustit, že se film Odcházení dá dokoukat, i když je tak pitomý. Smutné je ale vážně to, že patří dle nominací na Českého Lva do elitní pětky toho, co se u nás loni natočilo a je to tedy jakýsi REPREZENTATIVNÍ VZOREK ČESKÉ KINEMATOGRAFIE - to mne vážně trošku děsí :( ()

tonton78 odpad!

no to snad ne, koukám že místní partička pseudointelektuálů chrochtá blahem, ale tenhle snímek se opravdu nedá dokoukat..vrcholem trapnosti a vlezdoprdelkovství jsou nominace v českém lvu. no asi jsem jen přiblblík co tenhle klenot nepochopil......a rád jím zvostanu ()

lobo87

Divadelná hra ako celovečerný film? Môže byť, ale tu sa to podľa mňa príliš nepodarilo. Pekne natočené, s výbornými hereckými výkonmi, ale podobná satira a symboly patria skôr na divadelné javiská, kde triafajú svoj cieľ naplno. Tu to bolo tak na 40 %. ()

Tery555

Odcházení je původně divadelní hra a tou také film zůstal. Tuto hru jsem viděla a musím říct, že skoro nevidím rozdíl mezi dívání se na Odcházení v divadle a doma na gauči. Hrajou zde špičkoví herci..dokonalá kamera a střih..barvy..skvělé dialogy. Tohle Havlovo dílo zobrazuje bohužel dnešní politiku jaká opravdu je..krádeže, korupce, podplácení..Kdo jiný než sám prezident o tom může vědět víc? Film má hloubku a je promyšlený do sebemenšího detailu.. například co znázorňuje kaluž do které se neustále šlape, když jdete k vile či od ní? Co znázorňuje zahoukání sovy a obličej, který vždy Abrhám a ostatní udělají po proslovu? Tohle prostě nebyl film, ale dokonalá divadelní hra a tak se na to také musíte dívat :) ()

Posypusipusu

Ať už to tak autor zamýšlel nebo ne: Všechno, co vidím v tomhle filmu, beru jako záměr. U takhle expresivní formy to ani jinak nejde. A proto je ten film skoro geniální. Protože i když mi to přišlo moc dlouhý, řeknu si: Jenže to je právě ono, nuda je součástí hry. A stejně tak i kýč, divadlo, absurdita, idealismus nebo totální rezignace na to, co se od filmu očekává. ()

spotczek

Hodnotit Odcházení znamená znát předchozí tvorbu Václava Havla a vědět, co je absurdní drama zač. Od starších děl se totiž neliší svou spojitostí s momentálním dobovým klimatem (bez znalosti specifických reálií často nejde chápat, co se to před námi vlastně odehrává) a poetikou groteskního odstupu či nadsázky snižuje a ironizuje vše, tedy v podstatě i sebe sama (což možná fungovalo za bolševika a třeba ještě na divadle, v happeningu, ale ne dnes a ve filmu - alespoň jak je znát podle stávajícího hodnocení). Přiznávám, že ač mám absurdní drama ráda, celou první polovinu filmu jsem tomu nemohla přijít na chuť. Nemohla jsem se ubránit dojmu, že se tu někdo snaží z propadliště dějin něco vykopat, ale působí to dost křečovitě, protože to do dnešní doby prostě nepasuje. Navíc se to nechtělo rozjet, takže jsem měla příliš mnoho času na zvažování, v čem všem se postava kancléře prolíná s charakterem a skutečnými úvahami bývalého prezidenta. Na to, jak je forma absurdního dramatu nonkonformní, mi připadá, že se Havel nepouštěl do přílišného experimentování (například herci jako Kaiser či Chramostová, Krobot, Macháček a Dušek, v podstatě jen opakují to, s čím už někdy měli úspěch), i divadelní forma ve filmu zůstala, vše se odehrává na jednom místě, herci přicházejí a odcházejí ze scény, jen mění kostýmy. Je to opravdu čistá sebeinterpretace, divadlo ve filmu (a to bývá málokdy atraktivní). Oproti starším hrám mi ostří Havlovy politické a společenské kritiky přijde kapku sražené. Co dříve bylo "havlíčkovským" sarkasmem, dnes je spíš nostalgicky "hrabalovské" či shovívavě "vančurovské" (bazén mi neustále evokoval Rozmarné léto). Naopak se mi moc líbila dvojice Vilhelmová - Budař a druhá půle, kdy se konečně něco začalo dít. Konečně přišlo odcházení. Ale... Zrovna tohle bych asi neměla kritizovat, když jsem za svůj krátký život mnoho konců nezažila, ale na můj vkus podává Havel celý závěr trochu moc vesele. Osobní ztráta je sice kompenzována novým začátkem a vývoj je v zájmu většiny (ať už je to jakýkoliv vývoj), ale chybí mi tu hlubší ponor (a skok do bazénu jím nebude). Změna je většinou nepříjemná, nesmiřujeme se s ní snadno. Kancléř hovoří o idejích, ale vyjadřuje spíš obecnou nespokojenost, kolem něj se míhají hlavně povrchní lidé s vlastními zájmy, ale jako by se ani jeho nic niternějšího netýkalo. Odpovídá to sice poetice absurdního dramatu, ale tam není v ústředí humor a komika. Absurdní drama mám ráda z toho důvodu, že se obvykle nad propastí drsné reality jaksi mimovolně utváří slabá, groteskní slupka sebezáchovného odstupu a ironie. V Odcházení žádnou propast nevidím, jen tu ironii. Ale to může být jen mou nedostatečností. Naopak chápu, že má-li člověk pocit, že je něco naposled, zasměje se nejlíp. ()

Honzulik odpad!

Tak na tento film - Odcházení (Leaving) se nedá dívat. (12 nominací?!) Slátanina natočená senilním dědečkem (omlouvám se, ale je to můj názor). Je to utpení koukat a hodně jsem se těšil na konec. Bylo mi však líto vynaložených peněz za lístky a po "cimrmanovsku" jsem čekal, zda druhá polovina bude stejně slabá...A byla, a ještě horší i s hérečkou Dášenou...Být to divadlo, tak už chyběl jen "Vítr z hor"! Kino prázdné a těch pár lidí také vidifělně trpěli. Opravdu jsem se divil, co všechno se dá u nás natočit a jen doufám, že tento film nebudou cpát někam do zahraničí... Jinak (kromě filmové a literarní tvorby) jsem si pana presidenta Václava Havla velice vážil !!! ()

Joostas

Za nepříznivou kritiku této férie dostal M.Putna padáka z Havlovy knihovny.Přichází časy,kdy jeden nikdy neví-takže říkám - vynikající. ()

Max Q.

Jako divadlo to není špatné, ale mělo to zůstat na jevišti. Velké plátno tomu nic nepřidalo, spíše naopak. ()

HrudkaJ

Obtížný film, jehož hlavním sdělením by měla být otázka, v jakém stavu tu náš první prezident tu naši zemi zanechal a odpověď by měla znít, že v bídném. Jenže právě to český lid slyšet nechce a raději by nějaké potěšení či alespoň pobavení. Avšak realita je krutá a morálka vyprázdněná, tudíž nám zřejmě nezbývá nic jiného, než se tomu všemu prostě zasmát. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám