Mumie

• Nizozemsko

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 110 min

Rozpočet $125miliónovTržby USA $79,937,595Tržby Celosvetovo $402,137,595Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Nie je to dokonalé ale je to aspoň v medziach zručne natočené. Alex Kurtzman si odbil takpovediac takú rutinu, je to pozerateľné. Herci aj keď nehrajú svoje najlepšie úlohy sú znesiteľný. Triky a akcia ujdu, občas pobaví aj nejaký ten frk, či útok obživlých. Možno na škodu je príbeh, ktorý nemá nejaký lepší rozsah, hlavne v druhej polovici. /videl v kine: 70%/(14.6.2017)

Nesmrtelný janek Cruise, si našel další záminku pro kaskaderské blbnutí tentokrát v Iráku a v Anglii. Mumii chybí režisér s koulema. Kurtzman zvládá, ale nepřekvapí žádnou vizuální parádičkou nebo chytřejším nápadem. Naštěstí scénář působí poměrně originálně. Padouch je holka a Cruise za joudu co ji omylem osvobodil v honbě za pokladem. Velmi osvěžující. Jako začátek většího příběhu o monstrech funguje Mumie výborně a zajímá mě co bude dál. Pánové budou stejně jako Tom celý film přemítat jestli Sofia Boutella nebo Annabelle Wallis. P.S: Se Sommersovou Mumií to nemá nic moc společného a upřímně na ni tahle verze nemá, ale to málokterý film.(13.6.2017)

Rozhárané až hanba; chvíli je to adaptace Uncharted se vším všudy, chvíli dobrodružná řachanda s otravným sidekickem à la novodobé Mumie, chvíli se jede v potemnělém módu gotického horroru, chvílemi by se to tuze moc rádo odkazovalo ke stylu starých dobrých universalovek, často se to uchyluje k soudobému blockbusterovému moru "CGI řeší vše", ve stylu všech těch současných universa budujících frančíz se více naznačují věci budoucí než skutečně odvypráví a... A představu asi již máte. Na druhou stranu to více než slušně odsýpá, většina akce má náboj a byť to místo Cruise chtělo najít nového Price/Leeho, tak zrovna jemu nelze vyčíst nic. O modernizaci (natož uctivé) monstr klasik ze stáje Universalu se nedá mluvit ani náhodou, ale jako (zatím čistě na papíře) vyspělejší alternativa všem komiksovým kinoseriálům to ujde. Speciálně pokud by se to ustálilo po celou stopáž v jedné rovině; nejlépe pak v Uncharted módu říznutého lehce horrorovou stylizací.(7.6.2017)

• predators

Poslední přírůstek do rodiny mumifikovaných zaživa je celkově neslaný-nemastný pseudohoror...více se dozvíte od odporníků na horory jako tř. Psychor...pseudo proto,že do hlavní role záporačky (ano,je to ona) obsadit docela luxusní samici nepovažuji za dobrý nápad. A pak je tady Tomáš Plavba, který působí dojmem, že natáčí ixtou Mission Impossible nebo 2. díl Na hraně zítřka. Čtyřmi slovy...nehodí se mi sem. No a pak je tu ta příběhová omáčka s tísíckrát omýlanou zápletkou...blablabla...jenom prosím, né universe v tomto stylu.(4.9.2017)

Občas mám pocit, že jsem viděl úplně jiný film, než zdejší osazenstvo. Mumie je klasické dobrodružné béčko s přesahem do fantastického žánru a případný áčkový rozpočet mě vůbec nezajímá. Co asi tak vymyslet originálního na téma mumie? Samozřejmě nic, jelikož stejný příběh byl odvyprávěn mnohokrát - probuzení mumie, kletba, boj s mumií a kletbou, vítězství nad mumií a kletbou (a nebo taky ne). Pokud někdo čekal něco jiného, pak byl slušně řečeno naivní. Bude-li moc akce, nespokojenci budou brblat, že chybí psychologický vývoj postav. Půjde-li o psychologické drama, pak se bude volat po akci. Jdu-li na brakový příběh, neočekávám Bergmana ani Tarkovského. Chci se bavit, byť dopředu tuším, kam bude film směřovat. A vyčítat Cruisovi, co že to vzal za roli? Tak pardon, i já bych si v tomhle rád zahrál, takže mu rozumím. Dám čtyři hvězdy místo pěti jen proto, že osobně bych uvítal větší strašení, snad i více gotiky a případně brutality. To nemění ale nic na tom, že místy film drsný je. A podobnost s Indiana Jonesem či předchozími mumiemi? Nevadí mi. Škoda, že přemlsaní diváci se neumí pobavit na jednoduchém příběhu z ranku pokleslých žánrů. Jejich chyba.(12.6.2017)