Úkryt

Úkryt

Panic Room

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

Úvodné titulky, kamera, herci, nápad a atmosféra - to všetko je za jedničku (ehm, teda tu za päť). Problém je však ten, že to je celé aj napriek tomu príliš obyčajné a niet na tom čo pozerať viackrát (podobné Rukojemníkovi s B. Willisom). Nemá žiadnu hĺbku, ale ako thriller funguje dobre. Určite najslabší Fincher (Zodiaca som nevidel). 75%(30.6.2007)

Opět vynikající Fincherův snímek stavící na originální scénáři machra Davida Koeppa („Carlitova cesta“, „Jurský park“), obsahující neuvěřitelné kamerové jízdy a dech beroucí režijní finesy, skvělou hudbu, výborně napsané postavy, skvělé herce (Foster, Yoakam, Leto, Whitakera postava Kristie Stewartové je asi nejlepší dětská role, co se kdy ve filmu mihlaje naprosto důvěryhodně zahraná) a scénáristu snímku „Sedm“, „Ospalá díra“ a „8MM“ Andrewa Kevina Walkera v roli „probuzenýho souseda“.(28.5.2002)

Už jen Jodie je zárukou kvality, natož když je tam ještě Forest a režíruje to Fincher. To už prostě musí dopadnout dobře, i kdyby trakače padaly. Jen občas mi to přišlo trošku jednoduchý, postavy jen dělali to, co jsme od nich očekávali. Ne že by nehráli dobře, ale například Foresta mám zažitýho jako dobráka. A to byl i tady. Jodie je zase obvykle žena skvěle zvládající vypjaté situace. I tady se jí to dařilo. A Jareda jsem viděl kdysi v Zázračném běžci a mám ho zažitýho jako chlapíka, co se nevzdává za žádnou cenu. A občas mi tam některý scény nebo činy přišly jen jako čistě účelový (viz úplně poslední scéna o výběru nového bydlení nebo scéna, kdy maskovanej polda chce po Forestovi, aby mu ukázal dlaně). Celkově ale je to zajímavá atmosférická výše, která sice není ani nejlepším filmem Jodie, Foresta, Jareda nebo Finchera, rozhodně jim ale v kariéře nedělá ostudu(12.2.2006)

Pomalu a jistě se ze mě stává feministka, protože se mi filmy, kde je hlavní aktérka "silná,odvážná" opravdu začínají líbit... Zde převládá mateřský pud, tedy zachránit sebe a svou dceru před zloději. Díky bohu měli ve svém baráku úkryt, ale co čert nechtěl, tam se zrovna páni zloději chtěli dostat. Napětí mě provázela skoro celý film ;)(31.3.2009)

Strašáci bez psychologické předehry (k Peckinpahovu filmu v jednu chvíli odkazuje ikonický záběr rozbitých brýlí). A vlastně bez psychologie vůbec. Čistý, přímočarý high concept thriller hitchcockovského střihu (tzn. do sebe uzavřený mikrosvět, napětí nadřazené věrohodnosti, větší význam přikládaný tomu, že se bojíme než tomu, o koho/co se bojíme) pro pár herců a jeden barák, jehož "osobnosti" scenárista, kameraman a vedoucí výpravy věnovali nejvíce péče. Kvůli špičkové kameře a zvukovému designu si Úkryt rád zopakuji, ne již tak kvůli postavám, což je škoda, protože právě Fincher s Koeppem rozhodně mají na to, aby stvořili moderní thrillerovou klasiku. 75% Zajímavé komentáře: zputnik, Legas, Jordan, silent cut, Macik(17.8.2005)

• - Pro roli Meg Altman byla původně vybrána Nicole Kidman a její dceru Sarah měla hrát Hayden Panettiere. Než se začalo točit, roli Sarah dostala Kristen Stewart. Pouhých osm dní před začátkem natáčení si Nicole Kidman poranila koleno, které utrpěla při natáčení Moulin Rouge (2001). Role byla nabídnuta Jodie Foster. Měla na přípravu role pouze týden. (Kulmon)

• - David Koepp napsal scénář za šest dní. (Kulmon)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. března 2002 v Century City (Kalifornie, USA). (Varan)