Úkryt

Úkryt

Panic Room

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

Tak předně bych ocenil skvělý herecký výkon Jodie Foster, která vlastně ani nepotřebuje k vyjádření zoufalství a stresu srdceryvně lkát a naříkat, ale bohatě stačí jen pohled do jejích vyděšených očí. No a přesná a jako vždy brilantní Fincherova režie už jen diriguje její herecký koncert a dodává snímku pro něj typicky hustou a nepříjemnou atmosféru, která postupně graduje, až nakonec vyústí v silné a nezapomenutelné finále. Myslel jsem si, že Úkryt bude o dost slabší než nejlepší Fincherovi filmy, ale mýlil jsem se. Tento pán opět výrazně zabodoval.90%(17.8.2011)

No tak samozřejmě, kvalit snímku Seven to nedosahuje, ale nadprůměrnost si to drží po celou dobu. Skvělá atmosféra, slušné herecké výkony, perfektní kamera a dobrá hudba. Tajně jsem doufal, že budu moct ohodnotit dílo plným počtem a také tomu mnohé nasvědčovalo, ale v tom mi bohužel brání odfláknutý konec. Takže bych to viděl na slušné 4*; milovníkům thrillerů jako jsem já vřele doporučuju.(25.10.2008)

Film u něhož jen těžko lze popadnout dech a to není způsobeno nejen hutnou atmosférou a dobře zahranými hereckými party ale naprosto úchvatným technickým zpracováním - no prostě se mi zdá, že Fincher každým svým novým filmem rozpracovává, to co začal v tom minulém (jízda mozkem Edwarda Nortona taky stála za to), ale tentokrát to jde až do krajních deatilů. Moc fajn pokoukáníčko...(12.1.2003)

Divák laik jen těžko docení brilantní kamerové techniky Davida Finchera a lehce noir nádech celého snímku. Scénář je pravda jednoduchý, ale hlavní hrdinové mají brilantně vykreslené postavy a prostory velké vily, špatné počasí a herecky věrohodná Jodie Foster dělají hodně. Pro fandy žánru a filmů Davida Finchera věru nadstandartní záležitost. Pro většinu ostatních pak pravděpodobně spíše průměrné hraní si na kočku a myš s trochu moc vyšponovaným koncem.(1.11.2003)

• Legas

Jenom ty titulky, kurňa, možná ještě průlet uchem konvice a celým barákem vůbec, ale na co zde koukat, co bychom někde neviděli? Jedno klišé si podává ruku s druhým, Jodie je zde nezajímavá, lepší sledovat zlodějíčka Foresta Whitaker, jehož postava je ovšem napsaná jako černý Santa, který si komínem chce pokojně unést pár dárků pro sebe, protože je chudák. Spousta nelogičností; nejhůře jsem trávil fakt, že ženská s dcerou se stěhují do třípatrového baráku s obrovskými pokoji s vysokými stropy, výtahem a super úkrytem. Kde na to bere ta ženská prachy a proč se nenastěhuje někde do 2+1??? Scénáristovi se to prostě hodilo. A takových blbostí je tam požehnaně. Panic Room je klasický nudný konstrukt, který tentokrát nezachraňuje ani David Fincher, který stejně není žádným vyjímečným režisérem. Jen se mu občas něco povede (Se7en, Fight Club).(16.12.2006)

• - Arthurovi Maxovi a jeho dizajnérskemu tímu trvalo 15 týždňov, kým postavili 4-poschodový apartmán za 6 miliónov amerických dolárov. (Astonko)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. března 2002 v Century City (Kalifornie, USA). (Varan)

• - David Koepp napsal scénář za šest dní. (Kulmon)