Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

Prochy38

Protože už jsem nějaký ten film od L. von Triera viděl, věděl jsem, že po pro mě slabší třetině, kdy jsem se vůbec nechytal, musím vydržet a dočkám se. A taky že ano. On to totiž opravdu umí.Umí se divákovi zavrtat do hlavy a pěkně dlouho, ne-li navždy tam zůstat. Když si pouštím film od tohoto režiséra, čekám bezchybné výkony herců. Přes u něj ostřílenou Ch. Gainbourg a zde lehce odstrčeného S. Skarsgårda mě potěšil jeho synátor A. Skarsgård a zde nádherná K. Dunst. Trochu mi do této partie nezapadl K. Sutherland, ale myslím svoje splnil na jedničku. Mám rád hvězdy a veškerou problematiku kolem nic, o to více mě snímek jako takový zaujal. Proto jsem čekal, co se z toho vyvrbí. A byl jsem uchvácen. Vím, že o tom to vůbec nebylo, ale když už jde o takovou náročnou podívanou, potěší, když vás u toho drží něco vám blízkého. Klobouk dolů před režií, klobouk dolů před herci. Obzvlášť mile mě překvapila K. Dunst a hrozně jí to ve svatebním slušelo, to jsem nečekal. ()

Jespi

Nějak ve mě film nedokázal vyvolat ty pocity, které by měl, abych se dostal na správnou vlnu. Kirsten Dunst v přeceňované roli byla nepříjemná a nesympatická. V první půlce jsem se snažil pochytit o čem vlastně film je a ve druhé lepší půlce se už nedalo zachránit to, jak mi začátek filmu znechutil celý film. Posledních pár desítek minut, kdy celým filmem prostupovala beznaděj z konce světa, jsem jen znuděně seděl a čekal, až film skončí, bez jediné známky emoce. 50% ()

Rozjimatel

"If you think I'm afraid of a planet then you're too stupid."   Dusivá psychologická dráma, akoby mimovoľne namiešaná do apokalyptického sci-fi, čoho výsledkom je poriadne depresívna atmosféra. Podobne ako predchádzajúci režisérov film Antikrist (2009), aj tento začína nesmierne pôsobivým prológom - spomalené obrazové výjavy stvárňujúce krásu posledných okamžikov pred zánikom sveta, v nádhernom súlade s hudbou Richarda Wagnera ("Tristan und Isolde"). Potom sa začne psychologická dráma, v ktorej sa po počiatočnej rodinnej idylke postupne odkrývajú narušené rodinné vzťahy a skľučujúce napätie tak naberá na intenzite. Teda poviem úprimne, takú rodinu by som rozhodne nechcel mať (matka úplná krava, otec blázon, ...). Vo veľmi silnom hereckom obsadení vyniká Kirsten Dunst (Justine), skvelá hneď niekoľkých polohách (očarujúca, depresívna, démonická) a hneď po nej musím spomenúť aj tradične výbornú Charlotte Gainsbourg (Claire). Z oboch sestier sa spočiatku Claire javí ako tá silnejšia, ale to sa otočí, keď nastane kritická situácia (je paradoxom, že ľudia s depresiami kritické situácie zvládajú lepšie). Aby som moje dojmy zhrnul, bavili ma obe stránky filmu (psychologická aj sci-fi), ale ešte viac ma bavila ich podmanivá kombinácia. A zaujímavé je aj to, že pri druhom pozretí mi film priniesol podstatne intenzívnejší zážitok.   "Those bitches have locked themselves in their bathrooms and now they're taking a bath." ()

