Mumie

Múmia

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor

USA, 2017, 110 min

Všechny ingredience, které jsou k dobrodružné vyprávěnce potřeba, jsou tu měrou vrchovatou. Líbivé lokace, pohledná dáma v nesnázích, odvážný hlavní hrdina, co pro ránu nejde daleko a mysteriózní příběh jako ústřední látka. K čemu to ale je, když zoufale chybí šťáva a vyváženost. Nick je v úvodu až příliš arogantní a postupem času zase nevěrohodně šlechetný, Ahmanet tráví většinu času ve vyschlé podobě, takže se nemám čeho konkrétního bát a vtipkující kamarád Vail je svým uřvaným přístupem čisté zlo. Největší radostí pak je fakt, že se Russell Crowe nestavil jenom na minutu, ale právě proto je drtivým zklamáním zjištění, že mu snad každou druhou větu psal jiný scénárista, což z potenciálního taháku dělá div ne sebeparodii. Nechci Mumii křivdit, protože v kině jsem se chvílemi opatrně bavil, ale její zarážející žánrová rozkolísanost, podivně antiklimaktický epilog a absence nějakého nového nápadu, kde jedinou adrenalinovou chvílí je v trailerech propálený pád letadla, mě jen pár hodin po projekci táhnou téměř k otrávenosti. 50%(8.6.2017)

• Beastmaster4

Takový malý Tomíkův brak, co se snaží si hrát na horor, do toho trošku držet dobrodružství slavnější Mumie a ani jedno se nedaří. Je to taková béčková slátanina, kde vlastně není nic, co by vás bralo, ale ani vyloženě sralo. Taková mírně seriálová atmosféra.....na nudný večer o.k., ale jinak už to vidět znovu nemusím :-/(13.10.2017)

Vůbec bych se nezlobil kdyby všechny další části "Dark Universe" vypadaly takto - s celým Marvelem by Universal v pohodě vytřel podlahu. Tady to táhne samozřejmě hlavně Cruise, ale i všichni kolem mu vydatně komediálně přihrávají, a režisér Kurtzman v pohodě zvládá jak akci, tak i tu hororově-dobrodružnou omáčku kolem. Zdaleka to není taková blbina jako Mumie z konce devadesátých let od Sommerse - i když společné s ní pořád něco má, je to pořád dobrodružný film plný humoru, tak tady je i ten humor spíš dospělejší, a čerpá se víc z Indiana Jonese, z obligátního Cruisova Mission Impossible, a hlavně z té originální Mumie ze třicátých let. Právě na ní a jí podobných klasikách Universal staví svůj propojený filmový vesmír - a překvapivě mám pocit že by to spojení Drákuly, Frankensteina, Vlkodlaka a dalších mohlo i docela dobře fungovat. Už kvůli dalším výskytům Jekyla a Hydea (Russel Crowe) se na ně vyloženě těším.(7.6.2017)

• Lima

Zcela nehodné „starpower“ Toma Cruise. ___ No jo, o dobré originální scenáristy je v áčkové hollywoodské produkci nouze, nebo o ně není zájem a tak se recykluje a oživuje do zblbnutí a vytváří se nová filmová universa. Své má Marvel, své má DC Comics a počínaje tímhle filmem i Universal, s prudce originálním názvem „Dark Universe“, které se snaží oživit ikonická monstra z hororové série z 30. a 40. let minulého století. Jenže jako prvního běžce vyslali líného lempla, který by závod na sto metrů prohrál i se želvou. Tohle je veskrze rutinní, uzívaná, až béčková stominutovka. Dobře, dejme tomu že prvních cca 40 minut jde ve stopách nějakého průměrného dobrodružného kousku s hlavním hrdinou a sličnou vědkyní po boku, kdy se sympaticky střídají lokace a Cruise hláškuje jak o život a vrcholí to výbornou letadlovou scénou ve stavu beztíže. Jenže příchodem Dr. Jekylla (a Mr. Hydea – pro ty méně bystré) ze z filmu stává regulérní hovadina, která vrší jedno béčkové klišé za druhým a scéna neopustí doktorovu pracovnu a nudné kulisy londýnských katakomb, všechno utopeno ve tmě, aby se snadněji renderovaly CGI triky. Na konci nejsou dveře, ale rovnou vrata od stodoly otevřené pro další pokračování a já už u toho určitě nebudu. ___ Vždycky jsem měl Cruise za 100% profíka, který pečlivě vybírá role, ale tady šlápl do pořádného hovna. Přitom on je jediným pozitivem celého filmu, hraje s takovým nasazením, že si říkáte „taky bych chtěl mít v 55-ti tolik elánu jako on“. Ale tím pozitiva končí a zámořské recenze tentokrát skutečně nelhaly. Tohle je opravdu jeden z nejhorších filmů, na kterém nechal Cruise svůj podpis.(10.6.2017)

• liskam

Katastrofální zahájení Universal monsters vesmíru. Od prvního Spidermana jsem neviděl prázdnější, nudnější, dějově roztříštěnější a umorousanější film. Po 20 minutách se nemhu vzpomenout na většinu děje a to jsem nebyl ani vožralej ani zhulenej...(kéž bych byl obojí). Co na tomhle filmu stálo 130mio dolarů, to by mě tedy vážně zajímalo. Zajímavá akce veskrze žádná, napětí prachmizerné, herci ploší jak žehlící prkno, 3D (ano, byl jsem na 3D) naprosto katastrofální!! A efekty jakbysmet. Možná příspěvek na důchodové připojištění pro obstarožního Toma Cruise. Mumii jsem měl vždycky rád, ale tohle jí tedy parádně zprznilo. Za mě 20%(15.6.2017)

• - Okrem Veľkej Británie, kde prebiehala väčšina natáčania, pracovali filmári aj v USA a africkej Namíbii. (MikaelSVK)

• - Mumie se ve filmu jmenuje Ahmanet a je žena, zatímco v původním filmu Mumie (1999) se jmenoval Imhotep a byl muž. (tyzmrde)

• - Studio Universal vydalo před uvedením filmu trailer, ve kterém však chyběly zvukové stopy. Tato (pravděpodobně) chyba vedla k velkému pobavení diváků na internetu. (L_O_U_S)