Úkryt

Úkryt

Panic Room

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

David Fincher ani tentokrát nezklamal. Na minimu prostoru (plus/mínus jeden barák) podává maximální výkon. ÚKRYT pro mně sice není film, u kterého bych byl nějak extra v napětí, podupkával strachy nohama ;o) nebo šokem nechal pop-corn viset v prostoru (někde v půli cesty mezi miskou a ústy). To, čím mně Fincher opět uhranul je způsob jak tento film natočil - všechny ty různé filmové finesy, hříčky a vtípky, na které se vždy tak šíleně rád koukám. Nemalou roli na dobrém pocitu z filmu mají také herci. Jodie Foster to v roli "ženy ve středních letech" moc sluší; Forest Whitaker opět konsternuje svým klidem a pokojem. A hudba? To je kapitola sama o sobě. Shrnuto a podtrženo: Není to sice 100%, ale 80% až 90% si tento film bezpečně zaslouží.(3.12.2004)

Davide, Davide, teda, co to dělám, Mistře, Mistře, vy jeden MAGORE!! To poslední slovo možná není úplně fér (co bych potom měl psát u takového Davida Lynche) a navíc je Úkryt Fincherův nejnormálnější film, ale to předtím je míněno naprosto vážně. Panic Room je kvalitní nervy drásající filmík se skvělým obsazením a ještě lepšími výkony, výbornou hudbou, špičkovou kamerou, a když vezmu do úvahy své chlubení se tím jak odhadnu vývoj událostí, tak místy i překvapivým scénářem. A pokud jste viděli udělování MTV Movie Awards a viděli tu parodii, budete tenhle film mít ještě radši:) 80%(15.2.2003)

"Panicův pokoj" má všechno, co od dobrého thrilleru očekávám: dobrou zápletku, solidní atmosféru, stoupající napětí, skvěle zahrané postavy. Má bohužel i něco navíc a tím je poněkud kýčovitě rozpačitý závěr, plus sem tam škytnutí logiky, ale budiž Fincherovi odpuštěno, "Úkryt" mě totiž většinu času hodně bavil a ráda se k němu vracím. Takže slušná práce, Dejve, fakt slušná, palec nahoru. 79%(20.7.2010)

Sice na Finchera slabší, ale stále vynikající. Třeba scéna, kdy Jodie šla ven pro mobil, přestala hrát hudba a bylo slyšet jen zpomalené dýchání a hlasy přicházejících zlodějů, to bylo excelentní. Jen ten konec to trochu pokazil, to měli ještě trochu vypilovat. Jinak kdyby takových filmů bylo víc, vůbec bych se nezlobil:)(28.5.2002)

Pro děj filmu stěžejní místnost se sice jmenuje Panic Room, ale zdá se, že mimo ní člověk panikaří víc než uvnitř.. Titulky rovnoběžné s newyorkskými budovami, nápadité kamerové průlety, stupňované napětí a sympatická postava Foresta "A Good Thief" Whitakera budiž neoddiskutovatelným plusem, klišé závěr s nezničitelným padouchem a některé pro efekt vykonstruované scény (za všechny nehořlavá Gaswoman J.Foster) jsou naopak mínusy nehodné režiséra Fincherova formátu. Pobavilo mě, jak Cameronův Titanic přinesl pubertálním dívkám krom postupně tuhnoucího Lea i nějakou tu do života se hodící dovednost..(16.10.2011)

• - Kristen Stewart během natáčení velmi vyrostla. Na počátku byla menší než Jodie Foster a na jeho konci byla již větší. (Kulmon)

• - Ve scéně, kdy postavy večeří pizzu, je před Sarou (Kristen Stewart) plechovka coly a nalitou skleničkou. V záběru z jiného úhlu je ale ve skleničce víc coly a sklenička je před plechovkou. V dalších záběru se poté polohy rekvizit navracejí opět do původní polohy. (Terva)

• - Filmovalo sa iba na dvoch miestach, a to v Hollywoode (Los Angeles) a na Manhattane (New York). Natáčanie trvalo viac ako 120 dní. (MikaelSVK)