Mumie

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 110 min

Co se týče vypsaných žánrů, tak dobrodružná je Mumie pouze ze začátku, pak se děj přesouvá do města a takové terno to už není. Fantasy je to tak napůl a horor to není vůbec, spíš se častokrát objevují komediální vsuvky, což není na škodu, protože film už pak nabízí pouze akci, kterou se ovšem nešetří a je slušná. Tom Cruise tady nemá možnost předvést svůj potenciál a možná by se do role hodil nějaký více komediální herec. Russell Crowe si roli Jekylla užívá a skvěle mu padne, z Annabelle Wallis se stává nová vycházející hvězda a Sofia Boutella jako mumie je po vycucnutí dostatku těl fakt sexy. Sečteno a podtrženo, Mumie není nic extra, ale jako lehce nadprůměrná akční komedie zabaví a pobaví. Nechme se tedy překvapit, co si pro nás studio Universal skrze svůj nový Temný vesmír připraví dál.(11.6.2017)

• Lima

Zcela nehodné „starpower“ Toma Cruise. ___ No jo, o dobré originální scenáristy je v áčkové hollywoodské produkci nouze, nebo o ně není zájem a tak se recykluje a oživuje do zblbnutí a vytváří se nová filmová universa. Své má Marvel, své má DC Comics a počínaje tímhle filmem i Universal, s prudce originálním názvem „Dark Universe“, které se snaží oživit ikonická monstra z hororové série z 30. a 40. let minulého století. Jenže jako prvního běžce vyslali líného lempla, který by závod na sto metrů prohrál i se želvou. Tohle je veskrze rutinní, uzívaná, až béčková stominutovka. Dobře, dejme tomu že prvních cca 40 minut jde ve stopách nějakého průměrného dobrodružného kousku s hlavním hrdinou a sličnou vědkyní po boku, kdy se sympaticky střídají lokace a Cruise hláškuje jak o život a vrcholí to výbornou letadlovou scénou ve stavu beztíže. Jenže příchodem Dr. Jekylla (a Mr. Hydea – pro ty méně bystré) ze z filmu stává regulérní hovadina, která vrší jedno béčkové klišé za druhým a scéna neopustí doktorovu pracovnu a nudné kulisy londýnských katakomb, všechno utopeno ve tmě, aby se snadněji renderovaly CGI triky. Na konci nejsou dveře, ale rovnou vrata od stodoly otevřené pro další pokračování a já už u toho určitě nebudu. ___ Vždycky jsem měl Cruise za 100% profíka, který pečlivě vybírá role, ale tady šlápl do pořádného hovna. Přitom on je jediným pozitivem celého filmu, hraje s takovým nasazením, že si říkáte „taky bych chtěl mít v 55-ti tolik elánu jako on“. Ale tím pozitiva končí a zámořské recenze tentokrát skutečně nelhaly. Tohle je opravdu jeden z nejhorších filmů, na kterém nechal Cruise svůj podpis.(10.6.2017)

Nebudu zastírat, čekal jsem víc. Rozhodně ne z trailerů, jelikož ty mi přišly takové mdlé a doufal jsem, že tají černého koně léta. Tom Cruise už to samé přece dokázal před třemi lety. Jenže z reimaginace Mumie je jen fajn dobrodružnej film s temným podtónem, nepřekvapivými lekačkami a vážně míněným příběhem, který je ale skrz naskrz prošpikován humorem (i když možná ne vždy chtěným). Vlastně se mi na tom nejvíc líbilo to propojování s naplánovaným Dark Universe a jako jeden z mnoha článků řetězu to třeba celé bude působit kompaktněji. Takhle se jen dobře kouká na Annabelle Wallis (ta je sakra sexy, jaktože jsem si toho dřív nevšiml?) a občasné souboje Toma s Russelem Crowem. ...6,5/10(7.6.2017)

• liskam

Katastrofální zahájení Universal monsters vesmíru. Od prvního Spidermana jsem neviděl prázdnější, nudnější, dějově roztříštěnější a umorousanější film. Po 20 minutách se nemhu vzpomenout na většinu děje a to jsem nebyl ani vožralej ani zhulenej...(kéž bych byl obojí). Co na tomhle filmu stálo 130mio dolarů, to by mě tedy vážně zajímalo. Zajímavá akce veskrze žádná, napětí prachmizerné, herci ploší jak žehlící prkno, 3D (ano, byl jsem na 3D) naprosto katastrofální!! A efekty jakbysmet. Možná příspěvek na důchodové připojištění pro obstarožního Toma Cruise. Mumii jsem měl vždycky rád, ale tohle jí tedy parádně zprznilo. Za mě 20%(15.6.2017)

Rozhárané až hanba; chvíli je to adaptace Uncharted se vším všudy, chvíli dobrodružná řachanda s otravným sidekickem à la novodobé Mumie, chvíli se jede v potemnělém módu gotického horroru, chvílemi by se to tuze moc rádo odkazovalo ke stylu starých dobrých universalovek, často se to uchyluje k soudobému blockbusterovému moru "CGI řeší vše", ve stylu všech těch současných universa budujících frančíz se více naznačují věci budoucí než skutečně odvypráví a... A představu asi již máte. Na druhou stranu to více než slušně odsýpá, většina akce má náboj a byť to místo Cruise chtělo najít nového Price/Leeho, tak zrovna jemu nelze vyčíst nic. O modernizaci (natož uctivé) monstr klasik ze stáje Universalu se nedá mluvit ani náhodou, ale jako (zatím čistě na papíře) vyspělejší alternativa všem komiksovým kinoseriálům to ujde. Speciálně pokud by se to ustálilo po celou stopáž v jedné rovině; nejlépe pak v Uncharted módu říznutého lehce horrorovou stylizací.(7.6.2017)

• - "Vtáčí útok" na lietadlo by v skutočnosti vo výške 3 a pol kilometra nebol možný. Tak vysoko nelietajú. (MikaelSVK)

• - Studio Universal vydalo před uvedením filmu trailer, ve kterém však chyběly zvukové stopy. Tato (pravděpodobně) chyba vedla k velkému pobavení diváků na internetu. (L_O_U_S)

• - Původně měl film režírovat Len Wiseman, ale před zahájením produkce od projektu odstoupil. Byl nahrazen Andrésem Muschiettim, který však také odstoupil. (Totnkopf)