Mumie

• Nizozemsko

• Nový Zéland

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 110 min

KINO Lucerna/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// PLUS: první návštěva kina Lucerna, otevírá se nám nový filmový vesmír, Tom Cruise "současná hollywoodská hvězda" kvůli které jdu na film, překvapila mě postava Dr. Jekylla a její obsazení, ale proč ne, občas žánrově tíhne k hororu, vaše drahé polovičky vás budou strachem objímat MÍNUS: celkově efekty (klidně by tu mohlo být víc destrukce) a spousta tmavých scén kde není mnoho vidět, upřímně postavu Toma Cruise by mohl hrát kdokoliv a jako herec na sebe strhává velkou posornost a je to téměř jeho film, což se k Mumii příliš nehodí, slabší režie, předvídatelný scénář, nic co by mě překvapilo./// Shrnutí: Částečně se drží zavedené značky, ale všeobecně oprašuje námět a snaží se nakopnou nový "monster" makrosvět. Větší účinek bude mít film až v sérii dalších filmů pro které si otevírá vrátka, jako samostatný film je zapomenutelný a původní filmy nepřekonává./// Celkem 63%///(21.6.2017)

Vůbec bych se nezlobil kdyby všechny další části "Dark Universe" vypadaly takto - s celým Marvelem by Universal v pohodě vytřel podlahu. Tady to táhne samozřejmě hlavně Cruise, ale i všichni kolem mu vydatně komediálně přihrávají, a režisér Kurtzman v pohodě zvládá jak akci, tak i tu hororově-dobrodružnou omáčku kolem. Zdaleka to není taková blbina jako Mumie z konce devadesátých let od Sommerse - i když společné s ní pořád něco má, je to pořád dobrodružný film plný humoru, tak tady je i ten humor spíš dospělejší, a čerpá se víc z Indiana Jonese, z obligátního Cruisova Mission Impossible, a hlavně z té originální Mumie ze třicátých let. Právě na ní a jí podobných klasikách Universal staví svůj propojený filmový vesmír - a překvapivě mám pocit že by to spojení Drákuly, Frankensteina, Vlkodlaka a dalších mohlo i docela dobře fungovat. Už kvůli dalším výskytům Jekyla a Hydea (Russel Crowe) se na ně vyloženě těším.(7.6.2017)

Nechtěl jsem srovnávat se Sommersem ale musím, tam kde měla jeho verze kouzelný Egypt, vtip / hláškujícího Frasera, potrhlého Hannaha, krásnou Weisz, perfektního záporáka a opět spoustu vtipu a nezapomenutelných scén. Kutzman má jen Toma, který pořád někam pobíhá, naštěstí je to krátké a díky akci to rychle uteče :) [MKUH](10.6.2017)

Trochu horor, trochu humor, pořád dobrodružství. Mumie se mi moc líbila a vcelku mě to překvapilo, neboť na původní film z roku 1932 ani na ten o 67 let mladší nedám dopustit. Je to velmi zábavná podívaná s mnoha nápaditými scénami (to samozřejmě neznamená, že něco podobného tu nikdy nebylo), příjemně rychlým, ale ne zběsilým spádem, sympatickým obsazením a bombastickou hudbou Briana Tylera. Netuctové finále mi udělalo podobnou radost jako zombie křižáci. A nečekal jsem, že Toma Cruise někdy uvidím v roli "dívky v nesnázích".(16.6.2017)

• choze

Nevyšlo jim to s VLKODLAKEM (2010), nevyšlo jim to ani s DRACULOU: NEZNÁMOU LEGENDOU (2014), ale Universal exhumaci svých klasických monster nevzdává a dokonce naivně sní o celém vlastním vesmíru propojených monster filmů. Jenže Kurtzmanova MUMIE opět žádné slibné základy pro Dark Universe nepoložila. Zatímco ta Sommersova působila fresh díky fajn stylizaci do retro dobrodružného blockbusteru, kupě nápadů a dobrému castingu, Kurtzmanova vypadá zoufale okoukaně a nudí, i proto, že tu Sommersovu okatě vykrádá - od oné stylizace (ale bez retro výpravy), přes hlavního hrdinu-sobeckého drobrodruha s dobrým srdcem, až po "storm face". Podle trajlerů by si ji člověk zase spletl s další MISSION: IMPOSSIBLE, ze které sem přiletěl Tom Cruise i se svým oblíbeným letadlem. Absenci vlastního xichtu, nápadů a humoru pak příliš nezachrání Tomovo vtipné xichtění, sexy záporáčka, ani frenetické tempo, kdy sotva se hrdina seznámí s dr. Jeckyllem, už dostává na budku od (krajně nudně pojatého) pana Hydea (flákající se Crowe), a pár scén poté, co se poprvé podíváme do ústředí boje proti Zlu, je už ústředí srovnané se zemí.(10.6.2017)

• - Okrem Veľkej Británie, kde prebiehala väčšina natáčania, pracovali filmári aj v USA a v africkej Namíbii. Natáčalo sa od 3.4. do 13.8.2016. (MikaelSVK)

• - Kniha mrtvých, kterou udeřila archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) jednoho z pomocníků Dr. Jekylla (Russell Crowe), byla k vidění i ve filmu Mumie (1999), kde byl její pomocí probuzen Imhotep. Jinak ale mezi sebou filmy nemají žádnou jinou spojitost. (pemap)

• - Když je z Ahmanet (Sofia Boutella) vysát „život“ a tím ztuhne, leží na levém boku a má lehce zakloněnou hlavu s dokořán otevřenou pusou. V dalším záběru však má hlavu skloněnu a ústa zavřené, takto je pak i pohřbena. (pemap)