Mumie

Múmia

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor

USA, 2017, 110 min

Tohle bylo mé letní želízko v ohni a moc jsem tomuhle filmu fandil a těšil se na něj, protože monster filmy od Universalu 30's let až přes hammerovky a všechny ty Frankensteiny, Vlodlaky, Drakuly, Netvory z laguny mám nakoukány napříč dekádami a nedám na ně dopustit. Tady mi bylojasný, že se bude hrát více na akční noty a že z horroru toho moc nebude.. Ale je tu Cruise a toho respektuju a uznávám, že má na filmy a role v nich čuch. Ten film mě vlastně docela bavil. Ale když to vezmu tak, že má jít o start nového universa, tak je to strašněj fail. Potenciál tu byl mnohem větší a studio se mohlo a hlavně mělo poučit z minulých pokusů tedy Vlkodlaka s Del Torem ( za mě výborné ) a Draculou s Evansem ( šlo to ) a udělat z toho něco, k čemu se budou diváci rádi vracet. Tady fakt nevím a docela mi příjde smutný ale vlastně i vtipný, že se chvástají rolí Deppa do Neviditelného muže, Frankensteina v podání Bardema a tak dále.. tohle bude brzký konec, pokud následující film nebude vyloženě nakopávající pecka. 5.5/10(20.6.2017)

Tak v tom nakonec skutr Tomík toho zafačovaného Tutenchámovoda přeqapivě nehraje, ačkoliv je nabalzamovaný dost slušně. Ještě si tedy z posledních sil invazivní kosmetiky a digitálního retuše střihnul dalšího imposibilního misionáře a s urputně zatahovaným břichem, zoufale zatínanou atrofií a pečlivě progelovanou barvou na vlasy se nechává lačně narcisticky okusovat znechucenou kamerou výhradně z nedehonestujících úhlů. Ale nevadí, na prokrvování nekrotizujících tkání tam je Análbelka Voližová, prvotřídní sparingpartnerka k polohovému závodu na 4x100 pichů. Na tisíckrát exhumované téma svraštělých starověkých Egypťanů s banem u Osirise už moc kudrlin vymyslet nelze, a tak se jedná o ryze strojovou zábavu. Ale nevadí, ta je precizně vysekaná na céencé stroji, svižná, líbivá a hlavně přeqapivě temná. Avšak co naplat, nikdo tam nečurákuje v pestrobarevných elasťácích, nehází brutálně namejkapovaný kanálovým poklopem s americkou vlajkou ani přitepleným kladívkem, nebo se nepřevléká za blikající turbokonzervu, a už vůbec nikomu neprcají z dlaní pavučinky, tudíž kulantní přímočarý poctivý hororový akčňák postrádá pro náctileté e-mentály a nevkusné bukvolidi onu pověstnou supergejí filosofickou hloubku a rozhodně je nedostatečně žužu.(12.6.2017)

Kdyby takhle nějak dopadlo Uncharted, vůbec bych se nezlobil. Mumie k němu má na začátku docela blízko, pak ale sympaticky uteče k dobrodružnému hororu a už v tomhle žánru (naštěstí) zůstane. Z Alexe Kurtzmana se vyklubal překvapivě dobrý řemeslník, který z PG-13kového ratingu vážně ždíme maximum. Mumie je tak působivá, napínavá i vcelku svižná, přičemž servíruje jednu dobrou akční scénu za druhou. Možná to chtělo víc momentů, které by šlo vypíchnout, a vůbec bych se nezlobil, kdyby se vystříhal Cruiseův vtipkující kámoš. I v téhle podobě se ale jedná o poctivou blockbusterovou jízdu, které rozhodně přeju finanční úspěch. (7/10)(7.6.2017)

• Coleator

Poslední dobou stále utíkající Cruise vás chvílemi přivádí na myšlenku, že by asi nebylo špatné si taky trochu zaběhat a vzít to ze sálu co nejkratší cestou ven... Nuda k uzívání a pokud tohle měl být začátek velkolepé série, tak si studio vrazilo onu dýku s diamantem pěkně hluboko do vlastní nohy... Nevidím důvod, proč bych se měl k této sérii nikdy vracet, ať už bude obsazení sebelepší, protože co mi na Mumii vadilo ze všeho nejvíc, byl prachmizerný scénář... Bez dobrého scénáře prostě pořádný film nenatočíte... Maximálně tak další CGI závody s Tomem Cruisem...(7.6.2017)

• liskam

Katastrofální zahájení Universal monsters vesmíru. Od prvního Spidermana jsem neviděl prázdnější, nudnější, dějově roztříštěnější a umorousanější film. Po 20 minutách se nemhu vzpomenout na většinu děje a to jsem nebyl ani vožralej ani zhulenej...(kéž bych byl obojí). Co na tomhle filmu stálo 130mio dolarů, to by mě tedy vážně zajímalo. Zajímavá akce veskrze žádná, napětí prachmizerné, herci ploší jak žehlící prkno, 3D (ano, byl jsem na 3D) naprosto katastrofální!! A efekty jakbysmet. Možná příspěvek na důchodové připojištění pro obstarožního Toma Cruise. Mumii jsem měl vždycky rád, ale tohle jí tedy parádně zprznilo. Za mě 20%(15.6.2017)