Frankensteinova pomsta

The Revenge of Frankenstein

Horor / Sci-Fi

Velká Británie, 1958, 94 min

Hammer. Paráda. V první řadě zavládla dětinská divácká radost, že na konci předchozího dílu Frankensteina negilotinovali, a ta mě neopustila po celý zbytek filmu. Pokračování už tak výborného Curse of Frankenstein je skutečně ještě o chlup lepší než první díl a vyniká naprosto strhujícím závěrem. Jasně, trošku prostřední část brzdí nadějeplné řeči o lepším životě v novém těle pro Karla, ale po jeho útěku z doktorovy péče příběh dostává nejvyšší grády. Sice snímek lehce opouští hororovou linii a spíš se stává víc a víc sci-fi, ale to je detail, pro který nehodlám kazit hodnocení. Hlavní totiž je, že tu řádí Peter Cushing alias doktor Stein, jeho nový žák, hezounský doktor Hans Kleve, je docela sympaťák, a jako bonbonek tu vystoupí i Eunice Gaysonová neboli první děvče zprzněné Jamesem Bondem, Sylvie Trenchová (Dr No a From Russia...). Napětí, atmosféra, gradující děj - a špičkové zakončení. Třesu se na další díly.(14.10.2014)

Doktor Frankenstein. Řezník. Vrah. Od Hammeru mám raději upírské horrory, jenže Cushing je tak neodolatelný, že už jen kvůli němu stojí za to se podívat. Perfektní režie, dobrá kamera, výborná hudba. A přeci jen mi něco chybí. Strašidelnou atmosféru, temné lesy, ruiny hradů, mlhu nad močály a hřbitovy (pravda, jeden hrob by se našel - otevřený dokonce dvakrát- a v závěru je nefalšovaná londýnská mlha)....vystřídaly laboratoř a nemocnice s bezdomovci, pravý gotický horror nahradilo psychologické drama o touze člověka po poznání, o smyslu lidského života. Svým způsobem je snímek ponurý a patřičně zvrácený, když sledujeme snahu stát se pánem nad životem, pokořit přírodní zákony. Frankenstein je chytrý a vzdělaný, ale také patřičně namyšlený. Jeho pýcha se mu stane osudnou! Když odmítne utéci do bezpečí, začne se okolo něj stahovat smrtící smyčka. Žijeme jen dvakrát, a jak se zdá, vědec podruhé smrti neuteče... Umírněné gore efekty odpovídají době, i když operace pod rouškou může působit děsivěji, než v naturalistickém podání. A o zkrvavené mozky nakonec divák nepřijde! Zobrazení nahoty nulové (byť minimálně Eunice Gaysonová by za to stála!). Dnes již klasický snímek, u mě za 3,5*(8.1.2014)

,,ČO JE NA TOM ZLÉ?" ,,NIČ. JEDNODUCHO SA MI TO NEPÁČI." __ Hammerovským Frankensteinom zrejme neprídem na chuť a mňa je pokračovanie kvalitou rovnocenné prvému dielu. Možno je chyba v tom, že námet monštra je predsa len až priveľmi bolestivý, než aby bol spracovaný do formy rôznych béčkových prerobenín. Väčšinu času je film takou veľkou žvástanicou, čo síce nie je nudné, ale ak má v popiske ,,horor" čakal som aspoň nejaké napätie a to vlastne za celý čas vôbec neprišlo. Jednotka mala obludného Christophera Leeho a pokračovanie je z hľadiska monštra viacej drámou, Karl (nie Fritz ako je uvádzaný v obsahu, a tiež nie trpaslík) pripomínajúci mi Johna Hurta tu má postavu skôr ,,Hydeovského" razenia. (38. hodnotenie, 4. komentár k filmu)(2.4.2010)

Film je časťou voľnej hammerovskej série: Curse of Frankenstein, The (1957) [60%], Revenge of Frankenstein, The (1958) [70%], Evil of Frankenstein, The (1964) [60%], Frankenstein Created Woman (1967) [70%], Frankenstein Must Be Destroyed (1969) [60%], Frankenstein and the Monster from Hell (1974) [60%].(8.2.2011)

Asi vůbec nejlepší Frankensteinovský kus, co jsem viděl. Má dvě výhody - nehraje si na horor, kterým ani moc není (v moderním pojmosloví je to asi scifi/krimi/drama) ale hlavně se dějově nijak netýká původní knihy, takže opravdu nevíte, jak to dopadne. V každém případě je to lepší než libovolná část od Universalu, i když tady nevystupuje Boris Karloff. Efekty a všechny šaškárny kolem jsou udělány tak kulantně, že vlastně nemají šanci zastarat (škoda že se toho kluci od Hammeru nedrželi, když natáčeli Gorgonu).(31.12.2013)

• - Deník Daily Telegraph byl snímkem tak pohoršen, že BBFC (Britská rada filmové klasifikace/cenzury) navrhl novou kategorii, do které by snímek spadal - "Pouze pro sadisty". (liquido26)

• - Pracovní název byl Blood of Frankenstein (Frankensteinova krev). (liquido26)