Mumie

Múmia

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor

USA, 2017, 110 min

(Ú)spěšně mumifikovaný Tom Cruise se pouští do křížku se zlobivou egyptskou princeznou Ahmanet, dělí je od sebe značný věkový rozdíl, takže milenecký vztah z toho nekouká, ovšem to je to poslední, čím by se film mohl zabývat. Na programu dne je prokletí hlavního hrdiny, seznamka s dr. Jekyllem a záchrana světa. Humor je na nule, schází nadhled, film se bere smrtelně vážně. Cruise v roli nezáří, v pozici vojáka, z kterého se postupně stává dobrodruh, působí jako zjevení, které má zákaz přiblížit se k herecké škole. Jeho herecký výkon je katastrofální. Když budu chtít vidět akční film, nebude od věci angažovat šikovného Alexe Kurtzmana, který proslul jako scenárista komerčně laděných snímků, nicméně svým akčním pojetím film spasil. Film od začátku chytne tempo a v něm setrvá. Od akce si divák odpočine až v doupěti dr. Jekylla, kterého ztvárnila druhá hvězdná akvizice filmu, a sice masitý Russell Crowe. A můžete hádat, zda tato proslulé jméno dostojí své pověsti a projeví se coby rozdvojená osobnost. Finále není dostatečně velkolepé, mumií je pomálu, osud hlavního hrdiny je neukončený, jenže další díl není na obzoru. A smůlu má film i v tom, že to nejlepší z něj ukazují trailery. Film poměrně ignoruje či popírá existenci trilogie s Brendanem Fraserem, méně hvězdnějším, ovšem lépe hrajícím představitelem hlavní role, alespoň já jsem žádný extra odkaz na tuto sérii nezpozoroval. Odkazy na klasická díla jsou znát, jenže kdo je zná, že. Zasazení děje do současnosti se ukázalo jako dobrý tah, chválím i sličnost Annabelle Wallis, pofidérní archeoložky, s níž hlavní hrdina spojí své síly, trikových scén je velké množství a nevypadají špatně. Akorát scénář neměl ujasněno, jaký žánr bude dominovat. Nekompaktní a chaotické střídání hned několika žánrových odnoží, horor, dobrodružství, fantasy, comics i halucinogenní stavy Nicka Mortona, postupně vedly k tomu, že film ztratil na síle. Reboot zdaleka nedosáhl takových kvalit, jakých mohl dosáhnout. Děj je jednoduchý a až příliš prosycený banalitou. S takovou se vám na to náročný Cruise akorát tak příště vyprdne. 6/10(21.6.2017)

• johnn333

Nadvláda strojů nastane očividně tak, že stroje začnou točit filmy. Novou Mumií to začalo, protože generičtější a zaměnitelnější blockbuster jsme tu ještě letos neměli, a to počítám i páté Piráty. Tohle monstrum je šité vyloženě horkou jehlou a představuje nezajímavé univerzum, v němž si logika a jakékoliv nápady vzaly dovolenou. Takovouhle akci, humor i postavy fakt klidně může generovat nějaký program: na začátku v temném hrobě to ještě mělo esprit dobrodružství a smrtelného nebezpečí, v Londýně to ale najednou dostane fazónu zmateného tajtrdlíkování a budování něčeho, co vlastně vůbec nechci vidět. Pokud film s větou "Kéž bychom měli víc času", tak určitě Wonder Woman. 40%(8.6.2017)