Mouzon

Nevím, já to už prostě nějak nechápu. Po totálním rozčarování, které jsem prodělal po zhlédnutí ANTIKRISTA, přišel Trier se snímkem, který mnou dokázal snad dokonce i pohnout. Nemůžu uvěřit, že jsem to napsal, ale je to tak. Teď samozřejmě odhlížím od Trierova idiotského vystupování a naprosté absence byť jen nepatrného množství sociální inteligence, to je samo o sobě výpovědí i komentářem... MELANCHOLIA byla v mém případě naplněna přesně těmi očekáváními, o nichž píše Tetsuo. Bál jsem se, ale dostalo se mi ironické, dvojlomné a nejkrásnější možné odpovědi na všechny katastrofické snímky současnosti. Dostalo se mi kruté, leč pravdivé (a nepřepálené!!! - viz ANTIKRIST)sondy do mezilidských vztahů. Netvrdím, že je Trierovi z mé strany odpuštěno. To ani omylem. Ale nechci být také zcela neobjektivní a tvrdit, že nedokáže vytvořit silný a jímavý film. Ona sice ta "jímavost" vždycky je a bude "trierovská", čili to možná vůbec není "jímavost", ale něco docela jiného. Třeba je to další ironie a třeba jsem se chytil do filmařské pasti. Třeba to není vizuálně podmanivé, ale nemocné (stejně jako tvůrce sám, mimochodem). Ale z "logiky" Trierova předchozího snímku (jak si ji osobně vykládám) pro mne vyplývá, že MELANCHOLII přeci jen chápu dobře a mohu ji snad i pochválit, aniž bych se musel sám za sebe stydět. ()

Pafl

Dvě hvězdičky za pěkné obrázky. Trier to s tím Tarkovským myslí vážně (ostatně, Melancholia ~ Nostalghia?), ale to je tak všechno. A to mám jeho ostatní filmy moc rád. Ale kdyby pod tímhle filmem byl podepsaný kdokoliv jiný, tak po tom neštěkne ani pes. ()

fredisek

Na začátku je působivé "entrée" zpomalených scén, ze kterých máte pocit, že se zrovna Trierovi hrabete v hlavě, pak se ale dvě hodiny nic moc neděje, kamera se klepe, takže z toho bolí oči a nakonec přichází velké finále, jaké už bylo naznačeno v jedné z úvodních scén. Člověk by čekal drama, které bude ždímat emoce nejen z Kirsten Dunst, ale i z diváků a nakonec je z toho velké nafouklé nic. Příběh je nemastný neslaný, za to vizuální stránka filmu je skvělá, pohledy na Melancholii opravdu působí katastrofickým dojmem, už jen proto že není agresivně červená, ale ledově modrá. Ale jinak je to klasická uspávací nuda, kde se mluví jen občas a to hlavně v náznacích, které, i když se poskládají, vlastně nic neřeknou. ()

Mikino00

Zkoumání toho jak se kdo zachová a zareaguje na extrémní situaci, po krátkém představení postav na svatbě. To je v jedné větě vše co se o filmu dá říci. To je ale pro 2 hodinový film, kde se absolutně nic jiného neděje hodně málo. Připadá mi to že Trier začíná o sobě myslet bůhví co. ()

Pompaj

První ne příliš vzrušující polovina, která je založena na výborných hereckých výkonech a famózní hudbě dělá filmu černého Petra. Být to nějak naopak ty části, tak to klesá ke dnu. Druhá polovina nabídne už zajímavější děj a pokračuje ve skvěle zahraném filmu gradující skvělým koncem. Jen bych byl rád, kdyby tak byl pohled na jinou část Země než jen na tu, kde byli naši hrdinové. Zmatenost, to je to hlavní co stalo, když zkončili titulky. 70% ()

sona123

Larse miluju, ale byla bych hodně neobjektivní, kdybych šla s hodnocením vysoko. Protože obzvlášť po vynikajícím Antikristovi je Melancholia velmi slabý odvárek. Co tu máme? Kapitolu jedna - depresivní, trochu zbytečnou. Kapitolu dvě - o x tříd výš. Nahá Kirsten ve skvělé role (není to jen diblík, kdo by to byl řekl), o Charlotte už to víme. Úžasná hudba, to Lars taky umí. Závěr se povedl moc a vůbec je poslední část vizuálně orgasmická. Ale celkově to nestačí a hlavní myšlenka, ta mi prostě unikla. ()

