Úkryt

Úkryt

Panic Room

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

Dalsi z typicky Fincherovych filmu. Perfektni rezie, kamera, necekane zabery a k tomu opravdu vyborny scenar. Sice jsem si asi dvakrat rekl - tak tahle by to asi neslo, ale to nic nemeni na vybornem dojmu ze sledovani tohoto netradicniho thrilleru, ktery mi v mnoha ohledech pripomel nejlepsi dila mistra Hitchcocka.(31.7.2002)

Velmi napínavý thriller se skvělou atmosférou, výkony a kamerou, kořeněný různými vychytávkami typu průlet uchem konvice a podobně. Není to bez vad a zvláště prohození pozic mezi Fosterovou a lupiči je trochu kostrbaté, ale v kině se na to dalo klidně zapomenout. Ještě poznámka. "Nejnormálnější" je relativní pojem. Kdyby to natočil někdo jiný, všichni by o tom mluvili jako o velmi netradičním filmu. :))(8.6.2006)

Divák laik jen těžko docení brilantní kamerové techniky Davida Finchera a lehce noir nádech celého snímku. Scénář je pravda jednoduchý, ale hlavní hrdinové mají brilantně vykreslené postavy a prostory velké vily, špatné počasí a herecky věrohodná Jodie Foster dělají hodně. Pro fandy žánru a filmů Davida Finchera věru nadstandartní záležitost. Pro většinu ostatních pak pravděpodobně spíše průměrné hraní si na kočku a myš s trochu moc vyšponovaným koncem.(1.11.2003)

Už samotný dům s panikárnou působí docela dost strašidelně a to jeho čerství nájemníci ještě netuší, že tato klaustrofobická místnost se již první noc v jejich novém domě stane nutným útočištěm. Do domu totiž přijde trojice zločinců, kteří se rozhodně nechtějí s ničím párat. A pro naše hrdinky je o to horší, že ta věc, po které tolik prahnou je právě v úkrytu. Tento strhující thriller natočil David Fincher, který rozhodně ničím nezklame. Kamera plynule krouží po domě a něco jako zdi ji nevadí, proto máme přehled o veškerém dění. Hudební doprovod na jedničku s hvězdičkou a skvělé herecké výkony. Jodie Foster role vyděšené matky skvěle sedí, a tak rozehrává herecký koncert, na který jen tak nezapomeneme.(11.12.2005)

Slušný kriminální thriller, který je zajímavý z hlediska režie. Fincher sice umí i lepší kousky, ale i tady kouzlí s kamerou, volí neobvyklé úhly snímání, hraje si se siluetou za dveřmi, využívá příšeří, aby zdůraznil atmosféru opuštěného domu. Slabší stránku tvoří spíš scénář, který několikrát lehce zaskřípe (už jen tak pozdní příjezd policie vzhledem k tomu, že jde o luxusní prominentní čtvrť) a především kazí závěr filmu. Ten mohl být nápaditější, podobný konec už diváci znají z řady jiných filmů. Po herecké stránce podle očekávání kralují Foster a Whitaker. Celkový dojem :75 %.(16.8.2008)

• - Jodie Foster (Meg) bola počas natáčania tehotná s druhým dieťaťom. Z toho dôvodu sa pretáčky museli robiť až na jeseň roku 2001 po tom, čo porodila. (Astonko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. března 2002 v Century City (Kalifornie, USA). (Varan)

• - Filmovalo sa iba na dvoch miestach, a to v Hollywoode (Los Angeles) a na Manhattane (New York). Natáčanie trvalo viac ako 120 dní. (MikaelSVK)