Frankensteinova kletba (festivalový název)

The Curse of Frankenstein

Mary Shelley (kniha)

Jimmy Sangster

Jack Asher

James Bernard

Doktor Frankenstein v podaní bravúrneho Petera Cushinga zlovestnejší a pomätenejší ako hocikedy predtým. A síce je Boris Karloff len jeden, Christopher Lee odvádza dychberúci výkon. Príbeh je dosť pozmenený (vrátane nejednoznačného konca), najmä postava Frankensteina je posunutá do iných rovín, no výsledku to vôbec neškodí, skôr je to zaujímavé spestrenie.(25.8.2012)

Poslední dobou začínám tak nějak zjišťovat že nemám moc rád Frankensteina od Hammeru, všechny mi přijdou úplně stejné a jediné co se mi na nich líbí je atmosféra, ani jinak to není tady. Cushing tady je takovej nevýraznej a jediné co mě nutilo film dokoukat jsou skvělé masky, a hlavně ta poslední a atmosféra která se dá krájet. Ale celý mě to moc nebavilo. Bohužel. EDIT(30.1.2018). V roce 2012zhýčkaný Draculou a nevidět jiné "monstra" jsem se nudil, dnes.... Paráda. Film který dokazuje že musí člověku přirůst k srdci. Frankenstein nikdy nebyl a nebude moje srdcovka, ale po opětovném zkouknutí musím říct...Kdysi jsem byl celkem kretén, ale jak mě můžete soudit, tehdy jsem viděl jednu pecku za druhou, tohle je takové pomalejší, ale stejně dobré jako ostatní Hammerovky.(15.10.2012)

Svéráznost hammerovské adaptace klasiky Mary Shellyové vynucená nátlakem Universalu je vlastně kladem, protože výrazně odlišuje Curse of Frankenstein od ostatních zpracování. Frankenstein (v podání výtečného Petera Cushinga) je mnohem větším zloduchem, než je zvykem - dokonce vraždí! - a nebýt poněkud divné masky Christophera Leeho jako monstra (připomíná mi nadrogovaného pierota), byl bych spokojený maximálně.(24.5.2007)

Curse Of Frankenstein je typický predstaviteľ Hammerovky a britského zmyslu pre horor, hlavne čo sa týka využívania vynikajúcich interérov/exterérov. To má samozrejme potom dopad na celkovú príjemnú a potemnelú atmosféru. Celú kompozíciu tu dopĺňa pekná pastelková farba, ktorá dala vyniknúť hlavne maske kreatúry. Videl som však aj lepšie spracovania tejto legendy, príbeh sa mi zdal až príliš okresaný, ohlodaný a jednoduchý, dohromady tak toho veľa nepovedal. Svojim stvárnením pološialeného, egocentrického, bláznivého vedca však toho Cushing veľa zachránil. 70/100(1.10.2015)

Asi nejdůležitější snímek studia Hammer. Nejen kvůli finančnímu úspěchu, ale hlavně díky tomu, že spojil vůbec poprvé tři budoucí legendy britských "kladivářů" - a to režiséra Fishera (ten jim rok poté odstartoval další úspěšnou sérii, tentokrát s Draculou) a dvě herecká esa s tvářemi Petera Cushinga a Chrise Lee (i když ta jeho je zrovna nešťastně zamaskována). Dneska už asi těžko pochopíme, proč se snesla tak ostrá kritika na tenhle pastelově barevný horůrek, který od té doby sice dost zestárnul, ale to kouzlo hammerovských filmů si nese stále s sebou. My, fandové, jsme za to jenom rádi.(20.3.2013)

• - Po dlouhou dobu se jednalo o nejvýnosnější britský film. (liquido26)

• - Přestože se Cushing a Lee na place setkali poprvé, není toto první film, kde společně hrají. Oba se objevili již v roce 1948 v Olivierově Hamletovi a také v Moulin Rouge z roku 1952, ale v těchto dvou filmech neměli ani jednu společnou scénu. (liquido26)

• - Přestože v prvních scénách přijíždí Paul Krempe (Robert Urquhart) jako učitel teprve patnáctiletého Victora Frankensteina (Peter Cushing), ve skutečnosti byl jeho představitel Robert Urquhart o osm let mladší než Peter Cushing hrající dospělého barona Frankensteina. (Oktavianus)