Frederika

Mé první setkání s Trierem. A líbilo se mi. Atmosféra filmu je táhlá a naléhavá, K. Dunst i Ch. Gainsbourg hrají své postavy skvěle, vizuální stránka snímku, hlavně na začátku a na konci je také povedená a poměrně poetická. Melancholia je mnohovrstevnatý film. Co tedy znamená 19. jamka? To ať si každý interpretuje po svém... ()

Mikeel

Atmosféra byla podle mého daleko lehčí a snesitelnější, než u Antikrista. Dokonce se nedostavily ani žádné pocity úzkosti. Druhou půlku filmu jsem skoro prozíval, avšak poslední záběr měl fakt grády. Ale to nezachrání pocit, který jsem měl, že Trier se zas pokouší o těžké psychologické drama, o kterém si budou všichni po odchodu z kina povídat. ()

Gumrice

Zvláštní tenhle film, zanechal ve mně nepříjemné pocity, zejména část Claire, bylo mi tak divně od žaludku v polovině druhé části. A ten závěr? Posledních 5 minut masakr, určitě to nutí k desítkám otázek, velice poutavé. A nesmím zapomenout na úžasnou hudbu, taková čistá, elegantní. ()

Tomu.Ver

Si myslím, že dosť zbytočne natiahnutý film. Niektorým častiam filmu som fakt nerozumel, zmysel ich vsunutia do filmu. Dlhý predlhý začiatok, na ktorom sa nedalo nesmiať. Viac melancholický film som nikdy nevidel a verím, že už ani neuvidím, ale navždy si ho síce zapamätám, takže tento film splnil svoju úlohu. Ale umelecký zážitok to určite bol. Čo sa týka hodnotenia, tak 3,5 si to celé zaslúži... ()

Jilly

Znepokojující, estetický, půvabný, děsivý, daliovský, tísnivý, artistický, beznadějný, atmosférický, přitažlivý, zneklidňující, hypnotický, (anti)depresivní, apatický, syrový, symbolický, ničivý, frustrující a především melancholický. Lars von Trier. ()

hammerhead

Nádherně promyšleně natočený film o polaritách vnitřního utrpení, melancholie (endogenní deprese) a paniky z vnější katastrofy, Melancholie, zániku světa. Přemýšlím-li nad filmem, napadá mě, do jaké míry může být porozumění vnitřnímu utrpení přístupnější skrze pohled na zápas člověka, který čelí vnější ničivé katastrofě, které nemůže uniknout, spojené se ztrátou naděje, víry v duši i neomylnost vědeckého poznání. ()

KM Phoenix

Jedním z problémů tohoto filmu je, že je příliš dlouhý :-) A také není nic nudnějšího, než sledovat cizí svatbu :-) A to jsou jenom dvě parafráze, které se hodí na tento film. Kirsten Dunst je naprostou většinu filmu na pěst, jestli to byl Trierův záměr, tak vyšel na jedničku. Výhradu bych měl i k úvodní pasáži, která mně svou strojeností a zároveň přehnaností (o délce nemluvě) jako diváka těžce urazila. Takovýhle výjevy ať si Trier pouští návštěvám, kterých se chce zbavit. Nicméně dávám dvě hvězdičky. Jedna za nápad a druhá za závěrečnou scénu, která je úchvatná. ()

Marys

Z mojej strany rozhodne nepochopená vec, ktorú ani netuším, ako hodnotiť a rozhodne mi o pár týždňov vyšumí z hlavy. Škandinávia (až na pár výnimiek) pre mňa alternatívou k Hollywoodu určite nie je, radšej sa budem naďalej utiekať do Japonska, či Kórei. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)