Toto chystané Dark universe ma rovnako ako väčšina súčasných blockbusterov prakticky vôbec nezaujíma, aj keď nejakým jeho budúcim príspevkom možno šancu dám, ale na Múmiu som bol celkom zvedavý, za čo ale môže výhradne Tom Cruise, ktorý si buď nevyberá zlé projekty, alebo ich svojim vplyvom zmení na obstojnú žánrovú zábavu a to je presne tento prípad. Bez neho by to bol len ďalší sterilný blockbuster, ktorých je plno, len by bol možno trochu temnejší, ale takto ma to celkom bavilo. Hlavne spočiatku si film drží prekvapivo vysokú úroveň, je to dynamické a rozmanité, úvod v Egypte, akcia v Iraku a prvý vážny stret s vplyvom múmie. Potom sa film ukľudní, tempo sa zmierni a celkovo jeho zaujímavosť a zábavnosť trochu klesne, čo sa už nezmení až do konca a aj finále by som si teda predstavoval trochu veľkolepejšie a zaujímavejšie, ale ani toto nebolo zlé. Výraznejšie hluché miesta tu nie sú, občas sa nájde nejaká slušná sekvencia a hlavne Tom Cruise to svojou živelnosťou drží neustále dostatočne nad vodou. Obsadenie nie je najhoršie, bez Cruisa by to ani nemalo zmysel, ten ma tu bavil po všetkých stránkach, ale sadla mi aj jeho partnerka Annabelle Wallis a ani záporáčka nie je zlá. Oproti tomu Cruisov priateľ ma vôbec nezaujímal a po premene bol dokonca otravný a Russell Crowe síce sám o sebe nie je zlý, ale táto jeho postava ma vôbec nezaujímala a tak aspoň viem, že keď si ju zahrá v hlavnej úlohe, ja pri tom nebudem. Akčná stránka mi neprišla zase tak moc výrazná, pár akčných sekvencií sa tu nájde a vôbec nie sú zlé, len sa mi zdalo, že sa až moc často zbytočne odohrávajú v noci, prípadne v tmavých priestoroch a takéto scény ma ani moc nezaujímajú. Ale aj tak časť v lietadle sa mi páči, akcia v Iraku je tiež dobre zvládnutá, len mohla byť dlhšia a ešte sa občas nájde niečo zaujímavé, ale už väčšinou len nejaký kratší úsek z dlhšej akcie. Humor nie je výrazne nápaditý, ale práve vďaka Cruisovmu prístupu som sa celkom zabával. Režijne to tiež nie je zlé, len mi vadila tá častá tma. Ale aj tak to na ten blockbusterový priemer stačí. Takže Mummy stojí a padá čisto na Cruisovi, bez neho by ma to nezaujímalo, ale s ním som sa bavil a povýšil ho o dosť vyššie. A za tú jeho neustálu živelnosť sa prikloním k lepšiemu hodnoteniu. 70%(19.7.2017)

• liskam

Katastrofální zahájení Universal monsters vesmíru. Od prvního Spidermana jsem neviděl prázdnější, nudnější, dějově roztříštěnější a umorousanější film. Po 20 minutách se nemhu vzpomenout na většinu děje a to jsem nebyl ani vožralej ani zhulenej...(kéž bych byl obojí). Co na tomhle filmu stálo 130mio dolarů, to by mě tedy vážně zajímalo. Zajímavá akce veskrze žádná, napětí prachmizerné, herci ploší jak žehlící prkno, 3D (ano, byl jsem na 3D) naprosto katastrofální!! A efekty jakbysmet. Možná příspěvek na důchodové připojištění pro obstarožního Toma Cruise. Mumii jsem měl vždycky rád, ale tohle jí tedy parádně zprznilo. Za mě 20%(15.6.2017)

Nesmrtelný janek Cruise, si našel další záminku pro kaskaderské blbnutí tentokrát v Iráku a v Anglii. Mumii chybí režisér s koulema. Kurtzman zvládá, ale nepřekvapí žádnou vizuální parádičkou nebo chytřejším nápadem. Naštěstí scénář působí poměrně originálně. Padouch je holka a Cruise za joudu co ji omylem osvobodil v honbě za pokladem. Velmi osvěžující. Jako začátek většího příběhu o monstrech funguje Mumie výborně a zajímá mě co bude dál. Pánové budou stejně jako Tom celý film přemítat jestli Sofia Boutella nebo Annabelle Wallis. P.S: Se Sommersovou Mumií to nemá nic moc společného a upřímně na ni tahle verze nemá, ale to málokterý film.(13.6.2017)

• - Studio Universal vydalo před uvedením filmu trailer, ve kterém však chyběly zvukové stopy. Tato (pravděpodobně) chyba vedla k velkému pobavení diváků na internetu. (L_O_U_S)

• - Sekvencia pádu lietadla sa nakrúcala v stave beztiaže dva dni, štyrikrát kvôli nej zlietlo lietadlo a zabrala 64 pokusov. V tejto scéne nemal herec Tom Cruise (Nick Morton) dabléra. Dostal síce možnosť nakrútiť ju na zemi, ale trval na tom, že v rámci, čo najväčšej autenticity to chce vyskúšať vo vzduchu, kde aj padla posledná klapka. (classic)

• - Než byl do role Dr. Jekylla obsazen Russell Crowe, byli také zvažováni herci Tom Hardy, Javier Bardem, Joseph Gordon-Levitt a Eddie Redmayne. (Spidey3)