Honza Vavřinec (R. Hrušínský) je jeden z těch nenápadných úředníků pracujících v investičním odboru, na kterého je velmi jednoduché zapomenout. Jednoho dne se mu ozve stavař jeřábů František (J. Moučka), co si jej splete s poslancem, a žádá jej o pomoc. Byl totiž neprávem vyhozen za pochybení svého nadřízeného, který potřeboval na někoho hodit vinu za spadlý jeřáb. Honzovi se skutečně podaří vedoucímu domluvit a takové „spravedlivé“ jednání jej uspokojí a namotivuje k podobným činům. A v jeho práci se v tu dobu stane skutečně něco obdobného – za spadlou halu v Brodě nikdo konkrétní nenese přímou odpovědnost, ale viník se najít musí, a tím má být ustrašený vedoucí Hofmánek (L. Pešek). Právě Honza se jej jediný zastane a jako hrdinný rytíř pak začne bojovat za spravedlnost, až situace na odboru připomíná absurdní frašku a Honzu vedení nakonec dosadí na místo Hofmánka... Divadelní hru Jaroslava Dietla s názvem "Nehoda" převedl na filmové plátno začínající režisér na Barrandově František Filip. Vzhledem ke své satirické kritice socialistické společnosti se dostal po roce 1969 do tzv. trezoru a jeho obnovené projekce se dočkal až v roce 1990. (Česká televize)

Fosgo

Politické ledy v polovině šedesátých let tály … drobně a mírně se mohlo kritizovat a parodovat , odvaha k řádné kritice v několik dalších letech pak gradovala. Systém je správný, jen někteří lidé nepracují socialisticky - tvrdilo se z politických míst. Myslím, že se tomu říkalo „ komunální satira“. „Odměnou“ za kritiku bylo sesazení z místa, méně častěji došlo i k povýšení, což se stalo v tomto filmu. Hrušínského monology na kameru jsou asi nejzajímavější scény filmu, jeho poznámky jsou trefné. Dnes už nemá film prakticky co říci, tehdejší politické poměry zmizely v propadlišti dějin a film je natočen konvenčně a neoriginálně. ()

Fajolo

Ten film je taký súčasný, až ma z toho mrazí. Akoby ho natáčali včera. U nás v práci. "My jsme všichni jenom poslíčci, nic jinýho. Jeden se jmenuje referent, druhej vedoucí, třetí náměstek, ale všichni jsou to poslíčci. Něco se dozvím dole, nesu to nahoru, co mi řeknou nahoře, já to jako slepice vykvokám dole. Chytrý hloupý, všecko jedno, hlavne že můžu dokázat, že jsem to vykvokal včas." Zdá sa, že byrokracia je večná a rovnaká v každej krajine, každej dobe a dokáže spolupracovať s každou ideológiou. ()

Hombre8

Chytrá a nadčasová komedie o počátcích poválečné zmrdispolečnosti u nás. Vývoj ale nezastavila, zdá se, že spíše eskalovala. Vynikající Ruda. Ostatně jako skoro vždy. Dostával v té době velký prostor a dokázal ho využít. Není to jeho typická podoba, určitě je možno si v té roli představit i někoho jiného, ale zhostil se jí dobře. ()

rozum i cit

Co je to vlastně strach? Tuto otázku si položí hrdina politické satiry na minulý režim, která je ale zároveň tragicky nadčasovou kritikou systému a byrokracie. Inteligentně napsané, výborně odehrané. Další vtipná věcička s originálním nápadem z éry zlatých šedesátých, kterou lze vřele doporučit. ()

evangelik

Jojo, v tehdejší době "zdrcující" kritika a satira na nejhorší bezprávné období - 50. léta. Není divu, že to cenzura nepustila. B. Bohdanová mi v té roli dost "nesedla". ()

Mishelen

Jako krotká moralita mi to nepřipadlo, spíš naopak, hodně ostré na svou dobu a nadčasové. Kdo říká, že to není aktuální neví v čem se žije dnes. Podobnou situaci znám z vlastní zkušenosti, a ti co o mě rozhodují byli taky kdysi vážení soudruzi, takže moc velká změna to nebude. A stejně jako Rudolf když jsemse ozval nikdo si nic nedovolil a ještě jsem byl odměněn. Hrušínský je můj miláček, zvláště jeho role z šedesátých let mi nejvíc sedí, a tady podal opět suverénní výkon. Pan Prachař jako by se pro takové role narodil. Jinak film tak nějak není působivě natočen jako jiné jízlivé filmy té doby, navíc v takové televizní podobě, rukopis TV režiséra Filipa je velmi znát. Svou formou mi to hodně připomínalo Fričův film Nejlepší ženská mého života. Celkově tedy slušný průměr. ()

Awesomer

Zdrcující pravda o komunistickém režimu a charakteru lidí... Tenhle film má opravdu hloubku. A monology mistra Hrušínského na kameru, jedním slovem geniální. Proto mi vždy přijde úsměvné, když vidím některého se současných českých neherců, jak se ho snaží nejen díky tomuto filmu napodobit... ()

Robur888

Film jsem chtěl vidět pro jeho vysoké hodnocení (76 %), ale musím konstatovat, že jsem byl zklamán. Snímek je uváděn jako komedie, ale je to vlastně čistá satira. Film je plný alibistického přehazování zodpovědnosti v socialistické struktuře vedení hospodářství až to působí velmi protivně a vlastně nudně. Děj je navíc protkán typickými prázdnými řečmi a proklamacemi, kde vyniká zejména Béďa (Rudolf Deyl ml.) obtěžkán mnoha funkcemi. Ano, Rudolf Hrušínský zahrál brilantně, ale děj filmu až příliš odpovídá době vzniku. ()

horskejvlk

Kvalita od Dietla, kritika byrokratického systému za vlády jedné strany, už tehdy bylo jasné ,že systém nefunguje a v socialistickém hospodářství to bylo extra cítit.Ten krach se dostavil o 25 let později, Není divu že to v 17. Listopadu 89’ soudruzi v Moskvě “odpískali” a předali to tržnímu hospodářství. Dnes je to v době liberální demokracie a tržní ekonomiky také aktuální a scénář se po minimálních úpravách může klíďo-píďo přetočit znovu. Hrušínský byl machr zahrál to bravůrně, zamilovaný chlap před bohyní svého oka je schopen býti Superman a dovolit si říci “byrokratického šimlovi” svůj názor😃. ()