Úkryt

Úkryt

Panic Room

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

fincher všetkým ukázal, že "moderne" a sviežo sa dá režírovať aj bez besných klipových strihov . . . a teraz k Úkrytu - napínavý komorný thriller, ktorý precíznym budovaním atmosféry, jednoduchosťou pod ktorou sa skrýva istá hĺbka (no nie zas nejaká hlbočina, aby sme nepreháňali) rozhodne o čosi prevýši podobné filmy (a na svedomí to má oveľa viac ako pomerne obyčajný scenár skôr fincherova réžia a jodie s forestom, aj keď je pravda, že i napriek komornému počtu hercov nejako nebolo čo hrať . . .) no keď si pospomíname na fincherove klasiky, tak Panic Room sa pri nich musí vystierať poriadne vysoko na špičky aby sme si tento nenápadný film všimli . . . na finchera som tu s prekvapením napočítal asi tri trochu rozpačité strihy a nejako mne nie veľmi pochopiteľný prílepok/záver . . . tento film nenesie nejaký extra filozofický náboj, aby ten miniepilóg stál za hĺbavé vysvetlenie, je to len taký polohappyendovský dovetok, ja by som to pokojne na drzovku odstrihol, ale american audience si asi vyžaduje pečlivú starostlivosť(18.8.2007)

Úvodné titulky, kamera, herci, nápad a atmosféra - to všetko je za jedničku (ehm, teda tu za päť). Problém je však ten, že to je celé aj napriek tomu príliš obyčajné a niet na tom čo pozerať viackrát (podobné Rukojemníkovi s B. Willisom). Nemá žiadnu hĺbku, ale ako thriller funguje dobre. Určite najslabší Fincher (Zodiaca som nevidel). 75%(30.6.2007)

Naprosto klasický hollywoodský námět podaný výborným režisérem. Tři zlodějíčci...hodný, zlý a třetí naprosto hloupý. Na druhé straně odvážná žena chránící své dítě. Od začátku je jasné jak to dopadne, i když film udržuje člověka stále v napětí, že by to přece jen mohlo dopadnout jinak. Ale žádné překvapení se nekoná. Jistojistě však zaujmou dlouhé záběry, kdy kamera prochází celým domem, zdmi, stropy a dveřmi, jakoby bez jediného střihu. Počítače prostě dnes svedou mnohé. Když tento snímek srovnám s ostatními, které jsem od Davida Finchera viděl, tak je to opravdu slabší, pro mě osobně místy trochu nudné. 60 % je tak akorát dost, né-li moc.(23.2.2008)

Tak jsem to včera konečně viděl a dobrý !Skvělá trojice zlodějů!Jodie Foster sice moc nemusím, ale herečka je to opravdu výborná! No a ta kamera byla taky zajímavá! Škoda toho, že ta holka byla zase samozřejmě nemocná a potřebovala svoje léky, jinak umře! Bylo to jednak celkem zbytečný, protože to nijak tu situaci nehrotilo a hlavně to působí už tak, že každý americký děcko musí brát nějaký léky, nebo dostával dvakrát denně injekce, jinak umře! Nebo maj ti únosci fakt smůlu, protože to je fakt všude!(8.5.2006)

Davide, Davide, teda, co to dělám, Mistře, Mistře, vy jeden MAGORE!! To poslední slovo možná není úplně fér (co bych potom měl psát u takového Davida Lynche) a navíc je Úkryt Fincherův nejnormálnější film, ale to předtím je míněno naprosto vážně. Panic Room je kvalitní nervy drásající filmík se skvělým obsazením a ještě lepšími výkony, výbornou hudbou, špičkovou kamerou, a když vezmu do úvahy své chlubení se tím jak odhadnu vývoj událostí, tak místy i překvapivým scénářem. A pokud jste viděli udělování MTV Movie Awards a viděli tu parodii, budete tenhle film mít ještě radši:) 80%(15.2.2003)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. března 2002 v Century City (Kalifornie, USA). (Varan)

• - Kristen Stewart během natáčení velmi vyrostla. Na počátku byla menší než Jodie Foster a na jeho konci byla již větší. (Kulmon)

• - Pro roli Meg Altman byla původně vybrána Nicole Kidman a její dceru Sarah měla hrát Hayden Panettiere. Než se začalo točit, roli Sarah dostala Kristen Stewart. Pouhých osm dní před začátkem natáčení si Nicole Kidman poranila koleno, které utrpěla při natáčení Moulin Rouge (2001). Role byla nabídnuta Jodie Foster. Měla na přípravu role pouze týden. (Kulmon)