Mumie

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Horor

USA, 2017, 110 min

• Nevada

Plytké, nezáživné a s postupujícím dějem až nudné. Skoro jako by soutěžili o zbytečnější film s Hrobem Dračího císaře. Body tomu trochu zvedl Russell Crowe. Lehké plus i za volbu ženy coby záporáka. Naopak blondýna z Londýna mě celou dobu nemálo štvala. Tom Cruise vzal roli hlavního hrdiny zřejmě jen kvůli tomu, aby dokázal, že na to pořád ještě má, a/nebo v předtuše tučného podílu na tržbách. Scénář ho k tomu přesvědčit určitě nemohl. Ta role by mnohem víc slušela někomu mladšímu, ale vzhledem k tomu, že by to byl nejspíš Sam Worthington, nebo ještě hůř Channing Tatum či Chris Pratt, tak díky Sutechovi za Cruise.(10.6.2017)

Ač jsem měl očekávání (snad) ještě nižší než u nedávných pátých karibských pirátů či osmých rychlých a zběsilých, tak Mumie, ač rozhodně není bez chyby, příjemně překvapila. Hned zkraje je velká škoda, že vám Russell vše zcela polopaticky vyvoslí, zřejmě pro jistotu, kdyby na Mumii šli i diváci se slabším srdíčkem a nemuseli by zvládnout např. pozdější odhalení smyslu úvodní scény či jakýkoli, byť jen nepatrný dějový zvrat. Vůbec celá první půlhodinka působí pouze jako prodloužená verze traileru (to, že už trailer samotný příliš prostoru pro překvapení nenechal, ponechme stranou). Ale mezi Tomíkem a Annabelle to fakt skvěle funguje a hlavně - celá první polovina působí jako parodie na sebe sama a ostatní dobrodružné akčňáky a já se u ní fakt skvěle bavil. Druhá půlka se otrocky a doopravdy na škodu drží standardní, pitomé, nezáživné mainstreamové linie. A ač jsme si užili trochu toho digitálního, destruujícího a katastrofického písečného bordelu v ulicích Londýna, musím ocenit slušně zvládnuté a hlavně komorní finále, kde nebylo potřeba zakončit film monumentální, globální, intergalaktickou řežbou, jak je bohužel v poslední době "cool". Russell byl samozřejmě perfektní, pochválit je třeba i střídmou stopáž, která vám doopravdy uteče. Mumie je samozřejmě pouze první vlaštovkou, ale nesly-li by se další střípky universálního vesmíru v podobném duchu, byl bych spokojen a Marvel by se mohl jít se svými panáčky v kostýmech klouzat... což minimálně za mne může již teď... 80%(8.6.2017)

Rozhárané až hanba; chvíli je to adaptace Uncharted se vším všudy, chvíli dobrodružná řachanda s otravným sidekickem à la novodobé Mumie, chvíli se jede v potemnělém módu gotického horroru, chvílemi by se to tuze moc rádo odkazovalo ke stylu starých dobrých universalovek, často se to uchyluje k soudobému blockbusterovému moru "CGI řeší vše", ve stylu všech těch současných universa budujících frančíz se více naznačují věci budoucí než skutečně odvypráví a... A představu asi již máte. Na druhou stranu to více než slušně odsýpá, většina akce má náboj a byť to místo Cruise chtělo najít nového Price/Leeho, tak zrovna jemu nelze vyčíst nic. O modernizaci (natož uctivé) monstr klasik ze stáje Universalu se nedá mluvit ani náhodou, ale jako (zatím čistě na papíře) vyspělejší alternativa všem komiksovým kinoseriálům to ujde. Speciálně pokud by se to ustálilo po celou stopáž v jedné rovině; nejlépe pak v Uncharted módu říznutého lehce horrorovou stylizací.(7.6.2017)

KINO Lucerna/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// PLUS: první návštěva kina Lucerna, otevírá se nám nový filmový vesmír, Tom Cruise "současná hollywoodská hvězda" kvůli které jdu na film, překvapila mě postava Dr. Jekylla a její obsazení, ale proč ne, občas žánrově tíhne k hororu, vaše drahé polovičky vás budou strachem objímat MÍNUS: celkově efekty (klidně by tu mohlo být víc destrukce) a spousta tmavých scén kde není mnoho vidět, upřímně postavu Toma Cruise by mohl hrát kdokoliv a jako herec na sebe strhává velkou posornost a je to téměř jeho film, což se k Mumii příliš nehodí, slabší režie, předvídatelný scénář, nic co by mě překvapilo./// Shrnutí: Částečně se drží zavedené značky, ale všeobecně oprašuje námět a snaží se nakopnou nový "monster" makrosvět. Větší účinek bude mít film až v sérii dalších filmů pro které si otevírá vrátka, jako samostatný film je zapomenutelný a původní filmy nepřekonává./// Celkem 63%///(21.6.2017)

,,NĚKDY SE MŮŽE S MONSTREM UTKAT ZASE JENOM MONSTRUM…“ /// Svině, kterou úmyslně vymazali z historie a prokletej Cruise ve fantasy, která má bejt prej horor. Místy je přezombíkováno – vlastně přemumifíkováno (ale efekt je stejnej). Zaujme lamač kleteb Crowe (jako tím, že tam je), vztah Cruise a tý jeho archeoložky je jak z lacinýho románu. Natočený to není špatně (to snad ani nikdo nečekal)… jen je to trochu (asi víc…) blbý. Vůbec nefungujou vztahy, který prostě CGI nenahradí a ve finále se taky nevodehraje nic nezapomenutelnýho. Možná by stálo zato pouvažovat, jestli to nemělo bejt víc ve stylu Van Helsinga. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, vod koho nechcu dostat francouzáka. 2.) Mám bujnou fantasii. 3.) Thx za titule „espectro“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ne(11.11.2017)