Mumie

• Nový Zéland

• Austrálie

Fantasy / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 110 min

Rozhárané až hanba; chvíli je to adaptace Uncharted se vším všudy, chvíli dobrodružná řachanda s otravným sidekickem à la novodobé Mumie, chvíli se jede v potemnělém módu gotického horroru, chvílemi by se to tuze moc rádo odkazovalo ke stylu starých dobrých universalovek, často se to uchyluje k soudobému blockbusterovému moru "CGI řeší vše", ve stylu všech těch současných universa budujících frančíz se více naznačují věci budoucí než skutečně odvypráví a... A představu asi již máte. Na druhou stranu to více než slušně odsýpá, většina akce má náboj a byť to místo Cruise chtělo najít nového Price/Leeho, tak zrovna jemu nelze vyčíst nic. O modernizaci (natož uctivé) monstr klasik ze stáje Universalu se nedá mluvit ani náhodou, ale jako (zatím čistě na papíře) vyspělejší alternativa všem komiksovým kinoseriálům to ujde. Speciálně pokud by se to ustálilo po celou stopáž v jedné rovině; nejlépe pak v Uncharted módu říznutého lehce horrorovou stylizací.(7.6.2017)

|78%| Viděno v kině. Vida, po dlouhé době mi vyšla CSFD projekce. Většinou nemám na projekce čas (v té době mám noční, jsem unaven z práce nebo jiná aktivita). Takže k filmu. První trailer mě moc neoslovil, další už byly o dost lepší. Ve finále jsem poměrně dost spokojený. Odcházel jsem z kina s dobrou náladou. Jak bych toto dílko shrnul v kostce ? Rozhodně se moc nejedná o čistokrevný dobrodružný film. Navíc srovnávat to s Mumií s Fraserem nemá smysl. S Fraserem je Mumie typický dobrodružný film, kde téma mumie, ostatků, hrobů, egyptských pokladů apod má ve filmu hlavní slovo. Zato zde nikoliv. Takže, to jsem naprosto předvídal a ani mi to nevadilo. Film je pojat především akčně a s nadhledem – má docela dost vtipných hlášek a okamžiků, o které se především postará Tom Cruise. Ten byl zde skvělej, ostatně jako vždy. Neměl jsem problém ani s postavy. Příběh je totálně jednoduchý, takže v podstatě ani nestojí za pozornost. Mumie moc respektu nenahání, ale všemi různými efekty je v akci dobrá. Akce je tu téměř furt. Nuda rozhodně nehrozí. V rámci blockbusterů je akce natočena výborně, žádná rozklepaná kamera. Určitě by se dalo vytýkat, ale já nemám extra nic výrazného, na co bych si stěžoval. Absence dobrodružné atmosféry mi tu moc nevadí. Jedině scény s doktorem Jekylem mi docela vadili – to zde být nemuselo. Finále je takové jaké je, ale rovněž s ním nemám problém. Hudba od Briana Tylera je skvělá, po dlouhé době vytvořil solidní soundtrack. Já jsem spokojený. Akční fantasy blockbuster, který je krom skvělé akce doplněn vtipnými scény a hlášky a především výborným Cruisem. Vylepšovat by se dalo, ale co, hlavní je, že mě to bavilo a o dalším shlédnutím nepochybuji.(8.6.2017)

Vlastně dobrý. Mumie má svoje mouchy, ale charisma Toma Cruise, rychlé tempo a snaha představit nový svět na dvě hodiny bez problémů zabaví. Úvod připomene Indyho nebo herní Uncharted, hororové vložky překvapivě fungují a občas se Mumie pohybuje na hranici mezi PG-13 a eRkem. Vyloženě bát se asi nebudete, řeči o hororovém dobrodružství však nejsou přehnané. Víceméně pořád se tu něco děje, a jakmile se tvůrci přestanou snažit o legrační vložky, fakt to šlape přesně tak, jak byste po trailerech čekali a doufali. Nakonec trochu zamrzí, že je Mumie sice poctivá dobrodružná podívaná, bohužel ale nenabízí žádnou scénu, kterou byste kamarádům nadšeně popisovali a posílali je do kina. Jako start potenciálně zajímavého filmového universa ovšem funguje bez nejmenších problémů a rád u toho budu i příště.(11.6.2017)

• Cervenak

Hm, tak teda nie. Škoda. Múmie s Brendanom Fraserom mám rád, ale toto sa na ne v žiadnom prípade nechytá. Dokonca ani na tú čudnú čínsku trojku. Má to pár momentov, hlavne úvod v štýle Uncharted, zopár scén s hororovým nádychom a súboj Toma Cruisa so zombíkmi, ale celkovo je to nemastná-neslaná, nenápaditá, zdanlivo lacná a tmavá (aby nebola vidieť slabšia kvalita trikov) zlátanina. Film postupne upadá až do úplnej otravnosti, vtipy nefungujú a Russell Crowe je v "hulk" móde dosť trapas. Plus teda mám dojem, že by tomu dark univerzu s klasickými monštrami stokrát viac pristala zvyčajná viktoriánska éra.(11.6.2017)

Cruise vedle nešlápnul. Sázka na nové temné univerzum vyšla a svižná Mumie vykopla hned několik postav, o kterých se rád dozvím víc. Zároveň však funguje i sama o sobě, a to je dobře. Rozumná stopáž zajišťuje, že se na nic zbytečně nečeká a i mých oblíbených, do očí bijících logických přešlapů jsem si všímal mnohem méně než v blockbusterech za poslední dobu. Herci jsou fajn, kombinace dobrodružství s trochou humoru a hororu docela taky. A hlavně se tvůrci drželi nohama na zemi a nepouštěli se do barevně či digitálně přeplácaných orgií, v důsledku ubírající na osudovosti vyznění. Nic hlubokého samozřejmě nelze čekat, ale v rámci žánru a popcornové vůně je nová Mumie sázkou na jistotu, která funguje.(16.8.2017)

• - Pôvodne sa mal hlavný hrdina, ktorého stvárnil Tom Cruise, volať Tyler Colt. Toto meno neskôr zmenené na Nick Morton. (MikaelSVK)

• - Ve scéně po příletu plukovníka Greenwaye (Courtney B. Vance) zmiňuje seržant Nick Morton (Tom Cruise), že vojenská hodnost jeho parťáka Vaila (Jake Johnson) je desátník. V závěrečných titulkách je však uveden jako seržant Vail (Sgt. Vail). (M1k3k)

• - Sekvencia pádu lietadla sa nakrúcala v stave beztiaže dva dni, štyrikrát kvôli nej zlietlo lietadlo a zabrala 64 pokusov. V tejto scéne nemal herec Tom Cruise (Nick Morton) dabléra. Dostal síce možnosť nakrútiť ju na zemi, ale trval na tom, že v rámci, čo najväčšej autenticity to chce vyskúšať vo vzduchu, kde aj padla posledná klapka. (classic)